Zelená brána, Pardubice / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Odpovědět
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Zelená brána, Pardubice / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od Niraj »

Tak jsem se před měsícem pustil do téhle stavby, je to nostalgická vzpomínka na studenstská léta, neboť jsem kdysívá studoval přímo za rohem a tak jsme tu často procházeli. Navíc model je zamýšlen jako Ježíšek jedné kamarádce Pardubačce.
Model je již hotov, ale vlákno zakládám až teď, neboť jsme si nebyl na začátku jistej, jak to dopadne, tak abych si neuříznul ostudu :oops: S výsledkem jsem ale nakonec celkem spokojen, takže jdu s kůží na trh.

O průběhu stavby se moc rozepisovat nebudu, protože na starém fóru jsou zdokumentované asi 3 stavby této věže - hlavně postup od Tomáše B. - tady - mi mnohokráte pomohl. Díky.
A pak také v zápalu boje jsem v závěru už zapomněl fotit dílčí úspěchy :?

Takže začínáme:
Něco o bráně je třeba zde, nebo tady .... - nebudu to opisovat a zbytečně to tu zaplácávat, kdo nezná nebo koho to zajímá, klikne si na odkaz.

V rámci preciznosti stavby jsem na místo činu vyhnal celou rodinu, abychom to zkoukli "lajf":

ObrázekObrázek
Obrázek

Šikmá střecha předbrány, ta mě teda zajímala velice, jak voni to tam vlastně opravdu maj. No a fakt je tam ten spád:
Obrázek

No a vyřezávat a pak retušovat tohle trámoví ochozu, to bylo žůžo:
Obrázek

Jak jsem výše psal, moc do podrobna při popisu zabíhat nebudu, na starém fóru je toho dost a dost. Tak jen pár fotek a postřehů.

alibi:
Obrázek

u průchodu jsou špatně označené díly, jak pak příjdou vlepit do věže, upozorňuje na to např. Tomáš B. na starém foru, já ve své verzi šmikajdy už mám v návodu upozornění:
ObrázekObrázek

stavba spodní části věže byla naprosto bezproblémová:
ObrázekObrázekObrázek

taktéž spodní části předbrány:
ObrázekObrázekObrázek

zato napasovat přesně zídku k věži a do toho ještě zakomponovat předbránu, to mi teda dalo a ve finále jsem musel dost retušovat:
Obrázek Obrázek

pak se sestavila horní část předbrány s již výše zmíněnou šikmou střechou a její obloukovitá zakončení se pokrývala "pláty" a ozdobnými "čtverečky" - a to teda bylo něco !!!:
ObrázekObrázek

taky jsem zde objevil chybu v značení, resp. dva díly ve vystřihovánce mají označení 108 - ony pláty a pak vrcholový hvězda, co patří na špici věže:
ObrázekObrázek

Pak ještě byl zádrhel u trámoví ochozu věže. Už jen vyřezat všechny ty obloučky bylo něco, o retuši nemluvě. Nakonec retuš proběhla tím stylem, že jsem přebarvil komplet díl z obou stran hnědou vodovkou stejného odstínu, jaký měl původně. Jenže tím jsem si díl dost rozmáchal a pokrabatil, takže o to horší s ním pak byla práce, když se měl lepit na věž. Je to titěrný díl se sklonem k přetrhnutí. No, nakonec to nějak dopadlo, ale tam mám asi největší nedostatek této stavby.
Horní část věže byla v pohodě, lepilo se to dobře, jen je to takové stereotypní.
Trošku zabrat mi pak daly ty jednotlivé malé věžičky (8x), vytvarovat je, stočit a slepit. Chlopně pro lepení jsou titěrné, vytvarovat jim pěknou špičku mi moc nešlo.
Kovové špičky vč. korálků jsem udělal ze špendlíků.

Věž se mi lepila moc hezky, co nešlo bylo rozhodně jen a jen mýma rukama, o nějaké nepřesnosti od autora nemůže být ani řeč - vše pasovalo jak prd.l na hrnek. Z chyb jen to duplicitní očíslování (ale to je drobnost) a chybné označení dílů v průchodu, na což v mé verzi vystřihovánky je ale v návodu upozorněno.

Lepení věže mi zabralo celý měsíc. Čistého času jsem nad modelem strávil cca 70hod.

Finální fotky:
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Naposledy upravil(a) Niraj dne pon 12.11.2012 8:02, celkem upraveno 1 x.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Zelená brána, Pardubice / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od bernie »

Máš pěkně naleštěný koule :D :twisted:
Gratulace k dokončenému modelu
Niraj
Příspěvky: 230
Registrován: sob 18.8.2012 15:33
Bydliště: kousek od Litomyšle

Re: Zelená brána, Pardubice / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od Niraj »

:lol: jo hochu, voják se stará voják má :lol:
jinak díky, je to můj první větší model a celkem jsem spokojenej ... a natěšenej na další.
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Zelená brána, Pardubice / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od Tomáš B. »

Toto vlákno vypadá jako nejaktuálnější s pardubickou Zelenou bránou, takže inforamci na kterou narazil dávám sem.
Zelenou bránu v Pardubicích sepnou železné pásy

Zelená brána v Pardubicích má vážně poškozenou statiku. Do jižní části objektu před lety uhodil blesk. Stavební firma se teď bránu snaží staticky zajistit, aby se zdivo nebortilo, řekli ČTK statik Miroslav Kovář a stavbyvedoucí Jaroslav Pulkrábek.

„Některé praskliny jsou stále ještě aktivní, stavba se pořád hýbe,“ řekl Pulkrábek.
Po stavebním průzkumu zdiva dělníci osadí na rohy brány kotevní prvky a stavbu stáhnou kolem dokola na dvou místech kovovými pásy. Ocelová pásovina s povrchovou úpravou je odolná vůči korozi. Je vysoká 70 milimetrů a 15 milimetrů silná. Dělníci budou potřebovat dvakrát 34 metrů pásoviny. Kromě toho také uvnitř věže přibudou železná táhla, ta současná už nedostačují.
„Už jsme dokončili dlažbu a kanalizaci. Pár archeologických nálezů stavbu neomezilo. Zdržel nás asi o týden půlmaraton, ale budeme se snažit do konce června práce stihnout,“ uvedl Pulkrábek.
Kovové pásy na Zelené bráně zůstanou a budou viditelné. Zakryje je až omítka, na kterou ale město zatím nemá peníze. Magistrát vyčlenil z rozpočtu 2,5 miliónu korun na první dvě etapy, státní dotaci nedostal. Termín třetí etapy zatím není kvůli nedostatku financí jasný. Zelená brána bude mít po rekonstrukci také opravený ochoz, u nějž se vymění poškozené dřevěné konstrukce a betonové krakorce.
Zelená brána je vstupem do památkové rezervace. Věž měří 59 metrů a při dobrém počasí nabízí výhled na Krkonoše a Orlické hory. Brána vznikla ve 14. století za panování Pernštejnů. Dnešní vzhled získala při rozsáhlé renesanční přestavbě města, protože ji v roce 1538 poničil požár. Památka se skládá ze dvou staveb, renesančního předbraní a samotné brány.
zpráva ČTK
Opravy statických poruch jsou pochopitelné, je mě zarazila zmínka o plánovaném zakrytí omítkou. Na kterou zatím nejsou (podle mě naštěstí) finance. Víte o tom někdo něco více? Nemám moc času pátrat, ale budu rád za další info.
Pida11
Příspěvky: 68
Registrován: sob 21.1.2012 9:27

Re: Zelená brána, Pardubice / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od Pida11 »

o tý omítce se "jedná" už několik let...nejdřív nebyly peníze,pak se dělalo referendum a zjistilo se,že lidé omítku nechtějí,aby několik měsíců na to řekli,že by rádi omítku,ale nejsou na ní opět peníze...je to takovej začarovanej kruh.Omítnout zelenou bránu by dle mě byla blbost,všichni na ní jsou už zvyklý bez omítky,navíc tak jen dokresluje historii celého Pernštýnského náměstí. Na druhou stranu tady v pardubicích se vyhazují miliony oknem za nejrůznější studie,které se nakonec stejně nikdy neuskuteční,takže by mě už nic nepřekvapilo.Ale lidé z Pardubic jsou ve většině proti omítce.
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Zelená brána, Pardubice / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od Tomáš B. »

V Pardubicích jsem byl všehovšudy asi dvakrát, ale taky bych neomítal. Stačí, že "památkáři" zprznili omítkou Říp před pár lety :cry:
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelená brána, Pardubice / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od Martin Č. »

Že zbytečně zasahuji OT do tématu ...(rok starý model krásný) Pardubice neznám vůbec, ale právě na Říp se o prázdninách poprvé chystám a soudě jen dle fotek mě taky dost mrzí, že rotundu omítli a neuvidím původní stav :( Plný souhlas v této věci s Tomem.
Uživatelský avatar
hovadak
Příspěvky: 64
Registrován: ned 22.1.2012 23:32
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelená brána, Pardubice / Milan Bartoš / 1:165 - HOTOVO

Příspěvek od hovadak »

Já teda také nejsem z Pardubic, ale myslím, že omítnout by bylo lepší, viz. http://pardubice.wrp.cz/fotogalerie/zel ... 4_0020.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;.
Mě se nějak ty novogotické přestavby a svlékání budov až na kámen moc nelíbí...

Ale jinak model pěkně postavený, jen na mě trochu rušivě působí to kanárkově žluté slunko na špici...
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“