Černá věž - Č. Budějovice / M. Bartoš / 1:165 / HOTOVO

Odpovědět
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Černá věž - Č. Budějovice / M. Bartoš / 1:165 / HOTOVO

Příspěvek od maja »

Ahoj, pustil jsem se do Černé věže. Pohl jsem s tím přes víkend a svátek 17., takže jsem poslechl výzvu group b, ať se neflákáme a lepíme.
Věž tu byla představena již ve dvou betastavbách a nedávno ještě dotřetice, takže já jen, že nezahálím. Mám jen několik poznámek - co mi přijde důležitý.
Na úvod, tradičně jsem do toho střihl a řízl ještě před 1. focením, blbeček...doklad originálu:
Obrázek Obrázek Obrázek

Model je tak pěkný, že je škoda nelepit to v reál verzi se všemi detaily.
Jednotlivá patra se, myslím, musí podlepit tak, jak to zatím udělal každý přede mnou (u mě kartón z kalendářů - rada odsud z fóra), nedovedu si představit to lepit jen z originál papíru (hlavně při sestavování pater, resp. lepení říms na jednotl. patra je potřeba to zatížit - bez podlepení bych se bál, že se to zdeformuje). Od kolegů jsem obšlehl i zpevnění rohů, dost to pomáhá při usazení na římsy. Těm jsem nejprve oblepoval hrany, ale byla to strašná pakárna, tak jsem zbylé 3 obarvil, vypadá to stejně a je to o dost jednodušší a rychlejší.
Schodiště u vstupu dělám plastické z kartónů, vypadá to parádně (momentálně pod zátěží, není na foto). Sochu s podstavcem nechám na konec, ať si to nepoškodím při stavbě.
Půlkruhová přístavba pro schodiště se lepila celkem v pohodě (jen to vyřezávání mrňavých otvorů bylo fakt o oči :shock: , ale povedlo se - děsím se těch ručiček od hodin, když to šmiknu, bude to blbý... :( ). Podlepil jsem záda tohoto dílu a myslím, že je to dobrý tah, líp se to pak může přitlačit k tělu věže. Otvory v lištách pro usazení této přístavby jsem oproti originál čárám zvětšil jen o nějaký mikromilimetr:), krásně mi to tam sedlo, dokonce tam bez problémů půjde i stříška (vyzkoušeno na sucho). U té jsem odřezal trojúhel. chlopně a nalepil na podstavu stříšky na tupo (nechal jsem jen jednu větší chlopni na každém konci, aby mi to líp chytlo. Podstavu stříšky jsem taky podlepil, zas se mi to hodilo při lepení/přitlačení dílů (0,5 mm). Jen to chce dávt pozor na přesné osazení těch spodních pater vzhledem k lištám i výřezům. Pak nebude problém, když to vyšlo dokonce i mně:-))
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tohle je složeno na sucho, zítra to půjde k sobě + stříška, schody a spodní sokl.
Obrázek
Naposledy upravil(a) maja dne ned 11.1.2015 3:33, celkem upraveno 1 x.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Černá věž - Č. Budějovice / M. Bartoš / 1:165 / HOTOVO

Příspěvek od maja »

Poslední, nejvyšší patro věže pod ochozem, s hodinami a lahůdkou v podobě vyřezání ručiček dopadlo super, není to až tak šílené, jak to vypadá. Rozhodně doporučuju do toho jít. To plastické okýnko pod ručičkama tomu dodává grády! A zde končí pohodové a zábavně rychle rostoucí zdění...Přichází ochoz...Je to šílenost, dělat to v reál verzi, ale výsledek stojí za to. Model si to určo zaslouží, je to krása!!!

Obrázek

Myslím, že je to v reálné verzi nejtěžší partie stavby. Nechal jsem si olaserovat zábradlí, bo vyříznout to, to je fakt neskutečná hokna (zkusil jsem to zkusmo na dílu pro jednoduchou verzi a zanechal toho:-)). Moc děkuju Tomášovi B. za tip a Teovi za provedení!! Se vzduchem to ten, jinak neskutečně parádní, model dost degraduje. Všechny čtvercové díly jsem podlepil tenkým kartonem 0,5mm a myslím, že je to nutný, dají se pak jednotlivé segmenty stavby víc přitisknout když se lepí na sebe.

Obrázek

Zábradlí jsem obarvil trochu tmavěji a dohněda, než je to ve skutečnosti (teď toho trochu lituju, ale není to zas takový problém), bo jsem to ladil s horním čtvrcovým dílem, který se lepí nahoru na zábradlí (jdou na něj pak sloupky). No a sloupky...dostal jsem tip na cigaretový papírky, ale byl to takový opruz, že jsem to nakonec spáchal z párátek, které jsem "soustružil" tupějším nožem. Neudělal jsem to až tak tenký, jak by mělo být, bo jsem se bál následného lepení horního nástavce na sloupky těsně pod střechou. Sloupky totiž na to jdou jen na hranu origo tenkého papíru. Bál jsem se, že to nebudu mít všechno totálně kolmé (ani to, myslím, nejde ideálně udržet), tak tlustší sloupky přece jen skýtají nějakou "plochu" na trefení se na tu hranu. Dlouho jsem dumal, co nalepit první, ale nakonec po velkém odhodlávání jsem asi zvolil dobrou strategii slepit celý ochoz a sloupky do toho dodávat úplně nakonec. Nečekal jsem to, ale musel jsem přiřezávat několik kusů sloupků na míru do mezery mezi zábradlí a ten horní díl. Trošku těžší to s tím laserovým zábradlím bylo v tom, že je ze 4 kusů, takže se musí lepit natupo k sobě a na jedné straně mi díl zábradlí nesedl úplně dokonale kolmo. Teda původně byl, ale prohl se dovnitř, když jsem to, blbec, opravoval-dobarvoval. Spodky sloupků jsem omotal proužkem papíru - imitace patky:-)
Na fotkách to vypadá v oblasti ochozu někde nezaretušovanš, ale většinou je to odlesk lepidla, no nevím, jak se vyhnout tomu, aby to při té šílené titěrpráci nebylo trochu popaplaný...

Obrázek

Dovolil jsem si z celého modelu vynechal 4 díly, znázorňující valenou klenbu uvnitř ochozu, bo spodní hrana těchto dílů je na stěnách ochozu strašně vidět, vypadá to nepřirozene - a stejně je to jen "jako", bo tyto díly vytváří jen polovinu valené klenby. Bez toho to tolik neruší, zaretušovat tu hranu je ošidné, může to zničit celý díl (beztak se spoustou okýnek a dveří). Netroufl jsem si...

Jednotlivé báně se lepí, díky parádnímu návrhu autora (šablony a chlopně jako samostatné díly) a radám z fóra s navlhčením při ohýbání, perfektně, i když jsem z toho měl strach. Ale problém u mě (ale četl jsem to i u některého kolegy přede mnou) nastal v tom, že geometrii jsem úplně nepohlídal, střední báň malinko letí. To usazení bání do jednotlivých "hnízd" vypadá jednoznačně a jednoduše, ale doporučuju to pořádně pokontrolovat. Já se soustředil na to, aby mi nikde nevylezla bílá - aby mi to sedlo na předlohu, místo abych raději pečlivě sledoval kolmé usazení. Není to až takový hřích, ale mrzí mě to, bo je to při pořádném okoukávání vidět a ten model je přitom naprosto úžasný a na živo monumentální a na moje schopnosti jsem to jinak zvládl parádně. Dokonce jsem se i sám pochválil, prý se to čas od času má... :) ;). Ještě doporučuju zkompletovat si ÚPLNĚ celou podstavu spodní báně (zesílit zas čtvercové podstavy podlepením), VŠECHNY DÍLY, i když to není podle návodu, a pak tam fiknout tu spodní báň a následně další - a až je celá střecha hotová sakumprásk to nalepit na díl s hodinami. a teprve ten nalepit na nižší patra již stojící věže.

Chuťovka byly i zvony, nic prťavějšího jsem ještě nelepil, ale ve výsledku je to bomba, i když jsem chvílemi pochyboval ,že to jde slepit :shock: :) !! Je to dost pracný (včetně toho, že ty maličké díly jsou leckdy oboustranné - slepit, zatížit, retušnout, šilhat...a znova!..). Nezapomeňte zabarvit vnitřky zvonů. Jinak to budete mastit na hotovým, křehce držícím, jako já! A to není nic moc :lol:

Obrázek Obrázek

Na závěr jsem dodělal památník a sochu se sloupky dole u vchodu a trochu tam "občůral" stěny, aby to vypadalo trochu "olítaný", jako v reálu

Obrázek Obrázek

a vyrobil korouhvičku. Taky prasečina!! Vyřezat ten prapor!!! Oválek jsem vyrobil z kapesníčku a herkulesu, obarvil zlatou fixou, zbytek jsou párátka. Pořád se to hýbalo, tak jsem to včera, dlouho po realizaci téhle fotky, ulomil a přilepil sekunďákem, i když ho nemám rád. Takže už je to rovný, ne jako tady :roll:

Obrázek

Zlatou jsem obarvil i maličký symbol měsíce na čelní straně dílu s hodinami (to kolečko jsem vyřízl z dílu, které autor ve vystřihovánce udělal pro jednodušší verzi, a bombíroval!!!! :lol: a nalepil na půlměsíc zvlášť!!, jen to není ve výsledku skoro vidět 8-) 8-) :lol:

PÁNOVÉ POMOC!!
AŤ DĚLÁM, CO DĚLÁM, NEMŮŽU SEM FOTKY DOSTAT, PÍŠE MI TO, ŽE MAX. JE 800 PIXELŮ, TO ZNÁM, ALE JÁ JE MÁM TAKTO UPRAVENÝ A NIC!!! NEJDE MI TO U TĚCH CELKOVÝCH FOTEK VĚŽE NA VÝŠKU, NEMÁM TUCHA PROČ...FOTKY UŽ JSOU ÚPLNĚ ROZPIXELOVANÝ A HNUSNÝ, JAK TO POŘÁD SNIŽUJU, A STEJNĚ NIC. PŘITOM VÝŠE MÁM VLOŽENÉ I NEUPRAVENÉ ZHRUBA 2600X3200 A TO VZALO (???) - TAHÁM TO Z PM-GALERIE
NEMŮŽE NĚKDO PORADIT?
DÍK

No závěrem - strašně pěkný model, fakt super navržený, měl jsem jen JEDINÝ problém, úplně na konci. Hnědý díl, který obepíná patro věže s hodinami a zespodu se přimyká k ochozu, je celý navržen z jednoho kusu. Při ohýbání a přilepování přes rohy věže mi přišlo, že je vždy o malinko kratší, než strana věže. Narval jsem to tam a na konci mi skoro mm chyběl. Doretušoval jsem to, ale, blbec, jsem ten spoj udělal zrovna na přední straně...
Myslím, že tam ani nejde udělat chyba, bo se to olepuje kolem čtverce věže. Tak nevím, jestli tam není malinká chybka konstrukce. Možná je ale moje, však to někdo rozčísne. Každopádně takový mininesoulad je skoro ode mě až hloupý tu vzpomínat.
Čockin je maniak-génius. Ten model je pecka. A jak jsem již napsal, v reálu to vypadá mnohem líp než na fotkách, překrásně (jen ta výška!!!!).
Omlouvám se za foto s mojí "bytovou kulturou", ale ta věž je tak velká, že mi vždycky někde vyjde kus nábytku nebo radiátoru :)



PS: Jen tak, tichou poštou, ale pssst. Jedna nejmenovaná papírová, fakt super ultra parádní firma (hm hm Du-ka-se hm hm) chystá laser k věži (nejen korouhev, ale i zábradlí a ještě jedno překvápko!!!!!), ale jako že nic, jo?
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Černá věž - Č. Budějovice / M. Bartoš / 1:165 / HOTOVO

Příspěvek od Tomáš S. »

Grafik má nepříjemnou vlastnost a to takovou, že si všechny nahrané fotky upravuje tak aby měli "stejnou" šířku. Takže pokud ty u tohoto snímku (http://www.papirove-modely.cz/velkynahled/261434" onclick="window.open(this.href);return false;) změníš u sebe v PC rozměry na 264x800 tak grafik si to přežvýká po svém a upraví to tak aby výsledná šířka byla 1000, takže dostaneš formát 1000x3030 a neuděláš s tím nic, leda bys použil jiné uložiště, které ti rozměry snímku zachová.

Jak je to ovšem s vkládáním obrázků na DF to netuším, ovšem myslím si, že pokud využiješ střední náhled u takto vysokého snímku, u kterého grafik udává údajnou velikost 475x356 což nemůže být u vysokých snímků pravda, tak DF využije u vysokého obrázku při středním náhledu svých celých 800 na výšku a střední náhled je, tak mnohem větším. Toto se ovšem děje jen do určité hranice - konkrétně do rozměru výšky 1685px - příklad, mích 1000x1515 to přes střední náhled vezme (viz níže) ale tvých 1000x3030 už ne, protože 3030 už je nad 1685. Proč to tak je, to netuším 8-) .

:arrow: Celkově doporučuju nahrávat na grafika fotky na šířku aspoň s rozměrem šířky 1000px aby nedocházelo k pixelizaci a úpravě obrázků samotným grafikem.
:arrow: U fotek na výšku, které sem na DF chci vložit přes střední náhled nahrávám fotky se šířkou 1000px a maximální výškou 1685px - snímky nad touto hodnotou ti už DF neuzná.

I přes to se sem však dají fotky s velikostí 1000x3030 a větší z grafika vložit, jak? Na to už myslím přijdeš :idea: :

Obrázek
Obrázek

Závěrem je ale nutné dodat, že takto vysoké snímky ve velkém náhledu na DF moc lidí neocení - doporučuju tedy malý klikací náhled a každý kdo bude chtít si danou fotku pořádně prohlédne na grafikovi v plné parádě. Obzvlášť nepohodlné to je když máš třeba smartphona a ne úplně nejrychlejší připojení - to je pak listování takovými vlákny, kde je moc velkých obrázků utrpení ;) .

A úplně nakonec chci dodat, že stavba se ti vcelku povedla a bezesporu sbírku "povýší". Jinak kolik to měří na výšku? Taky mám tento model v šuplíku, ale asi bych ho neměl kam dát - leda ho udělat rozkládací...
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Černá věž - Č. Budějovice / M. Bartoš / 1:165 / HOTOVO

Příspěvek od VašekS »

Moc se ti povedla, věžička.
Gratuluji k dokončení. ;)
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Černá věž - Č. Budějovice / M. Bartoš / 1:165 / HOTOVO

Příspěvek od maja »

Tomáš S. píše: I přes to se sem však dají fotky s velikostí 1000x3030 a větší z grafika vložit, jak? Na to už myslím přijdeš :idea: :

Závěrem je ale nutné dodat, že takto vysoké snímky ve velkém náhledu na DF moc lidí neocení - doporučuju tedy malý klikací náhled a každý kdo bude chtít si danou fotku pořádně prohlédne na grafikovi v plné parádě. Obzvlášť nepohodlné to je když máš třeba smartphona a ne úplně nejrychlejší připojení - to je pak listování takovými vlákny, kde je moc velkých obrázků utrpení ;) .

A úplně nakonec chci dodat, že stavba se ti vcelku povedla a bezesporu sbírku "povýší". Jinak kolik to měří na výšku? Taky mám tento model v šuplíku, ale asi bych ho neměl kam dát - leda ho udělat rozkládací...
Velice moc děkuji za vpodrobné info a rady a pomoc, moc si toho vážím. Tohle všchno jsem vůbec netušil a taky mi nikdy nedošlo, že to stačí sypat v těch malých náhledech (stejně se tam člověk pak koukne na zbytek, pokud ho to zajímá).
Jinak model jsem věnoval kamarádovi k Vánocům, takže už ho nevlastním. Zaúkoloval jsem ho sms, aby poslal výšku věže (zatím se neozval), ale odhadem z fotky (vzhledem ke gauči) to tipuju na 55 cm. Nápad s rozkládací věží už tu někdo dřív napsal, ještě by to mohla být bez horní kupole pěkná vázička na suché květy :twisted: (popř. i řezané s kilem vodního skla:)). Ale to by byla hrozná škoda, je to pěkná dekorace do bytu i bez květin :). Ještě jednou dík za pomoc.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Černá věž - Č. Budějovice / M. Bartoš / 1:165 / HOTOVO

Příspěvek od maja »

VašekS píše:Moc se ti povedla, věžička.
Gratuluji k dokončení. ;)
Jé, to vážně moc děkuju za pochvalu!!! Já to hrozně potřebuju :), moc mě to motivuje do další patlandy!
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž - Č. Budějovice / M. Bartoš / 1:165 / HOTOVO

Příspěvek od Aki »

parádní kousek, parádně slepenej :) taky ho mám jednou v plánu :)
sllav
Příspěvky: 16
Registrován: úte 13.1.2015 22:28

Re: Černá věž - Č. Budějovice / M. Bartoš / 1:165 / HOTOVO

Příspěvek od sllav »

moc pěkně a čistě udělané...
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Černá věž - Č. Budějovice / M. Bartoš / 1:165 / HOTOVO

Příspěvek od maja »

Všem moc děkuju!
Přikládám ještě jedno foto "v noci".
PS: výška není 55 ale 44 cm + podstavec

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“