Vodárenská věž České Budějovice / Milan Novobilský / 1:180

Odpovědět
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Vodárenská věž České Budějovice / Milan Novobilský / 1:180

Příspěvek od Tapan »

Tak se mi zase jednou povedlo dostat se k jedné ne zrovna profláknuté vystřihovánce. Jde o historickou vodárenskou věž, která se nachází řekněme v širším centru Českých Budějovic. Jak tvrdí autor vystřihovánky, "model zachycuje podobu vodárenské věže a provozních budov těsně po první přestavbě v roce 1882". Vystřihovánka se, pokud je mi známo, nedá koupit a ani nevím, v jakém vyšla nákladu, je jich prý však dost a disponuje jimi ČEVAK České Budějovice. Zřejmě bude rozdávána na různých akcích pro veřejnost a dosti pravděpodobně by se dala vyškemrat i mimo tyto akce.
V deskách jsou všity 4 listy A4, 3 se samotnou vystřihovánkou a jeden s návodem a návodnou kresbou. Desky jsou pak z vnitřní i vnější strany potištěny texty a fotografiemi popisujícími a zachycujícími samotnou architektonickou památku. Model je vytištěn na dosti tvrdém papíře, gramáž odhaduji na 200 g/m2. Vystřihovánka je docela čerstvý počin a já jsem byl požádán, abych vyzkoušel, jestli se to vůbec dá postavit. Model nedisponuje zrovna vysokou mírou propracovanosti a detailů, nicméně vzhledem ke gramáži papíru bych ho úplnému začátečníkovi bez zkušeností spíše nedoporučil.

Obrázek Obrázek

A teď už k samotné stavbě. Záměr stavět striktně podle návodu a vůle autora jsem opustil poměrně brzy. Zaprvé jsem si věž a některé další celky dovolil vyztužit žebry z kartonu, abych snáze udržel správnou geometrii vystřihovánky. Zadruhé jsem měl problém s ohýbáním takto tvrdého papíru. Rýhuji vše z rubu, abych minimalizoval retušování, ale při ohybu 90 stupňů a více se "trhal" tisk. Začal jsem tím, že jsem většinu dílů lepil bez chlopní na tupo, skončil jsem tím, že jsem nerýhoval a neohýbal už skoro nic a vše jsem rozřezal na jednotlivé plošky, hrany papíru přetřel retuší a lepil na tupo vše. O dost pracnější, ale hrany jsou ostré a výsledek se mi líbí více. Některé díly, třeba ozdobné kování na vrcholu věže nebo schodiště u její paty, bych prostě bez rozřezání nedal.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Až na trochu přestřelenou gramáž papíru se mi stavělo dobře, trochu nesedí oranžová sedlová střecha, zaprvé rozměrově, zadruhé by měla být posazena o něco níže (zdi domu jsou moc vysoké), takto je usazena nad kresbou pro přilepení vyznačenou na spodní části věže (to by nevadilo) a také přístřešek nad schodištěm je výše než vyznačená čára pro přilepení / prořez v boku věže (to už vidět je). Navíc autor zřejmě v místě přilepení stříšky nad schodištěm na bok věže zapomněl pomocnou tenkou červenou čáru (je až do konce dílu, stříška je kratší), což jsem ani nezkoušel retušovat, protože to prostě vidět bude a je prostor to jedině zhoršit :-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tímto děkuji ČEVAKu za zábavu na několik (překvapivě docela dost) večerů a vám, drahá modelářská komunito, představuji svou první dokončenou vystřihovánku v tomto tisíciletí :-D Foceno je před lakováním, ještě to přestříknu a model půjde do světa, zřejmě bude někomu zdobit kancelář, než mu to někdo zpečetí při neopatrném zalévání květin :-)
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodárenská věž České Budějovice / Milan Novobilský / 1:1

Příspěvek od Daniel »

Pěkné, móóóc pěkné 8-)
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“