MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od Horas »

Zdravím, už pár měsíců tu jen okouním po místních skvělých stavbách a dnes jsem se zaregistroval, abych taky ukázal můj projekt. Po narození dvou dětí mi nějak zmizely prostory i čas na moji dřevěnou Endeavour: https://www.modelforum.cz/viewtopic.php ... 5#p1885545 a protože nevydržím dlouho nic nedělat, tak jsem hledal nějaký nový projekt, kterým bych se zabavil a co by se dalo dělat na malým stole, dokud se nepřestěhujeme do něčeho většího.. Nakonec se vracím k papírovému modelářství, protože na to je třeba o dost míň pracovního prostoru, než na broušení dřeva.
Chtěl bych si samozřejmě dát nějakou lodičku, teď mě láká USS Heermann od Halinskiho, ale je mi jasný, že než říznu do takového projektu, tak si nejdříve musím zvýšit skill. Takže si ho zvyšuju na Městské památkové rezervaci od Vyškovského. MPR1 jsem měl slepenou už v dětství, když byla vydána Zlatá kniha vystřihovánek, tak jsem si ji z nostalgie hned koupil. Model v originální velikosti by se mi nikam nevešel, navíc bez úprav to není žádná výzva, rozhodl jsem se tedy, že vystřihovánku zmenším na poloviční velikost. Takto se všechny tři části města i s terénem a zámkem vejdou na plochu 70*60 cm a bude možno je třeba i pověsit na stěnu jako obraz. Teda v případě, že model dokončím, u MPR je celkem normální, že modelář stavbu přeruší někde na začátku :)

Model skenuju a tisknu na inkoustové tiskárně Canon, používám colortech+ papír od xeroxu. První dvě části města a radnici jsem stavěl z papíru o gramáži 90g, problém ale je ten, že se větší plochy papíru bortí. Nejnovější model dům č.p. 7 jsem vytisknul dvakrát, jednou na 90g a podruhé na 120g papír. Větší díly stříhám ze 120g papíru, detaily dělám z devadesátky. Plochy stěn kolem oken a dveří a střechy se ještě pokouším podlepovat kartonem. Kvalita se ihned zvedla a tohle je první baráček, který se nestydím ukázat.

Vůbec je na tom městě poznat, jak se zlepšuju. Dokonce tak, že uvažuju, že dosavadní město vyhodím a postavím znovu. Uvidím, zatím mám ten plán, že budu pokračovat v objektech MPR1, ale budu je dělat jako samostatné objekty a nebudu je mezi sebou spojovat a až dojdu do konce, tak se rozhodnu. Výroba každého objektu mi trvá několik večerů, přibližně to bude kolem 10 hodin na baráček, zajímavé je, že čím déle to stavím, tím déle mi to trvá. Nejtěžší zatím byl ochoz u radnice se sloupky, to jsem se bál, že rozmačkám, ale jinak je stavba celkem poklidná.

dům č.p. 7:
Obrázek Obrázek Obrázek

radnice a zbytek prvních dvou částí města:
Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od Aki »

paráda :)
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od sepecat »

Pěkná zmenšenina.
JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od JaS »

Moc pěkný. Dobře se na to kouká.
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od Horas »

Díky za reakce.

Další budova je dům č.p. 9. Je to typický úzký gotický dům s vysokými štíty a podloubím. Zajímavá je na něm dvoupatrová pavlač na zadní stěně domu. Stavba byla typická, nejzajímavější na ní byla právě ta pavlač se všemi prořezy. Sloupky jsem udělal z milimetrového kartonu. Dost jsem bojoval s tím, že se mi rohy domu třepily při retušování. Musel jsem je opravovat zředěným herkulesem.
Před Vánoci mi přišly nový vodovky. jsou to bright color od kohinooru a mají 48 odstínů. Pěkně krejou a dlouho drží na štětci, rozhodně je to pokrok oproti minulým vodovkám ze supermarketu. Udělal jsem si paletu barev, takže rychle najdu správný odstín k retuši a zatím jsem nemusel žádnou barvu míchat a nestává se mi jako dříve, že se po uschnutí barva změní od té, kterou jsem namíchal.

ObrázekObrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Horas dne stř 22.5.2019 7:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od JakubSDK »

Super a skvěle slípnuto v tomto měřítku, nemám slov :shock: :o výhoda je, že po dokončení to zabere 00nic místa ;)

Ať se ti daří a díky za tip na vodovky ;) Jakub.
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od RadekV »

Je to paráda,super nápad na zmenšení. Já jí lepil původní a je to kus nábytku. :) ;)
Těším se na pokračování,dobře se na to kouká. :)
Jak vypadají ty vodovky,to jsou ty kulaté ??
Děkuji,
Radek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od Horas »

Jo, jsou černý, kulatý. Osm vrstev o šesti barvách.
Tohle kus nábytku nebude, pokud se mi podaří dokončit všechny tři části města i se zámkem a terénem, tak se to vejde na čtverec 70 krát 70 centimetrů. Samotná MPRI má 37 krát 20 centimetrů.
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od RadekV »

díky,ty používám také. :)
To je super rozměr. :) Těším se na pokračování.
Radek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od Horas »

Já se taky těším na pokračování, ale jde to pomalu :)
Další v pořadí je barokní dům č.p. 11 a klasicistní domeček č.p.13. Kromě složitějšího štítu nebyly při stavbě žádné problémy. Jen jsem na konci při konečné retuši přejel štětcem s červenou barvou přes štít malého domečku a musel jsem to tam přemalovat. Vidět je to jen na fotkách.
Pokračovat budu s hradební zdí a baštou a pak budu moct tyto čtyři domky konečně slepit k sobě a k hradební zdi.
Zatím je slepeno 838 dílů z celkových 6210, takže pokud nebudu předělávat první čtvrť, tak mám hotovo 13,5% celého města.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od Horas »

Dodělal jsem baštu č. 3. s hradební zdí a brankou a mohl jsem celý soubor domů zkompletovat. Čeká mě soubor domů na protější straně náměstí, ale teď se práce trochu zpomalují, protože mi přišel torpédoborec USS England od WAK a teď u něj zrovna bojuju s přebarvováním obšívky: http://www.papirove-modely.cz/galerie/13233

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od Horas »

Přestěhovali jsme se no většího bytu a já si dopřál pořádnou pracovnu :) Výhoda je, že už to nemusím pořád uklízet jako když jsem pracoval v obýváku. A vrátila se mi domů Endeavour, takže papírový modely budou mít dřevěnou konkurenci.
Obrázek

Pokračuju s malou bránou a přilehlým opevněním. Vylepšil jsem trochu postup podlepování, kdy používám jednu kopii vystřihovánky jako šablonu pro vyříznutí vyztužovacího dílu z 0,5mm kartónu.
ObrázekObrázekObrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od Horas »

Pokračoval jsem malou bránou a baštou č. 4. Až po vyfocení jsem zjistil, že hradební zeď budu muset ještě doretušovat.
ObrázekObrázek

Další budova je dům č. p. 8. U tohoto celkem malého domku (jen 66 dílů) jsem si změřil čas, jaký u modelu strávím. Tady to vychází na celkem sedm hodin rozložených do pěti večerů.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Zatím mám slepeno 1042 z celkem 6210 dílů.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od Standa F. »

Pěkná práce, bude to působivé.
Jen drobnost, třeba ti to ušetří trošku práce - ty otvory pro vikýře a komíny v kartonech, kterými futruješ zespodu střechu, nemají žádný praktický význam, prostě tam lze dát celistvý karton, bude tím pádem i pevnější a rovnější. Pochopitelně, vikýře a komíny je nutno vlepit do střechy předem:

Obrázek
Horas
Příspěvky: 235
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR / Richard Vyškovský / 1:280

Příspěvek od Horas »

Jo, taky jsem to zjistil, že to není nejlepší postup. Ony se totiž hodně špatně lepily ty vikýře a komíny, protože se tam pak člověk nedostane s pinzetou. Příště to podlepím tak, jak říkáš. Na to podlepování používám tuhý herkules a tak se to dá podlepovat i nastojato, nic se nevlní.

Městečko zatím odpočívá ve vitríně.

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“