Městské brány/Lesy/1:150

Odpovědět
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Městské brány/Lesy/1:150

Příspěvek od Lesy »

Městské brány patří jistě právem k perlám našich měst. Mám v plánu vytvořit vícero modelů městských bran a proto jsem založil tohle vlákno, kde je budu postupně vkládat.

Prvním modelem je :

Nežárecká brána Jindřichův Hradec

Obrázek

Několik historických informací ze stránek jindřichohradeckého informačního centra :

Nežárecká brána – je podobně jako pozdější přilehlý bývalý jezuitský seminář – prvkem městského opevnění. Z původních tří městských bran se zachovala právě jen tato jediná, dříve též nazývaná Linecká. Původní středověká brána o dvou gotických patrech byla rozšířena při výstavbě přilehlé budovy semináře o další patro pozdně renesanční podoby s klíčovými střílnami a sedlovou střechou. Na počátku 19. století vznikl ještě nástavec trojúhelníkového štítku, do něhož byly umístěny ciferníky hodin. V roce 1879 byly v bráně instalovány věžní hodiny jindřichohradeckého hodináře Martina Rezka. Brána je na západní straně ozdobena kamenným reliéfem městského znaku v renesanční kartuši, vnitřní strana brány byla na konci 17. století opatřena malovanými erby Jana Jiřího Jáchyma Slavaty a jeho manželky Marie Markéty z Rappachu.

Model tvoří 22 papírových dílů + korouhve vyrobené z párátek, korálků a drátů. Stavbu jsem zahájil kompletací spodní části brány a vlepením průjezdu (což mě stálo hodně nervů :D ). Tady jsem objevil zádrhel, jelikož nesedí spáry ostění kolem vpadliny hřebene.

Obrázek Obrázek

Následovala horní nástavba s ciferníky a nakonec střecha.

Obrázek Obrázek Obrázek

A tady už foto hotového modelu :

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kromě opravy zmíněné závady ještě uvažuji o zvýraznění šmouh na fasádě. Ve skutečnosti jsou viditelnější, takže ještě uvidím.
Takže to je prozatím vše a výhledově bude další pokračování.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Městské brány/Lesy/1:150

Příspěvek od Daniel »

Tak to je velká paráda ! :o Moc krásný model i předloha. Těším se na další pokračování této série se zajímavým námětem a budu si přát, aby se alespoň některé z těchto modelů daly získat.
Díky za potěchu oka a hodně zdaru v další tvorbě 8-)
Uživatelský avatar
old_Mr_Grim
Moderátor
Příspěvky: 801
Registrován: pon 12.12.2011 11:48
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Městské brány/Lesy/1:150

Příspěvek od old_Mr_Grim »

juuuu psal mi Joska, že se na DF vyskytla Jh brána, tak sem hned letím - fakt paráda, mám radost :)
jak se k ní mohu dostat? :lol:
Nemáš v plánu k tomu dodělat i muzeum a pak pivovar... a z druhé strany by k tomu pěkně pasovala jezuitská kolej :D
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: Městské brány/Lesy/1:150

Příspěvek od Honz88 »

Velmi pěkný kousek. ještě bych doporučil více zašpinit fasádu, jak jsi psal. To samé s rohovými kameny, nenechal bych je všechny stejné a ještě bych i trochu probarvil střešní tašky. Na obrázku je vidět, že se některé tašky (nejspíš po výměně) barevně liší. Osobně bych špínou vůbec nešetřil :-)
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“