Kovárna z Blat / R. Vyškovský–P. Blecha, ABC /1:160 – HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Kovárna z Blat / R. Vyškovský–P. Blecha, ABC /1:160 – HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Název modelu: Kovárna z Blat
Autor: Richard Vyškovský a Pavel Blecha
Vydavatel: ABC č. 9 / roč. 20 (vyšlo 9. 1. 1976)
Měřítko: cca N/1:160 (neuvedeno), půdorys budovy: 70×52 mm
Rozsah: 0,8 str. A4
Počet dílů: 11 číslovaných + 3 díly označené písmeny / 14 fyzických
Autorský kód modelu: neuveden
Lepeno: z ábíčkovského originálu v červenci 2016, dokončeno 16. 7. 2016

Ábíčko č. 9/20 z ledna 1976 nám přineslo rovnou dvě půvabné vystřihovánky s tématikou lidové architektury; první je větrný mlýn z Gottwaldovska (Gottwaldov dnes již na mapách neexistuje, ale cestu do města světoznámé obuvi jistě najdete) a tou druhou kovárna z Blat. Právě na ni se nyní zaměřím – je to první publikovaný model dvojice Blecha–Vyškovský, který nám představuje kouzelný stavební sloh zvaný selské baroko, s typickými zdobnými a tvarovanými štíty (… které modeláři tak rádi dělají… 8-) )

Obrázek

Podkladem pro model kovárny s koňskou hlavou ve znaku nad vchodem byla stavba z jihočeských Plástovic, což se dovídáme ze vzdělávacího textu doplněného malým snímkem skutečné kovárny (najdete jej na konci příspěvku v porovnání s hotovým modelem).

Modely větrného mlýna i naší kovárny jsou součástí známého domácího kolejiště Richarda Vyškovského (viz dva snímky níže). Pozornému diváku neujde, že kovárna v autorově kolejišti vypadá trochu jinak, než by měla: má přehozené štíty. Její čelní zdobený štít nad velkým vchodem podsíně totiž patří dozadu, na zadní stranu budovy (jak také ukazuje obrázek skutečného objektu i návod k vystřihovánce).
Vedle kovárny se skví jihočeský statek ze Soběslavských Blat (č. 15/20), který je z téhož kraje jako kovárna a ve stejném stavebním slohu. Na druhém snímku vidíme vpravo i část pražského statku (č. 17/19):

Obrázek Obrázek

Kovárna z Blat – stavba modelu

Ke stavbě tohoto modýlku se dostávám nyní poprvé, 40 let a ještě půl od jeho vydání. V době, kdy vyšel, se mi určitě zamlouval svou pohlednou kresbou (kovárna je namalována na jedné dvoustraně spolu s větrným mlýnem), ale marné – tehdy jsem byl spíše na auta a podobné akčňárny jezdící, létací či jinak o život usilující.

Nuže, ke střihu a lepu připravit, PAL! Kuchám opět původní ábíčkovský originál, neboť je slušně vytištěn a na solidním déčkovském papíru. Rovněž návodná kresba láká ke stavbě – již nese prvky typické pro návodky R. Vyškovského: přehledný šikmý pohled se stínovanými plochami.

Obrázek Obrázek

Začínáme stěnami budovy. Na plášti kovárny 31 je okénko vlevo od dveří nevybarvené, bílé (viz snímek výše vlevo). Soudím, že jde o malý nedodělek, jelikož pánové BV okna důsledně vybarvovali, zpravidla pozitivní bledě modrou. Činím taktéž a okénko jsem domaloval, s drobným zastíněním při okraji.

Drobná nadbytečnost je na klenebním pásu podsíně 33 – jsou zde naznačeny dvě ohybové čáry pro ohyb z rubu. Nemají tam ovšem co dělat, jelikož rovná plocha navazuje na oblouk plynule, bez hran. Vlepíme celou podsíň do budovy:

Obrázek Obrázek Obrázek

Rušivé čárkované ohybové čáry ve viditelných vnitřních rozích podsíně retušuji, stejně tak poté zamaluji vnější hrany pláště budovy.

Následuje druhý a poslední větší prvek celého modelu, a sice střecha, s již zmíněnými a tak oblíbenými tvarovanými štíty. Ano, aby zábava byla pořádná, štíty jsou dva, přední a zadní. Je nutno dávat pozor, abych nenalepil zadní štít dopředu, jak se to zadařilo samotnému tvůrci vystřihovánky u prototypu kovárny v domácím kolejišti. Oba štíty jsou totiž tvarově stejné, k omylu může snadno dojít a již jsem měl v ruce model na kterési výstavě, jenž měl štíty přehozené (velké plochy střechy i štítů jsem podlepil kartonem):

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Štíty sednou na své místo ve střeše až moc přesně (lícování Há fest, řekl by strojař), trošičku vůle by ten otvor snesl – nedaří se mi dokonale sevřít rohy střechy a musí pomoci retuš.

Jak vidno, střecha 34 je v rozích a u spodních hran jako by ušpiněna černou: tenké černé čáry se slévají a jsou rozmazané. Jde patrně o tiskovou chybu, která není naštěstí fatální – střeše dodává dodatečnou a svébytnou patinu (… při zamhouření všech očí 8-) ).

Nuže, nebudeme se vlka bát a hotovou střechu bacíme na obvodový plášť, který jsem taktéž nakonec podlepil kartonem:

Obrázek Obrázek

Následuje komín. No, povedl se mi jakž-takž rovně, ale jeho horní plocha (hlavice 40) je trochu šejdrem – seděl na ní asi nějaký párek korpulentních čápů 8-) :

Obrázek Obrázek

Model je hotov, zbývá jej bacit na nějakou podložtičku – volím sendvič z kartonů různých tlouštěk slepených bodově, na povrchu je pevný barevný papír. Na podstavě vysadím svou oblíbenou jabloň, NOCHovskou renetu velikosti H0/TT, která umí navodit prima atmošku pozdního léta. Samozřejmě, několik jablek přirozeně opadalo na zem, na kterýžto detail jsou někteří lidé velmi citliví, zvláště ta divná Média na Liberecku, kde fučí drsný severák a jabka běžně padají dřív, než kovářka najde čas je obrat 8-) :

Obrázek Obrázek

Podložku jsem olemoval proužky pevného barevného papíru a lehkou rukou domaloval v marné snaze napodobit grafický styl obou tvůrců. Semo-tamo jsem prsknul trochu molitanových chomáčů zeleně. K boku budovy jsem si neodpustil uložit tři kusy hrubě opracovaných klád, což jsou malé ždibky větviček z mého oblíbeného japonského čaje KUKICHA:

Obrázek Obrázek

Dokonáno jest. A ještě malé porovnání s původním obrázkem z ABC č. 9/20:

Obrázek

Obrázek

Kovárna z Blat jest hotova. Co říci závěrem: stavba se mi líbila :) . Těch čtrnáctero dílů se dá poskládat opravdu rychle, žádná past vás nečeká, jen radost a pozitivní mysl (pokud se s lehkostí přenesete přes tvarované štíty). Jde o malý milý model v duchu nejlepších tradic časopisu ABC.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Kovárna z Blat / R. Vyškovský–P. Blecha, ABC /1:160 – HO

Příspěvek od kaktusak »

Teda Stando ty ses rozjel . Já osobně jsem rád za každý Tvůj příspěvek , protože je to velmi přijemné počtení . Jak výsledný model tak report je ukázkový .
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna z Blat / R. Vyškovský–P. Blecha, ABC /1:160 – HO

Příspěvek od Aki »

paráda :) já ji kdysi zkoušel taky, ale štíty jsem rozšlapal a už se mi to nechtělo dělat znovu :D tak mist opravdu hodně ujel, každá vlnovka je z jinýho vesmíru :) jak jsi to pořešil? zaúřadoval fotošop, nebo jsi to tak nějak ořezal? :)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna z Blat / R. Vyškovský–P. Blecha, ABC /1:160 – HO

Příspěvek od Standa F. »

Děkuji, pánové, vážím si toho.

Aki: Kdepak foto či jaký šop, byla to čistá retrostavba s jediným originálem vyčihovánky. Ty štíty mi jakž-takž vyšly samy... trable s nimi jsem měl, ale nikterak fatální. Jistěže nesedí na setinu mm – pokud budeš mít někdy tento modýlek v ruce, tak v detailu uvidíš, že ty návazné vlnovky a kolmice jsou místy trochu přinásilněné. Retuš a pozorování ze vzdálenosti 1 metru to ale řeší... ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna z Blat / R. Vyškovský–P. Blecha, ABC /1:160 – HO

Příspěvek od Aki »

tak mně tam nehaprovaly setiny milimetru, ale spíš celý milimetry :) holt jsem zmlsanej od páně Bartoše a Hejla, kde všechno sedí na chlup :)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kovárna z Blat / R. Vyškovský–P. Blecha, ABC /1:160 – HO

Příspěvek od Standa F. »

No to je ale nuda, když všechno sedí na chlup, prostor pro kreativitu se ztenčuje a nastává pozvolná denege... derege... no prostě zblbnutí ;) .
Uživatelský avatar
St. Louis
Příspěvky: 377
Registrován: stř 13.1.2016 15:53

Re: Kovárna z Blat / R. Vyškovský–P. Blecha, ABC /1:160 – HO

Příspěvek od St. Louis »

Je to nádhera. A na podložce je kovárna jako z pohádky.
Nemůžu se na to umělecké dílo vynadívat.
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“