Domky z východních Čech /M. Bartoš/ 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Domky z východních Čech /M. Bartoš/ 1:150

Příspěvek od Daniel »

Tyhle malé domečky se mi zalíbily hned, jak se objevily na stránkách autora a věděl jsem, že se je jednou pokusím slípnout ;) .

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

V roce 2011 doplnil autor tuhle serii ještě o model rekreační chatky :)

Obrázek
Naposledy upravil(a) Daniel dne sob 17.1.2015 13:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Domky z východních Čech /M. Bartoš/ 1:150

Příspěvek od Daniel »

Domek č. 6
Tento domek vyšel tištěně v sešitě spolu s č.5. Rozsah 1 A4 návod + 1 A4 s díly (těch je číslovaných 24 stavebních a 11 terénních).

Obrázek Obrázek

Protože všechno pasovalo tak, jak mělo, byla to pohodová stavbička s tímhle výsledkem

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Časem ještě doplním nějaký terének s posypem a komínový nástavec.


Domek č.5
I když rozsahem číslovaných dílů (21 stavebních + 9 terénních) by se mělo jednat o jednodušší model, tak díky své členitosti se mi jevil o trochu pracnější než č.6 hlavně při napojování střech :roll: .

Obrázek Obrázek

Nakonec se mi to povedlo tak nějak spatlat k sobě a mohl jsem osadit jediný díl, který jsem si upravil - komínovou hlavici s "neviditelných" průduchem :D

Obrázek

A takhle to vypadá před plánovaným osazením do terénu (někdy :oops: )

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Daniel dne sob 17.1.2015 13:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Domky z východních Čech /M. Bartoš/ 1:150

Příspěvek od Daniel »

Domek č.4
Model s rozsahem 27 číslovaných dílů (22 stavebních + 5 terénních) je volně stažitelný z autorových stránek http://cockin-m.wz.cz/data/download/Domek4.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; .

Obrázek Obrázek Obrázek

Stavba patří opět mezi ty pohodové, jen mne trochu potrápily trámky, které se vlepují mezi zeď a střechu. Nakonec jsem si s tím jakž takž poradil a zbyla mi i chuť na jedinou úpravu - dutý komín :)

Obrázek

A takhle to nakonec celé dopadlo

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Okenice nejsou osazené záměrně, protože zatím nevím jaký terén k tomu budu dělat - zda variantu opuštěné chalupy (potom budou všechny zavřené) nebo obydlenou chalupáři (potom otevřené). :roll:
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Domky z východních Čech /M. Bartoš/ 1:150

Příspěvek od Daniel »

Domek č. 7

Model s rozsahem 39 číslovaných dílů (28 stavebních + 11 terénních) vyšel v sešitku spolu s modelem Rodného domku Prokopa Diviše.

Obrázek Obrázek

Při stavbě mi přišlo, že tenhle model byť vydaný jako poslední (zatím) je možná konstrukčně staršího data, protože se mi objevilo pár nepřesností s velikostí některých dílků. Jde ale o drobnosti které se dají v pohodě odstranit a člověk má aspoň radost z toho že modeláří a ne že skládá puzzle :D . Takže opět došlo na mojí oblíbenou úpravu - dutý komín, tentokrát s hranatým průduchem

Obrázek

A takovýhle domeček jsem z toho nakonec upatlal

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Výhledově plánuji domeček doplnit nějakým terénkem , ale kdy to zatím netuším :oops:
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Domky z východních Čech /M. Bartoš/ 1:150

Příspěvek od Daniel »

Domek č.3
Model, který je volně stažitelný na autorových stránkách - http://cockin-m.wz.cz/data/download/Domek3.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; , má celkem 39 číslovaných dílů (33 stavebních + 6 terénních).

Obrázek Obrázek Obrázek

Trochu mne zarazilo, že podle návodu se mají trámky pod střechu lepit až po nalepení terénu, který tím pádem docela ztěžuje přístup k daným místům, ale nakonec jsem to nějak spatlal i včetně mých oblíbených zbytečností - komínového průduchu a zde i pokusu o zplastičnění trámů ve štítech :oops:

Obrázek Obrázek

A takhle to vypadá pohromadě (plastické zábradlí doplním při osazení do terénku) ;)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Domky z východních Čech /M. Bartoš/ 1:150

Příspěvek od Daniel »

Domek č.2
Model vyšel v Abc a má celkem 35 číslovaných dílů (31 stavebních + 4 terénní).

Obrázek Obrázek

Oproti originálu jsem jej mírně zmenšil a proto je stavěný z laserové kopie. Podle návodu se mají trámky pod střechu opět lepit až po nalepení terénu, ale já na základě negativní zkušenosti s tímto postupem u předchozího modelu zvolil prohození těchto kroků - nejprve jsem tedy nalepil trámky a až potom terén. Myslím, že to práci výrazně usnadní. A ještě drobnou úpravu jsem si dovolil - svislé trámky jsem nedělal v průřezu 2x2 mm, ale pouze 1x1 mm - myslím že to proporčně vypadá ve výsledku lépe :roll: . Došlo samozřejmě i na mojí oblíbenou zbytečnost - komínový průduch. ;)

Obrázek Obrázek

Při závěřečném osazení do terénku (někdy ? :oops: ) doplním i zbývající detaily jako schody, plot a komínový nástavec. Zatím to tedy vypadá takhle

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Domky z východních Čech /M. Bartoš/ 1:150

Příspěvek od Daniel »

A ještě jedna společná fotečka těch mých "polotovarů" :D

Obrázek
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 985
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Domky z východních Čech /M. Bartoš/ 1:150

Příspěvek od VašekS »

Pěkná kolekce. ;)
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“