Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:140

Odpovědět
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:140

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Obrázek Obrázek

Zahajuju druhou fázi mého projektu dvojměstí MPRII + MPRIII. Za jak dlouho skončím, netuším, ale jednou skončím a pak to teprve bude stát zato :geek:

MPR III je město, které vzniklo kolem románského kláštera s kostelem. Městečko má přístup k řece a tím pádem obsahuje zajímavý prvek nábřeží. O stavbě budu reportovat stejným způsobem jako o MPR II tady.

OBSAH MPR III
MPR II má celkem 845 čísel dílů a 1552 kusů dílů.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

SOUBOR U - Č.P. 1 - KLÁŠTER

Obrázek

Rozsáhlá budova spojená s kostelem má tři křídla s obdélníkovým ambitem a rajskou zahradou s kašnou. U východního křídla je připojena kaple. Stavební vývoj je možno sledovat na proměnách architektonických detailů. Nejstarší částí je severní a západní křídlo, jejichž přízemí nesou neklamné znaky románského slohu: podvojná sdružená okna s půlkruhovým obloučkem, obloučkový vlys nad přízemím s lyzénami, půlkruhové zakončení, ústupkové portály s vloženými sloupky v ambitech a náhrobníky zasazené do zdí chodeb abmitu. Další stavební vývoj byl určen nově nastupujícím slohem - gotikou. Stavba už nebyla tak těžká, klenby už nezatěžují obvodové zdi, ale jejich tlaky se přenášejí opěrným systémem. Stěna se otvírá širšími a vyššími okny opatřenými kružbami. Půlkruhový oblouk nahrazuje oblouk lomený. Gotický sloh určil dokončení celé stavby včetně kaple a vytvořil výrazný ucelený objekt s dochovanými architektonickými detaily.

Hnad na úvod stavím pravděpodobně nejnáročnější stavbu města (uvidím po kostelu). Stavba byla pracná na opakování prvků - oken je celkem dost, pracné vyřezávání dílů č. 7. Celkem náročné je i správné zúhlování stavby, protože se zatím není čeho chytit vzhledem k okolním stavbám. Také chybí čtvrtá strana kláštera, která by zajišťovala prostorovou tuhost. Štěstí je, že Vyškovský pracuje rukou, takže rozměry dílů jsou téměř vždycky v celých milimetrech - dá se bez šupléry přesně změřit, jak širokou pomocnou výztuž udělat - viz foto. Tím pádem jsem vyztužil půdorys v horní části obvodových dílů a výsledek mě samotného překvapil při lepení střech.
Střechy jsou další kapitola, osobně doporučuju lepit nejprve střechy bez vikýřů a komínů a bez vyřezaných otvorů - vikýře i komíny lepím na plochu, ne z rubu, vlepit do střech tenký pásek z karotnu, aby se nezkroutily do vrtule (hlavně nejdelší střecha - díl 42) a lepit postupně - ne slepit všechny střechy k sobě a pak najednou lepit - není to technicky možné :twisted:

Na pohled se zdá, že je skoro hotovo, ale jak jsem říkal - stavba je náročná na opakování prvků.
19 vikýřů
11 komínů
křížová chodba kolem ambitu = 14 oblouků a 10 opěráků, každý ze 3 dílů
atd.

(autorská poznámka: takovou nudnou práci je velice vhodné dělat ve zkouškovém období - záchvaty prokrastinace, kdy člověk hledá, co dělat, jenom aby měl důvod odložit učení, jsou přímo ideální na jindy naprosto odpudivou monotónní práci. Rajský dvůr mně bude připomínat čas strávený lepením místo přípravou na zkoušku z dějin architektury IV.)

Rajský dvůr
Tady se vyskytl trochu technický problém, jak udělat posyp bez lepidla, aby se nezkroutil papír. Jak jinak, vyřešil jsem oboustrannou páskou. Na trávě bílá malinko prosvítá, ale nic kritického, ale na písek je páska ideální - vytvoří se nádherně tenká vrstva a bílá vidět není vůbec. Dobré vědět do budoucna. Písek v lepidlu totiž vypadá po zaschnutí spíš jako bláto, ale někdy je třeba udělat jenom hladkou plochu a to jde právě s oboustrannou páskou.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

SOUBOR R - KOSTEL

Obrázek

Středověká stavba provedená v gotickém slohu a propojená s klášterem vytváří jeden celek, jenž se pro svou mohutnost stal dominantou města. Vlastní chrám je bazilikálního typu, tj. střední loď převyšuje boční nižší lodě a je přímo osvětlována vlastními okny nad střechami bočních lodí. Vstupní prostor na západní straně je situován mezi dvěma věžemi, z nichž jižní nebyla nikdy dostavěna. Severní věž s ochozem je ukončena gotickou balustrádou a osmibokou, poměrně nízkou střechou. I ta svědčí o tom, že ani tato věž nebyla zcela dostavěna. Na hlavní loď kostela navazuje pětiboké presbyterium s vysokými štíhlými okny. Nad kružbovou atikou hlavní lodě se zvedá vysoká střecha se sanktuskou.
Kolem kláštera a kostela vyrostlo postupně hrazené městečko s městským opevněním na západní, jižní a východní straně. Severní stranu chránil vlastní klášter a malý barbakán. Jižní svahovitá strana byla chráněná mohutnou mostní branou.



Obrázek

Opravuji své tvrzení z minula. Nejnáročnější stavbou celého města je beze sporu kostel. Při stavbě doporučuji postupovat přesně podle návodu co se týče spojování velkých konstrukčních celků.
Stavbu jsem zahájil lepením věží a vstupu do kostela. Jde pravděpodobně o největší díl celé MPR III, mimochodem. Se slepením oken žádný problém nebyl, ale kvůli vyztužení je dobré krátit díl č.2 na minimum a obdobu dílu 2 na dílu 1 taky tak (kdo bude stavět, pochopí).
Dále následovalo slepení dílů 1 a 2 do uzavřeného celku. To je zcela zásadní práce a je nezbytně! nutné zúhlovat díl do pravých úhlů. Když se to nepovede, nebude se dát přesně přilepit ke klášteru a přilepením lodi se problém jenom zhorší. Proto jsem celý díl mimořádně pečlivě vyztučil včetně vlepení malých trojúhelníčků na udržení úhlu.

Následovala předsíň, kde došlo (patrně mými nešikovnými pazourami...) k prvnímu velkému problému s přilepením střechy. Díl mi vůbec nepasoval, střecha nechtěla za boha vlézt do vyčárkovaného prostoru a rozjížděly se mi úhly. Nakonec jsem našel polohu, ve které vznikla šílená mezera nahoře, ale zbytek celkem pasoval.
Obrázek

Chyba to naštěstí nebyla nijak fatální. Problém se špatným úhlem šel vyřešit rozříznutím celé střechy a dopasováním dle potřeby. Čáry máry záplata z náhradního kusu střechy...
Obrázek
Jako nová.

Tohle:
Obrázek
se dalo díky vůli papíru zkorigovat a rychlým přilepením sekunďákem vyřešit.
U předsíně se mi objevila ještě jedna chybka, a sice v napojení "podlahy" balkonu na díl 1 - vznikla mi tam cca 0,5mm mezera. Opět záplata a OK.

Další prací byly stěny hlavní lodi, celkem bez problému, vyztužení z kartonu vyříznuté z kopie originálních dílů.
Obrázek
Nedoporučuji zaúhlovávat před přilepením střechy. Pak se tam nedá dostat s pinzetou.

Boční loď se zdála zpočátku bez problému, ale nakonec při lepení k hlavní lodi se ukázalo, že (a to asi moje chyba nebude) díl je dole o dobrý milimetr delší než by musel. Naštěstí tam přijde nalepit sokl, takže se to dalo vyřešit větším ohybem. Tenhle problém asi moje ruce nezavinily, protože jsem přesně kopíroval vyznačenou polohu pro přilepení nejen na lodi, ale i na věži a čelním dílu a stejně mi díl boční lodi dole přečníval.
Obrázek Obrázek

Hotový základ kostela:
Obrázek Obrázek

Následovala práce na střeše. Jde o hodně náročnou "operaci" a opět se vyplatí maximální přesnost při lepení věží i spojení s lodí. Střecha je vyztužená kartonem a spoje kartonu zalité herkulesem na fest. Přežije i pád knihy :lol:.
Patrně nejsložitější prací je vlepení střechy do atikové zídky. Dlouho jsem přemýšlel, jak to udělat, protože lepidlo se v tomto případě rovná zkroucení. Díl není možné nijak rozumně zatížit proti zvlnění. Zvítězila metoda oboustranné pásky, kdy jsem tenké proužky nalepil po celém obvodu zdí. Střechu jsem usadil na místo a lepil takto:
Nejprve čelní fasáda nad předsíní - tady se dá lepit lepidlem, poté přilepení "uší" na věže (díl 2 a protilehlý kus dílu 1), potom kratší strana, kam se bude napojovat presbytář a nakonec dlouhé strany. Šlo o mimořádně nebezpečnou práci, protože chybu jsem si nemohl dovolit. Vše muselo sednout na první dobrou. Nakonec se naštěstí celkem povedlo a tak mám solidně rovnou atiku.
Obrázek Obrázek

Dále návod doporučuje spojit torzo kostela s klášterem. Po krátké úvaze jsem se rozhodl poslechnout a poprvé porušit svoje pravidlo o neslepování staveb až do kompletace města (mimochodem, tohle se mi vymtilo při kompletaci MPR II a už tak pracovat nebudu).
Ani při velké snaze dodržet geometrii kláštera i kostela jsem se nevyhnul chybám, které se sečetly a tak mi v rohu u napojení kláštera k vyšší věži vznikla dost velká mezera.
http://www.papirove-modely.cz/phpsource ... oto=165971" onclick="window.open(this.href);return false;
Něco se sice dalo ještě nahnat přitlačením a přilepením sekunďákem, ale půl milimetru mi tam zůstalo a co hůř, zůstala vidět bílá na dílu boční lodi kostela. Problém řeeší opět záplata zdiva, které je naštěstí součástí vystřihovánky. Výsledek není dokonalý, ale vypadá to líp než domalované... Zbytek pasoval celkem obstojně a tak se dala stavba zafixovat terénními díly.

Dále helmice vyšší věže:
Obrázek
Z důvodu lepší odolnosti je špička celá vylitá lepidlem a taky natřená zlatou (protože se mi to líbí víc než žlutá :) )

Potom mi odešel foťák, takže další postup stavby focený nemám. Horor bylo lepení opěráků, hlavně těch u boční lodi. Toušťku zdi jsem musel rozstříhat na několik dílů a lepit po částech, aby se opěráky nezkroutily do vrtule. Výsledek můžete posoudit na zbývajícíh fotkách... Jinak už jsem na zásadní problém nenarazil. Pokud něco nesedělo, vždycky byl díl spíš větší, takže ho nebyl problém trochu opižlat.

Takže závěrečné foto s dkončenými soubory U a R:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tím mám slepené jádro města. Další stavbou bude hospodářský dvůr kláštera (soubor V) a potom začnu pracovat na "obšívce" za dalších domů.
Prázdninám a patlu zdar. Těším se napřečtenou 8-)
kpt.Budha
Příspěvky: 72
Registrován: sob 21.1.2012 7:57

Re: Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:

Příspěvek od kpt.Budha »

Super práce, já to lepil bez přemýšlení přesně dle návodu a ty opěráky jsem tam prostě nedostal tak, aby to vypadalo a u posledního jsem měl rozdíl již skoro centimetr...ale co, mám doma ještě jednou celou vystřihovánku, tak se to napodruhé třeba povede.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

SOUBOR V - Č.P. 3 - HOSPODÁŘSKÝ DVŮR KLÁŠTERA

Obrázek

Přízemní stavba, která uzavírala hospodářskou část kláštera. Jedině vysoká střecha s velkým hospodářským vikýřem naznačuje středověké založení. Vlastní stavba prošla přestavbou v barokním slohu.

Stavba maličká, jednoduchá, nekomplikovaná. Snad je jenom třeba dát pozor na vlepení průjezdu. Pokud se nelepí na rovné podložce, domek by se mohl zkroutit do vrtule.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

SOUBOR V - Č.P. 2 - HOSPODÁŘSKÝ DVŮR KLÁŠTERA

Obrázek

Objekt, jehož vyšší část byla původně věží městských hradeb spojená s klášterem hradbou. Mezi věž a klášter byl přistavěn v pozdním středověku dům z hrázděného zdiva jako hospodářská část kláštera.

Znovu jednoduchá krabička bez složitějších prvků. Při stavbě nebyl žádný problém. Bohužel na problém jsem narazil při připojování hospodářské části ke klášteru. Zídka mezi domem čp. 3 a klášterem je totiž na obou budovách nakreslena zrcadlově - jednou je sklon ven ze dvora, jednou dovnitř. Všiml jsem si toho až po vlepení domu 3 k terénu, takže možnosti řešení už nebyly velké. Trochu se to zaretušovat dalo, ale kolem je málo místa. Tohle místo ale naštěstí moc vidět není.
Obrázek


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A kompletně hotový klášter včetně hospodářského dvora:

Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

SOUBOR V - DŮM Č.P. 5

Obrázek

Dvoupatrový objekt, podélně orientovaný do ulice, představuje v této části města první velkou renesanční stavbu. Dvorní přístavba vklíněná mezi dům a baštu č. 6 je pouze jednopatrová. V přízemí je umístěn krám přístupný zevnitř domu. Nad přízemím se dvěma renesančními portály je pavlač zakrytá stříškou na dřevěných sloupcích. Průčelí je zdobeno barevným sgrafitem s prázdnými obdélníky v pásech.

Další sympatická snadno slepitelná krabička. Jediným složitějším prvkem je pavlač, kterou je asi lepší rozřezat na jednotlivé plochy (podlaha, zábradlí, "tloušťka nosných trámů" dole) a lepit natupo. Poloměr ohybu u tak malých dílů je velký a špatně se dělá. Svislé sloupky jsou o cca 2 mm kratší, než by musely, ale není problém je schovat pod stříšku a za zábradlí. Zjistil jsem, že u MPR III se Vyškovský poučil a dělá ostění věstší, než je vyčárkovaný prostor pro ně, takže už není čárkovaná čára po přilepení ostění vidět (většinou).
Tip ke stavbě - vikýře i komíny lepím natupo až na hotovou střechu. Z komínů odstříhávám všechny chlopně kromě "5. strany" na slepení do obvodu. Hlavici lepím taky na tupo.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

SOUBOR V - DŮM Č.P. 4

Obrázek

Výstavná kamenná stavba kombinovaná v 1. patře s hrázděným zdivem. Bohatě členěná část 1. patra do ulice představuje pozdně středověkou práci. Tu dosvědčuje i vysoká sedlová střecha s valbičkou, do které jsou osazeny tři vikýře. Majitelem domu byl zřejmě kupec, který drobnou přístavbou připojenou k hradební zdi získal prostor pro svůj krám.

Nepatřně složitější stavba oproti předchozím, zejména kvůli nutnosti zabránit zvlnění čelní fasády. Potom je třeba také dodržet správný úhel v nepravoúhlé části domu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:

Příspěvek od johnny7 »

Velmi inspirativna praca. To kamenne zabradlie (ci ako to nazvat) hlavne na strechach kostola, kde su tie stovrlistkove objekty. To su prelisy, alebo je to "vzduch"? Aby som to pri svojej stavbe nevyrezal, ak to tak nema byt.
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Obrazové reportáže v nejbližší době neplánuju, absolutně není čas, ale (mimo jiné) hotový model MPR - zatím bez terénu - bude k vidění v brněnských Lužánkách příští víkend. Pokud se něco mimořádně nepokazí...
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:

Příspěvek od 2BeerOrNot »

johnny7 píše:Velmi inspirativna praca. To kamenne zabradlie (ci ako to nazvat) hlavne na strechach kostola, kde su tie stovrlistkove objekty. To su prelisy, alebo je to "vzduch"? Aby som to pri svojej stavbe nevyrezal, ak to tak nema byt.
Omluva, čtu to až teď - vzduch to nejspíš nebude. Nevyřezával bych
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:

Příspěvek od khaRel »

nechci říkat nepravdy a vážně nejsem stavař, ale našel jsem, že na chrámu v Kutné hoře mají podobné věci, a spíš to vzduch budeObrázek
myso8
Příspěvky: 1
Registrován: úte 11.10.2016 21:51

Re: Městská památková rezervace III / VKV, R. Vyškovský / 1:

Příspěvek od myso8 »

Ahoj. Máš super návody. Chcem sa spýtať, ako si vystužil a čím kláštor? Diky
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“