Dvorec ze Ždiaru / R. Vyškovský / ABC / 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Dvorec ze Ždiaru / R. Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Medium »

Horskou obec Ždiar najdete na Slovensku pod Belianskými Tatrami na severu Slovenska v blízkosti hranic s Polskem. V této oblasti si lidé (možná díky své mírné izolovanosti horami) dokázali uchovat nejen spoustu lidových zvyků, krojů, ale i lidovou architekturu - obydlí jejich předků. Pokud máte v oblibě nádherná lidová dřevěná stavení a statky, bohatě řezbářsky zdobené, v této oblasti je nenajdete. Veškeré stavby byly plně podřízeny krutému horskému prostředí. Všechny části statku (obytná budova, hospodářské budovy, stodoly,...) byly spojeny v jeden uzavřený celek. Byly to dá se říci takové malé tvrze. Obyvatelé díky tomu byly chráněni nejen před nepříznivým počasím, ale i napadením např. vlky či medvědy a nakonec i lidskými nenechavci. Typickým znakem jsou i předsunuté střechy do dvorů, aby umožnili obyvatelům práci a pohyb na statku, vždyť ve zdejším podnebí značnou část roku proprší, nebo je krajina zapadaná sněhem. Přesto vše i na Ždiárských stavbách najdeme zkrášlení, a to v podobě barevných kombinací. Tmavě hnědé dřevo stavby je doplněno často červeným rámováním oken, a modrou a bílou barvou ozdob vnějších stěn.

Foto ukázky Ždiárského statku: http://www.turistika.cz/mista/muzeum-zdiarsky-dom

Dlouho jsem přemýšlel, který model si po dlouhé době postavit, chyběla tak trochu motivace. Rozhodl jsem se nechat výběr na náhodě. Ponechal jsem si tedy jen vstupní kód, že by to mělo být něco rychlejšího a ručně kreslené. Vzhledem k právě probíhajícímu turné skupiny Queen s mladým zpěvákem Adamem Lambertem jsem zvolil jako "katalyzátor" výběru jeho datum narození 29. 1. 1982. S tímto údajem jsem otevřel seznamy Standy F. s daty vydání vystřihovánek p. Vyškovského. A po krátkém hledání jsem čirou náhodou došel tedy právě ke Ždiárskému dvoru od Mistra RV, který byl oficiálně vydán onoho 29. 1. 1982. A pokud dobře počítám, tak dneska je tomu přesně kulatých 33 let od vydání časopisu ABC s touto vystřihovánkou (bylo to číslo 10, roč. 26). No, titulka s jakýmsi hmyzákem není úplně vábná, ale jde spíše o vnitřek časopisu. Jelikož se tisk vystřihovánky zrovna úplně nepovedl, sehnal jsem si více výtisků, abych stavěl z toho nejlepšího.

Obrázek Obrázek
Náhled na obálku ABC č. 10/26 a samotnou vystřihovánku. Jak vidíte, opravdu není náročná a s rozsahem necelé 2 stránky by mělo jít o rychlou stavbu.
Tak myslím, že bych do konce roku mohl mít hotovo.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Dvorec ze Ždiaru / R. Vyškovský / ABC / 1:150

Příspěvek od Medium »

Vypadá to, že se nic neděje. Ale opak je pravdou. Usilovně pátrám po kvalitním výtisku. Ovšem smířil jsem se s tím, že v případě zrovna tohoto modelu neuspěji. Přesto se nevzdávám se, a snažím se najít alespoň přijatelný výtisk. Sehnal jsem 4 časopisy s tímto modelem, jeden další výtisk vystřihovánky (a ještě jeden další, ale ten byl tak ubohý, že ho ani nelze zařadit do konečného výběru). A vzhledem k tomu, že se blíží akce na Chodově, tak pokud by jste někdo měl navíc výtisk právě dvorce ze Ždiaru a usoudili, že máte jeden z těch povedenějších kusů, když tak ho prosím přineste, a dohodli bychom se po shlédnutí stavu na případné koupi.

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“