Radnice Klatovy /Betexa/ 1:160

Odpovědět
martyn
Příspěvky: 110
Registrován: ned 12.8.2018 19:52

Radnice Klatovy /Betexa/ 1:160

Příspěvek od martyn »

Kolega Honza se pustil do nového modelu od Betexy.
Historická klatovská radnice vznikla již v roce 1559. Následně byla přestavována v letech 1689, 1758 a 1781. V empírovém slohu byla radnice přestavena v letech 1848–1850. Poslední velká úprava proběhla v roce 1925, kdy bylo přistaveno další patro, budova získala novorenesanční štíty. V prvním patře vyl vstup do Černé věže.
Černá věž byla vystavěna v roce 1557, kdy měla na vrcholu velkou makovici. Dvakrát byla zachvácena požárem a opravena. V roce 1870 byla báň stržena vychřicí. Při opravě byla postavena nová jehlanovitá střecha.A tu má dodnes.
81,6 metrů vysoká věž dnes slouží jako vyhlídka na město a okolí.

Obrázek

Model radnice s věží vytvořila Betexa ve vláčkovém měřítku 1:160.

Foto ze stavby

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Hotový model


ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
poil532
Příspěvky: 62
Registrován: pon 2.1.2017 14:36

Re: Radnice Klatovy /Betexa/ 1:160

Příspěvek od poil532 »

Zdravím.
Tento model jsem zakoupil v informačním centru Klatovy.
Z následujícího obrázku je jasné, že město Klatovy chudé rozhodně nebylo.
Černá věž je minimálně o 1/3 vyšší, než Blatenská zvonice.
A to nemluvím o radnici. V Klatovech nahrazují zámek navazující Jezuitské koleje.
Celý areál, včetně kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce, je značně rozsáhlý.

Obrázek

Hrubý model mám proto, abych na něj mohl zanášet rozměry. Po zkušenostech s podobnými modely rozhleden
, si to raději přeměřím. :-) Na věži použil autor stejnou texturu na všech stranách. Mohl je aspoň trochu upravit.
Model jsem doplnil o další sousední budovu.
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 122
Registrován: pon 1.9.2014 21:03
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Re: Radnice Klatovy /Betexa/ 1:160

Příspěvek od Laďuša »

Pecka, to se musim o tutom modelu, kterej rozhodně musim mít, dozvědět právě teď, když náměstím (tudíž kolem infocentra) jsem procházel zhruba 4 hodiny zpátky? :lol:
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“