Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Po krásném létě, kdy na lepení nebyl moc čas, jsem se rozhodl v říjnu pustit se zase do něčeho. Moc se my nechtělo do kostlivců ze skříně a po týdnu pečlivého přehrabování mé krabice jsem se rozhodl pro model, který jsem vlastně chtěl lepit už od začátku :D . Moc se mi líbila loni na stole modelů Ondry Hejla, ale tento model se mi už nepodařilo nikde sehnat. Pustil jsem se tedy do varianty od pana Bartoše, která je v trochu menším měřítku, ale rozhodně v detailech a náročnosti nepokulhává.

Protože se tento model tady na fóru objevil už několikrát, nechtěl jsem ho zde původně vůbec prezentovat. Po pár dnech práce jsem se rozhodl jinak, bohužel z prvních dní tedy nemám fotodokumentaci postupu.

Začal jsem podle návodu, tedy prvními třemi patry věže a přistaveným schodištěm. Tady v zásadě není co reportovat, práce pohodová a poměrně rychle ubíhající. Až ve čtvrtém patře přichází první lahůdka v podobě oken s lomeným obloukem a zalomeným ostěním. Zde je potřeba zapojit pečlivost na vyšší obrátky. Chlopně vnitřního ostění přiléhající k venkovnímu ostění jsem ohnul a přilepil na rubovou stranu, to samé jsem udělal i u venkovního ostění. Ostatní chlopně jsem uřezal. Nejdříve jsem slepil vnitřní ostění a okno, na to potom napojoval ostění přiléhající k venkovní stěně. Při napojování ostění k sobě mě napadlo, že by bylo lepší pomoct si nějakými šablonami. Tento nápad jsem posléze realizoval až v dalším postupu u oken v pátém patře.

Po první etapě prací tedy model vypadal takto:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jedna soutěžní otázka zejména asi hlavně pro ty, kdo už mají tento model za sebou nebo pro obyvatele Mechova - Schválně kdo na fotkách najde chybu, má u mě model letohrádku Vojtěška od Ondry Hejla.
Naposledy upravil(a) Dalibor Zálešák dne stř 18.11.2015 13:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Dále jsem pokračoval podle návodu pátým patrem věže.

Zde jsem se rozhodl po vyřezání okenních otvorů vytvořit šablony, které měli pomoct k zafixování tvaru obou ostění a jejich lepšímu napojení. Když jsem lepil jednotlivá ostění k sobě, napadlo mě ještě, že pro větší usnadnění (např. pro méně zkušené modeláři, kteří ještě nemají takové zkušenosti s lepením natupo) by bylo možná dobré ponechat vnitřní chlopně venkovního ostění a ty pak přilepit k vnitřní šabloně okna. Postup na následujících fotografiích mi zabral celý víkend.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

P.S. Fotky jsem obracel, v počítači je mám obrácené. Nevím proč po nahrání do úložiště se opět otočili zpět? Že by si otočení ukládal pouze prohlížeč fotek do nějaké své vnitřní knihovny a soubor zůstal nezměněn?
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Následně se mi příliš nechtělo do vyřezávání reliéfů (nebo jak se to jmenuje to co zavazí v těch oknech), tak jsem si je pouze podlepil a pustil jsem se do kaple.

Tady vcelku vše šlo, většinu věcí lepím natupo, u velkých stěn někdy chlopně používám, někdy je pouze ohnu z rubu. Záleží vždycky jak to cítím. Stěny jsem nepodlepoval, necítil jsem, že by to bylo třeba. Určitě budu podlepovat záklop, na který přijde přilepit střecha. Okna, jak už je u mne zvykem lepím na tupo, chlopně ohýbám z rubu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A takový byl stav po dalším víkendu na Bílé věži.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Dalibor Zálešák dne stř 18.11.2015 16:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

V týdnu před dalším volným víkendem jsem se rozhodl, že si ve volných chvilkách vyříznu ty reliéfy. Nakonec zůstalo pouze u jednoho, protože díky dvojitému podlepení z toho byl boj o zdravé lokty a zabralo to všechny volné chvilky. Abych ještě nekecal, doplnil jsem ještě podstavce pod reliéfy těmi plochými díly.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

A nyní poslední postup z období 13.11. až 17.11.

Nejdříve jsem začal pracovat na přístavcích kaple. Celkem pohodová práce. Nic na co bych chtěl speciálně upozornit.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A zde výsledek, hotové přístavky:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

V neděli jsem začal pracovat na zdi, kde jsem si velmi užil tvorbu plastické lucerny :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek



Po dokončení zdi jsem stihl ještě patro s hodinami a kousek ochozu. Zde pouze je třeba dát pozor na správnou orientaci hodin a taky, že jedny hodiny se nevyřezávají. Je u nich pouze plastické okýnko, přes které jde úzká ručička hodin. Tady je třeba opatrně řezat.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

A včera jsem se plně věnoval střeše věže. Jedná se o nejpracnější část stavby a sám jsem si vyzkoušel pořekadlo - dvakrát měř (a čtyřikrát o tom přemýšlej) a jednou lep.

Nejprve jsem začal spodní částí, pro udržení svislosti báně jsem použil špejli. Šablony tvaru jsem si vyrobil z běžného kartonu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek



A tady bych chtěl modeláře upozornit, protože když jsem šablony použil na osu dílů báně, nebyl jsem za nic na světě schopný dopasovat dílky dohromady. Moji domněnku může potrvdit pouze autor, ale myslím si, že tvar se asi netýká průřezu osou dílu, ale tvaru okraje přiléhajícího k dalšímu dílu. Viz následující foto.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek



Pokračoval jsem dalšími částmi, jsem rád, že jsem se rozhodl vyřezat "vzduch" a udělat reálnější variantu, i když jsem měl z počátku strach. Jinak jsem vše lepil na tupo. Je třeba dát si práci a díly opravdu dobře vytvarovat. Pak není s tímto způsobem práce žádný problém a vše jde následně bez problémů slepit dohromady.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek



No a tady stav včera večer:

Obrázek Obrázek



A nedalo mi to a tohodle prcka jsem zkusmo posadil na sebe


Obrázek
Naposledy upravil(a) Dalibor Zálešák dne stř 18.11.2015 16:46, celkem upraveno 1 x.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od maja »

Moc super stavba i report!!!! ;) A je to krásný model!! :P
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Díky za pochvalu. Samozřejmě to má mouchy, ale v rámci svých schopností a zkušeností (takovouto báň jsem lepil poprvé)'jsem spokojen.

Včera jsem dokončil ochoz věže. Jen vyřezávání sloupků mi zabralo skoro 2 hodiny, ale přesto nejsem s výsledkem úplně spokojen. Potom jsem ještě dokončil špičku věže. Použil jsem drátek z háčku na Vánoční stromek (cca hodina rovnání v kleštích :twisted: ). Na kuličku se mojí zlaté manželce podařil sehnat celý pytlík takových pěnových kuliček. Kupovala to v galanterce v Nera na náměstí. Dobře se s tím dělá, dá se lehce propíchnout. Pro tento účel ideální věc.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Daniel »

Krásná práce ;) Přeji at se daří i dál.
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Danielovi děkuji za pochvalu ;) . V minulém týdnu jsem dokončil stavbu. Dokončil jsem střechu kaple. Vše sedělo, pouze střecha lucerny vychází hodně na knap - vyžaduje maximální přesnost při lepení a průběžně kontrolovat půdorysný tvar a rozměr.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


No a tím je model Bílé věže dokončen. S výsledkem nejsem zcela spokojen, vyskytla se řada chyb, které vnímám jako zbytečné a na modelu jsou vidět. Ale pro příště jsem zase o něco chytřejší a hlavně stavbu báně si určitě více pohlídám. Na shledanou u dalších staveb!


Obrázek
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Tapan »

Dobrá práce, máš to pěkné. Zasloužilo by to víc fotek hotového modelu (ale na to se možná chystáš při lepším světle) ;-)
Uživatelský avatar
Dalibor Zálešák
Příspěvky: 116
Registrován: pon 2.7.2012 12:22
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Dalibor Zálešák »

Díky. Je to přesně jak píšeš ;) . Špatný světlo i foťák, to je těžká kombinace. Mám v plánu model vytáhnout o víkendu někam ven a udělat pár lepších fotek, pak je sem hodím.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od Tapan »

Bílá věž v zimním hávu, to bude pěkné :-D Aspoň teda tady u nás dnes nasněžilo...
Uživatelský avatar
katondre
Příspěvky: 104
Registrován: ned 22.1.2012 19:41
Bydliště: Hlušice

Re: Bílá vež a kaple sv. Klimenta/M. Bartoš/1:192

Příspěvek od katondre »

Tak tj krasny. Kdybych to zvladla aspon z casti jako ty. Mam ho doma, ale neodvazuji se. Rikam si, ze nejsem na neho pripravena, asi tak i na dalsich 80% modelu co mam :-D
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“