Černá věž / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Černá věž / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od VašekS »

Zdravím.
Tak jsem se pustil do modelu jedné z dominant Českých Budějovic – Černé věže.
Raději bych si slepil spíš píseckou věž, ale ta možnost bohužel není. Tohle je ovšem více než dobrá náhrada.
Je to mé první setkání s modelem od Milana Bartoše. Už při prvním otevření mě velmi potěšilo grafické zpracování sešitu - hlavně samotné vystřihovánky a velmi kvalitní tisk. Jediné, co mě nepotěšilo je formát. Nevejde se mi do kasy, kam odkládám ještě nepoužité listy, takže to válim vedle stolu. To je ale jen malý zádrhel.
Model budu stavět v „plné palbě“, tedy se všemi detaily, co šmikajda nabízí.

Obrázek

S načerpáním informací z dříve zde prezentovaných vláken Tomáše B. a 2BeerOrNot.a – díky pánové – jsem se pustil do práce.
Začal jsem podle návodu. Podlepil základnu, římsy a zpracoval první tři patra. Původně jsem myslel, že stěny věže nebudu podlepovat, ale po sestavení korpusů jsem to přehodnotil. Zvolil jsem cestu vkládání kartonu do již sestavených dílů pomocí lepicího rolleru. Pracuje se s tím dobře, ale chce to trochu cvik. Hlavně je to hned a nekroutí papír, téměř.

Obrázek, Obrázek

Římsu jsem lepil vždy napřed na horní hranu patra. Přijde mi to šikovnější při spasovávání pater na sebe.
Další prací byl přístavek schodiště. Docela náročný na tvarování ohybu s vyřezanými okny. Zde jsem změnil postup. Odřízl jsem dýnka od zadní stěny a přilepil je napřed obloukovou stranou, pak vlepil dveře a okna a poté zavřel zadní stěnu. Spodní plochu stříšky jsem podlepil 1,5mm kartonem, hrany seřízl šikmo a přilepil stříšku. Sedlo to docela dobře.

Obrázek, Obrázek

Přišla na řadu kompletace hotových celků. První patro k základně a k němu jsem hned dopasoval a přilepil schodiště, pak druhé patro dopasoval se stříškou postupným přiřezáváním římsy a nakonec již bez potíží třetí patro. Celek jsem zevnitř v koutech „prolil“ lepidlem.
Následovalo vnější schodiště a sokl. Sochu a ostatní drobnosti dolepím až na konec. Určitě bych to během další stavby ulomil.

Obrázek

To je zatím vše.
Naposledy upravil(a) VašekS dne stř 9.4.2014 22:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Černá věž v Českých Budějovicích /Milan Bartoš/ - 1:165

Příspěvek od Daniel »

Pěkná práce ! A jako rodilý Budějčák budu sledovat a fandit ti ke zdárnému dokončení 8-)
Uživatelský avatar
snekousek
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20.12.2012 13:54
Bydliště: Planeta Země

Re: Černá věž v Českých Budějovicích /Milan Bartoš/ - 1:165

Příspěvek od snekousek »

Zatím to vypadá skvěle a kdyby jsi měl odvahu nakreslit a pustit se do té naší písecké,tak bych se určitě se stavbou přidal.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Černá věž v Českých Budějovicích /Milan Bartoš/ - 1:165

Příspěvek od VašekS »

Zdravim.
Ani odvahu a ani schopnosti nakreslit píseckou věž nemám, snekousku. Je navíc, co do složitosti střechy, ještě o třídu výš než tato. Třeba se někdy dočkáme. ;)

Stavba pokročila přes další patra, kde nenastaly žádné komplikace, na úroveň ochozu.

Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek

Tady už začíná jít do tuhého. Spousta drobných a jemných dílků - sloupky, hlavice, atd., ale hlavně zábradlí.

Obrázek

Nechat tam "vzduch"? To samozřejmě ne! Takže se to pokusím vyřezat. Pokud se to nepovede, tak se o to pokusím znovu :lol: , nebo zvolím jinou cestu.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Černá věž v Českých Budějovicích /Milan Bartoš/ - 1:165

Příspěvek od VašekS »

Tak další postup.
Vyřezal jsem vzduch v zábradlí, slepil obě poloviny k sobě a pak mi došlo, že by asi bylo lepší napřed ty poloviny slepit a teprve vyřezat, protože teď to budu muset stejně doladit.

Obrázek, Obrázek

Zábradlí jsem momentálně odložil, jelikož jsem změnil další postup.
Usoudil jsem, že po zkompletování ochozu a všech drobností na něm se mi bude dost obtížně lepit díl 93 – římsa pod podlahou ochozu. Takže jsem podlahu ochozu přilepil k šestému patru a osadil římsu.

Obrázek, Obrázek

Tu jsem musel rozřezat na jednotlivé části. Nesedla mi na obvod zdiva. Ponechal jsem chlopně kvůli stabilitě hran římsy a v ohybech to asi naběhlo.
Na strop ochozu jsem nalepil překlad, díl 92. Tady jsem naopak musel mírně zkracovat.
Dál tedy pokračuji střechou, kterou po zkompletování přilepím k horní části ochozu a pak spojím se zbytkem věže.
Lepení spodní báně šlo bez problémů. Pomohl jsem si žebry z kartonu, která jsem osadil do částí bez oken. Pomohlo to držet tvar, takže to všechno sedlo výborně.
U spodní stříšky se mi nezdál způsob uzavření dna, tak jsem ho odřízl, podlepil a seřízl šikmo hrany. Stříšku jsem přilepil zespodu k báni. Musel jsem si pomoct vodou a mírně strany natáhnout, aby to sedlo, jak má. Pak jsem dopasoval dno a celek na něj přilepil.

Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek

Teď pracuji na zvoničce a druhé báni.
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Černá věž v Českých Budějovicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od Tomáš B. »

Klobouk dolů za to vyřezání vzduchu v balustrádách zábradlí... Mi se do toho tenkrát nechtělo a pomohl jsem si laserem. Roste ti to pěkně.
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Černá věž v Českých Budějovicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od VašekS »

Jo díky.
To je věc, která mě ještě na nějakou chvíli zaměstná. ;)
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Černá věž / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od VašekS »

Tak věž je hotová.

Obrázek

Stavbu jsem si užil. Nebyly žádné velké problémy. Zábradlí a sloupky ochozu mi daly docela zabrat a nedopadly úplně eňo ňůňo, ale celkově z ní mam radost. ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá věž v Českých Budějovicích / Milan Bartoš / 1:165

Příspěvek od Aki »

parádní čistá práce :)
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Černá věž / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od old_Mr_Grim »

mooooc pěkný
Máš krásně zpracovaný cibule střechy. Když si vzpomenu, jak špatně se mi to dělalo, tak musím smeknout jak to máš krásně natvarovaný a slepený. A to jak ti to páslo na tu spodní stanovou střechu....krása :wink:
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Černá věž / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od VašekS »

Dík moc, pánové.
Chybičky se najdou, ale mam z ní radost.
Ty kulatiny na střechách mě bavily asi nejvíc. Sedělo to perfektně. Hodně pomohlo vlepení žeber, pak už to nemělo kam utíkat. ;)
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Černá věž / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od Tomáš S. »

Velice povedené, opravdu smekám! Speciální pochvala ti patří za čistotu stavby a práci se skalpelem na zábradlí a podobné droboti. ;)

Pokud bych měl něco vytknout tak jen změnu avatara z toho úplně původního :mrgreen: .
Uživatelský avatar
katondre
Příspěvky: 104
Registrován: ned 22.1.2012 19:41
Bydliště: Hlušice

Re: Černá věž / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od katondre »

Tyyyjo, nejde nepochválit. I mě hodně fascinuje to užasně vyřezaný zabradlí, cibule a celkově to máš tak krásně čistý a skvělý prostě. Já bych to určitě takhle nedala.
CSR
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 8.3.2012 21:19
Bydliště: Praha

Re: Černá věž / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od CSR »

Moc krásné,fascinuje mě to vyřezané zábradlí.Máš sním můj obdiv.
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“