Blatná věž (zvonice) 1:160 A4 300dpi

Odpovědět
Uživatelský avatar
poil532
Příspěvky: 62
Registrován: pon 2.1.2017 14:36

Blatná věž (zvonice) 1:160 A4 300dpi

Příspěvek od poil532 »

Zdravím všechny čtenáře tohoto příspěvku.
Blatenský zámek již asi lepilo mnoho lidí. Ovšem Blatenskou věž, neboli zvonici mnoho modelářů asi ne. Ačkoli se věž tváří jako městská brána, není tím. Ten průchod v ní vedl "pouze" na dvorek dnes již zbourané školy a ke kostelu (stojí). Barokní věž po požáru "neogotizována". Trocha historie zde: http://www.sumava.cz/objekt_az/6190-blatenska-vez/. Drobná nepřesnost v lokalizaci. Uvedeno je Horažďovicko, ale historicky správně je to Prácheňsko. A zde na konci textu nad obrázky:https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Na ... atn%C3%A1).
A nyní k věci. Pokusil jsem se o něco jako autorskou vystřihovánku (vyřezávanku, slepovánku) kombinovanou s rébusem, Neočísloval jsem díly a nemám ani návodovou kresbu (zatím). Model je možné slepit v několika verzích obtížnosti 5 :-). Tj. není to vhodné pro neurotiky. Pokud by byl zájem mohu popsat či dotvořit i návod.
Stáhnout dvě A4 s díly lze tady:
Obrázek
http://poil532.rajce.idnes.cz/papir/#zvbl06a.jpg
a zde:
Obrázek
http://poil532.rajce.idnes.cz/papir/#zvobla06b.jpg
.
Pokud budete stahovat, stahujte plné rozlišení, ne jen náhled. Licence je Creative Commons BY SA. Znamená to ,že lze legálně volně šířit, upravovat, i komerčně využít s podmínkou uvedení autora a dodržení přesně této licence v pracích odvozených.

Obrázek
Z těch A4 lze postavit tu věž zcela vpravo a pokud vám tiskárna tiskne lépe než ta má, bude barevně bez proužků jako ta uprostřed.

Obrázek
Prostřední věž byla ale sestavena jinak, a má proto špatnou geometrii.
Čistou stavbu bych rád popsal hned, jak si nechám udělat slušnější výtisk.
Foceno v makro modu a vypadá to bídně. Z víc jak metru už to vypadá slušněji.

Tímto se dnes loučím s tvůrci věží. Poil532 PS: Drslavice nespí, tvořím "drsné" textury.
Uživatelský avatar
poil532
Příspěvky: 62
Registrován: pon 2.1.2017 14:36

Re: Blatná věž (zvonice) 1:160 A4 300dpi

Příspěvek od poil532 »

Historický pohled, ani kresbu nevlastním. Snad něco dohledám v muzeu. Zkusím zdokumentovat další stavbu této věže. V pondělí si to s pár dalšími věcmi nechám vytisknout na slušném plotru a vodostálým inkoustem. Ono je tam pár plastických věcí děláno tak, jak to tvoří "TEO" na pneumatikách. Poil532
Naposledy upravil(a) Zdeněk-TEO dne pát 31.3.2017 21:42, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Ne THEO, ale pouze jen TEO. Děkuji
Uživatelský avatar
poil532
Příspěvky: 62
Registrován: pon 2.1.2017 14:36

Re: Blatná věž (zvonice) 1:160 A4 300dpi

Příspěvek od poil532 »

Dobrý večír. Tak jsem trochu pokročil s doufám poslední testovací stavbou.
Omlouvám se Teovi za "poangličtení" nicku.

Obrázek
Je to zkompletovaná střecha věže v jednoduché podobě. Vykýřky jsou na protilehlých plochách jehlanu. Tady by myslím záludnosti být neměly.

Obrázek
Tohle jsou vyřezané, podlepené a natvarované plochy věže s maximem plastických detailů. Kdo staví jednoduchou verzi, nic nevyřezává. Jen si natvaruje chlopně u průchodu "dovnitř". Zcela vlevo je komplet vyřezaná stěna. Výřezy jdou po "vnitřních" hranách plastických prvků. Mírným zvlhčením, přihnutím "dovnitř" a dotvarováním získáme zapuštění okna. Vlastní okno je přilepeno na podlepení, jako na druhé stěně zleva. Druhá zprava je kompletní plastická stěna věže. První stěna zprava má i plastický světlík. V rozšíření věže je pod tímto okénkem další světlík. Na této straně věže jsou i dva vykýřky na střeše. Zcela vpravo je pak rohový díl. Zde velmi záleží na rýhování, aby díl lícoval na sousedních stěnách. Je tu mírná tolerance na obě strany s ohledem na tlouštku papíru. Posledním dílkem je oplechování čtyř rohových věžiček. Jako ideální se ukazuje použít na tyto drobné díly 80 gramový papír. Lépe se to dá natvarovat.

A ačkoli se to zdá "oblemptané" lepidlem, je papír "pouze" ohlazen držátkem skalpelu, jak jsem to dotvarovával. A je zajímavé, jak na fotce "vylezou" detaily, které normálně sotva vidím.
Dnes tedy dobrou noc. Poil532
Uživatelský avatar
poil532
Příspěvky: 62
Registrován: pon 2.1.2017 14:36

Re: Blatná věž (zvonice) 1:160 A4 300dpi

Příspěvek od poil532 »

Tak jsem se dopátral obrázku, který by měl zobrazovat původní barokní podobu Blatenské věže (zvonice).
Obrázek
Věž byla tedy o něco nižší, než je současná podoba.

Obrázek
Zde tedy nesedí výška a proporce báně. Věž byla tedy o cca 10m nižší, než dnes. Tj nějakých 35 metrů.
Uživatelský avatar
poil532
Příspěvky: 62
Registrován: pon 2.1.2017 14:36

Re: Blatná věž (zvonice) 1:160 A4 300dpi

Příspěvek od poil532 »

Zdravím všechny po drobné časové odmlce. Ačkoli by se mohlo zdát, že se "patlu" z papíru moc nevěnuji, opak je pravdou. Ovšem vše zveřejnit nelze s ohledem na úroveň rozpracování. Nyní k věci. Nedávno jsem vypátral původní barokní podobu Blatenské zvonice. Trochu otálení, ale dnes to uzrálo. V průběhu dopoledne jsem věž rozkreslil. A po relaxační přestávce s řezáním dřeva věž zkusmo slepil. Když si vzpomenu tak i nějaké to foto udělám. Prostě taková netto dvanáctihodinovka. :-)

Obrázek
Takhle to vypadá po tisku v černobílé. Mám i barevnou verzi, ale na vyzkoušení je takhle lepší.

Obrázek
Detail výztuží. Věž je podlepena jemným kartonem, tedy krom báně. V báni jsou jen pomocná vodorovná žebra, aby se nebortila.

Obrázek
Porovnání současné a barokní věže. Ta barokní je spíše takový odhad podoby. Báň je pouze zmenšená "univerzální cibule". Měřítko cca 1:160. Pokud si chcete tohle lepit, přidám sem PDeFko v 300DPI. Licence jako obvykle Creative Commons BY SA (volně k použití).
Tož dobrou noc.
Uživatelský avatar
poil532
Příspěvky: 62
Registrován: pon 2.1.2017 14:36

Re: Blatná věž (zvonice) 1:160 A4 300dpi

Příspěvek od poil532 »

Zdravím.
Šlapat!? Tak zrovna s tímhle jsem měl trochu dilema. A co pošlapání kříže. Není to hřích?
Malíř to maloval trochu z podhledu. Proto ta báň vypadá placatě. Navíc nesedí poměr mezi výškou věže a výškou průchodu, který se zcela určitě zachoval v původní podobě. Na věži je dnes vidět upravené spárování kamenů. To původní kresbě odpovídá, ale zase by pak dle kresby musela být věž nižší, s ohledem na opět původní první římsu. Naprostá většina barokních bání odpovídá tvarem "cibuli", ne "kedlubně", i když jsou i vyjímky. A snad na tvar a poměr byl i nějaký "předpis". Sekali báně jak cvičky Baťa. Zcela určitě ten obrázek není originál (je to několikátá kopie) a je těžké říci, co byla realita a co autorova invence. Na historických obrázcích je vidět vždy pocitové zkreslení autora. Dal jsem to i já tak nějak pocitově, aby mi to sedělo. Pokud to někdo upraví, nemám s tím problém. A báň je ke "sosnutí" tady: http://poil532.rajce.idnes.cz/papir/#poil532ban.jpg. Ke "zplacatění" stačí snížit vrstvu 11 a 12.
Tak na slepenou Poil
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“