ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský model

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský model

Příspěvek od Alda C. »

Dobrý den vážení,

rád bych vám představil nový počin z mé modelářské dílny. Jedná se o model budovy Základní školy v Jehnicích tak, jak asi vypadala kolem roku 1930. Při konstrukci modelu jsem vycházel hlavně z plánů, které se mi podařilo získat z Archivu města Brna a k dispozici jsem měl také dvě fotografie. Tentokrát jsem už od počátku model koncipoval tak, aby bylo možné postavit jak jednoduchou „krabičkovou“ verzi tak i verzi maximálně vylepšenou. Model má být připomínkou výročí 120 let Základní školy (1895-2015), které připadá na tento rok.

Předloha modelu (7.2.2015)
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Něco málo o předloze (co se mi zatím podařilo dopátrat)

Oficiální stránky školy naleznete zde
Škola stojí tady
Škola byla slavnostně otevřena v listopadu léta páně 1895. Budova byla dvoupodlažní, částečně podsklepená. V přízemí vlevo od vchodových dveří byla jedna učírna, vpravo pak byt nadučitele se dvěma pokoji, kuchyní, chodbou a komorou. V zadní části budovy pak byla chodba, společné záchodky a schodiště do 1. patra. venku vlevo i vpravo od schodiště byly jímky pro odpady. O patro výš pak byly směrem do ulice další dvě učírny, chodba, kabinet, místnost pro podučitele a také záchodky, tentokrát zvlášť pro hochy a holky. Jak lze z plánů vyčíst, už v lednu 1909 byla zpracována výkresová dokumentace na přístavbu dalších dvou učíren, prodloužení chodeb a sklepů (což znamenalo mimo jiné i podezdít část stávajících základů). Pod výkresy je podepsán stavitel Antonín Cupák z Řečkovic (zatím se mi nepodařilo dopátrat, jestli jsme nějakým způsobem v příbuzenském vztahu  ). K realizaci přístavby však došlo až o víc než šestnáct let později, když byla dne 22. května 1925 stavba povolena výnosem čís. 1965/A okresního hejtmana. Ihned byla vyhlášena veřejná soutěž na přístavbu školy, jen tak pro zajímavost byl rozpočet na stavbu pro všechny profese 95 488,81Kč. Dne 28. června 1925 proběhlo otevření nabídek veřejné soutěže a začátkem července se započalo se stavbou. Není bez zajímavosti, že podle všeobecných a konkurzních podmínek mělo být dílo předáno k užívání 15. září 1925! Zdali tomu tak skutečně bylo však s určitostí nevím.
Plán na stavbu zdi před školou a vedle školy na severní straně pochází z roku 1895. Zeď se sestávala z kamenné podezdívky, na ní byly vyzděny pilíře z plných cihel, mezi pilíři byl plaňkový plot. Do školy se chodilo po schodech přes odvodňovací koryto. Celková délka zdi byla cca 90m.
V padesátých letech proběhla přístavba mateřské školy, ve zdi před školou byl probourán nový vstup do školky (toto ještě nemám podle archivní dokumentace zmapováno).
V devadesátých letech minulého století byla na hřišti za školou postavena nová tělocvična, objekt bývalé kovárny a hospody byl zbourán a na jeho místě vyrostly nové šatny a sprchy pro cvičence. K severní části původní budovy byla přistavěna kuchyň, škola se dočkala i nového bezbariérového vstupu.
Na přelomu první dekády 21. století byl prostor za tělocvičnou přeměněn na moderní atletické sportoviště a žáci dostali nové šatny.

Zeď před školou
Na prvních dvou fotkách je jediný pozůstatek zdi, která byla před školou více jak šedesát let. Na třetí fotce je patrná původní kamenná podezdívka.
Obrázek Obrázek Obrázek

A teď něco k vystřihovánce
:arrow: Rozsah vystřihovánky je cca 5x B4
:arrow: Počet dílů číslovaných je cca 130
:arrow: Počet dílů jednotlivých je cca 430

Podle těchto výkresů jsem si nejprve nakreslil půdorysy, řezy a pohledy jedna ku jedné a následně stopadesátkrát zmenšil.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Následně vznikl 3D model, který se však ještě bude upravovat.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A teď už lepení zkušebního modelu. Model jsem lepil v plné verzi, časem si slepím ještě verzi jednoduchou. Zde stěny budovy s doplněnými plastickými okny. Sokl je podlepený kartonem 0,5mm.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nalepené všechny římsy, ostění, nároží a další plastické prvky fasády na východní a jižní straně. S lepením jsem se moc nepáral co se kvality týče. Ani stěny jsem zevnitř nijak zvlášť nepodlepoval. Akorát si nejsem úplně jistý, jestli římsy, které mám na severní a západní straně, takto mohly být. Ale asi to tak nechám. Jediné, co jsem nepřilepil, jsou plastické kvádříky na fasádě.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Okna jsem zkoušel vlepovat jinak než se to obvykle dělá, ale nakonec jsem od toho upustil a vrátil se k osvědčené metodě s chlopněmi.
Obrázek

Střechu jsem vyztužil kartonem.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Zde už je střecha usazena. Přesahy střechy zkompletované do římsy, pomocí kterých se střecha lepila ke stěnám, se ukázaly jako ne zrovna 100% řešení a tak jsem tuto část předělával. Římsy budou vrstvené (dle skutečnosti) a nalepené ještě před usazením střechy. Jednoduché variantě budou jen nakreslené na stěnách.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tady už je střecha doplněná o komíny a průlezy (nebo světlíky?). Jen tak pro Zajímavost zmíním, že některá komínová vyústění byla od kamen, některá od septiků, zbytek je větrání z jednotlivých tříd a také ze záchodků. Kolem školy je doplněn terén. Pokud by se někomu nechtělo dělat se zdí před školou, tak v této podobě by byl model hotov (ve složitější variantě). Ještě zřejmě odmažu dlažbu, kterou mám kolem dokola budovy. Nevím.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pokus o odvodňovací koryto, které bylo mezi zdí a silnicí.
Obrázek Obrázek Obrázek

A nakonec fotky kompletního modelu. Tímto bych chtěl moc poděkovat TEOvi za plaňkový plotek, který přišel mezi pilíře. Nebarvil jsem ho ale, neboť pro tyto účely by to bylo zbytečné.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na dva pilíře u schodiště asi ještě doplním ozdobné prvky (asi kamenné vázy či co to je).


To je vše. Děkuji za pozornost a těším se u dalšího modelu.

Alda C.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský mode

Příspěvek od Daniel »

Ahoj Aleši,
tak to je opět velká paráda stejně jako všechny modely z tvé dílny (jak konstruktérské, tak i modelářské). A musím říci, že tohle "black&white" provedení pracovního modelu se mi moc líbí. Tak držím pěsti at se ti daří i nadále. 8-)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský mode

Příspěvek od VašekS »

Moc pěkný model, krásná plastická fasáda. Jsi borec! ;)
Když vidim, jak to vypadá dneska :( No jo, no. Holt doba polystyrénová.
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Re: ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský mode

Příspěvek od Alda C. »

Díky pánové.
Vašku, naštěstí je to jen hladká omítka, před dvaceti lety ještě nebyl polystyren tak in jako je v dnešní době.
Jinak model bude k vidění v Lužánkách.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský mode

Příspěvek od VašekS »

Aha. Ono to vypadá z fotek, že důvodem zániku ozdobných prvků fasády bylo zateplení budovy. Zřejmě to byl havarijní stav spojený s omezeným rozpočtem. :?
Uživatelský avatar
cementik
Příspěvky: 76
Registrován: úte 24.1.2012 19:50

Re: ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský mode

Příspěvek od cementik »

Výborný tématický nápad, slepit objekt, ve kterém se člověk obvykle prvně učil pracovat s lepidlem a nůžkami.
Parádní model :). Dokonce jsi mi ušetřil v tuto chvíly dost práce,
jelikož se mi v hlavě začaly kumulovat plány na stavbu také jedné školy ve stejném architektonickém stylu,
a jen co jsem klikl na internet, viděl jsem tu Tvojí.
Takže s rukama za hlavou se budu zatím kochat Tvojí stavbou.
Uživatelský avatar
Alda
Příspěvky: 200
Registrován: pát 7.9.2012 18:50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský mode

Příspěvek od Alda »

Tak jsem po čase zabrousil k domečkářům.......... . No ale tohle je nádhernej model. Moc se mi líbí čistota stavby, plastičnost detailů. Velká podívaná.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský mode

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Tak mi bylo umožněno střihnout do tohoto modelu. Stavět budu nejsložitější verzi, plnou plastických detailů.
Model:
Autor: Aleš Cupák
Počet listů: 6 listů formátu B4 + 1 list návodné kresby + 1 list návodného textu.
Potřebný další materiál: Kreslící čtvrtka tl.0,2mm, karton tl.0,5mm, karton tl.1mm (to vše na podlepení plastických dílů).

Stavba zahájena: obvodové zdi připraveny vyřezáním otvorů, pro plastické ztvárnění oken a dveří. Následovat bude 53 oken a dvoje dveře.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský mode

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Zjistil jsem, že se mi při lepení nechce nějak moc fotit postup. To jsem z počátku chtěl něco málo nafotit, ale nešlo to. Model základní školy mám hotov. Doplnil jsem jej zatravněním a nějakým porostem, který ale v reálu asi okolo školy takto nerostl....určitě to model ale oživilo. Spousta plastických prvků na modelu mi dalo zabrat. Nejspíš ještě oblepím terén balzou, abych schoval napojování školy s plotem a strouhou. Konstrukce modelu je řešená tak, že lze školu postavit sólo bez plotu a strouhy.

Obrázek
Obrázek Obrázek ObrázekObrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský mode

Příspěvek od kaktusak »

Obyčejná budova , ale ty detaily jsou úžasné . Nádherně plastické .
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Re: ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský mode

Příspěvek od Alda C. »

Zdravím vespolek,

bylo by asi dobré to zde nějakým způsobem zakončit. Model jsem už před několika lety slepil v té nejjednodušší verzi, a zde je pár fotek hotového modelu
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a podařilo se a model byl před pár dny vydán
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Děkuji za pozornost a mějte se fajn.

Alda C.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský mode

Příspěvek od mahdy »

Pěkný domeček ... že by se tu vyklubal nový konstruktér papírových modelů ;) :) Zasvěcení ví, že nejen domečky ti jdou - a co ti jde taky suprově se ostatní snad už brzy dozví ...
A kdo model vydal, kdyby si ho třeba někdo chtěl koupit ?
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: ZŠ v Jehnicích kolem r. 1930/Alda C./1:150/Autorský mode

Příspěvek od rybak »

Moc pěkné to je. Jen co je pravda.
Vydal to Ondra Hejl.
http://www.mpg-modely.cz/www-webareal-c ... adni-skola" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“