Dřevěnice ze Slovenska / R. Vyškovský, ABC / 1:150 - HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Dřevěnice ze Slovenska / R. Vyškovský, ABC / 1:150 - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Souhrnný název dvojmodelu: Dřevěnice ze Slovenska

Model 1: Usedlost z Oravy
Autor: Richard Vyškovský
Vydavatel: ABC č. 3 / roč. 22 (vyšlo 7. 10. 1977)
Měřítko: cca 1:150 (neuvedeno)
Rozsah: 0,9 str. A4
Počet dílů: 20 číslovaných / 26 fyzických + 64 trámků a sloupků ze sirek
Autorský kód modelu: neuveden
Lepeno: z ábíčkovského originálu

Pod souhrnným názvem Dřevěnice ze Slovenska nám arch. Richard Vyškovský předložil hned dvě ukázky slovenské lidové architektury namalované na dvou stranách: oravské a goralské stavení.
Je třeba úvodem trochu zauvažovat, která vystřihovánka je které stavení, jelikož ve vystřihovánce je pouze shrnující název a oba modely jsou číslovány od jedničky. Čísla dílů jsou sice barevně odlišena, ale v návodu se nepíše, který model má kterou barvu.


Lepím z ábíčkovského originálu a začínám oravským stavením se špýcharem, které má čísla dílů a návodnou kresbu v růžové barvě:

Obrázek

Začínám hlavní budovou. Zábradlí na pavlači 3+5+6 nepatrně opticky vylepšuji: jeho horní hranu vyřezávám zhruba dle reliéfu jednotlivých latěk.

Obrázek Obrázek

Vnější strana delšího zábradlí 6: chybka ve velké chlopni, kterou se díl 6 lepí do dílu 1 – je nutno vyříznout prostor pro dveře 2, které s chlopní kolidují:

Obrázek

Poněkud jsem se zaseknul při kompletaci střechy, návodná kresba je totiž namalována se zrádným stínováním: sklon klínu 9 na střeše je opačný, než naznačuje návodka:

Obrázek

Navíc je špatně nakreslen ohyb pravé chlopně dílu 9 - ohyb je z líce, čili měl být naznačen čárkovanou čarou, nikoli čerchovanou. To vše dosti mate a trvalo mi, než mi došlo, jak vůbec napojit patro s pavlačí ke střeše. Nepříjemný pidi-díleček 7 celou věc dále komplikuje. Nakonec si střecha i pavlač dala říci, ale byl to boj:

Obrázek Obrázek

Po nasazení střechy na stěny jsem narazil na chybku - pod střechou zůstane v jednom místě škvíra, kterou jsem podlepil a zaretušoval:

Obrázek

Na hlavním stavení je halda trámků ze sirek a RV nad nimi trošku ztratil kontrolu 8-) – přehled všech trámků u návodu obsahuje pár chyb v počtech i délkách. K trámkům mohl RV přimalovat ještě jednu návodnou kresbu, a sice detail rohových trámků. Myslím, že nestačí jen slovní popis, že „nárožní trámky budou zkosené“ a pak v seznamu trámků uvést dvě délkové hodnoty pro „horní“ a „dolní“ rohový trámek. Dítě v roce 1977 z toho mohlo být poněkud stife, jak mají ty trámky na rozích vlastně vypadat a jak je nalepit. Já jsem byl z toho zmatený ještě po 41 letech 8-) :

Obrázek Obrázek

Hlavní budovu jsem nakonec dokutálel do cíle:

Obrázek Obrázek

Pokračujeme špýcharem:

Obrázek Obrázek

Obsahuje dalších 14 podtrámků... už mám těch sirek docela plné zuby 8-) .

Obrázek Obrázek

Obě budovy oravského stavení jsou hotové:

Obrázek

Obrázek

Následovat bude jednoduchá podložka, na kterou to všechno bacím. Plus nějaký ten baobab.
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: Dřevěnice ze Slovenska / R. Vyškovský, ABC / 1:150

Příspěvek od jafobe »

Pěkné stavbičky. ;)

S čím bych si u podobných roubených staveb pohrál ještě já? S oněmi trámky ze sirek ... sic v době vzniku a s ohledem na určení vystřihovánek dětem se to asi moc neřešilo, i s ohledem na zjednodušení modelu. Důležitější bylo aby něco vznikalo pro radost dětí. Jak je tomu dnes u nějakých lepších vystřihovánek popravdě nevím, to bych musel pohledat nějaký modely kde se objevuje podobné křížení trámů. Správně by měli být proti sobě výškově zhruba o polovinu trámku posunuté (pokud bude někdo takový puntičkář jako já, a bude se z toho snažit vytvářet něco realističtějšího ... :-) ), neljépe s ohledem na to jak vycházejí trámky na zdech stavby ... aby roubení do sebe hezky "pasovalo".
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěnice ze Slovenska / R. Vyškovský, ABC / 1:150

Příspěvek od Standa F. »

jafobe - díky, s tím křížením trámků máš samozřejmě pravdu, je to zjednodušené. V té velikosti, resp. „malosti“, to opticky, myslím, nijak nevadí. Nezbývá než si myslet, že mistr tesař se příliš posiloval oravskou borovičkou a křižující se trámy zahloubil do poloviny jejich síly. Čímž sice snížil jejich pevnost v místě křížení, ale dosáhl osového souhlasu a byl s tímto optickým efektem spokojen 8-) .
*******
Podložka - volím můj oblíbený „koláč“ z pár vrstev kartonu, nahoře je pevný zelený papír a jedno košťátko, NOCHovská reneta těsně před sklizní 8-) :

Obrázek Obrázek

Richard Vyškovský trochu zamotává hlavu modeláři závěrečnou větičkou návodu, jak obě budovy osadit do terénu – píše, že stavby „stávaly proti sobě (tak jako je vidíte na návodné kresbě)“.
Na návodné kresbě jsou hlavní stavení a špýchar umístěny za sebou, prakticky v jedné lajně...

Obrázek

... což není moc praktické, pokud chci dvojmodýlek umístit na decentní podložku a nikoli do dvoumetrového kolejiště. Budovy za sebou by vyžadovaly podložku neúměrně velkou, či dlouhou. Volím proto přibližné rozestavení, které autor vypracoval o čtyři roky později pro sešit Albatrosu Lidové roubené stavby (1981), kde je prakticky totožné oravské stavení, ovšem ve větším měřítku a zpracované detailněji. Špýchar zde není umístěn vyloženě za hlavním stavením, ale vzadu a „přesazeně“:

Obrázek Obrázek

Čili podobně jsem tam obě chalupky hňácnul i já:

Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Finální fotky udělám až po zhotovení druhé dřevěnice z této dvoj-vystřihovánky, goralského stavení. Takže – pokračování příště ;) .
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěnice ze Slovenska / R. Vyškovský, ABC / 1:150

Příspěvek od Aki »

nevím, jestli takováhle forma terénu je ta nejlepší volba. podle mě to vypadá trochu divně, asi bych to posypal komplet celý... ale slepený je to každopádně hezky,to zase jo :)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěnice ze Slovenska / R. Vyškovský, ABC / 1:150

Příspěvek od Standa F. »

Díky – to je takový můj terénní minimalismus ;) .
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Dřevěnice ze Slovenska / R. Vyškovský, ABC / 1:150

Příspěvek od JakubSDK »

Krásná práce Stando, ostatně jako vždy ;)

Ohledně terénu, myslím, že vykresluje přesně Standův modelářský styl, který je patrný u všech jeho modelů ;) za mě tedy palec hore.

Jakub.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Dřevěnice ze Slovenska / R. Vyškovský, ABC / 1:150

Příspěvek od kaktusak »

Mě to taky neuráží . Není to nějaká agresivní zelená barva , která by praštila do očí . Za mě dobrý .
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěnice ze Slovenska / R. Vyškovský, ABC / 1:150

Příspěvek od Standa F. »

Děkuji, pánové.
JakubSDK: Ano, díky - jak píšeš, je to takový můj řekněme styl výroby podložek u těchto menších modýlků Skansenu ABC, žádná doslovná realita.

Nuže, finální fotky oravského stavení:

Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek

*******

Druhým modelem z této dvoj-vystřihovánky je:

Model 2: Goralské stavení
Autor: Richard Vyškovský
Vydavatel: ABC č. 3 / roč. 22 (vyšlo 7. 10. 1977)
Měřítko: cca 1:150 (neuvedeno)
Rozsah: 0,85 str. A4
Počet dílů: 22 číslovaných / 24 fyzických + trámky ze sirek
Autorský kód modelu: neuveden
Lepeno: z ábíčkovského originálu

Goralské stavení má návodnou kresbu a čísla dílů ve žluté barvě:

Obrázek

Začínám hlavní budovou - obvodové stěny a přístavky k sobě sedly hezky přesně:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěnice ze Slovenska / R. Vyškovský, ABC / 1:150

Příspěvek od Standa F. »

Chrrr—fííít!
No, tady to hezky spí zimním spánkem. Ale ne tak úplně, latentně jsem občas přihodil na model pár molekul, ba i atomů.

Pokračujeme střechou stavení.
U tohoto dvojmodelu mám neodbytný pocit, že tentokrát si RV neslepil bílý pracovní model a věřil jen své prostorové představivosti, jelikož na obou modelech jsou chybky, na které by při zkušební stavbě nutně narazil. A věřím, že by je i odstranil.
Zde jsou dva příklady: velká chlopeň střechy koliduje uvnitř stavení s oběma dveřmi (nutno vyřezat „výkus“) a u pravého přístavku zůstává na vnitřní, ale dobře viditelné plošce bílé místo (domaloval jsem ho):

Obrázek Obrázek

Střecha je nahozena – uvnitř je jistěže vystlána fest-kartonem, aby nepřipomínala snowboardovou sjezdovku:

Obrázek Obrázek

Při pohledu dovnitř přístavků vidíme bílý rub střechy. Nad tím je možno eventuálně mávnout rukou, jelikož tak hluboko dovnitř se asi nebude nikdo běžně koukat... já jsem tam ale pro sichr máznul štětcem a hnědou barvou:

Obrázek

Přidán miniaturní sroubek:

Obrázek Obrázek

Následuje jeden sloupek a halda podtrámků ze sirek:

Obrázek

U dříví vyrovnaného podél stěny jsem se dopustil pokusu o plastické vylepšení: opěrný kůl vlevo je z párátka a celý papírový díl znázorňující srovnané dříví jsem o 1,5 mm snížil a na horní plochy jsem vyskládal skutečné kousky kulatých dřívek (z větviček japonského čaje kukicha):

Obrázek Obrázek

Přidáno DC, neboli dry closet, chcete-li latrína alias kadibudka ;):

Obrázek

A goralské stavení je hotové.
Zbývá jej bacit na podložku – volím můj oblíbený koláč z vrstev kartonu plus nějaké ty dva baobaby evokující kopcovitý či lesnatý terén vhodný pro toto stavení. Čili tentokrát žádná rozpučená jablůňka 8-):

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

No, o Vánocích, ve škvírách mezi luxováním, mytím WC a zdobením jolky, bych to mohl dorazit. Model bych si chtěl totiž nadělit pod stromeček a pak večer sprásknout ruce radostí nad nečekaným dárkem – dokončeným modelem! 8-)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěnice ze Slovenska / R. Vyškovský, ABC / 1:150

Příspěvek od Standa F. »

Do nového roku s čistým stolem a prázdnou hlavou! Nebo vlastně naopak!

Ukončil jsem práce ve Slovenských Beskydech, kde existovaly stavby jako tohle goralské stavení.
Podrobný stavební report je rovněž na webu PA zde.

Obrázek Obrázek
Obrázek

Děkuji za pozornost a přeji hodně zdaru v novém roce! -StF-
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“