Franský dvorec / ABC, R.Vyškovský / 1:150 - HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Franský dvorec / ABC, R.Vyškovský / 1:150 - HOTOVO

Příspěvek od Jirka Z. »

Včera večer jsem tak nějak seděl nad hromadou malých dílků a povzdechl si, že by to chtělo také něco většího (zase po letech)… Tak jsem neváhal a zalistoval archívem. Nakonec se moje listování zastavilo u modelu Mistra, který otiskl časopis ABC v ročníku 35. Jde o model Franského statku.
Obrázek

Po hodinovém dumání, zda se mi opravdu chce zaříznout do něčeho takto velkého (tedy na moje poměry), jsem se nakonec pustil do díla. Okolo půlnoci jsem měl vyřezané dvě stěny budov a z důvodu usínání se skalpelem se rozhodl přerušit práce do dnešního večera. Subdodavatelská firma by měla večer doručit okenní výplně, tak uvidím, kam se práce posune…
Obrázek

P.S.: a osobně jsem hodně zvědavý, jestli vůbec tento model dokončím. „Velký“ model jsem naposledy dokončil asi před osmi lety při mém návratu k papírovým modelům… Nehledě na to, že na stavbu modelů domečků mám chuť podle toho, jakou náladu si zrovna odnáším ze stavby… :roll:
Naposledy upravil(a) Jirka Z. dne pát 10.4.2015 12:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Franský statek / ABC, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Jirka Z. »

Dodavatel oken dokončil svou práci. Sice v termínovém skluzu s výmluvou na stavební nepřipravenost některých otvorů, ale je komplet osazeno. Takže mohlo na řadu přijít sestavení stěn a první domek souboru dostává tvar a obrys. Na řadu se nyní dostanou tesaři, kteří musí dát dohromady střechu, pavlač a další menší prvky. Uvidíme, jak jim se bude rychlostně dařit. Návoz prvních nákladů s vikýři je avizován na dnešní večer.
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
zapty
Příspěvky: 179
Registrován: úte 21.2.2012 21:22
Bydliště: Miličín

Re: Franský statek / ABC, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od zapty »

Jirko vím, že je to na tebe velké ale být tebou to podlepím, začíná se ti to kroutit :D je evidentně vidět, že nejsi na tohle měřítko zvyklej :D
Tak jasný, že ty tvoje malý blechy co sotva vezme zoom foťáku nemusíš ale v tomhle měřítku už by to asi chtělo :P Jinak to vypadá celkem pěkně jen tak dále
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Franský statek / ABC, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Jirka Z. »

Díky za radu. S podlepením počítám. Nejdříve chci nalepit střechu, která pomůže ztužení horních hran. Podle toho jak to pomůže (stejně tak jako u pavlače a stříšky) budu vlepovat ztužení. A máš pravdu - blechy nepodlepuju. A problém je, že na podlepování jsem byl flink už jako malý školou povinný patlal... :twisted:
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Franský statek / ABC, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Daniel »

OT: Myslím, že tohle měřítko je menší než v jakém Jirka obvykle tvoří ty své miniatury (tuším 1:120? :roll:). Rozdíl je spíš ve velikosti předloh ;)

V každém případě přeji zdárnou stavbu a těším se na výsledek. :)
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Franský statek / ABC, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Jirka Z. »

Tesaři ze společnosti Zlomil a Spálil zvládli během včerejška zpracovat několik transportů, které přivezly připravené dílce. Díky tomu se v pozdních nočních hodinách hlavní objekt komplexu ocitl pod střechou. Smontovat se jim podařilo i střechu pro osmibokou stodolu. Dnes jsou na večer naplánovány čtyři nadměrné náklady, které mají na stavbu dovézt stěny objektu…
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Franský statek / ABC, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Jirka Z. »

Přestože přes víkend byly kapacity firem vytížené stavebními úpravami v bytě, večer se přeci jen našel čas na nějaký ten melouch… Světlo světa tak spatřily další části komplexu a vše pomalu dostává jasné obrysy… Na výzvu k zahájení činnosti čeká také již firma Naložil a Odvez, která bude mít na starosti terénní úpravy okolo objektu včetně cest a dlážděných ploch…
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Franský statek / ABC, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od vašekh »

No teda já myslel, že stavební úpravy bude dělat Hrách a Hrách :-) Jo stěny nákladu už jsou na cestě.
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Franský statek / ABC, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Jirka Z. »

No tak asi takto… Před zahájením stavby společnost vytipovala několik stavebních firem a nechala si na ně zpracovat nezávislý audit. U firmy Hrách a Hrách, kterou jsme v úvodu také zvažovali, se v auditu objevila pouze dvě slova: „Příliš zelená“. Protože se nám nepodařilo zjistit, co tím bylo myšleno, dali jsme přednost jiným firmám… :twisted: :lol:

Zpět ke stavbě. Když jsem se dneska v půl třetí v noci probudil se skalpelem v ruce v křesle nad modelem, mohl jsem si zkonstatovat, že jdu do finále. Všechny části komplexu stojí, zbývá dodělat vnitřní prostor dvoru. Vycházím z původní vystřihovánky, kde na plochu nalepuji bloky vytištěné na papír 160g/m2. Když jsem včera dokončil první plochy, dospěl jsem k názoru, že je to trochu přitažené za vlasy. Výškový rozdíl je na měřítko poměrně velký, takže spíše než přístupové cesty vypadá plocha jako zkušební dráha v tankodromu. Večer zkusím zbytek ploch vytisknout na obyčejný kancelářský papír, čímž se výškové nerovnosti výrazně zmenší. Tři plochy, které jsou už „vydlážděné“ předělávat nebudu (sice tedy budou nereálně vysoké, nicméně samotné bloky kreslené od autora by se bez strojního zařízení osazovaly už tak díky své ploše hodně složitě). Co se týká povrchové úpravy, tak plocha cesty je přetřena šedou vodovkou, do mokré plochy jsou pak vetřeny pigmenty od výrobce CMK v odstínech světle šedá a zemitá hnědá.
Obrázek Obrázek

Zbývá mi tak akorát udělat plochu nádvoří, zkompletovat všechny stavby do jednoho komplexu a dodělat nějaké drobnosti…

P.S.: Moc fotek z postupu výstavby nemám. Tím, že staveb mám dost v práci a doma se jim věnuji jen vzácně, nemám vytipované správné okamžiky pro focení a tak mě řada postupů utíká… :roll:

Jirka Z.
vašekh
Příspěvky: 754
Registrován: sob 29.9.2012 15:42
Bydliště: Nová Paka

Re: Franský statek / ABC, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od vašekh »

A co těch 100 000,-Kč jako úplatek a nové BMW v garáži. To je jako málo?
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Franský statek / ABC, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Jirka Z. »

Nevím, o čem, Vašku, píšeš. Peníze byly odkloněny na jiný účet a v garáží stojí auto s odstraněným logem automobilky, takže nedokážeš, že to bylo BMW... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Po týden trvají odmlce v lepení způsobené nutnými úpravami a přestavbami doma jsem včera večer opět sáhl do lepidla. Dolepil jsem dřevěné podpěry pod střechou na hlavní budově a konečně navzájem propojil dva celky.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jirka Z.
Příspěvky: 720
Registrován: úte 24.1.2012 12:45
Bydliště: Praha

Re: Franský statek / ABC, R.Vyškovský / 1:150

Příspěvek od Jirka Z. »

Dobojováno jest…

Sesadil jsem všechny bloky dohromady. Doplnil nějakou tu droboť. Nasypal trávu. Proč tak suchý popis? Sebekriticky musím uznat, že s výsledkem nejsem moc spokojen. Musím přiznat, že tento model je první dokončený normálně velký model od mého návratu k papírovým modelům před mnoha lety. A vypadá podle toho. Chyb je na modelu jak máku. Nejvíce mě štvou dvě. Jednak při sesazování celků dohromady mi nádvoří úplně nesedlo na místo a musel jsem v něm tak udělat drobný výřez (nádvoří bylo asi o 0,5 až 1mm delší než by bylo potřeba). Za druhé mě pak rozčiluje (a to hodně) osazení modelu na podložku. Po něm jsem zjistil, že plocha stěny hlavní budovy se vstupem se vyboulila…

Takže jak závěrem zhodnotit. Jde o velmi zajímavý model venkovské usedlosti, který je díky zpracování a umění autora velmi vzhledově i konstrukčně povedený. Nicméně má při sestavování velké nároky na přesnost a další vlastnosti, kterých se mi nedostává… Hold je čas vrátit se k mé droboti, se kterou si přeci jen rozumím díky velikosti dílků lépe…

Úplným závěrem pár fotek stavebních…
Obrázek Obrázek

a samozřejmě finálních.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

Jirka Z.
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“