Větrný mlýn Jalubí/J. Blaha/1:120/DOKONČENO

Odpovědět
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Větrný mlýn Jalubí/J. Blaha/1:120/DOKONČENO

Příspěvek od maja »

Při boji na Letohrádku Hvězda bylo nutné (abych ho nerozšlapal) odreagovat se něčím jiným, menším. Hrozně mě lákala stavbička větrného mlýna v Jalubí, jednak proto, že šlo pro mě o dosud neznámého nového autora Jana Blahu, jednak proto, že model je nádherně naprojektovaný s úžasnými detaily na tak malé budově (co mě hned při prvním pohledu dostalo, je přesné barevné označení každého okna a příslušné špalety tak, aby kameny navazovaly na okolní zdivo. Do detailu je provedena i plastičnost vchodových dveří (třívrstevné s velice zvláštním způsobem konstrukce, kdy sice chvíli trvá, než člověk pochopí, ale pak se to skvěle umísťuje do stavby). Třešničkou na dortu je pak možnost pořízení laserových lopatek, s kterými to dostává ještě větší šťávu.
Obrázek

Počáteční fáze akce:
Obrázek

Protože jsem vůl, nepodíval jsem se na fórum, kde už model lepil dravec a všiml si jediné krpy v konstrukci - průměr vnitřních kruhových výztuží těla mlýnu je o dost menší, než průměr vlastní stavby, takže tyto dva díly - výztuž u stropu a u podlahy - nelze použít.
Obrázek

Nevím, zda jde o chybu autora, či o problém v tiskárně (protože tyto díly jsou vytištěny zvlášť na obálce modelu, nikoliv mezi díly vystřihovánky, mohlo tedy např. dojít k nežádoucímu zmenšení při zalamování textu návodu) . Pěkně jsem vyřezal všechny trojúhelníkové chlopně a pak notnou chvíli maturoval nad tím, co mám špatně, protože hned po pracném vystřižení kruhových výztuží mi i odhadem bylo jasné, že plášť, stejně jako kruhový výřez v dílech terénu jsou větší, než obvod výztuže. Nakonec, nemajíc kružítko ani vhodnou pokličku či vázu, jsem se radikálně rozhodl kašlat na zvětšení výztuže svépomocí a provést vlastní zlepšovák (i když to byla premiéra a mohlo to dopadnout blbě). Nakonec jsem ve výsledku rád, že jsem se tak rozhodl, bylo to pohodlné řešení.
Terén, protože je mírně ve spádu, se lepí na zeď mlýna v určité výšce, resp. tedy se základna mlýna nelepí klasicky na podložku s terénem. Proto jsem se rozhodl ostříhat všechny chlopně jak z terénu, tak z pláště mlýna a všechno poskládat na tupo. Aby to šlo líp, podlepil jsem všechny tyto díly tenčím kartonem (krabičky od rýže, čaje, kapesníků, vložek a podobných komodit:-)), ale jen v úzkém, asi cm pásu těsně u okrajů dílů, čímž jsem si vytvořil hranu, ale zároveň díly nebyly tuhé tak, aby se daly dobře formovat do kruhu. Takto jsem slepil dvě poloviny terénu a takto vzniklou hranou je přilepil na zkompletovaný plášť mlýna. Musím říct, že díky perfektně navrženému modelu to sedlo jako zadeček na hrníček, naštěstí. Střechu jsem pak také posadil na podobně zesílenou hranu pláště bez problémů.
Obrázek

Autor používá techniku, která se mi líbí u Mistra Čočkina, totiž speciální samostatnou chlopeň zespodu pro slepení dvou konců dílů k sobě, čímž nevzniká typická vystouplá hrana a dochází tak k minimalizaci nutného zla papírových modelů staveb (zvlášť u kulatých dílů, lodí rotund, kupolí střech, apod.) v podobě nerealistického spoje. Ten, speciálně v případě neomítnutého zdiva z lomového kamene, jako na tomto modelu, je hodně znát (což lze jen těžko obejít, spoj by se musel jedině složitě klikatit ve spárách mezi kameny, ale to už je trochu hardcore:-)), ale alespoň je přechod hladký. Dřevěná nástavba na střeše, ukrývající uchycení lopatek je asi, co do kompletace, nejnáročnější částí vysřihovánky, je potřeba přesné rýhování a ohýbání, protože se vsunuje jeden díl do druhého (takže, aby se tam vešel!).
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Celkově je model velice přesný, což je úžasné zjištění, že existuje další autor, který navrhuje dokonalé modely. Trochu strach jsem měl z přilepení lopatek, zda to bude Herkulesem stačit, ale šlo to dobře, jen jednu lopatku jsem po dvou dnech dívání se na to, jak maličko letí šejdrem, odřezal a přilepil znova. Je potřeba dávat pozor na to, aby lopatky byly samozřejmě kolmé na hřídel a aby vždy dvě šly přesně rovnoběžně proti sobě. Lopatky jsem jen maličko přebarvil, aby dřevo vypadalo patřičně vyšisované od sluníčka, jako na originálech (původní barva moc smrdí "novotou" a "muzeální vitrínou").
Na závěr jsem to trochu pocukroval a posolil, no snad to nevypadá zle... Jediný, co mi úplně nevyšlo (asi daň z mého experimentu), je malá spára mezi oběma konci obvodu zvýšeného terénu. Musel jsem to zatmelit přítelem akrylovým a obarvit. Je to bohužel vidět, ale je to jen podložka-řez terénem. Zajímavý, jak autoři vystřihovánek používají takové zvláštní odstíny pro řezy terénem, které mi nějak nejdou nikdy namíchat, pěkná sviňárna!!:-)).
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Větrný mlýn Jalubí/J. Blaha/1:120/DOKONČENO

Příspěvek od Daniel »

Gratuluji k dokončení pěkného modelu a děkuji za parádní report ze stavby.

Ať se daří a těším se na další tvoje stavby 8-)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Větrný mlýn Jalubí/J. Blaha/1:120/DOKONČENO

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Mám model postavený. Ano byla to pohodová a relaxační stavba.

Majo, jen jedna kritika k Tvému modelu. Když se podíváš na originál, zjistíš, že lopaty větrného kola nemají těsně u hřídele výplň tří polí, tak jako jsi to udělal Ty na modelu. Na laserovém aršíku jsou u každé lopaty, konstrukční můstky pro vyříznutí aršíku. Podle všeho jsi to vyřízl jinde, než bylo potřeba.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Větrný mlýn Jalubí/J. Blaha/1:120/DOKONČENO

Příspěvek od maja »

Daniel píše:Gratuluji k dokončení pěkného modelu a děkuji za parádní report ze stavby.

Ať se daří a těším se na další tvoje stavby 8-)
Moc děkuju za pochvalu, udělalo mi to radost
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Větrný mlýn Jalubí/J. Blaha/1:120/DOKONČENO

Příspěvek od maja »

Zdeněk-TEO píše:Mám model postavený. Ano byla to pohodová a relaxační stavba.

Majo, jen jedna kritika k Tvému modelu. Když se podíváš na originál, zjistíš, že lopaty větrného kola nemají těsně u hřídele výplň tří polí, tak jako jsi to udělal Ty na modelu. Na laserovém aršíku jsou u každé lopaty, konstrukční můstky pro vyříznutí aršíku. Podle všeho jsi to vyřízl jinde, než bylo potřeba.
Jasný, pochopil jsem, o čem píšeš, ale podle toho co vím (nebo možná žiju v omylu??) instituce desek v lopatkách měla zásadní význam pro funkci mlýna, protože desky se přidávaly a ubíraly podle síly větru. Nebylo to pevně dané, čili podle mě můžeš ztvárnit lopatky plné, poloprázdné nebo úplně bez desek, dokonce i excentricky vyplněné, jde pouze o momentální stav.
lukše
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17.10.2012 15:05
Bydliště: Hulín

Re: Větrný mlýn Jalubí/J. Blaha/1:120/DOKONČENO

Příspěvek od lukše »

Moc pěkný model i ten report. S těmi lopatkami, taky si myslím, že desky se umísťovali podle síly větru. Musel jsem se podívat do archívu a všiml jsem si, že ten model má být bez desek, jsou to jen plochy kartonu, které příjdou odříznout, všiml jsem si toho podle toho, že "materiál" mezi těmito plochami a prázdnými plochami je tenčí, pravděpodobně se jedná o onen můstek. Ale taky mi trvalo delší dobu než jsem to pochopil.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Větrný mlýn Jalubí/J. Blaha/1:120/DOKONČENO

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Ano pánové..berete to z hlediska technického použití - souhlasím. Jen jsem chtěl poukázat na fakt, že vystřihovánka modelu obsahuje lopaty bez výplní a taktéž i předloha desky nemá. Možná je měla v daleké minulosti, kdy byl mlýn v používání. V dnešní době je to jen turistické lákadlo.
JaS
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 27.9.2012 11:56

Re: Větrný mlýn Jalubí/J. Blaha/1:120/DOKONČENO

Příspěvek od JaS »

Hezké to máš, přesně slepené a dobrý report.
Můžeš trochu rozvést ty trojvrstvé dveře? Je tam síla zdi, vzadu dveře - a co ještě?
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Větrný mlýn Jalubí/J. Blaha/1:120/DOKONČENO

Příspěvek od maja »

Ahoj, moc děkuju!
Já jsem si uvědomil, že jsem to mohl nějak líp popsat a nafotit až když jsem k tomu psal ten report. Na těch celkových fotkách to moc nevyniká (protože neumím fotit:-), ale ve skutečnosti je to vidět hezky - jde ještě o jeden ústupek, dá se říct část dřevěných futer, které jsou plošně o něco menší než vstupní otvor v kamenné zdi - takže k síle zdi a dveřím ještě hrana těch futer. Jde o to, jak netradičně (alespoň pro mě doteď) autor vyřešil tu konstrukci. Normálně by buď ty futra byly vlepené zevnitř za dveře s tím, že by to bylo málo plastické (popř. by autor počítal s tím, že si to člověk podlepí kartonem, vyřízne (blbě - u tak malého dílu je to nepříjemné - obarví hrany a tradá). Části, které patří těm dveřím je vidět (ale blbě) na druhé fotce, kde jsou připravené první díly mlýna (no seřadil jsem to na té fotce idiotsky, díly dveří jsou na různých místech - je vidět, že jsem nad tím v té době ještě "maturoval", jak co kam patří - to je právě ta slabina návodu, mohlo to tam být, i když nakonec na to podle čísel na chlopních samozřejmě každý přijde). Celý vtipný řešení je v tom, že existuje jakýsi střední pomocný bílý rámeček (na fotce vpravo dole), na nějž zepředu se nalepí síla kamenné stěny vstupu (ta je na té fotce nahoře vpravo od zdi mlýna) a zezadu nejprve síla těch futer (jen část je obarvena hnědě), ale ten díl je širší, zbytek proužku je bílý (tyto díly jsou na té fotce pod těmi středními rámečky) a do takto vzniklého obdélníku se zezadu nasune díl dveří, který má chlopně ohnuté dozadu, takže jej opatrně vtlačíte do toho obdélníku až po to hnědé obarvení futer. Je jen nutné vše lepit velmi přesně, aby se ty dveře do rámečku futer vešly. Střední bílý díl tedy přesahuje světlost vchodu (to je to, co držím na jedné z fotek v prstech) a sám o sobě má pouze technickou funkci, nepůjde vidět. Celé je to však takto jednoduché na provedení a velmi pevné. Pak to normálně nalepíte za chlopně síly stěny zezadu na díl zdi kostela (samozřejmě přední strana síly zdi je navržena do oblouku, aby přesně kopírovala zakřivení kruhové zdi mlýnu). Je to sice celé fórek kvůli malému detailu, ale na tom maličkém mlýně všechno úžasně vyniká. Je to složitě popsáno, no měl jsem to radši nafotit, ale nechal jsem se unést, jak se to hezky stavělo. Snad jsem to napsal aspoň trochu srozumitelně;-). Tak Ahoj!
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“