Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Přípravy na vznik terénku probíhají. Z polystyrenové desky tl. 40 mm jsem si vyřízl plochu velikosti A4. Na ni jsem položil domečky do pozice, jak je chci mít umístěné. Udělal jsem si značky a rysky, kde bude zhruba umístěn i plot. Okolo domečku jsem si označil místo, kde chci ztvárnit plasticky vyhlížející chodník. Aby byl chodník lehce vystouplý okolo modelu, vytvořil jsem si jeho půdorysný tvar na karton tl.1,5mm. Tento pomocný díl položím na plochu polystyrenu a okolo něj nanesu vrstvu sádry. Před tvorbou chodníku si ale ještě musím připravit celou plochu.
Aby terének nevypadal fádně v rovné ploše připravené desky, tak si dotvořím nějaký zvlněný reliéf. Můžu nahřátou pájkou odkrájet vrstvičky polystyrenu. Poté si ale celou plochu napenetruji herkulesem. To aby se další používané materiály (sádra, modelovací hmota....) dobře spojili s polystyrenem.
Až to vše bude připraveno vrhnu se do výroby chodníku a následně i nanesení modelovací hmoty na celou plochu.....nechám vše dobře zaschnout a bude následovat barvení, možná i nějaká patina s nanesením posypových hmot k vytvoření zatravnění....umístění keříčků, kytiček, stromu....a možná i nějakých figurek, které dají modelu život.

Tohle vše mě ještě čeká k úplnému dokončení modelu.

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Než dnes ulehnu k spánku, pokročil jsem v tvorbě térénu. Na vyznačené místo a okolo pomocného půdorysu z kartonu, jsem nanesl sádru. Při jejím tvrdnutí, jsem si namaloval tužkou tvar kamenů chodníku okolo domečku. Když jsem si byl už tak nějak jistý, že je sádra už dostatečně vytvrzená, začal jsem mezi kameny vybrušovat mezery, které v průběhu tvorby terénu zaplním hlínou a místy i travičkou. Po vybroušení mezer mezi kameny, jsem je natřel více odstíny šedé barvy. Vytvořil jsem si další pomocný půdorys domečku, tentokrát z kartonu tl. 1 mm. Ten použiji pod domeček, aby jsem jen až tak moc nezapustil do vytvořených kamenů chodníku. Následovala příprava modelovací hmoty a její nanesení na vznikající terén okolo domečku. Hmota je po vyzrání brousitelná. Hmota nanesena, musí pozvolna tvrdnout a usychat.

Ochutnávka pár fotek......

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Mimapnd »

Ahoj Teo,
k predoslemu komentaru, ak je plocha velka, a modelar je "lakomy" natierat Herkulesom; kludne si ho podla vlastnych skusenosti mozes aj zriedit, cca 1:1, aj sa to potom lahsie natiera a lepsie zateka do pripadnych strbin, kedze nie vsetky povrchy musia byt rovne ako v tvojom pripade, Herkules je dost husty a nie vzdy vlezie, kde treba.
k poslednemu komentaru, akej znacky je modelavacia hmota, ktoru pouzivas? ja som si doteraz vystacil s nastrihanou servitkou zmiesanou so zriedenym herkulesom, ale pri vacsich projektoch by som sa nechal presvedcit.

Trosku mimo: stalo by za zvazenie, tieto tvoje postupy, ktorych je coraz viac, ci uz videa, ci uz tieto krasne opisane postupy, zapracovat do jednej temy, aby to neskuseni mladi, ci starsi modelari nemuseli hladat sem ci tam. (ak tu uz take je, ospravedlnujem, nemam to tu na sto pro zmapovane).

Cus
Matus
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Převážně dělám s hmotou od Poláka (český výrobce). Na tomto modelu jsem poprvé musel použít tu druhou německého výrobce.....

Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Aki »

sakryš, ty šutry jsou ale nádherný, tenhle postup musím někdy vyzkoušet taky :) jelikož se mi dlažba u Bělidla vlivem vlhka pokroutila tak, že už to bylo neokecatelný jakožto záměrný zvlnění terénu, strávil jsem dnešní večer rekonstrukcí. tou budou, boužel, muset projít ještě aspoň 2 moje starší modely... :( volil jsem jinej postup, kdy jsem udělal dlažbu ze čtvrtky. tu jsem natřel šedou barvou, vypsanou tužkou vyryl dlažbu a pak do spár vetřel takovej bílej prášek, kterej jsem kdysi kdesi zakoupil a dneska lituju, že vůbec nevím, co je to zač :) nevypadá to vůbec zle, ale na ty tvoje pohádkový placáky to nemá :) příležitostně nafotím a prdnu do svýho vlákna, abych ti to tu nešpinil :)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Aki...zrovna zpracovávám natočená videa z postupu tvorby terénku. Zatím jsem ve fázi kdy mi schází natočit aplikaci posypových materiálů - hlína, zatravnění a osázení stromky, keříky apod. Doposud sestřiháním jsem získal video dlouhé cca okolo 30 minut.

Vše ale budu moci dokončit, až si donesu z výroby laserem řezaný plot a budou mi doručeny objednané figurky z modelářského e-shopu.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Kromě střihání a upravování videa, jsem také trošku pracoval i na terénu. Do vyfrézovaných spár mezi kameny jsem nalepil jemný prášek hlíny. Následovala i aplikace hlíny na celou plochu terénu.....snad jsem neudělal chybu a při zatravňování se mi to nevymstí...uvidím??? Postupuji totiž trošku jinak, než u předešlých domečků s terény. Další změnou bude i přimíchání statické trávy do mnou používaného drceného molitany na zatravnění.....ale to až v dalších dnech.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od JakubSDK »

Uz to roste a je to opravdu paradni. A s hlinou jste udelal velmi dobre, je to idealni podklad pro posyp ci travicku ;) mozna bych jen volil aplikaci hlineneho zasypu pres puncochu, ktera je natazena pres vicko od spreje, docilite tim mnohem jemnejsiho vzhledu :)

At se dari Jakub.
Naposledy upravil(a) JakubSDK dne pát 13.1.2017 22:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od kaktusak »

Málokdo dělá pro rozvoj papírového modelářství tolik co ty . Naprosto precizní modelářská práce + návodné videa = moc pěkně koukatelný report .
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Takto nějak vypadá dnes můj pracovní stůl. Plno pytlíčků s přírodním materiálem různých barev a hrubosti. V levé části fotky, nad svěrákem je vidět kus kartonu, na kterém jsem si předem zkoušel, jak se budou mezi sebou chovat různé materiály. Téměř uprostřed je cukřenka, kterou používám na aplikaci drceného molitanu na povrch terénku. Stromek ten už mám přilepený a okolo něj nanesenou hlínu, abych doladil pozvolný přechod mezi terénem a stojánkem stromku (od výroby takový malý kopeček, posypaný travičkou). Na místo, kde chci mít na podložce cestu, jsem nasypal přírodní materiál šedé barvy. Jsou to ty malé pytlíčky - pár jsem si jich koupil na jedné modelářské akci od chorvatských modelářů.

No prostě na stole docela pěkný čurbes......

Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Na dalších dvou fotečkách je vidět, jak jsem modelovací hmotou zarovnal pozvolně přechod mezi terénem a stromečkem. Je také vidět rozdíl barevnosti modelovací plochy ještě v mokrém stavu a po okrajích už vyschlou. Cestu jsem vysypal šedivějším materiálem a na kouscích i vyzkoušel, jak bude drcený molitan se statickou trávou na terénku vypadat. Už nyní vím, že budu kombinovat zatravnění čistým drceným molitanem a směsí molitanu se statickou trávou......rozbiji tak jednolitost povrchu.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Aki »

krásně ti to roste :) taky do travní směsi přidávám hlínu, na rozbití jednolitosti vřele doporučuju :)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Přes víkend se mi podařilo pro Vás vytvořit dvě půlhodinová videa tvorby terénku. Je to ukázka postupu tak, jak jej dělám a pokud se z toho něco přiučíte, bude fajn....není to ale žádné dogma, každý máte své postupy, návyky a vyzkoušené tipy a grify.

1 díl.
https://www.youtube.com/watch?v=C6r5w9CAnu4" onclick="window.open(this.href);return false;

2 díl.
https://www.youtube.com/watch?v=Q9nEC-4ur9k" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Dnes jsem si jen tak odpočinkově osadil jakousi drobotinu na vzniklý terén. Ještě to ale není vše, protože až postavím plot, bude potřeba zasázet ještě pár keříčků, možná dojde ještě třeba na ovocný stromeček.....Mezi záhonky a od verandy k záhřivce jsem lehce mokrým štětcem vyšlapal cestičky.

Polystyren jsem už oblepil 1 mm tlustou balsou a natřel vodou ředitelným lakem, lehce dobarvený hnědou temperou.

Nyní malá ochutnávka, jak se zlehounka blížím ke konci.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Konopka »

Je to nádherné, ale bez života. Chybí tam aspoň kočka na zápraží. A vůbec - kde je Sultán a Tyrl??? Jinak jen dodávám veřejně, co jsem zmínil v SZ - patří vám obdiv za tu osvětovou činnost. Opravdu by to chtělo využít i pro širší veřejnost, než jen pro pár desítek diváků tady.
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“