Gotický dům / Marián Hlaváč - MiGas+MED / 1:150 - zkušební

Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Gotický dům / Marián Hlaváč - MiGas+MED / 1:150 - zkušební

Příspěvek od Standa F. »

Název modelu: Gotický dům
Autor: Marián Hlaváč
Vydal: MiGas + MED, únor 2014
Měřítko: 1:150
Rozsah: 2,2 str. A4
Počet dílů: 40 číslovaných, >100 fyzických
Slepeno: březen-duben 2013
Další info:
:arrow: Jde o zkušební stavbu druhé a doplněné reedice u vyd. MiGas - nově přidány plastické díly oken na bočních stěnách a zadním štítu domu
:arrow: První vydání: pod názvem Gotický dom - Elektrón Zenit (E+Z) č. 10/1991 (vyšlo v říjnu 1991, na tenkém papíru)
:arrow: První reedice: Fifík č. február 2008
:arrow: Podrobnější text o předloze modelu na webu Miry Gabriela: http://www.papermodel.cz/GotickyDum/" onclick="window.open(this.href);return false;

Kolega Michal "Medium" tak dlouho sbíral vystrihovačky ze slovenských časopisů, až si všiml, že mnohé z nich zavál čas, jsou polozapomenuté, již nevydávané, v záplavě prací nových počítačových autorů naprosto zafúkané ... a tak se rozhodl některé z nich odfúkať.

Když mi loni v březnu zatelefonoval, že má pro mne "džob, který se neodmítá", myslel jsem nejprve, že se uvolnilo místo bedňáka u Queen nebo aspoň leštiče bot Adama Lamberta. Kupodivu nikoli. Chtěl po mně slepit a nafotit zkušební model (!!!). Byl jsem v klidu - mé výrobní lhůty jsou tak 20 nekulatých dílků/měsíc a to musí každého vydavatele dostatečně odradit od rychlých beta-testů se mnou. Michala to kupodivu neodradilo, času byla fůra - a tak jsem kývnul. Uplynulo sotva 360 dní a model je vydán - viz sekce Novinky na trhu. Zbývá dodat, že jsem model zklejnul za jediný měsíc a zbylou dlouhou dobu hoši sbírali síly na vydání.

Michal se na vydání domluvil s panem arch. Hlaváčem a s vydavatelem Mirou Gabrielem / MiGas - a jelikož to nejsou žádní troškaři, připravili reedici rovnou tří modelů - vesměs starších vzácných kousků, které nejsou běžně k mání (vedle gotického domu ještě větrný mlýn a chalupu zo Španej Doliny). Jde o pohlednou architekturu autora, jako by z oka a pravítka vypadlou dalšímu z papírových architektů, R. Vyškovskému: tradiční ruční kresba, příjemné barvy, prostě pohlazení.

Zkušební lepení, do něhož jsem byl uvrtán, nebyla klasická "beta" - všechny tři modely už vyšly, dva z nich dokonce dvakrát, ovšem test měl za úkol odhalit dávné chybky a též zahrnout přesnost nově nakreslených dílů. V případě gotického domu autor zpracoval prakticky všechna okna plasticky, čímž model získal na vzhledu. Když jsem vystřihoval s lehounkými nadávkami čtyřicáté okno, vytanula mi na mysl palčivá otázka, proč mi dali slepit ten nejsložitější model ze všech tří chystaných ... ? Jsem lama, prosťáček či dobrák? Řekl jsem si, že jsem dobrák, a s chutí jsem pokračoval 8-) .

Nová reedice dovoluje dát těmto zapomenutým vystrihovačkám nový život i díky lepšímu tisku a lepšímu papíru. V kombinaci s novými doplňkovými díly jde o obnovenou premiéru.

Nuže, lepme:

Tiskl jsem ze zaslaných souborů samo-domo na své domácí inkoustovce na papír 160 g:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na obrázcích výše i níže je vidět, že jsem pro sichr podlepil oba štíty budovy - přední kouskem kartonu a zadní dřívkem od nanuku (DOBŘE olízaným) - jinak štíty (slušně vychované) budou mít tendenci se trvale uklánět vašim modelářským schopnostem.
Na podloubí je třeba dávat bacha, je celé takové kulaté a ohýbaté. Sedí ale všechno přesně, když budete přesně lepiti.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na posledním obrázku výše je vidět největší chyba, na kterou jsem při stavbě narazil a která by měla být v nové reedici odstraněna - nenávaznost spár rohových kamenů.

Náročnějším krokem je tradičně přilepení střechy - podlepil jsem ji kartonem - a dále přilepení zadní čelní stěny dvora. Dlouhé boční zdi dvora se mi malinko sbíhaly, takže jsem mezi ně musel zadní čelo lehce při-po-narvat s drobným šamanským zaříkáváním "zabít Media, zabít Media!" - kletba zabrala. Spára mezi zadním čelem a boky mi vyšla ovšem viditelná i přes svářečské brýle, a tak jsem vnější rohy dvora "zapasoval" náhradními díly - mám dojem, že už budou i součástí reedice (ověřím, až se mi výtisky dostanou do tlapek):

Obrázek Obrázek Obrázek

Pokračujeme hospodářským stavením na dvoře - no, barva těch trámků ze sirek je možná příliš výrazná, trámy si rovněž zasloužily obrousit na tenčí rozměr. Ty schody taky nejsou zrovna seksy ... inu, to je daň za stavbu ve stresu - měl jsem na to jen půl roku 8-) :

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Model je hotov:

Citlivější povahy možná pozvednou obočí nad neretušovanými bílými hranami, např. na komínu - tak zněl požadavek zadavatelů. Doprovodné snímky na výtisku měly ukazovat slepený model v surovějším stavu, ať je zjevnější pro stavitele - čili bez výrazné retuše a bez podložky:

Obrázek Obrázek

Po nafocení pro potřeby reedice jsem dům bacil na jednoduchou podložku ze dvou kartonů, lehce doretušoval bílé hrany a tím mám džob, který se neodmítá, za sebou:

Obrázek Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Co říci závěrem: stavba se mi líbila 8-) . Stejný názor mají i děvčata z Lego Sparkiss Morning Clubu. Fru-Fru se dokonce pod dojmem nového domu naivně rozhodla, že provede jakýsi feudální puč ...

Obrázek
Obrázek
Obrázek

... ale tento dobře míněný návrh po demokratické rozpravě těsně neprošel.

Kam dál, pro fandy:

:arrow: Informace o reedici obnovených tří modelů M. Hlaváče zde na DF: viewtopic.php?f=27&t=3486" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: Vědomostní soutěž zde na DF: viewtopic.php?f=32&t=1969&p=48314#p48314" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: Galerie tohoto i dalších dvou nově vydávaných modelů na webu Papírové archeologie: http://www.papirovaarcheologie.cz/fotogalerie/" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: Profil autora Mariána Hlaváče včetně jeho zajímavého rozhovoru s Michalem "MED" a fotogalerií modelů M. Hlaváče na webu Papírové archeologie: http://www.papirovaarcheologie.cz/profi ... ac-marian/" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: Seznam všech vystřihovánek z časopisu Zenit / E+Z na webu Papírové archeologie: http://www.papirovaarcheologie.cz/sezna ... ron-zenit/" onclick="window.open(this.href);return false;
:arrow: Podrobnější informace o předlohách tří nově vydávaných modelů M. Hlaváče na webu Miry Gabriela:
http://www.papermodel.cz/VetrnyMlyn/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.papermodel.cz/Chalupa/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.papermodel.cz/GotickyDum/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrázek Obrázek

Děkuji za pozornost. Speciální poděkování: arch. Marián Hlaváč, Michal "Medium" ( 8-) ), Mira Gabriel a Jožkin - pánové, těšilo mne!
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Gotický dům / Marián Hlaváč - MiGas+MED / 1:150 - zkušeb

Příspěvek od Majo71 »

Stando, vymazlené!! Zase na mna dýchla nostalgia ručnej kresby R.Vyškovského (keďže sme už od neho dllllho žiadnu "architektonickú" novinku nevideli). Pekná predloha, model i stavba. A ten komiks na konci....:-) proste Standova klasika!! :-)
P.S. Aj tie ostatné modely p.Hlaváča sú "mňamózne", a tá cena - skoro zadarmo!!
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Gotický dům / Marián Hlaváč - MiGas+MED / 1:150 - zkušeb

Příspěvek od Daniel »

Krása 8-) Díky všem kdo se na tomhle projektu podíleli
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“