Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:150

Uživatelský avatar
4me
Příspěvky: 18
Registrován: úte 24.4.2012 19:56
Bydliště: Polabí

Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:150

Příspěvek od 4me »

Zdravím všechny na foru,
už nějaký čas to tu sleduji jako čtenář čerpající inspiraci, a tak jsem se rozhodl taky podělit o výsledky svého patlání ;-) Záliba v papírových modelech mě provází už od školních let a lepil jsem téměř vše, co tehdy v ABC vyšlo :-)...pak nastala modelářská pauza trvající cca 14 let a před čtyřmi roky jsem se pozvolna k "papírákům" vrátil. V oblibě mám modely VD techniky, zvlášť s dakarskou tématikou, ale nepohrdnu ani jednoduchým zviřátkem ;-)...do složitějších modelů se moc nehrnu, protože nejsem zrovna nejrychlejší lepič, navíc dělím modelářský čas ještě mezi RC auta. Dosavadní výtvory které byly dokumentovány najdete TADY.

Koncem loňského roku jsem si slípnul první "domeček" po více než 18-ti letech :-) - Staročeskou chalupu (ERKOtyp/R. Vyškovský/1:120) a lidová architektura se mi celkem zalíbila. Teď se mi dostalo do ruky pár starých ABC a v nich i tato usedlost ze severních Čech. Stavím ji ze záložní kopie, protože chci provést pár úprav a beru to spíš jako nácvik nových technik. Tak a teď už ke stavbě...tu je originál:
Obrázek Obrázek

Přemýšlel jsem čím bych usedlost ještě "oživil" a kromě umístění na podložku s terénem jsem se rozhodl pro výrobu
osvětlení - jsem zvědav, jak to dopadne...začalo to rozřezáním oken, opětovným složením a nalepením na místo.

Obrázek Obrázek

Kromě štítů už je zpracovaný i hlavní díl domu, teď do něj přijdou vlepit okna, dveře a pár plastických prvků. Následovat bude pokus o zasklení a nějaká ta elekrifikace...
CSR
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 8.3.2012 21:19
Bydliště: Praha

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od CSR »

Nevím proč ale představa těch svítících okýnek ve irituje spojitost s ladovými obrázky zasněžené krajiny kde na obzoru svítí pár okének.Jinak jsem zvědavý na výsledek,Bál bych se aby ten papír to neprosvítilo i jinde než má.
Uživatelský avatar
4me
Příspěvky: 18
Registrován: úte 24.4.2012 19:56
Bydliště: Polabí

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od 4me »

To osvětlení je spíš takovej pokus, záměrem je právě něco podobného jako ladovy chaloupky...takový ponurý blikátka ;-) Mám v plánu dát do krabičky vysoce svítivou žlutou LEDku a světlo od ní rozvést "tubusy" k jednotlivým oknům (a okolí oken řádně zabarvit)...mno a pokud to nebude fungovat bo vypadat dobře, tak stačí zhasnout :D
Uživatelský avatar
4me
Příspěvky: 18
Registrován: úte 24.4.2012 19:56
Bydliště: Polabí

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od 4me »

Máme tu další lehký postup...zasklil jsem okna průhlednou folií (zmatněnou smirkem 600) a dodělal retuš všech oken. Hlavní díl domu je připraven k uzavření, ale to bude možné až dodělám dno s "elektrikou" a rozvodem světla...s tím trochu bojuju, protože je tam méně místa než jsem si představoval a tak to všemožně prosvítá :roll:, taky jsem zhotovil pavlač...tak a ještě foto:

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od Aki »

zkus vnitřní stěny polepit alobalem, ten ti to neprosvítí
Uživatelský avatar
4me
Příspěvky: 18
Registrován: úte 24.4.2012 19:56
Bydliště: Polabí

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od 4me »

jj...s alobalem jsem počítal v první verzi, původně měl být vylepený celý vnitřek usedlosti, vyjma pár okýnek...po zjištění kolik by to bylo práce jsem přešel na verzi s "tubusem". Po krátkém boji se mi to konečně povedlo vyměřit a sestavit (foto dodám později), na vnitřek "tubusu" jsem nakonec použil zrcadlovou samolepící pásku - mnohem lépe se s ní pracuje...

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
4me
Příspěvky: 18
Registrován: úte 24.4.2012 19:56
Bydliště: Polabí

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od 4me »

Hlásím, že osvětlení je hotovo (slevil jsem z původních plánů a zbyla osvětlená jen 4 okna)....světelný "tubus" je poskládán ze 160-ky papíru a jak jsem psal dříve, vnitřek je vylepen samolepící zrcadlovou páskou, venek je několikrát přetřen směsí černé akrylky s Herkulesem. Osazeno je to žlutou LEDkou, baterie včetně jejich držáku pochází ze "svítícího" zapalovače a vypínač jsem ufiknul od spáleného regulátoru RC auta ;-) Při zkoušení na sucho to nikde neprosvítá, tak už to jen zbývá vlepit do usedlosti...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od johnny7 »

To osvetlenie je vynikajuci napad. Hlavne preto, ze si LEDku vyuzil na 100%. Som zvedavy na finalne osadenie.
Uživatelský avatar
4me
Příspěvky: 18
Registrován: úte 24.4.2012 19:56
Bydliště: Polabí

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od 4me »

Po dlooouhé době opět nějaký postup. Vlepil jsem osvětlení do usedlosti, bylo to lehce na nervy, ale nakonec to myslim dopadlo celkem uspokojivě ;) Na řadu přišel nějaký ten "tuning" v podobě trámků ze sirek, plastických futer a klik u dveří. Střecha hospodářské části je zatím na sucho, přilepena bude až na konec. Usedlost je v podstatě dokončena (ještě doladit retuš), momentálně čeká na dokončení podložky s terénem...to ještě chvíli potrvá, protože mám na stole jiný projekt, který trochu spěchá...omlouvám se za nic moc kvalitu fotek :roll:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Tomáš 10
Příspěvky: 79
Registrován: pon 30.1.2012 18:24

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od Tomáš 10 »

Máš to hezký,přidej nějaké noční fotky,aby byl vidět výsledek.
Uživatelský avatar
4me
Příspěvky: 18
Registrován: úte 24.4.2012 19:56
Bydliště: Polabí

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od 4me »

Díky...lepší foto (včetně nočních) přihodím později. Jak jsem psal výše, momentálně mám na stole jiný projekt, který dostal přednost ;) U obou modelů budu dělat podložku současně...
Uživatelský avatar
4me
Příspěvky: 18
Registrován: úte 24.4.2012 19:56
Bydliště: Polabí

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od 4me »

Po dlooouhé době jsem opět tu...usedlost jsem dokončil už v létě a tak přihodím ještě pár foto výsledku. Vzhledem k tomu, že se k "patlání" dostanu už jen v případech kdy chci obdarovat někoho blízkého (narozky, Vánoce, ap.), tak konečné nafocení modelu bývá většinou dost hektické, a tomu odpovídá i kvalita fotek :oops: Současně s usedlostí jsem dokončoval ještě jeden "model-dárek" který spěchal o něco více a ten jsem před předáním nestihl nafotit vůbec ;-)
Zbytek foto najdete ZDE.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od Aki »

nádhera :)
Tomáš 10
Příspěvky: 79
Registrován: pon 30.1.2012 18:24

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od Tomáš 10 »

Jo,tak tohle je Model.
Gratuluji taktéž.
Uživatelský avatar
4me
Příspěvky: 18
Registrován: úte 24.4.2012 19:56
Bydliště: Polabí

Re: Usedlost ze severních Čech / ABC, Richard Vyškovský / 1:

Příspěvek od 4me »

Díky za slova uznání, jsem rád že se líbí...další "vyškubávánkou" na stole je Mlýn z Veselého Kopce.
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“