Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od Vojta Č. »

Juch, otvíráme nové téma, co nové téma, ale nové subfórum :)
Takže napřed výcuc ze starého fóra:

6.9.2011
GPS: 50°5'0.6"N, 14°23'42"E

V roce 1889 se konala v Paříži světová výstava. Její hlavní atrakcí se stala právě vybudovaná Eiffelova věž. Členové Klubu českých turistů, kteří výstavu navštívili, byli její krásou uchváceni a rozhodli, že její napodobeninu postaví v Praze. Bylo založeno Družstvo rozhledny na Petříně, jehož ustavující schůze se konala 28. dubna 1890. Věž měla být několikrát menší než Eiffelovka, zhruba 70 m, vše měla ovšem bohatě kompenzovat její poloha. Dokončení stavby plánováno v roce 1891, kdy se v Praze konala Zemská jubilejní výstava. Skutečně 2. července tohoto roku zavlál na vrcholu rozhledny prapor na znamení dokončení montáže železné konstrukce. Pro veřejnost byla rozhledna slavnostně otevřena 20. srpna 1891. Tisk nešetřil v komentářích superlativy a představováním míst, kam až lze z rozhledny při dobré viditelnosti dohlédnout.

Ocelová konstrukce vážila 174 tun a včetně královské koruny na jejím vrcholu měřila 60 m. V přízemním zděném pavilonu byla umístěna restaurace. Kabina a ochoz věže ve výšce 19 m, stejně jako zasklená vyhlídková kabina ve výšce 51 m, byly dostupné dvěma točitými schodišti a výtahem pro šest osob. Každé schodiště mělo 299 schodů 17 cm vysokých.

Od roku 1953, sloužila rozhledna pravidelnému televiznímu vysílání pro Prahu. Na vrchol byl osazen anténní systém a ve věži další technika. I tehdy zůstala přístupna veřejnosti. Televizní vysílání z Petřína bylo ukončeno v roce 1992 po zprovoznění televizní věže na Žižkově. Rozhledna na Petříně prošla v nedávné době generální rekonstrukcí a je v turistické sezóně denně přístupná veřejnosti.

Výhled (a zdroj textu) zde:
:arrow: http://stovezata.praha.eu/petrinska-rozhledna.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Tož Petřín z dotisku.
Každá dlouhá cesta začíná prvním krokem. (Lao-C)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

11.9.2011

Z dobového tisku:

Obrázek
[Dr. Vilém Kurz: Lanová dráha a rozhledna na Petříně - Vzpomínka na jejich vznik a stavbu za příležitosti jejich slavnostního otevření v den 20. srpna 1891. Klub Českých turistův, nákladem vlastním]

Z pracovního stolu o 120 let později:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od Vojta Č. »

22.9.2011

Na dobové fotce jsou o kus dál.
Obrázek

Za mnou je teda taky dost práce. Dokumentace následuje:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Tady jsem ještě netušil, do čeho jsem se to dal. I když rozmístění prosklení dveří mi přišlo jako solidní naschvál a dveře se na šířku do otvoru ne a ne vejít. Tak jsou holt otevřené. Houby se děje :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Okna jsem zasklíval pomocí samolepicího papírového štítku, což mi přišlo jako dobrej nápad (a nepřešlo mě to). Jejich tloušťku jsem musel podchytit rámečky z dvojitého kartonu, aby vnitřní povrch stěn vyšel rovně. Dost jsem ocenil ty začisťovací pásky zevnitř i zvenku. Schovalo to ledacos. Spojování stěn se neobešlo bez mocného šmirglování.
Jinak tady jde autorův návod naprosto proti logice lepení, když radí lepit nejdřív stěny, pak do nich okna a dveře a pak teprve interiérový tubus a stánky a schodiště. Chtěl bych to vidět v praxi. Zevnitř ven se to lepilo o dost líp.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

První "železa" jako nácvik pod střechou, a zastřešení. Opět výborná finta s rohovými "falcy" na plechové střeše, které zakrývají možné nepřesnosti při sesazování jednotlivých dílů střechy.

Obrázek

Střecha komplet, tak jdeme na to laserové krajkoví :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Vyždíbat to z toho papíru bylo místy dost o nervy, i když to bylo předříznuté laserem, ale zvládlo se to. To přetahování přes patku a krácení na míru mi přišlo dost krkolomné. Možná že by se to osazovalo líp, kdyby se to dělalo před položením střechy, dorazilo podle horní hrany stěny a překrylo shora. Nicméně kolmá pásnice zase fungovala jako schovávačka nepřesností a docela si to je podobný :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Trojúhelníčky, trojúhelníčky, trojúhelníčky, a každej osmkrát. Říkejte mi Old Laserhand. Modelářskej masochismus, tyhle milimetrový pásečky. Pozná se, jak se rychle tupí čepelka, když místo řezání začne spíš žvejkat. Ale vyhoďte ji, když stojí skoro jako pivo :twisted:

Obrázek

Extrémnější verze vánočních vloček :)

Obrázek

A tady už je 3D. To šlo raz dva. Nejhorší bylo dostat to z toho papíru.

Tak proč bychom nezkusili, jak bude to patro nasucho sedět :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od Vojta Č. »

30.9.2011

Dneska pořád pod tu předchozí dobovou fotku. Konstrukce spodní části až pod první patro je hotová. Když už je to vyřezaný, tak to jde docela rychle. Nezdržuje rýhování chlopní, nezdržuje retuš, pohoda. Takže ještě pár kraječek a nezbytné zkoušení...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

A teď něco úplně jiného: První patro a vyhlídková plošina tamtéž. Vyřezávání tenkých profilů se člověk nezbaví, kór když si pořídí ještě vypalované zábradlí (díky, TEO ;)), to je toho řezání ještě víc :x

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Díly jsou nalepené na fólii, na fólii je natištěná i "druhá strana", tak není potřeba extra řešit, jestli bude nebo nebude vidět bílá samolepka, kterou je to lepené :) Tak to zboucháme dohromady :twisted:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Těch pavučinek se člověk holt nezbaví, to se nedá svítit. Dali jsme se na ocelařinu, tak ocelaříme :)

Zkoušet, zkoušet, zkoušet (aneb hrajeme si s papírovými modely) :)

Obrázek

Zábradlí a hotovo. Ano, Chuck Norris by to ještě nýtoval. Mně stačí nýty nakreslené :twisted:

Obrázek

Obrázek

A žhavá současnost (ještě tak na tři večery) - zábradlí a schodiště. Ano, cukala mi ruka ty schody říznout a udělat je schodovaté. Ano, odolal jsem. Ale pořád mám pocit, že by to zase kdovíjaká práce nebyla, kdyby se to dobře vymyslelo... Ale může vyniknout zase někdo další ;)

Obrázek Obrázek Obrázek

4.10.2011

Obrázek

"O nutné přesnosti a zároveň o nesnadnosti této práce těžko jest si učiniti dobrý pojem."

Jako by to psali o tom, co se mi děje na stole.
Někomu možná chyběly schody. To je snad ještě vypečenější komplet než ta konstrukce. Ta je aspoň pořád trochu jiná. Tohle je pořád stejný.

Obrázek Obrázek ObrázekObrázek

Obrázek

Nicméně automatizovaly se docela slušně. Ty čtyři díly se nakonec zvládly během čtvrt hodiny (už s narýhovanými díly teda, takže jenom střih a komplet. Na druhou stranu pak to osazování kompletovaných dílů na tubus byl boj. V horní části zkusím napřed přilepit jenom schody a až na ně zábradlí, uvidíme, co to udělá. Ale to předbíhám :)

Spodek je pohromadě. Sláva, sláva, sláva. Skoro bych vyvěsil červenobílou fangli už teď :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Ta-dááá :)

Tak. Neusínat na vavřínech, je načase zamířit pohled o kus výš.
:roll: (takhle asi)

Obrázek

(ne že by na tom spodku ještě nebylo co dělat - pár styčníků přijde lehce poopravit - vyříznout vyboulenou příčli, o fous zkrátit, zalepit zpátky, případně naopak lehce nastavit; osadit laserované podpory prvního patra a kolmé pásnice... I na rozhledně je pořád práce jako na kostele :))
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od Vojta Č. »

18.10.2011

Tak se jdeme paralelně prát se všemi problémy horní části najednou :)

Schody jsem na tubus lepil bez zábradlí - dobrej nápad, doporučil bych ho i kdybyste náhodou nelepili zábradlí z laserované části. Výhoda je, že musíte hlídat o dost míň hran, aby na sebe sedly, a naopak při lepení kusů zábradlí se dá ještě leccos ukorigovat. Konstrukci jsem řezal asi tak na čtyřikrát, jeden směr za jeden večer :)

Obrázek Obrázek Obrázek

Vyřezané vnitřky a čtyři vyhozené čepelky (AK-3 vede, oproti AK-4 vycházej výrazně levnějc :D) a výsledek snažení :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Došlo i na vrchní patro, zatím takhle, rozhoupávám se k tomu, předělat střechu podle skutečnosti. Je zjednodušená trochu až moc... A mimoběžně, metodou "4 segmenty denně a dost" se z tubusu stal vkusný šroub :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A začala po patrech přibývat konstrukce, takže kolik toho tady máme...

Obrázek

Hurá, už se to tyčí :)

Obrázek

Žbrdlení, žbrdlení, konce tomu není... Ale ve finále to vypadá fakt hodně dobře.

Obrázek Obrázek Obrázek

A zase pár pater konstrukce navíc. Miniverze Post-it štítků je fajn :)

Obrázek Obrázek

Obrázek

A nic jiného už mě vlastně skoro až do konce stavby nečeká :)

9.11.2011

Obrázek

Tak to je. Už není co řezat, všechno už je v krabici, jen to dát dohromady...

Poslední "vločky" - v těch horních už moc místa na prsty není, to teda ne.

Vyřezáno.
Obrázek Obrázek

Slepeno.
Obrázek Obrázek

Schodiště ožbrdleno:
Obrázek Obrázek

Teď se musím poprat se suterénem, protože kdybych to sestavil teď, je víc než pravděpodobné, že by celek při kompletaci suterénu utrpěl. A že to ještě bude praní. Suterén je při vší úctě k autorovi a k modelu totální "dodělej doma" polotovar. Tak přemýšlím, jak moc dělat interiér (asi to nebudu přehánět, cimrmanovská výstava fakt nebude :twisted: ), jak zamaskovat, že tam není, jak rozmontovat spodek rozhledny, aby se to dalo napojit... Takovej betatest. No nic.

Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od Vojta Č. »

15.11.2011

Takže dodělej doma polotovar:

Sestavit, doplnit chlopně na pospojování, hotovo.

Obrázek Obrázek

Vymyslet, jak se konstruuje osmiúhelník, vykuchat z kapa desky vnitřní konstrukci, hotovo,

Obrázek

Zafixovat výšky hran terénu podle šikmin, kreslených na těch zdech, hotovo:

Obrázek Obrázek

Začít vytvářet základ terénu (na tom se ještě dělá).

Obrázek Obrázek Obrázek

Kdybych nechal terén takhle, byla by to asi známka punku :twisted: No dobře, něco s tím ještě vyvedu ;)

21.11.2011

Mno tak kdo to viděl v Neratovicích a zastavil se u toho nadýl, tak si všimnul, kdo se tam se mnou bavil, tak to ví. Zkrátka a dobře, kombinace podceněnýho balení modelu a ne úplně stopro pevnýho spojení tubusu mezi spodkem a patrem vedlo k tomu, že se to o kousek hnulo, a protože příhradovina je příhradovina a všechno souvisí se vším, tak jsem si chvíli myslel, že mě odvezou.

Obrázek Obrázek Obrázek

Nicméně doma jsem to vybalil a zahájil rekonstrukční práce. Spočívaly v přidání svislých pásnic, které tam ve skutečnosti opravdu jsou (jsou to snýtované L profily).
Napřed na svislé "nohy"...
Obrázek Obrázek Obrázek

A už to vypadá o kus líp. Takže pokračuju ještě zasilováním vodorovných prvků a jedné diagonály (ve skutečnosti je to L v druhém směru obrácené dovnitř, ale takhle hloubkově už to pitvat nebudu).

Obrázek Obrázek Obrázek

Ještě je to nadlouho, naposled přijdou ještě porovnat ty vnitřky a bude to o dost lepší (a nepište, že ne). Dokonce bych to doporučil udělat každýmu (nemyslím tu havárii, ale to zpevnění. Návod to tak úplně neřeší a na autorském modelu to není). Jednak ještě trochu prokoukne ta struktura a druhak to zpevnění není od věci.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od Vojta Č. »

Aktuálně, foceno 21.1.2011 (taky dobrý datum :))

Spodek po repasi. Uf. Dalo to teda dost nervů. Takže už zbývá jenom dotáhnout terén a vykoumat, jak pojednat špičku :)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Furt se tvářím, že to není hotový a je to pracovní a vůbec (kdybyste mě chtěli chytat na chybějících podporách pod 1. patrem a sem tam ohnuté příčli... :?
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od stop_r »

Ajajáj.. basket v izbe si dohral.... :)
Melchior
Příspěvky: 102
Registrován: ned 22.1.2012 16:57
Bydliště: Pardubice

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od Melchior »

moc pěkná konstrukce, ten terén bude podle reálu ??
Beny
Příspěvky: 17
Registrován: sob 21.1.2012 21:48
Bydliště: Liberec

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od Beny »

Perfektni prace. At se ti to podari dokoncit bey dalsich problemu.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od Vojta Č. »

To je ale dobře uleželé téma. Tak vám mám pocit, že jsem tady ještě neřekl poslední slovo :twisted:

Obrázek

Kurnik to mi to ujelo, jauvajs... No, ukorigujeme to nějak...
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od Tomys »

Ale vždyť si můžeš objednat u Pavla jednodušší variantu.
mumodeanel
Příspěvky: 213
Registrován: sob 21.1.2012 15:25
Bydliště: Slezsko

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od mumodeanel »

Pavel už dávno tohle nedělá, ne?
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od stop_r »

Zástava je bombastická..
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od Vojta Č. »

Jojo, hlavně zvolna ;)
Zase za dva roky se tu něco objeví :D
JirkaPV
Příspěvky: 18
Registrován: pát 13.1.2017 8:47

Re: Petřínská rozhledna / Pavel Havránek / 1:150

Příspěvek od JirkaPV »

Ahoj. Povedlo se mi zkontaktovat pana Ing. Havránka a jeden kus pro mě je ještě na světě. Udělalo mi to velkou radost. Moc jsem se v tomto vlákně inspiroval. Děkuji.
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“