Průmysl. palác/R. Vyškovský/1:280/Pressfoto-ČTK,1991,HOTOVO!

Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmysl. palác/R. Vyškovský/1:280/Pressfoto-ČTK,1991,HOTOVO!

Příspěvek od Majo71 »

Tak som sa rozhodol sa pri nekonečnej stavbe "žigulíka" odreagovať po dlhej dobe pri nejakej stavbičke a po dlhom rozhodovaní padla voľba na túto ojedinelú šmikajdu. Ale...Mám obe verzie, t.j. pôvodnú z r.1991, ktorú pripravil pán Vyškovský pri príležitosti 100. výročia Všeobecnej zemskej výstavy a ktorú vydalo Pressfoto ČTK, a aj reprint z roku 2000, ktorý vyšiel v Špeciále ABC - Století vystřihovánek 2.. Neviem sa ale rozhodnúť, do ktorej mám strihnúť a preto chcem nechať výber na Vás :-)

Výhody a nevýhody tej-ktorej verzie:

Pressfoto - výhodou je, že model je vo väčšej mierke (= 1:280), t.j. hotový model bude skutočne impozantný, ďalšou výhodou je, že má svetlejšie farby (to ale zase pre niekoho môže byť nevýhoda). Nevýhodou je, že je model vytlačený na nie moc vhodnom papieri, či skôr kartóne (odmeraná hrúbka je 0,25 mm), a tlač je trochu lesklá (nie až tak, ako pri laseri, ale je). Hrúbka papiera nie je až taká, ako pri Stavovskom divadle, s ktorým som sa dosť natrápil, čo sa týka tvarovania a podobne, ale je to aj tak dosť...Zase výhodou tohoto hrubšieho papiera by mohlo byť, že by sa niektoré väčšie plochy ani nemuseli podlepovať pre spevnenie.

ABC - hlavnou výhodou modelu je to, že je na lepšom papieri (odmeraná hrúbka je cca 0,16 mm), ktorý sa neleskne, proste klasika modelov vydaných v posledných Špeciáloch ABC. Má sýtejšie farby, čo je plusom pre tieňovanie, ktoré je tu výraznejšie ako u Pressfota, kde pre svetlosť tlače skoro nie je vidieť (ale možno by sa dalo dokresliť pigmentom z pastelky príslušného odtieňa). Niekde je však tmavšia tlač nevýhodou, napr. pri oknách, ktoré sú na môj vkus zase až moc tmavé. Nevýhodou (alebo výhodou ??) je veľkosť modelu, ktorý je oproti originálu menší (= 1:370).

Takže, prosím zahlasujte, do ktorej verzie sa mám pustiť :-) Ďakujem!

Obrázek
Naposledy upravil(a) Majo71 dne pon 9.11.2015 12:31, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Průmyslový palác - Praha/R. Vyškovský/1: ???

Příspěvek od Standa F. »

Tak to je jednoduché - pusť se do obou 8-) .

Dobrá volba. Pokud bychom slovo vystřihovánka označili za zdrobnělinu prvního stupně, pak toto je VYSTŘIHOVANA.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmyslový palác - Praha/R. Vyškovský/1: ???

Příspěvek od Majo71 »

Dobrý pokus, Stando! :-) Tiež som o tom uvažoval, ale vzhľadom na moju časovú vyťaženosť sa obávam, že by sa z toho stal "neverending story" :-)
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Průmyslový palác - Praha/R. Vyškovský/1: ???

Příspěvek od maja »

Čau, hlasuju pro první verzi, ať je to velký :D (a dá se to tunit ;), i když ten papír to asi bude... Já ten první kus kdysi vlastnil, ale z důvodu (pro mě osobně) neatraktivity budovy (moc moderní :roll: ) jsem to posunoval dolů v zásobárně šmikajd tak dlouho, až mi model shořel v spaco/kanclu při požáru mého pracoviště (spolu s dalšími, s oblíbenými cédéčky, knížkami)... Tak to vybojuj i za mě! ;)
PS: požár "mého" paláce přišel o chvíli dřív než toho opravdového :twisted:
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmyslový palác - Praha/R. Vyškovský/1: 280/Pressfoto-ČTK 1

Příspěvek od Majo71 »

Takže, nakoniec som sa rozhodol a dnes som strihol do pôvodnej, veľkej verzie, vydanej v r.1991 u Pressfota. Nakoniec, vždycky môžem strihnúť aj do menšieho reprintu z ABC :-) Skúsim bojovať s tým papierom, uvidím, ako to pôjde. Zatiaľ skúsim zlepiť prvé okná aj s chlopňami a ak to pôjde blbo (pri tom papieri), tak chlopne odstrihnem a budem to lepiť natupo a hotovo.

Ešte niečo málo k histórii tejto stavby - palác je z roku 1891, jedná sa o presklenú stavbu s oceľovou konštrukciou postavenou v secesnom štýle a s neobarokovou výzdobou. Navrhol ju architekt Bedřich Münzberger, stavba sa skladala zo strednej časti, kde bol vstup a dvoch krídiel (ľavého a pravého), ale v súčasnosti už v pôvodnej verzii neexistuje, nakoľko 16.10.2008 zničil jej celé ľavé krídlo požiar, ktorý ho úplne zničil.


Dnes som zatiaľ stihol len toto, nakoľko som večer dokončoval stavbu autobusu škoda RTO :-):

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmyslový palác-Praha/R. Vyškovský/1:280/Pressfoto-ČTK,1991

Příspěvek od Majo71 »

Tak stavba pokračuje - zistil som (pri stavbe prvých okien), že strihať a lepiť to s chlopňami nebude pri danej hrúbke papiera to pravé orechové (zlepil som takto 1 okno a hlavný vchod = viď fotka nižšie), a tak som sa rozhodol, že chlopne odstrihnem (ponechal som len 2 spodné, pričom jednou sa prilepí zvnútra samotné "sklo" okna a druhou sa prah lepšie zafixuje k podkladovej stene) a zbytok okna som lepil natupo. Myslím, že výsledok je lepší. Inak sa to lepí moc pekne a zatiaľ všetko sedí:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a toto je hotový prvý väčší celok:

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmyslový palác-Praha/R. Vyškovský/1:280/Pressfoto-ČTK,1991

Příspěvek od Majo71 »

Stavba pokračovala zostavením vchodu zadnej časti paláca a oboch postranných veží. Keďže sa mi lepenie bez chlopní osvedčilo, rovnako som postupoval aj tu, pričom pri strieške vchodu som väčšinu chlopní ponechal, akurát som ich zalepil do zadnej časti dielu, čím sa stena dielu spevnila a lepšie sa lepil natupo:

Obrázek Obrázek Obrázek

Hotový vchod som potom vlepil do presklenej steny a prilepil k nej obe vežičky, ktoré sa zatiaľ (podľa návodu) ešte pôdorysne neuzavreli:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovalo zlepenie oblúku nad vchodom - tu som sa rozhodol chlopne odstrihnúť úplne a diely som podlepil kartónom 0,8 mm, diely nechal s malým presahom a lepil následne natupo na kartón. Lepilo sa to takto nádherne, naviac to získalo pevnosť:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Teraz to idem dať všetko postupne dokopy, do jedného celku, nakoniec pôdorysne uzavriem vežičky a tým skončí stavba hornej časti zadného priečelia.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmyslový palác-Praha/R. Vyškovský/1:280/Pressfoto-ČTK,1991

Příspěvek od Majo71 »

Horná časť zadného priečelia paláca je hotová. No, kompletácia nebola úplná sranda, hlavne udržať geometriu, trochu som sa s tým pasoval, uvidím, ako mi sadne strecha a horné časti vežičiek. A už teraz vidieť, že to bude skutočne kolosálny kus nábytku :-)

Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovať bude predné priečelie strednej časti paláca.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmyslový palác-Praha/R. Vyškovský/1:280/Pressfoto-ČTK,1991

Příspěvek od Majo71 »

Predné priečelie strednej časti:

Oblúk som lepil rovnakým spôsobom, ako u predchádzajúceho celku, tj. bez chlopní s podlepením 0,8 mm kartónom

Obrázek

Hotový celok:

Obrázek Obrázek

Nasledovať bude spojenie oboch častí bočnými stenami a strechou....
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmyslový palác-Praha/R. Vyškovský/1:280/Pressfoto-ČTK,1991

Příspěvek od Majo71 »

Strecha:

Najprv som zlepil (vždy z 2 častí) 2 výstuže, ktoré som následne vlepil do vytvarovanej strechy. Obe priečelia sa teraz spoja bočnými stenami (podlepím ich pre spevnenie kartónom) a nasledovať bude prilepenie strechy na celý objekt, z čoho mám už teraz trochu obavy, aby to sedelo... Bude to pekný obor - len toto priečelie má 25x15 cm!

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmyslový palác-Praha/R. Vyškovský/1:280/Pressfoto-ČTK,1991

Příspěvek od Majo71 »

Takže, strecha je položená. Nakoniec to nebol až taký boj, sadlo to celkom pekne, niektoré chlopne som ale musel pristrihnúť (asi tá hrúbka papiera...). Tým je základná stredná budova hotová a nasledovať budú 4 věžičky - to bude asi výživná práca. No uvidíme....

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Moc mi pomohlo vystuženie bočných stien kartónom, pretože mali tendenciu vlniť sa:

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmyslový palác-Praha/R. Vyškovský/1:280/Pressfoto-ČTK,1991

Příspěvek od Majo71 »

Stavba prvej věžičky (sú 4 a každá sa skladá z 26 dielov):

Najprv som zlepil podstavu, kde sa mali bočné diely prehnúť a zlepiť z opačnej strany. Ja som, vzhľadom na hrúbku papiera, radšej okraje odstrihol a prilepil z druhej strany, aby sa okraje "nekrabatili":

Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovala ďalšia časť, kde som ušmykol všetky chlopne a diel prilepil na podstavu natupo. Nebol s tým žiadny problém:

Obrázek Obrázek

Potom prišli na rad malé bočné prístavky so zastrešením. Tu som zvolil postup tak, že prednú časť som podlepil na kartón 1,0 mm, zo striešok som zase ušmykol všetky chlopne a prilepil ich na predný diel natupo. Všetko pekne sedelo. Potom som tieto 4 bočné časti prilepil k podstave:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nasledovalo prilepenie čiel týchto 4 bočných častí + 4 malých okrajových striešok (na ktorých som tiež odstrihol chlopne a lepil ich natupo):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Poslednou časťou bolo spracovanie strechy vežičky - po natvarovaní sa mala strieška podlepiť podchlopňami, ale tie som vynechal, využil som hrúbku papiera a strechu som bez problémov zlepil natupo:

Obrázek Obrázek Obrázek

Tak, a nakoniec hotová prvá vežička:

Obrázek

A teraz si idem zopakovať 3x to isté :-)
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmyslový palác-Praha/R. Vyškovský/1:280/Pressfoto-ČTK,1991

Příspěvek od Majo71 »

Takže, po čase zase nejaký progres. Všetky 4 vežičky hotové.

Obrázek

Tu sú už umiestnené na budove :-):

Obrázek Obrázek Obrázek

Ešte treba prilepiť tieto 4 špičky vežičiek, ale to si nechám na neskôr (keď prilepím kopulu na strechu):

Obrázek

Podstavec kopule som riešil tak, že som bočné diely odstrihol, trochu skrátil, aby sedeli, a vlepil z rubu (myslím si, že je to pri tejto hrúbke papiera lepšie riešenie, ako papier narezať a prehnúť). Vnútro podstavca som tiež rozstrihal a vlepil postupne (pričom som musel každý diel pristrihnúť, takže vcelku by sa tam po zlepení nôh podstavca určite nevošiel). Šlo to pekne:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Časť strechy, na ktorú sa prilepí kopula, som odspodu vystužil kúskom balzy (podobne ako cisternu ZTS CN 23 TO), aby sa pri prilepovaní celku kopule nezbortila a aby lepšie sedela:

Obrázek Obrázek

Tak, a nasledovať bude kopula, ktorú zlepím podobne ako vrcholy vežičiek, t.j. bez pomocných podchlopní, natupo. Diel s hodinami rozstrihám a nalepím postupne na boky:

Obrázek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmyslový palác-Praha/R. Vyškovský/1:280/Pressfoto-ČTK,1991

Příspěvek od Majo71 »

Hotová kopula:

Obrázek Obrázek

+ točité schodisko a jedna strešná ozdobná nástavba a šup s tým na strechu :-):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak, ešte prilepím zadnú ozdobnú strešnú nástavbu a stredná časť Průmyslového paláce bude kompletná :-)
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Průmyslový palác-Praha/R. Vyškovský/1:280/Pressfoto-ČTK,1991

Příspěvek od Majo71 »

Tak, korpus budovy ľavého krídla paláca je hotový.

Najprv som spracoval vstupné čelo ľavého krídla - postupoval som podobne ako pri iných oknách, t.j. bez chlopní. Všetko sedelo presne:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Potom som spracoval obe časti budovy a strechy ľavého krídla. Oba celky som spojil konštrukčnou chlopňou. Sklamalo ma, že menšia časť strechy má bledší odtieň zelenej ako väčšia, ale prefarbovať to nebudem :-(:

Obrázek Obrázek

Nasledovalo druhé čelo. Potom som obe čelá prilepil k budove krídla. Do strechy sa mali vlepiť 3 podpery, ale ja som sa rozhodol, že ich nepoužijem a vzhľadom k veľkosti budovy (necelých 36 cm!!) vystužím strechu aj boky balzou 2,0 mm, pričom na 3 miestach vložím priečne vzpery, ktoré udržia správny pôdorys celej budovy a spevnia ju:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“