Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj,
jak již jsem se asi před měsícem zmínil ve vláknu u Maze pracoval jsem teť na tomto letním projektu jehož myšlenku mě vnuknuly mé dvě dcerky. Probíral jsem se nějakými vystřihovankami z abc mezi nimiž byl i tento mlýn, když za mnou přišly a hrozně je to zajímalo co to je a jestli to budu stavět. Říkám jim že větrný mlýn a Adélka jestli se to točí a že by se to mohlo točit samo. Říkám jak samo, na fouknutí a druhá starší Gábinka říká ne na baterky. Já sem říkal že nevím jestli by to šlo a šli jsme od toho. Jenže znáte to pak mě to nedalo spát a přemýšlel jsem jak to udělat aby se to točilo samo na baterky. A došel jsem k následujícímu, mlýn bude stát na podstavě, krabičce kde bude strojovna ve které budou motory, jeden bude pohánět kolo větrné turbíny a druhý jí bude když se zmáčkne na přepinač natáčet po větru. Celek bude pod skleněným poklopem.

Mlýn v Ruprechtově byl postaven v roce 1873 a původně byl osazen klasickou čtyřkřídlou vrtulí na otočné střeše (holandský typ). Po devíti letech však silný vítr lopaty vrtule poškodil a majitel mlýna, Cyril Wágner, se rozhodl místo nich na střeše zbudovat Halladayovu turbínu. To bylo na svou dobu velice pokrokové a odvážné rozhodnutí, protože turbínu vymyslel americký vynálezce Daniel Halladay v roce 1877, pouhých pět let předtím, než ji Wágner na jižní Moravě na svůj mlýn instaloval. Tento krok se ale měl odvážnému mlynáři vyplatit. Halladayova turbína využívá sílu větru mnohem efektivněji, takže mlýn v Ruprechtově byl po inovaci schopen semlít zhruba dvojnásobek obilí než předtím.
Obrázek

Wágnerovi ovšem tato technická novinka moc štěstí nepřinesla. V roce 1890 odnesla turbínu vichřice, a i když se ji podařilo opravit a vybavit brzdou, aby se podobná havárie nemohla opakovat, mlynáře to tak finančně vyčerpalo, že raději mlýn předal svému dědici. Ten ale provoz mlýna zatíženého dluhy také neunesl a unikátní stavba začala v rychlém sledu měnit majitele, až koncem 30. let skončila ve vlastnictví dědečka současné majitelky, pana Tesaře. Během německé okupace byl provoz mlýna zastaven, a než jej po válce stačil nový mlynář obnovit, byl mlýn užíván vesnicí. Poté stavba postupně chátrala a koncem 80. let zbyla na střeše z unikátní větrné turbíny jen troska dřevěného převodu a v archivech pamětníků vybledlé fotografie z předválečné éry.
Dnešní podobu mlýna má na svědomí architektka Blanka Sládková a její manžel, kteří po sametové revoluci stavbu zdědili a v polovině 90. let zrekonstruovali. To si vyžádalo nemalé úsilí. Při rekonstrukci musela být velikost turbíny odvozena ze starých fotografií a technické parametry a výkresy převzaty z muzea a z archivu PhDr. Jiřího Jaroše, odborníka na větrné motory. Původní převodový mechanismus turbíny dnes leží na zemi před mlýnemFunkčnost mlýna byla obnovena pouze symbolicky. Na jeho střeše se sice dnes Halladayova turbína opět točí, ale není připojena ke hřídeli, takže nemůže hnát mlýnské kameny. Výhledově chtějí manželé Sládkovi připojit turbínu ke generátoru a vyrábět si vlastní elektřinu.
Halladayova turbína znamenala technický vrchol ve větrném mlynářství. Zatímco vrtule s klasickými lopatami utáhla jedno, nanejvýše dvě mlýnská složení (dvojice mlýnských kamenů), k Halladayově turbíně v Ruprechtově byla připojena tři složení. Turbína otáčela přes převod takzvanou královskou hřídelí z oceli. Ta vedla středem mlýna až do prvního patra, kde byla uložena v patním ložisku. Převod pohybu na jednotlivé mlýnské kameny se prováděl pomocí kožených řemenů. Z každého patra bylo možné výkon turbíny snadno regulovat, případně ji zcela zastavit, a to pomocí táhla, kterým se nastavoval sklon lopatek na kole turbíny. Turbína dovedla regulovat výkon i automaticky. Vanul-li větší vítr, lopatky se samy sklápěly a kolo si tak udrželo požadované otáčky. Automatické otáčení turbíny po směru větru zajišťovalo dvojité ocasní kormidlo. Kromě Ruprechtova byla Halladayova turbína instalována na dalších dvou větrných mlýnech na Moravě - v Sivicích a v Tvarožné. Tyto dvě turbíny však nenávratně zmizely ve dvacátých letech 20. století.

Zdroj: abicko.cz



Stavbu jsem zahájil rámem turbíny do kterého jsem zakomponoval převod, který jsem vybrakoval z rozbitého autíčka na klíček.
Obrázek

Následovala samotná budova mlýna.
Obrázek Obrázek

Poté plošinka a trámy stojanu turbíny.
Obrázek Obrázek

Pak dorazily motorky s převodovkou 1:90 a bylo možno se pustit do strojovny,kterou jsem zhotovil z 2 milimetroveho kartonu.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Kolo turbíny s lopatkami, zde jsem odstranil papírový vzduch.
Obrázek Obrázek

Na závěr jsem si trochu pohrál s pistolkou a bylo hotovo.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tady je video jak to maká, holky si s mlýnem samozřejmě chtějí hrát ale musí počkat až bude hotový skleněný poklop přotože jinak by to moc dlouho nevydrželo znáte to děti :).

https://m.youtube.com/watch?v=P9Ig9R3V1MU" onclick="window.open(this.href);return false;

Teť už snad bude víc času já se vrátím k Mazlikovi :), mějte se hezky Vojta.
Naposledy upravil(a) Vojta S dne úte 23.8.2022 14:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od rybak »

Bomba, super nápad a provedení.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od St. Louis »

Obdivuhodné. Krásná práce. :-)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od Aki »

Tak tohle je hodně velká paráda :)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od kaktusak »

Naprostá paráda . SUPER nápad . Jakože hodně dobrý .
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od sepecat »

Úplně luxusní provedení. A velká pochvala za dotažení dětské myšlenky až do konce. :shock:
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od IceZero »

vymazlený modýlek. Obdivuju, když někdo dokáže původní model doplnit o pár "maličkostí" a tím ho vlastně zfunkčněním posune o level nahoru. Takže za mě rozhodně oba palečky nahoru
Uživatelský avatar
Alda C.
Příspěvky: 47
Registrován: sob 21.1.2012 8:31
Bydliště: Brno 21

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od Alda C. »

Gratuluji, vypadá to parádně. Ale chtělo by to do party mlýnů i funkční papírový vodní mlýn :) :) .
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od Shagrath »

To je fakt nádhera
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od Vojta S »

Děkuji všem za ohlasy, jsem rád že se náš nápad líbí. Teť ještě čekáme až bude hotova skleněná vitrýnka.Přikládám jedno foto s obdivovatelkami mlýna :)

Obrázek

:arrow: Alda C.
Gratuluji, vypadá to parádně.Ale chtělo by to do party mlýnů i funkční papírový vodní mlýn :) :)
Třeba s holkama něco vymyslíme ;)
ivoiro
Příspěvky: 31
Registrován: ned 22.1.2012 10:34

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od ivoiro »

Tak tohle je velká paráda. Klobouček!!!
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj, vitrýnka je konečně hotova :)

Obrázek
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 140
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od OrasM »

Paráda. Naozaj pekná práca. Normálna sám by som sa pohral a chlapcovi nič také ani neukazujem, hneď by ma nútil niečo také vyrobiť a zlepiť :D
mires
Příspěvky: 16
Registrován: pát 20.1.2012 22:34

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od mires »

Super práce, vše pro děti, tak to má být :P
Uživatelský avatar
Vojta S
Příspěvky: 620
Registrován: sob 21.1.2012 22:43
Bydliště: Jablonné nad Orlicí

Re: Větrný mlýn v Ruprechtově / ABC + vlastní úprava / 1:120

Příspěvek od Vojta S »

Ahoj a díky.
No, holky už to omrzelo ale ze začátku jsme mlýn museli pouštět každý den :) , teť si hraju já :D.
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“