Severočeský skanzen / ABC / 1:???

sobulka
Příspěvky: 11
Registrován: úte 14.12.2021 13:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od sobulka »

Lidé dobří, před 6 lety jsem se po skoro dvacetileté pauze (nějak to letí) vrátil k papíru, když jsem na aukru za dobrý peníz náhodou získal Velkou knihu vystřihovánek. Z MPR se ke mně v době, kdy vycházela v ABC, dostal jen Barbakán a ještě asi dva domky, takže jsem se tehdy akorát nadchl a alespoň snil, jak je asi MPR krásná, když je komplet.

První skoro tři roky jsem teď lepil a slepil MPR I+III + zámek, ale pak se to zvrtlo a lepím vše a hlavně v poslední době tu nacházím inspiraci i tipy. Dosud jsem využíval fórum pasivně, ale protože se mi před víc než rokem dostal do ruky Severočeský skanzen od RV z ABC a protože tady zatím pořád ještě nemá své téma, tak jsem se rozhodl, že přispěju svou trochou do mlýna.

K lepení jednotlivých částí statku toho moc nemám – zmíním jen osvědčené okopírování vystřihovánky před řezem na normální (80g) i tvrdý papír (160g), abych pak z kopií snadno vyřízl přesné dílky na podlepování kde čeho a stavba byla festovní. A pokud byste plánovali si hrát s terénem, tak je dobré nelepit jednotlivé části v průběhu stavby k sobě, abyste se pak snáz dostali do všech zákoutí.
Já jsem některé části musel od sebe rozřezat, protože až v průběhu lepení jsem se rozhodl pohrát si s nádvořím, zahradou i okolím a o hlavně o tom to tady bude.

Papírová stavba - až na spoustu trámků to jde samo a je to pestré – od jednoduchého chlívku, přes zajímavě řešenou střechu s průjezdem ve stodole, až po velké obytné stavení. Bavily mě i doplňky – když se mi např. nechtělo do trámků, dal se udělat Cimrmanův „krok stranou“ a slepit třeba holubník, nebo studnu, nebo žebřiňák…

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
sobulka
Příspěvky: 11
Registrován: úte 14.12.2021 13:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od sobulka »

A teď už ty okolní úpravy: protože je statek krásně ucelený, chtěl jsem ho něčím doplnit – objevil jsem tip na stromky z rozpleteného měděného drátu a namyslel jsem si 3 velké listnáče. Z drátu jsem si natvaroval strom, dvakrát natřel naředěným tmelem, pak namaloval akrylovýma barvama.

Koruna je z rozmixovaného molitanu nalepeného lepidlem ve spreji – různá hrubost, různě nabarveno (nechtěl jsem a ani jsem si nedokázal vybrat z prodávaných odstínů, protože jsem neměl možnost vidět naživo a tak proběhla náročná samovýroba). Navrch posypáno zase různě obarvenýma supr jemnýma pilinama.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Ze stromů jsem měl radost. Chytl jsem slinu a udělal i nějaké ovocné stromy. No jo, ale pak jsem si uvědomil, že je musím i zasadit do něčeho adekvátního.
Nejdřív podklad – jednička polystyren nalepená na dřevotřískovou desku. V polystyrenu vybroušena cesta, naznačeny kopečky. Abych barvením terénu nezaprasil papírovou stavbu, vyřízl jsem půdorys statku a měl stavbu bohem.
Terén jsem dotvaroval pomalutuhnoucí sádrou a natřel nahnědo naředěným akrylem, aby byl podklad tmavší a původně jsem to tak chtěl nechat. Pod statek jsem nalepil cca 3 mm karton, protože terén se zvedl o vrstvu sádry a statek jsem nechtěl mít utopený.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
sobulka
Příspěvky: 11
Registrován: úte 14.12.2021 13:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od sobulka »

Pak jsem tu na fóru ale viděl kouzla s posypem na Mlýnu z veselého kopce… viewtopic.php?f=47&t=2077" onclick="window.open(this.href);return false;
Takže při výletech s děckama jsem začal sbírat vzorky hlíny a prachu a pak různě kombinoval. Na tu cestu jsem použil i drcený popel, který je sám o sobě v různých odstínech a jemný přesně tak, jak si ho nadrtíte. Krásná práce, fakt!
Sypáno na ředěný Herkules.

Pak jsem chvilu nevěděl jak dál, takže to šlo na pár měsíců do skříně. Když jsem to znovu vytáhl, rozhodl jsem se nenechat nádvoří papírové. Původně jsem si totiž nedovedl představit, jak se mezi domky rozumně dostat s posypem atd a taky jsem se bál rozpití barev při lepení posypů a zaprasení stavby. Protože jsem si ale v tom mezičase zatrénoval s nádvořím zříceniny hradu viewtopic.php?f=46&t=8842" onclick="window.open(this.href);return false; a nezaprasil jsem nic – tak jsem do toho šel i v případě statku.
Následovalo nalepení jednotlivých dlaždic z tvrdého papíru, jejich obarvení – zkusil jsem naznačit, kudy jezdí vozy a když je blato, tak je v těch místech dlažba špinavější, na to světlejší hlíny a opět trocha popela.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) sobulka dne pát 4.2.2022 12:27, celkem upraveno 1 x.
sobulka
Příspěvky: 11
Registrován: úte 14.12.2021 13:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od sobulka »

Další fáze - statická tráva. Smíchány asi 4 odstíny, výška 2,5 a 3 mm, tráva není v celé ploše stejná a necháno dost míst bez trávy, aby to nebylo jednolité golfové hřiště. Nechtěně jsem to ale zpestřil víc – někde se mi tam přimíchala i tráva délky 6mm. Něco jsem nechal, něco jsem vyškubal. Stromy jsem měl bohužel už přisádrované do terénu, takže jsem je před zatravňováním zabalil do sáčků. Příště bych nejdřív zatravnil.
Pak jsem vlepil statek, protože bylo potřeba navázat terén u vchodů/vjezdů.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pak zas pár měsíců zrání ve skříni. Nepasovaly mi tam barevně molitanové keříky, které jsem v mezičase úspěšně vyzkoušel tentokrát na Mlýnu z veselého kopce.
No pak mě napadlo udělat tam nějaké šutry z papírmašé. A v euforii z pokroku jsem ze skříně vytáhl dosud nepoužitý základ keřů z částečně rozpleteného jutového špagátu, zasazeného spodním, herkulesem slepeným koncem do kartonu, stříknutým hnědým sprejem. Herkulesem jsem na to nalepil různě barevný molitan z dob tvorby stromů a za víkend jsem to v podstatě dodělal.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

V zahrádce jsou drny delší statické trávy s barevnýma pilinama na vrchu (lepidlem poťupkaný drn zvrchu a smočeno v pilinách, drny dělám do kapky lepidla na pečící papír, ze kterého to pak jde snadno dolů). Pár drnů jsem takto vlepil i do trávníků + sem tam malý keřík bez kmínku (čistě jen obarvená natvarovaná molitanová drť).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
sobulka
Příspěvky: 11
Registrován: úte 14.12.2021 13:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od sobulka »

A končím, ať to nepřeplácám. Děcka chtěly ještě nějaké postavičky a koně k vozům – ale nemám, takže nic. Leda bych sehnal Zájezdní hostinec z abc, u něj postavy i koně jsou. Takže po dosavadních zkušenostech se zráním ve skříni – kdoví, jestli mám hotovo :)

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) sobulka dne čtv 27.1.2022 23:03, celkem upraveno 1 x.
Eggy
Příspěvky: 108
Registrován: pát 21.9.2012 20:28

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od Eggy »

Nádhera, klobouk dolů, mistře!
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od Aki »

Krásná práce :)
Dovolil bych si jen pár droboučkých poznámek... Spíš jen takový náměty k zamyšlení, než jakože nějaký nedejbože výtky. :)
1. Nejsem si úplně jistej těma placákama ve vjezdu, nevzpomínám si, že bych to tak někdy někde viděl. Pokud by byl vydlážděnej celej dvůr, pak asi ano, ale takhle to na mě působí trošku zvláštně. Ale třeba je to jen můj dojem.
2. Předpokládám, že ta psí bouda na fotce je v zadním výjezdu pouze položená a ve finále sedí jinde, tam by to bylo hodně nesmyslný.
3. Možná by stálo za to místo toho srovnanýho "papírovýho" dřeva naštípat polínka z nějakých maličkých větviček nebo ze špejlí, proti zbytku dokonalýho terénu to na mě působí trochu kontrastně.
4. Ruce máš evidentně hodně šikovný, určitě by stálo za pokus vyřezání vzduchu u vrat. :)
Ale jak už jsem psal na začátku, jsou to spíš jen takový subjektivní dojmy a postřehy, jako celek je to hooodně koukatelný :)
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od khaRel »

je parádní vidět i ten postup, to tady moc často nevídám, výsledek je krásný, a mě narozdíl od Akiho trochu bije do očí ta hodně papírová střecha s čárami. Ale stavba je papírová, takže výtka to není.
sobulka
Příspěvky: 11
Registrován: úte 14.12.2021 13:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od sobulka »

Díky, i za ty připomínky. Pokud se moje tvorba líbí, jsem rád, ale nedal jsem to sem, abych se nechal chválit, spoustu věci by šlo udělat líp a fotky jsem neupravoval, takže to ukazují v nahotě a vím to - ale i v tom stavu, ve kterém to tu je, mi ta práce dělala radost, s výsledkem jsem spokojený a třeba to někoho pošoupne k tomu, aby zkusil čistě papírový model něčím doplnit. Zároveň dodám - je pro mě vždycky otázkou, kde je ta hranice, co přiznat a co naopak zkusit předělat - když jsem předělal dlažbu, tak jestli i polínka, když jsem vyřezal žebřík a žebřiny na vozech, tak jestli vyřezat vzduch i v kolech vozů a ve vratech, jestli udělat opravdové hnojiště :-) No a třeba ta kola jsem zkusil a nepodařilo se mi to tak, abych s tím byl spokojený a vrata mi přišla podobně tenoučká, takže jsem je nechal. Třeba je vyřežu příště :) Mám ale rád právě modely z ABC, kde podle mě neni chybou hrdě přiznat, že je to papír, ne snaha o naprostou realitu. Většinu modelů dělám bez úprav, tento skanzen je spíš výjimka. M.

Ps. U mlýna z ves. kopce jsem polínka z nařezaných klacíků doplnil, ale hlavně protože k vystřihovánce nebyly a tady v prezce to vypadalo moc dobře:)
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od yvan »

Nejsem teda přes baráky odborník, ale mě se to líbí hodně. Čistota papíru se zachováním charakteru a k tomu parádní okolí.

Akorát teda u takových témat lituju toho, kolik je tady asi modelářů, kteří to tu sice sledují, ale neprezentují, protože si myslí, že kdoví proč nesplňují nějaké úrovně kvality, zvlášť když pak vybalí něco takového. Tak snad inspiruješ i další. Ať se daří i nadále.
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 378
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od St. Louis »

Úžasná práce. Hezky sis s tím vyhrál. ;)
ivoiro
Příspěvky: 31
Registrován: ned 22.1.2012 10:34

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od ivoiro »

Jenom krátce - KLOBOUČEK!!!
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od Pavlik99 »

Jedním slovem - PARÁDA
xbenakk
Příspěvky: 44
Registrován: ned 2.2.2014 2:16
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od xbenakk »

Čelist až na podlaze a hadr na setření slin v pohotovosti ;-)
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1057
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Severočeský skanzen / ABC / 1:???

Příspěvek od rybak »

Tak to je vážně pecka. Moc se mi to líbí.
Ty kameny ve vězdu mi nevadí, dvůr je nádherně ušpiněný.
Souhlasím s polínkama, taky bych osobně volil dřevo, než papír.
Co se týče vrat, tak když mi něco nešlo vyřezat, tak jsem to zkusil lepit z tenkých proužků papíru. Podobně jako jsi dělal plot.
Z vlastní praxe vím, že ty kola u žebřiňáku jdou vyřezat (nebo spíše vypíchat) velmi ostrým skalpelem.

Těším se na další příspěvky, moc se mi to líbí. Je to pastva pro oči.
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“