Jihočeský statek ze Soběsl. Blat /RV+Blecha / 1:160 - HOTOVO

Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jihočeský statek ze Soběsl. Blat /RV+Blecha / 1:160 - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Název modelu: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat (+ žebřiňáky, včelín a studna)
Autor: Richard Vyškovský a Pavel Blecha
Vydavatel: ABC č. 15/20 (vyšlo 7. 4. 1976)
Měřítko: cca 1:160 (neuvedeno)
Rozsah: 2,8 str.
Počet dílů: 72 číslovaných, 104 fyzických

**************

Mám v rukou další z letitých vyčihovánek, které člověk potkal za ta léta X-krát ve skupenství placatém, ale nevybavuji si, že bych ji viděl někde slepenou. Nuže, postavme tento stateček velký jako dlaň (no, trošku větší dlaň, řekněme dlaň vodního pólisty). V době, kdy toto národopisné dílo v abecečku vyšlo, jsem chodil do 5. třídy ZDŠ a spíše mne tankovala auta a letadla, na chalupky jsem hleděl s lehounkým despektem. Ale jak se člověk mění z malého cypiska na velkého cypisa, i hodnotový žebříček se obrací.

Jde o jednu z posledních vystřihovánek druhdy velmi populární autorské dvojice Blecha-Vyškovský, klasický to počin selského baroku - byť tato stavba ve skutečnosti nikde nestojí, jak se píše v doprovodném článku, cílem bylo ukázat prvky této velmi pohledné architektury.
Modýlek má specifický styl vykreslení podstavy - trávy, cest a kamení, typický pro dobové modely této autorské dvojice => v rámci zachování autenticity ji ponechám a nebudu zeminu překrývat moderními výdobytky travinného, keřnatého a plevelného průmyslu. Za ušetřený peníz si koupím žvýkačku SEVAK nebo PEDRO. Matlati budu z originálu, neb to skýtá vždy potěšení a výzvu maximální.

Obrázek

1. Průčelí statku a obytná budova

Díl 2 (stěny obytné budovy) obsahuje dle mého soudu chybku - nedodělek: ozdobný okrový spodní pruh není dobarven - tož domaloval jsem ho vodovkami, jak mi má schopnost trefit barvu jedním krátkozrakým a druhým šilhavým okem dovolila:

Obrázek

Obrázek

Smontováno:

Obrázek Obrázek

Následovala nejoblíbenější nezbytná část objektů selského baroku, a sice zdobný přední štít s prohnutými stříškami. Přidundána střecha (bytelně podlepena) - konstrukčně vše sedí bezvadně:

Obrázek Obrázek

(Pokračování příště. Doufejme. 8-) )
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat / RV+Blecha / 1:1

Příspěvek od RadekV »

jedním slovem."Krása":-) :-)
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat / RV+Blecha / 1:1

Příspěvek od Daniel »

Stando to je přesně ten model, o kterém jsem se na Chodově bavili - oko potěší, srdce pohladí. :) Budu napjatě sledovat a těšit se z každé další fotky. 8-)
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat / RV+Blecha / 1:1

Příspěvek od Gerry »

Stando, aby ses necítil sám jak ten Robinzón - i já jsem si tuto srdcovku slípnul - právě píšu tato oslavná slova, hledíc na ní do vitríny. Ovšem tvého mistrovství nedosahujíce, skromně se v koutku krčí ..... :-D
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat / RV+Blecha / 1:1

Příspěvek od Standa F. »

Pánové, děkuji uctivě za nakladená slova. Budu se snažit, abyste nemuseli v hrůze vypínat monitory 8-) .
*******

V prvním příspěvku žvandám ne úplnou pravdu o spatřitelnosti tohoto modelu. Běžně se už tento stateček na akcích nepotkává, ale někde byl přece jen viditelný:

a) Statek se objevil na obrázcích v ABC ve známých článcích Martina Pilného věnovaných R. Vyškovskému:

- ABC č. 16/21, text "Malý Richard, ten se má" (obr. vlevo)
- ABC č. 16/28, text Slovo měl Richard Vyškovský (obr. vpravo, statek je v levém dolním rohu obrázku)

Foto: 2× Martin Pilný:
Obrázek Obrázek

b) Statek je zabudován do legendárního kolejiště R. Vyškovského, které jsme mohli spatřit na velké výstavě konané k 80. narozeninám arch. Vyškovského v Muzeu Karlova mostu (říjen 2009-březen 2010):

1. foto: -StF-, 2. foto: RoBertino Pavelka:

Obrázek Obrázek

Nuže, pokračujmež v patlungu-matlungu. Následuje:

2. Špýchar

Špýchar neboli sýpka na obilí se lepí bez potíží, akorát jsem dvakrát zaváhal nad použitými chlopněmi - u dílu průčelní stříšky 46 chlopeň citelně chybí, jelikož se stříška musí uzavřít - není ji jak slepit. Čili dodělal jsem jí vlepenou chlopeň.
Naopak jedna chlopeň (pro přilepení štítu 43) přebývá u dílu střechy 40. Možná by šla použít při jiném pořadí lepení dílů, ale mně ta zálepka prostě překážela, tak jsem ji ufiknul:

Obrázek Obrázek

Špejchar a průčelí statku hotovy (střecha špýcharu je podlepena):

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat / RV+Blecha / 1:1

Příspěvek od Standa F. »

3. Stáje

Přidány stáje, což je taková menší chalupka s lichoběžníkovým půdorysem připlácnutá ke špýcharu (střecha podlepena):

Obrázek Obrázek

Práce autorů, pana Vyškovského a Blechy, je pečlivá, přesto jsem narazil na jednu nesrovnalost - spodní oranžový ozdobný pruh je u stájí užší než u navazujícího špýcharu - čili v místě styku budov ty pruhy nenavazují (viz obr. níže a též výše vlevo):

Obrázek

Oprava by byla velmi náročná - nakonec jsem se rozhodl, že to není bug, ale feature, a nechal jsem to tak.

Ovšem dva malé nedodělky číhají u střechy stájí - její spodní špičaté okraje přesahují čelem přes boky špýcharu a vykukující malé trojúhelníčky (na obou stranách) nejsou vypracovány - jsou tam vidět kusy chlopní => doplnil jsem tam malé trojúhelníčky červené střechy z náhradních dílů:

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat / RV+Blecha / 1:1

Příspěvek od Aki »

vymazlený to máš, jako dycky :) co se týče případný opravy tý návaznosti žlutých pruhů, tak celkem jednoduchý řešení by bylo přelepit přes ten nižší širší žlutej proužek... ale koukám, že to nenavazuje ani z druhý strany, takže je to možná i schválně.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat / RV+Blecha / 1:1

Příspěvek od Standa F. »

Díky ;) . Jj, oprava přelepením mne též napadla - ovšem odradilo mne to, že širší pruh by procházel těsně pod tím větším oknem stáje, ve dvoře, viz červená šipka na obrázku výše - to mně přišlo divné (i když hned vedle na špýcharu to tak vlastně je) - ale možná je to skutečně celé záměr a v pořádku.

(Příspěvky o mapě s modely lidových staveb přesunuty do samostatného vlákna)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat / RV+Blecha / 1:1

Příspěvek od Standa F. »

4. Stodola

Slavné májové dny jsem oslavil prací na stodole. Ta vypadá velmi honosně - když si vzpomenu na tu prostou stavbu, jež zovala se stodolou u dědy Fridolína v Brušperku, tak tohle tady je přímo luxus - pilastry (reliéfní polosloupy), dva vikýře, oblouky... místní statkář musel být honorace:

Obrázek Obrázek

Při spojování terénních ploch jsem narazil na dvě chybky - nenavazující kresbu. U zeleně by se to tak neprojevilo, ale pánové kreslíři rozsekli kameny. Šubráky jsou vejpůl a nepokračují na vedlejší ploše, na dvou místech. Tož, opraveno:

Obrázek Obrázek

Stodola připlácnuta ke statku - vše celkem hezky sedlo, určitá drobná až decentní mordáž při nasazování budovy ke stájím nepřekročila mantinely pohodové práce. Jak vidno na prvním obrázku níže, opět nenavazuje oranžový dekorační pruh při zemi (stáje vs. stodola) - bylo (v mé hlavě) rozhodnuto, že jde o ZÁMĚR, nikoli chybu ;) :

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat / RV+Blecha / 1:1

Příspěvek od Aki »

máš to vymazlený, radost na tě koukat :)
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat / RV+Blecha / 1:1

Příspěvek od johnny7 »

Velmi pekna a cista stavba. Opravy chyb nanarusuju farebne ani strukturne celistvost stavby. Fakt dobre.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat / RV+Blecha / 1:1

Příspěvek od Standa F. »

Děkuji uctivě, pánové ;) .
*******

5. Drobničky

Pokračujmež drobnostmi kolem hlavní obytné budovy. Na řadu přišel plot předzahrádky. Klasické dilemno vzniklo - vyřezat laťky plotu či nikoli? Nakonec jsem se rozhodl vyřezat. Důvody byly dva: 1) plot nevyřezal na svém modelu měřítkový terorista Michal Kavalier; 2) plot nevyřezal na svém modelu jiného statku modelářský tenorista RoBertino. Rozhodl jsem se nebýt třetím v pořadí a kůly jsem vyřezal, obřezal a jinak vykrouhal - no, byla to pakárna na entou, starý papír není na takové piškuntálie už moc zvědavý, plot se mi rozpadal na kusy, ale nějak jsem ho nakonec ukecal.
Jeho vrátka (díl 10) jsem otevřel dovnitř do zahrádky, jak naznačuje návodná kresba - i když ohybové čáry na dílu 10 naznačují otevírání ven:

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Přídány další drobnosti - dva komíny (na které psaný návod zapomněl - nepíše se o nich), opěrák na rohu stodoly, za obytnou budovou zídka se zadními vrátky a na boku budovy dva opěrné pilíře:

Obrázek Obrázek

Přední menší pilíř má šurou kresbu kamenů - autorům trochu jedou šutry z kopce a na jednom boku nenavazují. Ten zadní pilíř je o dost bytelnější než přední - patrně je na druhé straně zdi ložnice 8-) :

Obrázek

6. Studna

Název navždy spojený s určitou tísnivou temnotou díky majoru Zemanovi 8-) skrývá roztomilou stavbičku, zastřešenou studnu. V návodu se nepíše nic o ose rumpálu - použil jsem rovný měkký drátek z vánočních kolekcí. Návodná kresba nechává rumpál nad dírou do mokrých temnot jen tak - prostě osička s kolem a nic víc:

Obrázek

To mne přimělo k malému vylepšení - na osku jsem namotal pásek papíru pro větší průměr rumpálu a na něj nit coby lano vedoucí kamsi do hlubin:

Obrázek Obrázek

Kolo rumpálu mi připadá trochu moc velké na dané měřítko: ∅11,5 mm = 1,84 m ve skutečnosti :roll: , ale budiž. Vyřezal jsem v něm "vzduchy" mezi paprsky. Přidána střecha na trámcích:

Obrázek Obrázek
Obrázek

Zbývá včelín, dva žebřiňáky a celé to bacit na nějakou podložku - tož snad příště ;) .
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jihočeský statek ze Soběslavských Blat / RV+Blecha / 1:1

Příspěvek od Standa F. »

Fotbal s Islandem mne tak rozladil, že se musím doladit ukončením této vyčihovánky... :cry: ... 8-)
*******

7. Žebřiňáky

Vystřihovánka obsahuje jako doplňky dva žebřiňáky, z nichž jeden je naložený - vskutku neotřelý nápad. Provedl jsem na nich klasické drobné úpravy, jako vyřezání "vzduchů" mezi paprsky kol a v bočnicích (toto jen u prázdného vozu), přidání kovového kruhu z drátku na oj a prázdnému žebřiňáku jsem doplnil dvě příčky z balzových třísek spojující bočnice, aby tyto držely v úhlu:

Obrázek

Co ale stavitele ihned zarazí: žebřiňáky jsou měřítkově o dost větší než statek - ten je ve velikosti N (1:160), kdežto všechny doplňky (žebřiňáky, studna a včelín) spíše TT (1:120). Prázdný žebřiňák by na fous projel vraty statku, ale ten naložený ani omylem:

Obrázek

Jak si tento roztomilý úkaz vysvětlit - jistě se mohli pánové autoři hvízdnout v použitém měřítku. Spíše se ale přikláním k názoru, že jejich přístup k modelovému kolejišti byl v té době velmi svobodomyslný a volnomyšlenkářský, prostě žádný militantní stress se zmenšením reality s přesností na setiny milimetru, jak už velí moderní doba a technologie v tomto oboru.

Doplňky připojené k tomuto statku možná byly určeny pro širši použití v kolejištích různých měřítek, nikoli nutně v blízkosti této konkrétní stavby. Je to jen domněnka, v návodu se nic takového nepíše. Každopádně nadměrečné žebřiňáky umístím na podložce dál od vrat statku.

8. Včelín

Ten potěší - skládá se z pouhých dvou dílů, což dává pocit neobvykle rychlé radosti nad faktem, jak to papírové modelářství může rychle odsýpat od ruky 8-) :

Obrázek

9. Podložka

Jsme u konce. Vše, co bylo nakresleno autory, je vystříháno a slepeno. Zbývá tomu dát nějakou fazónu. Jak jsem už zmínil v úvodu, kresba terénu pánů BL-VYŠ byla velmi specifická a nelze jí upřít snahu o divočejší, přírodní realitu: terén je flekatý a s nakreslenými kamínky všemožných velikostí. Proto jsem povrch nezatravňoval a pokusil se o podobnou malbu i u nevelikého okolí (podložka je prostý kus kartonu z krabice olepený papírem).

Terén jsem natřel velmi jednoduše vodovkami, pro cestičky a šubráky jsem z části použil originály terénu z náhradních dílů (měl jsem k dispozici ještě jeden rozstříhaný exemplář této vystřihovánky). Sem-tam jsem picnul trochu molitanových chomáčků a neodpustil jsem si jeden strom, běžnou Nochovskou renetu, tentokráte v předsezónním období bez plodů (bo odmítám zase poslouchat výtky Michala Medium, že nemám žádná jabka spadlá pod stromem! :twisted: ):

Obrázek

Na nenaložený žebřiňák jsem přec jen něco naložil, a sice tři klády. Dalších 5 ks jsem uskladnil k boku stodoly:

Obrázek

Co říci závěrem: stavba se mi líbila 8-) . Jde o dílko vrcholného období klasické dvojice R. Vyškovský-P. Blecha a je to vše taková jedna pestrá radost, nic složitého. Zapracuji na tom, aby se snímek tohoto statku dostal na obálku již zvolna chystané knihy Papírová archeologie 2 - nad statkem patrně poletí tryskáč Alkona a před statkem bude hlídat Buldog ;) .

Děkuji za pozornost! S
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Jihočeský statek ze Soběsl. Blat /RV+Blecha / 1:160 - HO

Příspěvek od Tapan »

Krásné a precizně zpracované retro, listovat svou sbírkou, asi bych po této nenápadné šmikajdě ani neštěkl. A přitom to může vypadat tak hezky...
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Jihočeský statek ze Soběsl. Blat /RV+Blecha / 1:160 - HO

Příspěvek od Daniel »

Přidávám se s obdivným P A R Á D A ! ! ! :o Na tvém minimalistickém pojetí terénu je krásně ukázáno, jak v jednoduchosti může být krása . Stando díky za krásný report ze stavby a těším se na další tvůj "majstrštyk" 8-)
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“