Viniční usedlost Kazanka / Ondřej Hejl / 1:150 / HOTOVO

Odpovědět
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Viniční usedlost Kazanka / Ondřej Hejl / 1:150 / HOTOVO

Příspěvek od lukše »

Zdravím všechny zde přítomné po delší době.
Konečně mám teď přes prázdniny trochu čas na lepení, tak se mi podařilo dokončit tento již delší dobu rozdělaný model. Jelikož jsem s výsledkem docela spokojený a také hlavně proto, že tento model, ani fotky hotového modelu, jsem zde na fóru ani v galerii nikde nenalezl, rozhodl jsem se po hodně dlouhé době vložit sem pár fotek z jeho stavby :) .

O předloze zde napíši pár vět, které jsem našel na internetu. Jedná se o barokní viniční usedlost z konce 17. století. Ta byla v letech 1988 – 1990 zrekonstruována do současné podoby, čímž se jí na poslední chvíli, kdy už byla ve stavu ruiny, podařilo zachránit. Interiéry a zahrada pak byly opraveny až v letech 1996. V roce 2002 však přišla povodeň, která zdevastovala celé přízemí. Dnes je však znovu opravená budova významným památkovým objektem pražské Troji.

Vystřihovánka je pak klasickou prací Ondry Hejla, skládá se přesné ze dvou stran A4 a jedné strany návodu. Číslovaných dílu je 48, fyzických jsem napočítal něco kolem 140. Na modelu jsem našel pouze jednu větší chybu (o té se zmíním později), jinak vše sedí přesně.

Model mám již dokončený včetně terénu, ale přidám zde také pár fotek ze stavby, které jsem stačil udělat. Nejprve obvodové stěny střední části:
Obrázek Obrázek

Dále stěny bočních přístavků:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Na posledních dvou fotkách je dobře patrná již zmíněná chyba. Jedná se o podstřešní římsu jednoho z přístavků (toho širšího), konkrétně ta část, překrývající přední a zadní stěnu je příliš krátká a nedosahuje až ke střední části budovy. Nejedná se o žádnou tragédii, já jsem problém vyřešil žlutým barevným papírem, kterým jsem přelepil viditelnou část římsy, který zároveň přesahuje a tím nahrazuje chybějící kousek římsy. Odstín ani struktura není úplně ideální, ale ve výsledku to není téměř vidět, římsa je stejně vidět jenom při pohledu odspodu.

Následují fotky střechy. Přestože se střecha, stejně jako celý model, lepí krásně, povedlo se mi u ní udělat jednu takovou blbou chybu. Povedlo se mi totiž prohodit její boky, které ač vypadají že jsou stejné, bohužel úplně stejné nejsou. Místa pro přilepení střech přístavků jsou na nich totiž vyznačena v jiných místech, protože i samotné přístavky přiléhají ke hlavní části budovy v jiných místech. Přední a zadní část této střechy se ale liší komínem a nějakým poklopem, proto nestačí celou střechu pouze jednoduše otočit. Rozhodl jsem se tedy boky střechy opatrně odlepit a vyměnit, což se mi sice podařilo, ale spoj střechy už není tak čistý, jako na fotkách (jsou z doby ještě před touto operací). Tak kdyby se někdo náhodou na tento model chystal, tak ať neudělá stejnou chybu.
Obrázek Obrázek Obrázek

Další fotky ze stavby už bohužel nemám, přikládám tedy finální fotky, jak celý model dopadl. Živé keře (tedy spíš jejich napodobeninu) jsem udělal z nejjemnějšího naturexu (firma Polák), který jsem pouze nastříhal na potřebnou velikost a tvar a přilepil na trávu.
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jinak jsem s modelem spokojený, lepil se velmi dobře, jen toho času bylo málo... :( Na závěr bych model označil jako takovou oddechovku pouze obsahuje poměrně velké množství okýnek.
pahejl69
Příspěvky: 304
Registrován: čtv 26.1.2012 17:19

Re: Viniční usedlost Kazanka / Ondřej Hejl / 1:150 / HOTOVO

Příspěvek od pahejl69 »

Takže předem za autora velká omluva :oops: :oops: :oops: opravdu je díl 42 o 3,5mm kratší :cry: :cry: :cry:
Nevím jak jsem to dokázal původní model jsem lepil a díl byl v pořádku, model jsem se rozhodl přebarvit a asi při tom jsem udělal ten přešlap. Člověk který model lepil pro focení na obálku (už se mi to nechtělo znovu lepit :oops: ) na chybu neupozornil překryl jí okapním svodem :roll: . Dnes jsem na to koukal a bohužel tenkráte jsem si toho nevšiml.
Ještě jednou se omlouvám a doufám že vzhledem k místu kde se ta chyba nachází vám radost z modelu nepokazí, Kazanka byla v pořadí 4. model který jsem namaloval a budovy jsem si všiml při svých častých cestách do ZOO. Snad si dám příště větší pozor ahoj u dalších modelů Ondra Hejl.
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Viniční usedlost Kazanka / Ondřej Hejl / 1:150 / HOTOVO

Příspěvek od lukše »

V pořádku nic se neděje, jak jsem psal, není to žádná tragédie, jen mě to trochu překvapilo, tak jsem to popsal i tady, kdyby se někdo náhodou také chystal na tento model. Jinak je ten model velmi vydařený, není třeba se omlouvat.
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“