Proměny pražské Malé Strany / RV, ABC / 1:285

Odpovědět
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Proměny pražské Malé Strany / RV, ABC / 1:285

Příspěvek od stop_r »

Vystrihovačka je v neštandardnej mierke 1:285 a rozkladá sa na 8,5 stranách extrémne kvalitného abcpapiera. Strihám, režem a lepím priamo s originálu, bez komplikovaných úprav. Rýchla jednoduchá oddychovka. Domčeky majú 246 očíslovaných a 319 reálnych dielov. Rozhodol som sa že ku každému domčeku napíšem menšiu históriu, ktorú v podstate kopírujem z ABC.


Little history from ejbisí:

Na mieste dnešnej malej strany stála pôvodne osada, v ktorej sa podla kronikárov stal zázrak. Dňa 4. marca (březen) 932 bolo zo Staré Boleslavi prevážané telo svätého Václava k pochovaniu do rotundy svätého Víta. Na námestí (tak sa pred tým hovorilo stavebným parcelám) osady, pri dome, v ktorom boli uväznený nevinný ľudia, sa voly ťahajúce rakvu zastavili a nikto ich neprinútil pohnúť sa ďalej, pokým neboli väzni prepustený na slobodu. V jednej legende, kde sa táto udalosť rozpráva, sa hovorí: "... na pamäť tohto zázraku, postavený je kostol na mieste zázraku a trvá až do dnešného dňa." Kostolík bol zasvätený sv. Václavovi a pri založení bol začlenený do priestoru rínku. Jeho zbytky, vrátane románskej dlažby, boli nájdene v roku 2005 v bývalom profesionálnom dome jezuitského areálu kostola sv. Mikuláša.

K založeniu Malej Strany ako samostatného mesta došlo v roku 1257. Jeho zakladateľ, vtedy 32. ročný kráľ Přemysl Otakar II., ho nazval Novým Mestom pod Hradom pražským. Tento názov sa udržal až do roku 1312, kedy sa objavuje prvá správa o novom názve - Menšie Mesto pražské. Tento názov spolu s vlastnou obecnou správou stratilo mesto v roku 1784 pri zlúčení piatich pražský miest, kedy bol úrad prenesený na Staromestskú radnicu na druhom brehu vltavy.
Naposledy upravil(a) stop_r dne čtv 10.12.2020 13:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Proměny pražské Malé Strany / RV, ABC / 1:285

Příspěvek od stop_r »

O dome U Nedele a dome Mehrovském je len veľmi málo zmienok. Dom čp. 39 patril v 14. storočí rybárovi Jakubovi. Ten bol v roku 1540 pre manželské nezhody odsúdený vysťahovať sa behom štyroch nediel z mesta. Oba domy boli zničené veľkým požiarom v roku 1514 a renesančne prestavané koncom 16. storočia.

Domčeky sa lepili až na moje klasické boje s krivosťou komínov veľmi pekne. Trvalo mi to 6 hod 45 min. U Mehrovského domu mám nakrivo predný štít. Moje ego sa nemôže so mnou dohodnúť, či spôsobené mnou, alebo pánom architektom :) Isté je, že zlý uhol vikieru na nedeľnom dome nieje moja chyba. Úpravy žiadne, až na vyrezanie dier v komínoch a nahradenie nakreslených podperných hranolov za balzové hranolčeky 1x1 mm (čítaj jedenkrátjeden milimeter).

Nech sa páči, kameňujte!
Mehrovský dům:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Dům u neděle:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Viac fotiek v galérii. Najbližšie sa pozrieme na vývoj domu u Petzoldů
Naposledy upravil(a) stop_r dne sob 9.11.2013 21:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Proměny pražské Malé Strany / RV, ABC / 1:285

Příspěvek od Šandík »

Jů, pěkný, to tu snad ještě ani nebylo. Budu sledovat a držím palce ;o)
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Proměny pražské Malé Strany / RV, ABC / 1:285

Příspěvek od stop_r »

Dům u Petzoldů a dům u Tři hvězd.

O týchto dvoch domoch sú zmienky už od začiatku 15. storočia. Vieme že po požiari v roku 1541 boli svojimi majiteľmi opustené. Pri architektonickom prieskume boli v podzemí zistené stredoveké gotické klenby.

Úpravy žiadne až na pár drobností.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Proměny pražské Malé Strany / RV, ABC / 1:285

Příspěvek od stop_r »

Na mieste dnešného domu stávali do roku 1503 dva gotické domy. Svedčia o tom stredoveké pivnice, klenba podloubí aj časť steny prízemia. Oba domy spojil a prestaval do renesančnej podoby s troma štítmi a písaným priečelím v roku 1586 humanista Vít Flavín z Rottenfeldu, pisár kancelárie zemských dosiek (súdne a pozemkové úradne knihy). V jeho dome sa zhromažďovala družina Adama z Veleslavína, ktorej členom bol aj ďalší malostranský mešťan, Jan Kocín z Kocinetu. Po Flavínovej smrti zdedila dom jeho dcéra Anna, ktorá bola vydatá za bohatého mešťana Jana Kechla. Ten bol po porážke stavovského vojska na Bielej hore obvinený, že nechal vytiahnuť na námestie delá a namieril ich do dnešnej Merudovy ulice. Za to bol súdený a po troch rokoch aj odsúdený ku strate štyroch pätín svojho majetku. Pretože odmietol zmeniť vieru, Musel opustiť mesto aj zem.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Domček sa staval výborne. Opäť žiadne úpravy až na vyrezané komíny a doplnenie drevených trámov pod balkónom. Narezaný hranol s balzy 1x1mm
Najbližšie posledná budova zo staršieho obdobia, radnica.
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Proměny pražské Malé Strany / RV, ABC / 1:285

Příspěvek od stop_r »

Posledná zo série budov zo staršie obdobia. Jedna strecha ma väčší presah ako by mala mať, to neskôr ešte upravím vo finále. Menšia neserióznosť majstrov murárov pri komínoch a na streche. Zrejme mali čapnuté. Jediná úprava tento krát boli vyrezané spomínané krivé komíny a vyrezaný modrý vzduch zo zvonice. Do zvonu som sa radšej ani nepúšťal.

e litl bit from history...


Mestská správa spolu s richtárom, purkmajstrom a dvanástimi prísediacimi nemala kde svoju hlavu skloniť. Pôvodne zasadala v kostole sv. Mikuláša, potom si postavili starý radničný dom uprostred námestia, ktorý bol zničený za husitských vojen.
V roku 1436 odkázal Václav s Bitova svoj dom čp. 271 na južnej strane námestia na zriadenie druhej radnice (vo dvore sa dodnes zachovali dve stredoveké väzenia s pôvodnými železnými dverami), ktorá tu bola do roku 1478. Vtedy pre nedostatok miesta zakúpila obec dom čp. 35 od Jana Tovačovského z Cimburku a prestavala ho pre svoje potreby. S touto kúpou mala obec šťastie - veľký požiar v roku 1541 sa radnice nedotkol, ale horšie to bolo v roku 1611 pri vpáde Pasovských, kedy bola značne poškodená. V budove bola spísaná a 11 mája 1575 schválená Česká konfese. Tím sa zjednotili evanjelické tábory a zaistili si spoločný postup pri jednaní o Rudolfov majestát v roku 1609.
Radnica vznikla spojením dvoch domov - s vyšším objektom bola spojená nižšia stavba a celok bol architektonicky sjednotený.


Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Proměny pražské Malé Strany / RV, ABC / 1:285

Příspěvek od stop_r »

fuj.. mám chuť to jedným trestnutím dlaňou vrátiť do placatej formy. Ako keď sa mucha zmení na mastný fľak. Avšak nemám náhradný práve tento dom (mám skoro komplet druhú malú stranu), musím to asi prehltnúť..

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Normálne som podliepal steny a neviem prečo, strecha ostala nepodlepená.. prežehlil som si za trest ruky, hodil dom do zásuvky a po polhodine s obviazanými rukami som aspoň pre vás odfotil ako vyzerá stará časť ktorá je komplet. Veľké sorry za pozadie, nechcelo sa mi s tým trápiť..

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“