Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyškovský

Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyškovský

Příspěvek od Vojtik »

Registroval jsem se zde v květnu, tak mám po několika měsících pocit, že bych se mohl i trochu představit :-)

Jsem z Brna a k papíru jsem se vrátil letos půl roku před maturitou, kdy jsem zoufale hledal nějaký způsob, jak utéci od učení (a hry na PC mne už nebavily). Jako základ posloužily vystřihovánky, vybrakované z časopisu ABC (částečně z vlastních zdrojů [kdysi jsem ABC odebíral pravidelně, ale se stále se zhoršující kvalitou tohoto periodika mne to přestalo bavit; ovšem to je již několik let zpět], částečně ze školní knihovny, kde se válela solidní hromada těchto časopisů určená na vyhození). Postupem času jsem pokročil k vystřihovánkám autobusů od Petra Kudreje (i po 3/4 roce stále nejsem schopný slepit tyto modely tak, aby vypadaly koukatelně... napadá mne něco o nešikovných rukou stavitele :-)) a poslední dobou i kupované modely (v obchodním domě Vágner, kde má tamní prodejce velice solidní výběr).

Jednou ve vlaku jsem se bavil s kolegou modelářem a ten se mezi řečí zmínil, že v Brně v jednom knihkupectví viděl Velkou knihu vystřihovánek - Městskou památkovou rezervaci, na kterou jsem měl již delší dobu zálusk. Reakce byla celkem jednoduchá - zajít se tam podívat, sjet domů pro peníze a kniha byla doma. Tři měsíce mi trvalo, než jsem na ni sebral odvahu a poprvé nechal nůžky zahryznout se do papíru. Výsledky budu průběžně prezentovat v tomto vlákně.

Chtěl jsem přidat fotky, leč nikde nevidím nějaké tlačítko "Přidej fotku"... je chyba na mém přijímači a mám se poohlédnout po náhradní součástce za vadnó elektrónku E13 z podniku Katoda Holomóc?
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od Vojta Č. »

Ahoj, jasná věc, malý, kdo má jen malý cíl, jak praví klasik.
Tlačítko "přidat fotku" tady nemáme. Zato máme mocný IMG tag :)
Po vadné É třenástce kókni semka:
viewtopic.php?f=11&t=66" onclick="window.open(this.href);return false;
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od bernie »

Zdarec, doufám, že jako správný štatler zavěsíš pod strop vstupní brány krokouše :D
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od Vojtik »

Děkuji za expresní zlatý podnos v podobě návodu. Ono každé fórum má svá specifika, tak jsem prostě nemohl dojít na to, jak sem dávat fotky :-)

Tak tedy fotodokumentace. Vzhledem k tomu, že sám již fotoaparát nevlastním, tak jsem byl nucen si zapůjčit Panasonic FZ38 od kamaráda. Až se mi vrátí druhý kamarád ze zahraničí, tak si zapůjčím jeho zrcadlovku, abych si mohl s fotkami pořádně vyhrát - ta FZ38 má až protivně velkou hloubku ostrosti a nejsem schopný dostatečně efektně rozmazat pozadí, aby vynikl jen model. Takhle jsem musel využít nedokonalosti snímacího čipu v kombinaci s tím, že v čase focení mi do pokoje svítí odpolední slunce. Ve výsledku je tedy místo obvyklého bílého pozadí pozadí tmavé až černé :-) Příště to už bude lepší, u zrcadlovky budu moci pořádně zaclonit. Bílý papír jako pozadí se mi používat nechce, nemám s tím zkušenosti. Ale třeba se někdy odhodlám.

Soubor A - Velká městská brána a část hradební zdi

Stejně jako v návodu, i v mém postupu to byl první slepený model. Tloušťka papíru, na kterém je MPR vytištěna mne nabádala k tomu, abych to nepodlepoval, vždyť to určitě nebude potřeba. Dost se mi to vymstilo, zejména když jsem postupoval podle návodu a prvně vlepil průchod a až poté slepil obvodové stěny. Napasovat na tento kroutící se celek střechu byl opravdu zážitek a podle toho vypadá výsledek. A když k tomu přičteme i nedělanou retuš, není divu, že nad výsledkem rozhodně nejsem spokojený. Nu, další stavby musí být lepší, řekl jsem si.

Obrázek Obrázek

Soubor B - Domy č.p. 1, 3, 5

Další v pořadí mi přistál pod nůžky dům č.p.1. Zde jsou již kompletně podlepeny všechny stěny i střecha (ovšem vyměřit a následně vyřezat místa na chlopně je též úkol dost na dlouho) a dokonce jsem začal i retušovat. Musím říct, že se na to už dá trochu koukat, byť nedostatky tu stále jsou. Zejména ten tvarovaný štít mi dosti ustřelil, na tohle se musím zaměřit a něco s tím vymyslet. Komín je lepený natupo, osvědčilo se mi to více, než pomocí chlopní - jsem schopný takhle korigovat jeho sklon, aby se ze střechy nekácel.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od hromadko.s »

Přeju hodně zdaru. Doufám, že ti to vydrží a dočkáme se celé MPR.
Mně tu straší už kolik let jako kostlivec a nejsem schopen dodělat terény.
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od Michal Traj »

Mmmm...terény :)
Uživatelský avatar
samotr9
Příspěvky: 222
Registrován: sob 21.1.2012 23:36
Bydliště: Plzeň

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od samotr9 »

Ahoj, budovy sice nestavím,ale čas od času sem rád kouknu (MPR se mi strašně líbí,ale bohužel jí nevlastním,takže ani nepostavím)..stavíš velice pěkně, retuše je škoda, modely vypadají mnohem lépe..a pokud jsi začátečník,tak smekám..mě se to líbí..
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od Vojtik »

Jsem takový věčný začátečník, tak bych to řekl :lol:

Děkuji za pochvalu. Nedostatků na modelech jsem si plně vědom a snažím se je co nejvíce odstraňovat. Jak jde o nějaké mé výtvory, tak jsem strašný pes na zpracování - dost modelů už letělo do koše, protože jsem je zkazil (dost jsem lepil z ABC, takže tam to vyhazovat šlo; u kupovaných vystřihovánek z obchodu si to netroufnu, to už by bylo moc vyhozených peněz). S retuší jsem začal poměrně nedávno a musím říct, že model to pozdvihne o několik řádů výše a rozhodně se vyplatí těm dílkům objet hrany požadovaným odstínem. Lepší tam mít lehce netrefený odstín, než bílé místo, které bije do očí.

Stále bojuji s čistotou a přesností slepení. Ono to jde ruku v ruce - nanesu moc lepidla, zapatlá se mi okolí spoje a nevypadá to hezky. Nanesu málo lepidla, neslepí se to pořádně a než stihnu upravit vzájemnou polohu, tak lepidlo zaschne a není to slepené pevně. Z bláta do louže a ne a ne z toho vyhrabat.

A samozřejmě klasická slova "není čas". Ono to lepení opravdu čas žere - když k tomu sednu v devět večer, tak najednou zjistím, že na kostele ve městě zvoní půlnoc :-D
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od Vojtik »

Několik večerů (či spíše mnoho večerů), dlouhé přemlouvání kolegy s foťákem, aby se u mne stavil a dům č.p.3 je hotový. Od samotného vyfocení se mi podařilo spatlat i dům č.p.5 a z domů 1, 3, 5 spáchat první větší soubor. Teď mne čeká zadní část hradeb, jen to podlepit a nechat proschnout... A samozřejmě vyfotit, jen co seženu někoho s foťákem.

Obrázek

Stavba v podstatě bez potíží, jen jsem měl problém u země nacpat ty sloupy do patřičných mezí - podlepoval jsem stěny papírem 220g/m2 a neuvědomil jsem si konstrukci sloupů, takže se mi tam nechtěly vlézt. Leč dle hesla "papír snese vše" jsem trochu zabral a nějak se to tam vlezlo. Komín mám křivý, vím o tom - poučení pro příště: už je lepím až po přilepení střechy ke stěnám, pak se dají krásně vyrovnat.

Poslední model, kde jsem retušoval fixami (popisovači Koh-i-noor). Chvíli poté jsem přešel na retuš vodovkami a zjistil jsem, že se toho není vůbec třeba bát.

Poslední poznatek: na fotce ten model vypadá tak všelijak... v reálu se na to tak ze třech metrů již dá dívat :lol:

Mimochodem, základ úspěchu a uznání u "nemodelářů" - čím víc detailů, tím větší úspěch. Kolega s foťák si prohlížel zejména dům č.p.1 a jen mumlal: "Ty okenice... ten štít... takový detaily... ty fakt nejsi normální!". Tak jsem mu ukázal na fóru výtvory zejména kolegů od lodí... nevěřil, že je to z papíru :-)
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od JanO »

Vždyť je to docela pěkný, navíc to bude součástí většího celku, takže míň jak ze tří metrů se na stejně nebude dát dívat :lol: .
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od Vojtik »

Stavba v dlouhých intervalech pokračuje. Největším nepřítelem je nedostatek času a málo světla (špatné osvětlení, dost často si stíním). Tento problém snad vyřeší Ježíšek, kterému jsem odeslal objednávku na novou pracovní lampičku.

V mezičase jsem dopatlal chybějící dvorní přístavbu k domu č.p.3 a celý dům č.p.5. Celek jsem pak slepil dohromady - po dokončení zadní části hradeb (ještě jsem je ani nepodlepil...) to přilepím i k hlavní bráně a zase se s tím bude hůře manipulovat, kvůli velikosti :-)

Obrázek Obrázek

Poznatky ze stavby: Dům č.p.5 se vzhledem ke své jednoduchosti stavěl poměrně snadno, leč i zde bylo pár nedostatků - u rámů oken přebývaly asi 2mm na spodní hraně (vyřešeno odstřižením), kdežto u jednoho ozdobného štítu chyběly asi 3mm materiálu (vyřešeno ponecháním části papíru navíc a zaretušováním patřičným odstínem). Dvorní přístavbu jsem do celku musel nacpat trochu násilím, ale vešla se. Při lepení plochy náměstí mi absolutně nevyšla dlážděná plocha v prostoru styku čísel 3 a 5 - bude se řešit později pomocí záplaty, vznikla tam díra asi o 3mm.

Nově retušuji již pouze vodovkami a vypadá to o něco lépe, než fixou. Štíty jsem lepil natupo - zeď jsem podlepil papírem 220g/m2 (jako ostatně všechny stěny a střechu) a vyřezal. Ze "síly zdi" samotného štítu jsem odstranil chlopně a lepil jej na plochu vzniklou podlepením. Mnohem lépe se s tím manipulovalo a dalo se to přilepit přesněji.

Další pokračování zase za dlouho, co teď chodím na noční, tak nemám čas vůbec na nic... :-(
lumen
Příspěvky: 2
Registrován: pon 10.6.2013 16:02

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od lumen »

Ahoj, taky stavim MPR, tak jsem zvedava, jak jsi na tom! A co ty okna?? .)) Je to muj prvni model, kdyz nepocitam ABC pred mnoha lety, kdy jsem se snazila jako destileta domky sleoit lepici bilou pastou :lol: Casem nahraju nejaky fotky ;)
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od Vojtik »

Koukám, že mi vlákno značně zapadalo prachem, ostatně jako v prosinci všechno v bytě. Postihla mne totiž noční můra modelářova - prašné práce, konkrétně výměna oken za plastová a s tím spojený nepořádek, přeskládaný nábytek a hlavně po dokončení výměny i prach úplně všude. Ještě předtím do toho vlezlo hledání zaměstnání se vším, co to obnáší, cyklistická sezóna a další a další - modelaření šlo na čas stranou.

Vzhledem k tomu, že počasí stále nedovoluje nějaké přijatelné světelné podmínky na focení tedy jen telegraficky: Dokončena byla Bašta č.2 a nádherným způsobem jsem se zasekl na domu č.p.6 - vůbec se mi nechce dělat ten na pohled krásný, ale na stavbu strašný štít 8-)

Toliko jen v rychlosti, aby bylo zřejmé, že jsem to nevzdal...
Uživatelský avatar
snekousek
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20.12.2012 13:54
Bydliště: Planeta Země

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od snekousek »

Tak co napsat. Zatím to nevypadá špatně,ale ptám se stejně jako LUMEN co ty okna?! Nemají být náhodou plastická?
Kluci v akci
Příspěvky: 60
Registrován: ned 6.1.2013 13:59

Re: Městská památková rezervace I / VKV, Arch. Richard Vyško

Příspěvek od Kluci v akci »

Držím palce a ať se ti daří. Moc se těším a plně chápu. Letos byl i pro mě tento rok na prd....
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“