Vodárenská věž v Č.B./M.Novobilský+ČEVAK/1:180 - DOKONČENO

Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Vodárenská věž v Č.B./M.Novobilský+ČEVAK/1:180 - DOKONČENO

Příspěvek od IceZero »

Další modýlek, který se snažím dovést do 3D podoby, je kolegou Tapanem představená Vodárenská věž v Českých Buějovicích.

K historii stavby toho Štěpán moc neuvedl, tak snad něco co sem našel já:
V roce 1716 kdy v Budějicích přestal dostačovat dřevěný vodovod, který napájely okolní rybníky, bylo rozhodnuto o výstavbě kašny (Samsonova kašna), která by rozváděla vodu z řeky Vltavy. O čtyři roky později, tedy v roce 1720 bylo pak rozhodnuto o stavbě vodárny. Jako vhodná lokalita bylo zvoleno okolí Lučního jezu. Plány na vodárnu vyšly z pera schwarzenberského stavitele z Třeboně Pavla Kolečného. Vodárna s původní barokní věží o podstavě 4x4 metry byla dokončena v roce 1724. Pohon vodárny zajišťovalo kolo na Lučním jezu a čerpalo se kolem, které vyrobili zvonař Zachariáš Dietrich spolu s mlynářem Janem Svobodou. Toto kolo bylo později nahrazeno výkonnějším od zvonaře Johana Duvala.
Při pozdější přestavbě baronem Schwartzem v roce 1882 přišla věž o původní barokní podobu a zvýšila se na dnešních 44,3 metru. V areálu byly vybudovány dvě usazovací nádrže o objemu 400m3. Do věže byla ve výšce 33 metrů usazena měděná nádrž o objemu 250m3, kterou vodou zásobovala dvě plunžrová čerpadla. Tyto čerpadla poháněla Ponceletova vodní kola, případně jako rezerva sloužil parní stroj.
Při další rekonstrukci v roce 1897 byly Ponceletovy kola nahrazeny Girardovými turbínami, které už vodu z větší části dodávaly přímo do sítě.
Do 20. století byla vodárna zásobována vodou z řeky Vltavy, odtud byla pak voda dřevěným potrubím rozváděna do Samsonovy kašny a dalších kašen po městě.
V roce 1930 byl Luční jez zrušen a proto pohon čerpadel nahradila elektřina. Ve třicátých letech 20. století pak znečištěnou Vltavskou vodu nahradila voda z další budějické řeky – Malše.
A dnes jsou Budějice zásobovány vodou z přehrady Římov na řece Malši, která byla vybudována v padesátých letech. Stará věž tak poté sloužila už jen jako zásobárna užitkové vody pro okolní průmyslové podniky.

a takhle věž vypadá dnes, je v ní už jen malá nádrž a kalibrace vodoměrů pro ČEVAK: Obrázek

Papír na kterým je model vytištěn je fakt hrůza, jak psal Štěpán a protože bych některé části chtěl trošku zplastičtit, došlo na skener a tiskárnu... vytištěno na 120gr. Teď se děj vůle boží.
Pár fotek bude snad brzo
Naposledy upravil(a) IceZero dne sob 26.9.2015 18:49, celkem upraveno 1 x.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od Tapan »

No paráda, sleduju z první řady. Ty nebudeš stavět z origo papíru? Srabe :-D Vylepšovat teda budeš, jo? Tak nezapomeň vyřezat vzduch u ohrádky na střeše věže, když se to udělá pěkně, bude to krásný :-D
Abych jen neprudil, dej si bacha na přístřešek nad schodištěm (vychází nějak divně, nevím, jestli je to rukama, ale troufnu si tvrdit, že spíš ne) a na valbovou oranžovou střechu, podle mne vychází v blbý výšce, naštěstí teda vejš, takže kresba s místem pro přilepení na věži se tím schová a není to poznat. Možná, když to víš dopředu, by šla výška domečku před přilepením k základně upravit tak, aby to vycházelo na správné místo podle kresby na věži, ale asi je to skoro zbytečné.
Nu, přeji pevnou ruku, dostatek trpělivosti a jsem zvědav na výsledek ;-)
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od IceZero »

no jo Štěpáne já si ten papír schválně změřil šuplerou... sorry ale z něčeho co má 0,32 - 0,36mm tloušťku to lepit nehodlám. navíc jak mě napadlo udělat plastický okna a taky tu ohrádku z lišt nahoře, potřebuju aspoň dva výtisky...

jinak samotný model vypadá ve 2D asi takhle Obrázek Obrázek

začal jsem si hrát s věží a domečkama... bohužel času je málo a koníčků moc, když se k tomu přidá pěkný počasí je můj postup ještě pomalejší než jindy :roll:
Kotelna: zatím bez střechy
Obrázek Obrázek Obrázek

Věž: zatím jen obvodové stěny
Obrázek
Obrázek Obrázek

a zatím jen tak na sucho položeno na podložce z vystřihovánky
Obrázek

tak mě napadlo zkusit si pohrát s vodou... jak je v popisu uvedeno původně vodárnu poháněla kola roztáčená vodou z kolem tekoucí Vltavy. Takže teď chvíli hledám jak udělat vodu, zatím se jen tak inspiruju u vláčkařů takže pokud by měl někdo z místních krajinkářů (Aki, Michal Traj....) radu, určitě jí nepohrdnu...
P.S. co třeba tohleto
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od Daniel »

Ted už je mi jasný proč tě nemohu zastihnout v kanceláři, když takhle makáš na stavbě :lol: . Ale jde ti to pěkně 8-)
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od IceZero »

tak ve značně horkém počasí jsem se dostal do stavu značného K.O.P.R. ale i tak se občas večer přemůžu a něco málo slepím
podařilo se mi dát do 3D podoby střechu - s těmi arkýři moc spokojen nejsem, ale ve skutečnosti je to lepší než na fotkách. K původnímu plánu udělat plastická okna a hrázdění na věži se přidala další touha dokázat si, že model jde přece jen upravit o trošku víc a tak jsem vyřezal modrý vzduchový políčka z boků vodních kol a zplastizoval lopatky. Stejně tak z terénu trošku vystupuje konstrukce držící kola na místě - ale jen v tuto chvíli. Mým smělým plánem je pokusit se ještě ztvárnit vodu a zatravněné zelené plochy zasadit na nějakou destičku.

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Všechno je to zatím jen sesazeno nasucho bez lepení na kartonovou podložku. Model se lepí pěkně, zatím bez nějakých velkých nepřesností, i když jednu sem už našel. Jen nevím jestli je to rukama při podlepování nebo modelem... ještě prozkoumám a dám případně vědět, ale dost mě to zarazilo :(

P.S. Dane děkuju za ten nápad čím zkusit ztvárnit vodu... dneska sem to vyzvedl tak uvidíme co se o víkendu stane.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od Tapan »

Honzíku, ale tam žádné arkýře nejsou :-) A co vyřezat vzduch z té ohrádky na vrcholu věže, nic? :-D Ale jinak to máš pěkné, jen co je pravda. Zplastičtění tomu hodně pomáhá. Když budeš dělat vodu, to asi něco vymyslíš i s tou studánkou na dvoře, nebo co to tam mají...což? :-) Jo jo, tohle všechno se mi při stavbě honilo hlavou...a pak to všechno přebyl ten supertlustý origo papír a já si jen přál, aby už tenhle model byl ze stolu pryč :-D
PS: když už se mi povede osadit střechu věže trochu šejdrem vůči podložce modelu, tak to přeci nefotím tak, aby to každého praštilo přes oči :-)
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od Daniel »

Pěkný, pěkný - tak držím pěsti ať se zadaří i při dokončování a těším se, až uvidím model naživo ;)
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od IceZero »

tak jsem si vzal Tapanovo rýpnutí do geometrie fotek trošku k srdci a snad se zlepším... :lol:

vrch věže je přilepen napevno k tělu, to je stejně jako okolní budovy spojeno se základem podložky a skřítkové tesaři vylézají z mechu aby zvládli střechu - jak zpíval pan Sovák v jednom dětském filmu o neúspěšném pokusu pěstování žampionů. Při lepení budov na podložku se vyskytl jeden drobný zádrhel - nevím jestli je to to samý o čem psal Tapan, nebo je to mým podlepovýním ale při lepení budovy strojovny k věži došlo k drobnému nesouladu nakreslených značek a toho kam díl zapadl...

Obrázek

No co závada je to malá a nejspíš mýma rukama a vzhledem k tomu, že ji skryl ten kus se schodištěm, nijak mě to nebolí a netrápí - jinak všechno sedělo poměrně dobře.
pak už opravdu skřítkové vylezli z mechu na střechu a pustili se do práce... střecha na strojovně v pohodě sedla celkem lehce, stejně jako střecha na kotelně. Pro jistotu jsem si je napodlepoval a vespod vlepil kus kartonu, takže jsem nemusel lepit na stěny jen šikmý plochy ale rovnou a nezkroucenou - Musím se pochválit za docela dobrý a pohodlný nápad ;)

Obrázek Obrázek

jenže pak nastal kámen úrazu. Vyříznul jsem střechu spojující kotelnu s věží, pěkně napodlepoval a zkusmo nasadil na místo... KUA soudruzi trpaslíci asi někde hodně popili, nebo se zdrželi na divokém mejdanu u sedmi bratránků a Sněhurky, ráno pak blbě měřili a tohle z toho vzniklo :evil: :evil:
Obrázek
jejda kouká na nás mezírka tak 2,5 mm.

no co zítra znovu a radostněji.

P.S. tý počmáraný podložky si nevšímejte. Přijde zasypat a taky mám v plánu imitaci vodní hladiny kolem kol... tak snad příště bude finále (záleží na počasí)
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od Tapan »

Tak strojovna mi, Honzíku, sedla lépe, ale myslím, že jsem to tam taky trochu šponoval, nějaký zlomek milimetru nepřesnost tam možná bude. Navíc tuhle budovu už jsem měl rozřezanou na jednotlivé segmenty a neohýbanou, tedy jsem si mohl dovolit k zakrytí nepřesnosti zneužít tloušťku papíru, což mi asi pomohlo.
Na střeše strojovny máš, koukám, taky přesah střechy přes stěnu na každý straně jiný, mám to stejně, tož v tom asi budeme oba nevinně. Třeba to tak má být :-)
Co se týče "propojovací" střechy, tam musím konstatovat, že to asi bude rukama, mně sedla docela dobře. Nebo až tak dobře ne, napojení na věž se v určitém místě láme trochu do šikma podle podstavy a tam to geometricky moc nesedělo, ale to se mi povedlo opravit bez následků. U tebe to mírné zkosení vůbec nevidím, že ty jsi to celý uříz? :-)
Jinak dobrá práce, jen tak dál...těším se hlavně na tu vodu. Btw. jak moc dobře ti šla napasovat stříška nad schodištěm? S tou jsem se natrápil dost a s výsledkem jsem nakonec i tak nebyl zrovna spokojen...
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od Daniel »

Slušný výkon - ale stejně jako Štěpán se těším na tu vodu. Tak šup šup, počasí je ideální a skřítkové jsou určitě zvyklí makat bez odpočinku ;)
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od maja »

Čau Ice,
je horko, já se těm skřítkům nedivím. Popili, popili, ale to se poddá ;). Horko nelidský, takže eště dobře, že to dělají ti pidichlapci a ne lidi!! Jinak já Tě obdivuju, že se na takové techno-stavbě nepěkné, moderní :shock: :D tak vyřádíš. To vodní kolo je super výkon, tak ještě tu ohrádku na střeše, jak už tady bylo hecováno :twisted: !! Bojuj!!
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od IceZero »

Štěpáne ta boční budova strojovny nakonec zase takovej problém nebyl... to se skrylo v pohodě :D
- stříška už byla horší. Napřed jsem ji zkoušel jen nasucho a vypadalo to v pohodě. Takže jsem napatlal lepidlo a nasadil napřed ke střeše a pak k boku věže... výsledek není dokonalý po pravdě hlavně u střechy, na stěně věže mi tak úplně nesedí střecha na lince kam by měla přijít, ale je to skrytý naštěstí. Možná by bylo řešení ji říznout na dva kusy a lepit každý zvlášť, ale řezat už to nebudu radši :(
- propojovací střecha na okraji úplně rovná není (vlastně ani nemůže protože spodní díl věže je jehlan) takže tam malý úkos na kousku je, jen blbě vidět. No ale to jak jsem si model kopíroval na tenší papír mě zachránilo. mám střechu dvakrát, takže ji prostě a jednoduše nastavím a doříznu na potřebnou délku, jen pak ten spoj budu trošku maskovat

pro maju malá poznámka.... ono to zase tak moc moderní stavba není, pochází z roku 1720 ale je fakt že původně asi vypadala trošku jinak 8-)
- ta ohrádka je vyřezaná už. Měl jsem dvě kopie modelu, jednu ohrádku jsem upravil tak, že jsem si nechal vyřezaný jen ty dřevěný pásky a nalepil je na povrch, aby z fasády trošku vystupovaly. Kolem věže v měřítku 1:1 tu a tam jezdím, sledoval jsem na cestě jak moc je to vystouplý - měřítkem mi to neodpovídá tak úplně ale drobná hranka při přejetí nehtíkem je přece jen cítit.

Další malá úprava je doplnění krakorců, jako jsou na originále věže... viz horní obrázky Obrázek

no a na závěr bude model usazen do dřevěné destičky (ještě musím vyrobit v práci) a měl by následovat pokus o tu vodu. ale to nejde v tomhle horku by se skřítkové tesaři mohli chtít zchladit ve vodě řeky Vltavy a vodník Volšoveček by je určitě odtáhl někam pryč. takže mají v tomhle horku nařízené povinné volno :lol: :lol:
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od Tapan »

Jendo, tou "ohrádkou" jsme mysleli ten umělecko-kovářský plůtek na samém vrcholu věže, tam co jsou na tvé fotce předlohy ty antény. Vsadil bych ledvinu a půlku jater, že tuhle ohrádku vyřezanou nemáš :-D U modelu má na výšku kolik...tak 3 mm? A ten "výplet" je dost složitý, ta by se i pro laserování asi musela dost zjednodušit.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od IceZero »

jo tak jestli jste myslel tuhle šílenost, tak na tu se můžu s prominutím víš co... takovej ma...r nejsem doufám... ale laser by to možná zvládl, o tom už jsme se bavili spolu přece :D
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodárenská věž v Č.B. / M.Novobilský+ČEVAK / 1:180

Příspěvek od IceZero »

tak jsem trošku pokročil zase...
sice se skřítkům tesařům moc nechce, ale přece jen vzali do rukou snad správné náčiní a nepřesnost opravili, takže střecha sedí líp než původně... sice to není úplně tak super jak bych chtěl, ale co chybama se člověk taky učí lepším býti..

poslední naplánovanou úpravou, krom již zmíněných krakorců je studna... Štěpán ve svém neskonale provokativním rýpnutí zmínil studnu ve dvoře a tak jsem k ní udělal trošku plastický vršek zabarvený do hněda a obrubníky u chodníku taky o kousek nadzvednul. Dovnitř studny příjde voda, obrubníky přetřu šedou imitací betonu. Pak mi zbude zasít trávu a napustit vodu do náhonu a studny... ale to někdy příště, to bude jiná pohádka

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“