MPR netradičně / R. Vyškovský + vlastní úpravy / 1:240

Odpovědět
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

MPR netradičně / R. Vyškovský + vlastní úpravy / 1:240

Příspěvek od Šandík »

Z šerého dávnověku lovím projekt, který jako základ využívá upravené modely z MPR Richarda Vyškovského. Původní vlákno naleznete zde Toto vlákno je obsáhlé a asi nemá smysl jej sem celé kopírovat. Vybírám z něj pouze to podstatné

---------------------------------------------------

Původně jsem ovšem neplánoval pracovat na modelu. Vlákno mělo být diskusní a nabízet možnosti, jak lze Vyškovského MPR upravovat, protože se o tom ve vícero vláknech různě debatovalo a já chtěl tyhle debaty "stáhnout" na jedno místo, kde by je v budoucnu každý našel:

(6.1.2009)

Protože už se tady několikrát na různých místech rozběhla debata na téma úpravy MPR, rozhodl jsem se vytvořit samostatné vlákno, abychom nezatěžovali debatami o tomto tématu cizí vlákna. V tomto vlákně bych naopak debaty a tříbení názorů, návrhy nebo postřehy přivítal. (Pro adminy - pokud tohle vlákno úplně nesplňuje pravidla této sekce, prosím o přesun do "volné" či do "podkladů ke stavbě", i když osobně mi ve stavbách připadá vhodnější.

charakteristika Vyškovského modelu MPR
1) oproti skutečnému městu je model výrazně menší
- budovy mají menší rozsah, někdy i velmi výrazně
- výrazně menší je i náměstí
- prakticky úplně chybí dvorky a dvorní zástavba
- silně zjednodušeny jsou hradby (pouze jedna linie, chybí hradební ulička atp)
2) MPR má didaktický charakter
- jednotlivé stavby působí jako určitý vzorník stavebních stylů
- budovy jsou inspirovány skutečnými předlohami - protože byly vybírány předlohy něčím zajímavé, je složení budov dosti "spektakulární" a nepřiměřené
3) díky postupnému růstu vznikla dosti neorganická srostlice tří měst

Možnosti úprav
1) individuální "tunění" jednotlivých staveb - dobrým příkladem takové snahy je Colonelova "MPR Ultimate Edition": http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... php?t=4916" onclick="window.open(this.href);return false; v dalším se proto těmto úpravám nevěnuji
2) rozsáhlejší změny, spočívající v jiném uspořádání staveb a odstraňující některé nedostatky (míněno vzhledem k reálnosti města)
- větší hloubka domovních bloků a zachycení dvorků
- výrazně větší náměstí
- spojení budov do jediného města
- dva pásy hradeb, zachycující kromě hlavní hradby také parkánovou
- hradební ulička

konkrétní návrh
Zatím velmi nahrubo a v rychlosti, ale rozměry budov by měly celkem sedět
- vychází z řešení MPR I.
- celek obsahuje především budovy z MPR I., budovy z MPR II. a III. jsou použity výběrově
- žlutě jsou stavby bez úprav, modře nové doplňky
- hradby nejsou (kromě bran) řešeny, počítám se dvěma pásy hradeb
- městský kostel je výrazně rozšířen s použitím prvků původního modelu
- čísla domů odpovídají čp z MPR I.
- z MPR II. a III. je použit především klášter a nábřeží s bránou a mostem
- gheto a další drobná zástavba nejsou řešeny, pouze pro ně naznačeno volné místo
- některé další drobné stavby by měly být použity v hradebních uličkách jako samostatné domky či jako součásti zadních traktů měšťanských domů
- řešení řeky je naznačeno, kromě toho předpokládám, že by se terén měl směrem ke ghetu a řece obecně mírně svažovat s tím, že městský kostel by měl být naopak na mírně vyvýšeném místě

Obrázek

-----------------------------------------------------

Po určitých debatách nad tématem jsem začal vytvářet pracovní model, stále míněný jen jako pomůcka pro druhé:

(19.1.2009)


Pracovní model:
Domečky jsem zmenšil na polovinu (A4 -> A5), takže mi měřítko v přepočtu vychází zhruba na 1:240. Všechno, co vidíte na prvních třech fotkách vzniklo víceméně za jeden večer. Je to vysloveně pracovní podoba, ale přiznávám, že se mi to v tomhle miniaturním měřítku dost líbí. (Ale ty detaily, které by bylo třeba vystřihovat, brrr ;o):
Obrázek Obrázek Obrázek

Oříšek přišel vzápětí. Věděl jsem, že ten miniaturní a zcela nepravděpodobně vyhlížející kostel nechci, ale zároveň jsem chtěl použít z původního kostela co nejvíc "materiálu". Začal jsem si tedy kreslit a slepil asi tři pracovní modely (nemám je na fotkách, ale není o co stát, byly to krabičky složené z jednoho dílu ;o) Díky těmto testům jsem zjistil, že střecha musí být maximálně členitá, protože jinak by stavba vedle ostatních pididomečků vypadala příliš veliká. Nakonec jsem tedy dospěl k této podobě:
Obrázek Obrázek
Z románského kostela zůstala pouze věž. Jihovýchodně od něj začal být někdy po polovině 14. století budován gotický presbytář. Po jeho vybudování byl románský kostelík stržen a začala výstavba lodi. Stavbu však přerušily husitské války, takže loď byla dokončena až někdy na konci 15. století, jak dokládají četné architektonické detaily i typický, pozdněgotický krov. V baroku byl pak celek doplněn dvojicí kaplí:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jejich umístění na modelu je ovšem do jisté míry variabilní:
Obrázek Obrázek Obrázek

Vyzkoušel jsem si pochopitelně i umístění v kontextu zástavby, protože ovšem domy z MPR I vydají pouze na náměstí, nevypadá to zatím úplně dobře:
Obrázek Obrázek

Tmavěhnědý poznámkový blok supluje františkánský klášter a dvě kolibří knížečky vymezují jednu z ulic:
Obrázek Obrázek Obrázek

Malinko jiné uspořádání náměstí. Prostor před klášterem vytváří malé náměstíčko:
Obrázek

----------------------------------------------

Po dvou letech jsem pracovní model vytáhle ze skříně:

(15.2.2011)

Abyste neřekli,že jsem mluvka, tak přidávám pár fotek toho, co si tu sem tam lepím. Zatím tedy stále jen pracovní model:

Obrázek Obrázek Obrázek
Tam, co je ta bílá krabice, by měl být klášter. Umístění těch malých domečků kolem (neexistující) hradby je zatím naprosto náhodné, jenom pro představu.

Tady jsem do toho vkreslil možnou definitivní podobu:
Obrázek
Rád bych ovšem připojil taky nějaké předměstí, kde by byl kromě řady malých domečků a nějakého menšího kostela mj. taky barokní špitál, pivovar, možná nějaká koželužna nebo podobné provozy. Možností je přehršel. Chtěl bych toto ideální městečko zobrazit v podobě, jakou by mohlo mít kolem roku 1800. V měřítku 1:240 by plocha zachycená na tom obrázku byla cca 1x1m, možná o malinko méně.

Židovská čtvrť se synagogou sice ve městě přítomna bude, ale rozhodně bude menší než RV nakreslil. Našel jsem tedy vhodné využití pro židovskou radnici. Bude stát na náměstí a bude to panský dům, v němž budou sídlit úředníci majitele, neboť naše městečko bude městečkem poddanským.
Obrázek

A na závěr jedna malá ochutnávka. Z čp. 1 jsem udělal takového testovacího králíčka. Vyzkouším si na něm některé své bláznivé nápady a proto mu věnuji "nadstandardní" péči. Pokud se povede, prohlásím měřítko 1:240 za definitivní.
Obrázek

-------------------------------------------

(25.2.2011)

Abyste věděli, že se tu úplně neflákám, tak přidávám pár foteček:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jak jest viděti, dokončil jsem objekty židovského města a sestavil si je do podoby, jakou mu dal RV. Mistr se zde inspiroval především dnes zmizelým Pražským židovským městem (samozřejmě i těmi drobnými zbytky, které přežily asanaci a stojí doposud (synagoga, radnice) Bohužel si při tom neuvědomil jednu zásadní věc, totiž to, že ta malebnost a pitoresknost není vlastní židovskému městu jako takovému, ale z větší části vznikla až později, po zdušení gheta, kdy se oblast Josefova stala v podstatě chudinskou čtvrti. S Židy to souvisí jen částečně. Navíc bych řekl, že Vyškovského gheto je ještě o řád "malebnější" a pitoresknější, než předloha. Skoro každý dům tu vypadá, jako by ho někdo okrájel a polovina či dvě třetiny objemu mu chyběla. No nic.

Začal jsem pracovat na klášteře, takže se na město můžeme podívat v nových souvislostech. Už teď vím, že klášter a klášterní kostel změním k nepoznání, protože Vyškovského klášter by v této podobě v malém středoevropském městě a jakožto klášter žebravého řádu asi nikdy nemohl existovat. Předloha evidentně pochází odněkud z Francie (šanoval bych to na Burgundsko), případně Německa (Porýní), eventuálně Pyrenejského poloostrova nebo teoreticky i Itálie.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Trojúhelník je tam položený pro představu měřítka (nejdelší strana má 22 cm). Umístění drobných objektů zatím jen orientační, pro představu o vymezení ulic a tak. Být to v původním měřítku, tak už to má 2 x 2 metry. Jo a už se moc těším na "barvičky". Ta šedá a rychlostavbová už mě docela štve ;o)

-------------------------------------------

(14.3.2011)

Tramtadádam!
Toto je malý krok pro lidstvo, ale velký pro mou modifikovanou MPR ;o)

První "definitivní" domeček v měřítku 1:240 jsem dnes prohnal tiskárnou a začal si s ním hrát. K tomu mám několik vcelku neoriginálních poznatků:
1) Gramáž 160 vážně není to pravé ořechové, ale dá se to. Bude třeba místo rýhování z líce nařezávat z rubu a drobné dílky tisknout na slabší papír. (Všechnu 140 prý vykoupil Knox, takže hromy a blesky na něj ;o)
2) Jsem děsný patlal ;o\
3) Je to rozkošně malinké a děsně mě to baví ;o)

Nejprve ale něco k předloze:
- Jedná se o upravený dům čp. 1 z MPR I.
- RV jej nakreslil jako renesanční objekt, který ovšem obsahuje starší gotické jádro, jak dokládá dochovaný lomený portálek. V přízemí je objekt doplněn barokními okenními a dveřními ostěními a z téže doby je i barokní štít s volutami. Plocha hlavní obytné místnosti v patře je rozšířena arkýřovitým vyložením obvodového zdiva pomocí konzol. Fasáda je pojednána jednoduchým sgrafitem.
- Předloha tohoto domu se pravděpodobně nachází v Českém Krumlově. Tento v jádru středověký objekt (středověké je i částečné vyložení obvodového zdiva prvního patra na konzolách a kamenná okénka, umožňující boční pohled) byl upraven barokně (štít s volutami) a klasicistně (šestitabulková okna, výkladec v přízemí, členění fasády).
Obrázek Obrázek

Na objektu kupodivu chybí pro model charakteristické sgrafito. RV se ovšem mohl inspirovat nedaleko, doslova co by kamenem dohodil. Nacházejí se tu totiž hned dva objekty, s patrem obdobně vyloženým na konzolách a sgrafitovou renesanční fasádou, přičemž zvláště ten druhý je čp. 1 z MPR I podobný až podezřele:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A teď už něco z mojí "kuchyně". Originál a totéž ve zmenšené a upravené podobě. Poslední fotka už je ochutnávka ze stavby, ale k tomu více fotek zítra:
Obrázek Obrázek Obrázek

Takže pokračování zítra ;o)

----------------------------------

(15.3.2011)

bohužel jsem tiskl na příliš tuhý papír (gramáž 220), velmi špatně se s tím pracovalo:

Protože je to všechno mrňavé, tak nelze použít jako trámky nosník 2x2 mm, pomohl jsem si tedy strojní lepenkou 1mm:
Obrázek Obrázek
Krakorce v procesu:
Obrázek Obrázek
Všechno je jednou poprvé aneb okna tištěná na fólii:
Obrázek Obrázek

-------------------------------------

(19.3.2011)

Malý postup za včerejšek a dnešek: Dolepena všechna okna, vyztuženo kartonem a připraveno na střechu + komín a vikýře, ve dvoře doplněna dlažba, vrata, částečně je hotova pavlač, vyměněn přední štít, protože s předchozím jsem nebyl úplně spokojen.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

-----------------------------------------

(4.4.2011)

Nějaké fotky:
Obrázek Obrázek Obrázek

---------------------------------------------

(17.4.2011)

Začal jsem práci na čp. 4:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
A na závěr něco málo k tomu, co přijde na řadu jako další domeček. Ano, po dvou renesančních jeden barokní, i když uvažuju, že možná bude všechno ještě kapánek jinak... prostě uvidíme ;o)
Obrázek

---------------------------------------

(23.4.2011)

Uvědomil jsem si, že jsem minule nic nenapsal k architektuře. Čili: Jedná se o renesanční objekt, jehož předloha by snad mohla být někde ve Slavonicích, ale neporovnával jsem, jen si matně pamatuju, že tam nějaký takový dům je. Je to kompletně renesanční stavba bez viditelných stop staršího gotického objektu. Dvorní křídlo bylo zřejmě upraveno v raném baroku.
Oproti Vyškovského čp. 12 z MPR I je přidáno dvorní křídlo s bránou, v předním domě průjezd s portálem, krám je posunut na druhou stranu fasády, doplněna jsou okna z folie a drobnosti, například římsa nebo měděné chrliče, pro něž už jsou připraveny otvory ve fasádě.

Nejprve ale něco z plánovací kanceláře:
Obrázek Obrázek

A teď už k čp. 4:

Bílé hrany na té stříšce přijdou ještě přelepit hřebenáči. Použil jsem Vyškovského vývěsní štít, i když k tomuhle honosnému domu se švec moc nehodí. No, asi je to šikovný a bohatý švec ;o)
Obrázek Obrázek

Retuš těch červených obdélníčků 1,5x2 mm a 1,5x3 mm rozhodně není stoprocentní...
Obrázek

Předělal jsem dvorní trakt, protože mi připadal moc vysoký a příliš bílý. Patrování jsem nechal originální ze šmikajdy a je dost mimo, příště to budu muset víc hlídat. Teď už jsem nepředělával, jenom trochu potlačil členěním fasády.
Obrázek Obrázek

A na závěr celkový pohled:
Obrázek

------------------------------------------------

(8.5.2011)

Druhý domeček víceméně hotov. Zkusil jsem několik věcí, například měděný žlab mezi střechami a taky chrliče do ulice.

Žebra zpevňující střechu, a navíc taky komín a vikýře:
Obrázek Obrázek

Pokus o měděné mezistřešní žlaby a chrliče. S těmi chrliči ale nejsem spokojený a určitě je ještě předělám:
Obrázek Obrázek Obrázek

Zatím hotovo, chrliče ale ještě přijdou předělat:
Obrázek

-------------------------------------------------------

pokračování příště
Uživatelský avatar
Lonzo Molari
Příspěvky: 6
Registrován: sob 21.1.2012 0:02

Re: MPR netradičně / R. Vyškovský + vlastní úpravy / 1:240

Příspěvek od Lonzo Molari »

Zdravím.

Pracujete ešte na tomto projekte? Pôvodné vlákno som čítal tiež. Je to super nápad takto modifikovať pôvodnú stavbu. Aj keď ja to stavám neupravené, tak jak to malo byť. Chcel by som to časom tiež začať vylepšovať ako to robí pár modelárov.

Držím palce ak ešte pokračujete.
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR netradičně / R. Vyškovský + vlastní úpravy / 1:240

Příspěvek od Šandík »

Ale jo, pracuje, jinak bych to téma ani neoživoval. Akorát jsem teď pracoval na diplomce, takže muselo jít všechno stranou.

Začal jsem pracovat na dalším domečku:
Obrázek

Jedná se o barokní dům, na němž Richard Vyškovský použil řadu prvků, přejatých zřejmě buďto z vícera barokních budov, nebo z jedné budovy značně rozsáhlé. Slohově použité prvky sahají od raného po pozdní baroko, což nemusí být na škodu, protože méně schopní barokní stavitelé skutečně podobné "slohové mixy" používali. Budova by mohla vzniknout někdy kolem poloviny 18. století, jak dokládá především řešení štítu a dalších detailů průčelí. Najdeme zde tzv. kasulové okno (název odvozen od kasule=kněžského ornátu, který svým tvarem připomíná). Okno se složitě zasamovanou šambránou v přízemí je zase typické pro raný barok. Pokročilému 18. století odpovídají také okna zasklená relativně velkými tabulemi skla. Zcela pravidelné rozmístění oken napovídá, že se jedná o barokní novostavbu. V mém městě v ní bude sídlit městská škola ;o)

Jak jest viděti, původní budovu jsem poněkud přebarvil, aby víc odpovídala typické barokní barevnosti a pochopitelně rozšířil. Zmenšoval jsem tentokrát ještě víc než obvykle, protože vyškovského domeček je oproti ostatním budovám MPR neměřítkově veliký. Navíc má v podstatě na každé straně jiné patrování. Použil jsem čelní stěnu a boční odvodil z ní s tím, že jsem použité řešení adekvátně zjednodušil. Po vytištění se mi ovšem detaily zdály stále příliš mohutné a hrubé, nastalo proto další editování. Upravená podoba je vlevo:
Obrázek

Bohužel se ukázalo, že dvoupatrový objekt by byl v rámci jižní fronty náměstí moc vysoký:
Obrázek

Vrátil jsem se tedy pokorně k jednopatrovému řešení a vytiskl už třetí exemplář. Rozhodl jsem se ztvárnit plastické prvky fasády plasticky, ale titěrné měřítko ve spojení s volšovýma rukama vykonalo své:
Obrázek Obrázek Obrázek

Další fáze lepení - doplněna okna a opětovně vyzkoušeno, jak domeček zapadne do celku náměstí:
Obrázek Obrázek Obrázek

Příště už přijde na řadu střecha, komíny a vikýře.
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: MPR netradičně / R. Vyškovský + vlastní úpravy / 1:240

Příspěvek od khaRel »

mně se hrozně líbí, jak to město není jen taková placka. a že je tam i náměstí a ne jenom maličkatý zákoutí všude. a to měřítko je hrozně roztomilý, jen tak dál :)
FromMontana
Příspěvky: 1
Registrován: pon 3.6.2013 10:15

Re: MPR netradičně / R. Vyškovský + vlastní úpravy / 1:240

Příspěvek od FromMontana »

MPR pana Vyškovského je sama o sobě velmi kouzelná, ale pravda, skutečnosti neodpovídá vůbec ;) před nějakým rokem jsem se pokusil vytvořit vlastní model města na zjednodušeném a upraveném půdorysu Prachatic :) no, nachystám nějaké fotky a udělám si tu na fóru taky nějakou prezentaci, jsem tu nový odednes.

Jinak jsem zvědavý, jak se bude dál dařit v úpravách :) držím palce :)
Gringo_Joe
Příspěvky: 1
Registrován: ned 25.12.2016 19:13

Re: MPR netradičně / R. Vyškovský + vlastní úpravy / 1:240

Příspěvek od Gringo_Joe »

zajimalo by me, jestli tento projekt dale pokracuje. Doslova me uchvatil kostel, uvazuju taky o slozeni. Nebylo by mozno se podelit o prubeh stavby?
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: MPR netradičně / R. Vyškovský + vlastní úpravy / 1:240

Příspěvek od bigpetr »

Jak to dál pokračuje? Nějaké nové budovy?
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“