Městské domy pro TT kolejiště

Odpovědět
talien
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 26.1.2012 22:40
Kontaktovat uživatele:

Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od talien »

Pro své TT kolejiště si budu stavět v jednom rohu část města... I když modely tvořím z papíru, snažím se, aby výsledek byl aspoň trochu kompatibilní se zbytkem krajiny, která je tvořena i jinými materiály... proto možná jsou mé postupy ne úplně čistě "papíromodelářské".
Začal jsem stavbou domu č. 2, který je propojen s domem č. 3, se kterým budu nejspíš začínat dnes.
Inspirací pro vzhled domů mi byly fotografie ze 30. a 40. let povětšinou ze starších částí Prahy (zejména Malá Strana), ale v paměti mám i domy měst jihočeských.
Vzhled domů by měl dobově zapadnout do meziválečných let.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Největší práci dají v daném měřítku asi okna... hlavně v tom, že jejich opakování je ubíjející, ale nedá se nic dělat.
Pro většinu účastníků tohohle fóra by to určitě nebyl žádný velký problém... snad se časem taky vypracuji k jemnějším výsledkům.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od Tomáš B. »

Zajímavá stavba. Mezi fotky vkládej místo enterů pouze mezery. Pak to bude vypadat takto, jak jsem to teď upravil a nebude to tvořit nekonečně dlouhý příspěvek ;)
Tomáš 10
Příspěvky: 79
Registrován: pon 30.1.2012 18:24

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od Tomáš 10 »

okna... hlavně v tom, že jejich opakování je ubíjející, ale nedá se nic dělat.
Pro většinu účastníků tohohle fóra by to určitě nebyl žádný velký problém..
Myslím že problém to je pro všechny,ale už jsme se naučili přetrpět to ... ;)
talien
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 26.1.2012 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od talien »

Dlouho jsem se tu neukázal, tak sem hodím jen pár fotek dalších domků, které jsem mezitím rozpracoval či dokonce dokončil :-) Začnu se svou "čp. 9".
A díky za radu s vkládáním obrázků! Snad se mi to podaří teď udělat už správně ;)
Skica - návrh vzhledu domu čp. 9 - rozpracování hromadné skicy uliční fronty.Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
talien
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 26.1.2012 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od talien »

K domu čp.2, který jsem sem dal jako první ukázku, patří dům čp. 3. Momentálně je odložen na pozdější dokončení, ale pár fotek z jeho slepování mám.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od jafobe »

talien píše:Největší práci dají v daném měřítku asi okna... hlavně v tom, že jejich opakování je ubíjející, ale nedá se nic dělat.
Pro většinu účastníků tohohle fóra by to určitě nebyl žádný velký problém... snad se časem taky vypracuji k jemnějším výsledkům.
okna jsou prevít, zvláště pokud mají být reálně vyhlížející, prosklená a v měřítku 1:120, mohu snad jedině potěšit, že se s nimi taky peru, a zatím se nědaří podle představ, holt chirurg ze mě nebude
snad by něco zachránili laserované nebo leptaná okna, ale je to zase o penězích, i když by to vypadalo zase o kus líp, ale zase by se musela stavba přizpůsobit oknům co jsou k dispozici, nebo si udělat návrh na svoje vlastní
jinak stavby jsou pěkné (nejen ty zde prezentované), a hlavně neokoukané ;) holt výhoda když si člověk udělá stavby podle sebe, a není závislý jen na těch které byli vydané jako vystřihovánky
talien
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 26.1.2012 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od talien »

jafobe píše: snad by něco zachránili laserované nebo leptaná okna, ale je to zase o penězích, i když by to vypadalo zase o kus líp, ale zase by se musela stavba přizpůsobit oknům co jsou k dispozici, nebo si udělat návrh na svoje vlastní
Já myslím, že bych klidně i nějaké ty prašule obětoval, kdyby to znamenalo okna podle mých představ a taková, která bych do jednotlivých domků potřeboval... ale zatím jsem vyslal poptávku a žádná reakce... Ale je to zatím jen jedna firma, tak uvidíme, třeba budu jinde úspěšnější. Zkoušel jsem teď pro jeden projekt udělat okno vlastní podle konstrukce těch laserovaných a jakž takž se to dá, ale je to hodně pracné a výsledek přeci jen není úplně srovnatelný. Navíc při tom množství, jaké bude potřeba, bych jen ta okna dělal měsíce, ne-li roky :-D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jinak díky za komentář - Tvoje domečky taky sleduju a líbí se mi. Narazil jsem na ně na obou fórech a myslím, že na obě patří. Můžeš si mě připsat mezi zájemce o stevbnici Tvé lidové stavbičky, taky se mi zamlouvá a pár venkovských objektů budu taky potřebovat. Zatím jsem si sehnal podklady pro dnes už neexistující menší statek, tak něco zvládnu svépomocí, ale určitě potěší i originál slepovánka od někoho jiného ;) Stavbu z Gleimo stránek už jsem si taky vyzkoušel, jak asi víš, a ten jejich systém mi taky docela vyhovuje.
Tak se budu těšit na další Tvé výtvory! 8-)
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od jafobe »

talien píše: Zkoušel jsem teď pro jeden projekt udělat okno vlastní podle konstrukce těch laserovaných a jakž takž se to dá, ale je to hodně pracné a výsledek přeci jen není úplně srovnatelný. Navíc při tom množství, jaké bude potřeba, bych jen ta okna dělal měsíce, ne-li roky :-D
jak koukám, tak je to rozdíl pořádný, ale při představě takové samodomo výroby několika desítek či stovek oken, bych to asi vzdal předem, na to bych nervy neměl :oops: možná kdyby se nějaké nože či skoro dlátka do skalpelu poupravili aby se dala vždy najednou vyříznout či spíš vyseknout jedna strana, zhruba nějak tak
Obrázek
pak by to bylo asi pohodlnější, přesnější a i rychlejší, v plánu to je sice je, ale nenašel jsem zatím nikoho kdo by mi to poupravil a s tím co mám k dispozici doma maximálně mohu nož zbrousit ze stran na různé šířky, proříznout ho se mi zatím nezdařilo

jinak děkuji za zájem ;) připisuji si dalšího zájemce do pořadníku, ale nečekal bych kvalitu jako od Gleimo, je to zatím jen rýsované na papíře (s kreslením výkresu v compu jsem se zatím nezvládl moc poprat), naskenované a v compu dobarvené, případně otexturované, ale když nic jiného jako náhražka za plány by to stačit mělo
ke všem svým rozpracovaným stavbám nemám ani plány, často jen katastrální výměry a fotky, a z toho je dopočítaný zbytek, ale o tom jsem se víc zmiňoval na druhém fóru
talien
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 26.1.2012 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od talien »

Asi bych se do toho neodvážil pustit... nejsem zas až tak zručný kutil. Nejspíš bych si způsobil nějaké ošklivé zranění a minimálně na nějakou dobu by bylo po modelaření :-) Ale je pravda, že v takovémhle případě jakékoliv usnadnění se počítá. Budu o tom uvažovat :-)
Jinak mě potěšilo, jak jsi radil Sumoškovi počítáním rozměrů podle cihel. Vidím, že nejsem jediný šílenec, který to tak čas od času dělá :-) Naposled jsem to tak dělal při vymýšlení městského hotelu, pro nějž jsem si jako "prototyp" vybral nehotelovou stavbu - Štencův dům v Praze :-)
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od jafobe »

tvoření nástrojů je jedna věc, tvoření s už hotovými nástroji je už věc jiná
bylo by to ne přímo o řezaní tahem, ale spíše jen tlakem, dát nůž nad linku co je potřeba vyřítnout a jen zatlačit proti vhodné pevnější podložce (dřevo, lino) a jsou tři řezy najednou a v jedné rovině hotové, je sice pravda že takto upravených nožů by bylo potřeba víc pro různá okna, ale při větším počtu stejných oken by to nejspíš šlo od ruky rychleji
jsem občas línej, tak přeýšlím jak bych si to mohl zjednodušit, toto taky není žádný nový objev, ale spíše inspirace z řezání kartonových krabic, které se víceméně najednou vyseknou vhodně poskládanými noži ... ale takovou obdobu pro vysekávání okýnek by asi nikdo neudělal, nebo si ji řádně nechal zaplatit, to už by bylo skoro levnější to nechat vyfrézovat, nebo vygravírovat laserem jako formu pro odlitky
tak proč neporadit? někomu to může pomoct, někoho to vůbec nenapadne, někdo mě pošle někam že z něj dělám blbce, ale co tak koukám po fórech tak hlavně dost lidí schání jen plány, plány ... jinak jsou jak bezruký, ale pokud člověk nedychtí po naprosté přesnosti, počtu nýtů apod, tak se dost věcí dá obejít tak aby si model zachoval dostatečnou podobu předlohy na to aby i zasvěcený byl na vážkách :)
pro někoho šílenost, pro jiného kompromis z nutnosti :) pokud není k dispozici plán v dostatečné kvalitě, sama stavba je příliš daleko, nebo už ani není, ale je k dispozici alespoň nějaká slušná fotka (čím víc tím lépe), tak se na ní pak člověk musí chytit každé maličkosti, podle které se dá odvodit nějaký rozměr (cihly jsou u nás poměrně dlouhodobý rozměrově stálý standart (i když dnes už trochu na ústupu, ano jsou vyjímky, ale ty jsou všude), z něj už se dá odvodit zbytek, i když ne úplně přesně jako z plánu, ale vše je o kompromisech, co je pro nás únosné a co už ne
jestli bude stavba v měřítku 1:100 o pár milimetrů menší nebo větší ... kolik lidí to pozná? podle mě je hlavní to, jak působí výsledek celkově ;)
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od hank »

jafobe, talien: Jestli vám pomůže moje zkušenost z kartonážnické branže...

Tomu, o čem uvažujete, se říká plochý výsek a formám pro tuto výrobu výsekové desky, dřív si je vyráběly kartonážky samy, dnes to dělají většinu specializované firmy. Využívají se ve výsekových automatech, které mají pracovní plochu většinou odvozenou od běžných tiskových formátů (protože tato technologie se většinou využívá pro výrobu potištěných skládacích krabic), u nás v Evropě :) to bývá většinou 70x100, 72x102 nebo 64x92 cm, ale může to být míň i víc. Taková deska vydrží řádově desítky až stovky tisíc výseků, ale když se průběžně opravuje, může to být i milión, na druhé straně když chce někdo třeba jen stovky krabiček, tak by se mu to vyrábět na automatu asi nevyplatilo. Od toho se odvíjejí i ceny. Podle toho, kolik je na výsekové desce planžet, se její cena pohybuje v řádu jednotek až desítek tisíc korun. (Pro větší možství a formáty se používá výsek rotační, ale tam je příprava ještě mnohem složitější a dražší - taková výseková forma stojí i stovky tisíc Kč.) Výsekové desky jsou vyráběny tak, aby vydržely tlaky ve výsekovém automatu, tj. materiál desek (většinou vícevrstvá překližka, ale může to být i odolný plast) i ocelových planžet musí být odolný. Deska se během přítlaku pohybuje vertikálně dolů-nahoru, přířezy se do stroje podávají a ořez vyhazuje (ve škatulkářské branži "vylupuje") dnes už taky automaticky. Snad ještě pro úplnost, planžety jsou dvojí, řezací a "rylovací" (z německého "rillen"), ty druhé jsou nižší a tupější a slouží k vytváření linek ohybu, což je při výrobě kartonáže dost důležitá operace.

Teoreticky si umím představit i to, že by se taková věc jako okenní rámy vysekávala na příklopovém lisu, ten může mít i menší plochu a tím pádem výsekovou desku, podává se do něj a odebírá z něj ručně, stejně tak se ručně i vylupuje, takže se dá použít i na výrobu menších množství. I tak ta výseková deska nějaké tisíce stát určitě bude, protože vzhledem k velikosti vysekávaných předmětů na ni bude potřeba spousta planžet i na malé ploše. Je ale pravda, že některé ty "garážové" kartonážky nebo vzorkařské dílny si občas nechávají vyrábět výsekové desky třeba i kvůli výrobě 50 kusů - oni si to samozřejmě započítají do ceny jako fixní náklad.

Ze své praxe pár takových dílniček znám, kdyby se sešla zakázka na stovky nebo aspoň na desítky kusů nějakého výseku z výchozího formátu aspoň kolem A3 B3 (tj. kolem 30x42 až 35x50 cm), kdyby to někdo vymyslel a nakreslil a kdyby byl někdo ochoten předem zaplatit aspoň tu výsekovou desku (řekněme do těch 10 000 Kč), asi bych uměl najít vhodného výrobce a tu zakázku projednat. Navíc je běžná praxe, že když si zákazník v kartonážce výsekovou desku zaplatí tímto způsobem, tak zůstává jeho majetkem (nikoli majetkem kartonážky) uloženým u výrobce a když se zakázka opakuje, tak se už neplatí za výsekovou desku nic. Kartonážky většinou výsekové desky nelikvidují a mockrát jsem škatulkáře viděl pracovat s výsekovými deskami starými i několik desítek let.

Snad ještě: Kdybyste to mysleli vážně a chtěli kreslit něco "na kšeft", důrazně bych doporučoval použít podobný postup jako používá Gleimo, tj. naznačit rámy a futra vyseknutím otvorů už v přesné poloze do celé plochy materiálu, kterým se pak podlepí materiál stěny budovy. Spotřebuje se sice víc papíru a výsek bude sloužit jen pro ten jediný konkrétní model, ale tato technologie neumožňuje nebo umožňuje jen s potížemi výsek malých otvorů a vytváření velkého počtu malých otvorů těsně vedle sebe. I tak s tím mohou být potíže, "vláčkařské" TT (1:120) bude asi nejmenší velikost, kde to ještě půjde použít, a to už jen omezeně, vysekávat takhle např. střílny v hradební zdi zřejmě nepůjde vůbec. A konečnou volbu materiálu bych asi nechal na výrobci, papír má přece jen dost specifické vlastnosti.

O tom, že by tomu všemu musel předcházet dost pečlivý průzkum trhu, snad ani nemusím mluvit. Když hrozí, že by se do něčeho měly předem vrazit něčí peníze, je přirozené, že si ten někdo většinou chce předem zajistit dost vysokou pravděpodobnost jejich návratnosti.
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od jafobe »

děkujeme hanku za upřesnění ;)
něco málo o tom vím z doby asi před 10-15 lety kdy si rodiče nechávali dělat krabičky na své výrobky, tehdy je výseková forma na skládací krabičku zhruba 5x10x10 cm přišla na cenu kolem 6000 korun (nevím ale jestli to byla forma jen na jednu krabičku, či na arch více krabiček), sice si formu zaplatili zvlášť, pak se několikrát asi v tisicových sériích razili, ale nakonec firma odmítla z nějakého důvodu formu vydat ... no asi jiný kraj jiný mrav ...
o sériové výrobě já osobně neuvažuji, pokud by to fungovalo asi by to mohla být i zajímavá alternativa pro laserované výrobky, ale při rozměrech okýnek by to bylo asi už i dost na hraně realizovatelnosti nejen pro výrobu formy, ale i vlastního ražení, přeci jen ani ne milimetrový proužek byť kvalitnějšího kartonu, by měl asi tendenci se napěchovat se mezi řezací nože a vytrhávat se, a forma se ucpávat ... alespoň z ného pohledu s ohledu na to jak se papír chová když ho "vysekávám" jen jedním nožem ze skalpelu, a když se jich několik vtlačí do papíru na necelém centimetru vedle sebe ...
vyseknout třeba stěnu budovy s otvory pro okna a dveře, by bylo asi reálnější
ale technika postupuje vpřed, tak možná i možnosti jsou dnes jiné, a třeba budou časem kleštičky s vyměnitelnými raznicemi a budeme si to doma vycvakávat jako fotografie na občanky z polaroidu u fotografa :lol:
tak trochu jsem to tu nadnesl spíš jen jako možnou inspiraci pro ulehčení si výroby okýnek (spíše pro nás železniční modeláře, ti čistokrevně papíroví to tak často a moc neřeší, i když i tady se vyjímky najdou), přeci jen by to i pomocí obdobne opravené čepele skalpelu mohlo být o trochu jednodušší, než vyřezávat ulamovákem každý čtvereček ani ne 3x3 mm zvlášť a nepřeříznout ...
hank
Příspěvky: 263
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od hank »

jafobe: Aha, tak ty máš taky nějaké povědomí o škatulkařině... vítej v klubu 8-)

Ta krabička tvých rodičů se tehdy mohla sekat ve 4- nebo 6-produkci, podle konstrukce a za předpokladu, že to bylo z formátu 70x100 nebo podobného. Tak to byla cena tehdy celkem přiměřená, dnes by to zřejmě bylo už víc.

Jestli si dobře pamatuju, jsi od Jablonce nebo Žel. Brodu, kdybys potřeboval kontakt na jednu garážovou kartonážně-vzorkařskou dílnu v Jablonci, mohu ti ho dát - paní majitelka je nejen šikovná a ochotná, ale má i nejvyšší dosažitelné tuzemské vzdělání v oboru (obalářskou VOŠ ve Štětí) a umělecké sklony, tak je radost s ní jednat. A hlavně je ochotná vyrobit třeba i jenom několik desítek ks.

Ještě mě něco napadlo, já jsem na staré fórum dával kontakt na nějakou firmu, která dodává polotovary výrobcům výsekových desek, ale teď to nemůžu najít :roll: Dokonce jsem si tehdy od nich koupil raznice, které se používají při přípravě výsekových desek, kterými je potřeba vysekávat kruhové otvory. Docela dobře se s jejich pomocí dá vysekávat ručně kladivem :mrgreen: i z dost silných lepenek. Třeba by uměli vyrobit takové polotovary i z jeklů různých čtvercových a obdélníkových profilů... vtip je v tom, že jsou ty raznice dobře nabroušené a jejich ostří vydrží při občasném mlácení kladivem dost dlouho...

Ta firma byla někde na Moravě (Hodonín?). Mám to ještě zkusit pohledat?
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od jafobe »

trochu povědomí mám, i trochu zkušenosti z následného skládání krabiček ... :D
nevím už jak to konkrétně bylo, v ruce ani na očích jsem tu raznici neměl, něco kolem vím i od jednoho známého co taky tvořil trochu garážově krabičky, a něco jsem nastudoval tak různě kolem
dneska už rodiče téměř nepodnikají, a to málo co tvoří jde ven vesměs v blistrech, krabiček doma taky ještě dost zbylo, takže hledáním se zdržovat nemusíš ;)

ať to tu kolegovi zbytečně neplevelíme :oops: i když i z krabiček se dá tvořit třeba moderní městská architektura :D
talien
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 26.1.2012 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Městské domy pro TT kolejiště

Příspěvek od talien »

Pánové, díky za tipy a nápady. Určitě to promyslím a zvážím všechny možnosti. Nicméně zas až tak ve velkém se tomu asi věnovat nebudu, tak si nejsem jist, jestli by se některé postupy vyplatily, i když občas na nějakou tu korunu naštěstí koukat nemusím. Jak říkám - promyslím to. Jak ale oba víte z letmého pohledu na mé fotky - žádný profesionální (ani polo-profesionální) modelář nejsem... vlastně podle zdejších standardů ani modelář jako takový :oops: , takže zatím mi asi bude stačit sem tam si nakoupit zásobu typizovaných okének a vystačit si s nimi... Ale třeba časem, po nějakém to stém a více domečku, se trochu vypracuju a pak přijde čas na přemýšlení o laseru a krabičkách :-)
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“