Valdická brána /Milan Bartoš/ - 1:165 - HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Valdická brána /Milan Bartoš/ - 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od VašekS »

Valdická brána
Tak, aby Černá věž nestála na polici tak sama, pořídím jí postupně nějaké sousedky. Volba nyní padla na Valdickou bránu.
Skutečná věž je jednou z dominant pohádkového města Jičína. Byla jednou ze tří městských bran a zároveň hlídkovou věží. Prodělala řadu úprav a přestaveb.
Více je možno se dozvědět zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Valdick%C3%A1_br%C3%A1na" onclick="window.open(this.href);return false; a nebo zde: http://www.interregion.cz/turistika/vyh ... _brana.htm" onclick="window.open(this.href);return false;.

Jelikož jsem asi první, kdo daný model prezentuje, pokusím se i o nějaké postřehy, případně upozornění na zádrhely během stavby.

Obrázek - originál

Vystřihovánka není moc rozsáhlá - 3,5 stránky formátu B4 (asi). Velkým a obvyklým kladem je vysoká kvalita grafiky, tisku i papíru.
Stavím samozřejmě „v plné palbě“, tj. realistickou verzi bez dalších větších úprav. Snad jen plastické orámování reliéfu se znakem a hlubší špalety u oken na ochozu.
Začal jsem slepením průjezdu.

Obrázek
Je třeba ohlídat, aby se nasílení zdi – díly 6 a 7 - v pohodě vešly do složených ústí průjezdu – dílů 4 a 5. Oproti návodu jsem díly 6 a 7 přilepil na průjezd a pak to celé vsunul do uzavřeného dílu 2.
Zpevnění stěn věže podlepením je, myslím si, nezbytné. Dělám to vkládáním dopředu nařezaných kusů kartonu do uzavřeného dílu. K lepení jsem tentokrát použil oboustranný lepící film , zatím velmi dobrá zkušenost.

Obrázek, Obrázek, Obrázek

Není třeba tentokrát vyrábět pomocné úhelníky. Ve šmikně je na to určen konstrukční díl X, jen je třeba jej rozmnožit pro každé patro 4x, v mém případě 5x, protože jsem ho u třetího patra omylem nalepil na spodní hranu.

Obrázek

Řezání dlouhých úzkých pásků mi vždy činí potíže. Často mi to ujede. Teď mi to ujelo tak, že jsem uskočil a fiknul pásek diagonálně. Dokonce dvakrát. Ještě, že autor myslel na takové blby a pásků je víc.

Obrázek

Sborka nanečisto

Obrázek

Pokračování ......
Naposledy upravil(a) VašekS dne sob 14.2.2015 21:48, celkem upraveno 1 x.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Valdická brána /Milan Bartoš/ - 1:165

Příspěvek od maja »

Další perfektní práce od věžního speialisty, podle mě autora dosud nejlepší Černé věže na fóru! ;) . Dík za popis stavby, bude se jednou zas hodit až do toho říznu. Černá mě bavila, tak se těším na další věž. Pásky jsem minule taky přeříz :roll: a nakonec na to úplně rezignoval a radši hrany natřel :D :shock: . Ale není to na pohled extra horší, na práci a nakonec i retuš spíš i jednodušší. Přeju hodně štěstí do stavby!
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Valdická brána /Milan Bartoš/ - 1:165

Příspěvek od VašekS »

Tak pokračování.
Střecha, ta mě hodně bavila. Základnu, díl 58 jsem podlepil kartonem a seřízl hrany. Stejně tak u malé stříšky.

Obrázek Obrázek

Zábradlí ochozu. Tady jsem si hodně zaretušoval.

Obrázek Obrázek

Příště už finále. ;)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Valdická brána /Milan Bartoš/ - 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od VašekS »

Tak Valdická brána hotová.
Co k tomu. Vše sedělo bezvadně, žádný problém se nevyskytl.
Snad jen jedna věc: U dílu 46 - podlaha ochozu - jsou obě poloviny navzájem pootočeny o 90°, takže pokud se slepí podle teček, tak nesedí barva krajních kamenů.
Na druhé půlce má být tečka jak je naznačena na obrázku.

Obrázek

Takže tak. Nashle u další věže.

Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“