Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Včera po ránu, spíše k obědu, jsem se zamyslel a položil si otázku: slípnu si nějaký drobný model pro radost ještě v tomto roce? Zahrabal jsem v archívu a můj zrak padl na dva domečky z dílny pana Vyškovského. Oba domky byly společně vydány v ABC č. 14/23 (březen 1979) a také volně ke stažení na stránkách českého rozhlasu. Jedná se o "Roubený dům z Jičínska", jehož stavbu vám zde malinko přiblížím a "Patrová stavba z Děčínska".

Jal jsem se tedy s chutí do nařezávání lomových hran, vyřezávání dílků, tvarování, retuše a lepení daných kousků k sobě.

Vchodová strana domečku s podezdívkou a plastickými okny nedala na sebe dlouho čekat.

Obrázek Obrázek Obrázek

První boční stěnu jsem osadil plastickými okny a přilepil k vchodové stěně.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na zadní stěnu jsem z rubu nalepil plastické okénko a celou stěnu sesadil s předcházejícími.....mimo jiné jsem usoudil, že by nebylo špatné na stěny nalepit podlepená okna, a schody před vchodem, dokud ještě nemám uzavřený celek domečku.

Obrázek

Čtvrtá stěna byla malinko složitější, s ohledem na imitaci vyřezávaného trámu a podhledu pod štítem stěny. Opět došlo na přilepení k předcházejícímu celku. Tím byl obvod domek uzavřen.

Obrázek Obrázek

Nyní jsem mohl začít s sestavováním pavlačí. První na řadu přišla na ke štítové stěně, podepřená dvěma trámy.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jelikož jsem byl přesvědčen, že mi bude pavlač na vchodem překážet při lepení střechy k domečku, nechal jsem její sestavení a osazení na později. Nu což, tak se tedy vrhneme do střechy. Po jejím natvarování, jsem ji začal lepit k domečku. První krok bylo přilepení ke vchodové stěně, dále k šikmé části štítu, druhá šikmá část štítu a dokončení přilepení k zadní podlouhlé stěně. Byl to manévr složitější na osazení, ale podařilo se.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Na podhled hlavní vchodové stěny jsem nalepil imitaci vyřezávaného trámu. Následovalo přilepení hlavní pavlače. Jelikož ve šmikajdě nejsou další potřebné trámky, bylo nutné si je vyrobit. Pravděpodobně by mi ruka šáhla po zápalkách, které by bylo nutno barvit a nařezávat na potřebnou délku. Jenže já zápalky na trámky už pěkně dlouho nepoužívám a raději si trámky vytvořím z nařezaných 2 mm proužků z 2 mm tlusté lepenky, které nabarvím podle potřeby. Z připravených proužku jsem si nařezal podle potřeby požadováné trámky a ty postupně osadil na svá místa na modelu. Domeček jsem dokončil osazením komínu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Domeček je sice hotov, ale celkově k němu ještě dodělám malý terének, aby nevypadal tak smutně. Model se mi lepil velice dobře, udělalo mi to radost i na své stáří a datum vzniku. Hold je to prostě krásná vyškovánka, která zahřeje u srdíčka.


Přeji Vám všem, modelářům i nemodelářům
mnoho úspěchů (životních, pracovních, modelářských i dalších) v novém roce 2015.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Abych neměl hned v novém roce nějaké resty, jal jsem se dokončit předeslaný pokus o terének. V krabici s materiálem na tvorbu terénků jsem našel tři rozkvetlé keře - stromky....že by se hodily? Ale jo, nejsou zas až tak výrazné a budou jen lehkým doplňkem domečku a nijak jej nezastíní.

Statická tráva by nejspíš k domku nepasovala co se týče měřítka, takže zůstala v krabici. Na pracovní stůl jsem si připravil píseček na prosypání mezer mezi plasticky ztvárněnými kameny, dále drcený molitan v nejjemnějším provedení a větší kousky na vytvoření imitace keříčků.

Modelovací hmotou jsem naznačil lehce plastický terén a osadil stromky na předem vyzkoušená místa. Kamenný chodník jsem v mezerách prosypal písečkem. Postupně jsem zatravnil terén okolo chalupy a osázel keříčky.

Zde je výsledek mého snažení....jsem spokojen.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
vladaZ
Příspěvky: 206
Registrován: stř 11.7.2012 7:18
Bydliště: Žirovnice

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od vladaZ »

Ahoj Zdeňku,

tvoje stavba je opravdu na pohodu a výsledek je velice roztomilý pro oko.
Jen mi z fotek svítí proužek bílé z nedokrytí spoje zábradlí čelní a boční pavlače z vnitřní části.
Viděl jsem ho tam jak při stavbě a svítí mi i na dokončeném modelu.

Jinak sanmozřejmě vítečné,terének je super.

Krásný rok 2015. VZ
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Vláďo...máš pravdu. Sic je to na místě, kde se špatně ze štětcem dostává, ale je zaretušováno, aby bílá tolik nesvítila. Děkuji za upozornění.
dravec
Příspěvky: 272
Registrován: pon 3.3.2014 15:44

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od dravec »

Ahoj Zdenku,

tak na to je radost pohledět. Ještě jsem nikdy nenašel odvahu na tvorbu krajinky, ale při pohledu na tu dokonalost v tvém podání radost sledovat takovou stavbu. Pokud budeš předvádět v novém roce takové skvosty, tak je se na co těšit.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od maja »

Jako z pohádky! ;)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Pavle dík, ale stále jsem učněm v tvorbě terénu. Jsou zde na fóru, ale i v široké veřejnosti, větší machři na realistické ztvárnění krajiny. Já si jen chci doplnit model domečku tak, aby samostatně slepený, nepůsobil tak smutně.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od Daniel »

Krásná ukázka toho, jak mít radost z modelaření 8-) Těším se na tvoje další modely.
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od silverman »

Model je to moc pěkný, ale proč česká roubenka a japonské sakury?
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

silverman píše:Model je to moc pěkný, ale proč česká roubenka a japonské sakury?
To aby jsi se měl čemu divit. Ne ne, nekupoval jsem to jako japonské sakury, ale ovocné stromky....a co já vím co je to za stromky? Nedělám si hlavu jestli je to tohle či ono....
group b píše:a perfektně uklizený trávník, bez jediného spadlého kvítku
Protože to jinak neumím. A jak psal David, nestavím si modely, aby se podobaly do sebemenšího detailu realitě, ale pro radost a potěšení.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od chuan »

Teo tohle je moc pěkná roztomilá chaloupka, kvalitně slepená jako vždy. Prostě to umíš a je jedno, zda jde o formulku, fekálku ;) , kostelík nebo roubenku. Mnoho zdarů i v tomto roce přeju.
Kluci v akci
Příspěvky: 60
Registrován: ned 6.1.2013 13:59

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od Kluci v akci »

To je zavist.... ono třeba Group B. neumí do dneška čistě lepit pořádně vůbec. Holt kvantita není kvalita.

Za mě velice roztomilé. Už aby to jaro bylo.
Sakury: Ptáš se proč? Já odpovím: proč ne?
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Kluci v akci.....já bych to zas až tak nehrotil. Co člověk - to originál, to jiné vnímání, jiný styl, jiné schopnosti, jiné cítění.....
Uživatelský avatar
hromadko.s
Příspěvky: 496
Registrován: sob 21.1.2012 9:56
Bydliště: Hlinsko v Čechách

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od hromadko.s »

Se divím, že si zde dovolíš něco takového prezentovat :shock:
Chalupa nakřivo, retuš příšerná, terén naprd a ty stromy :?: to už by byly lepší palmy nebo baobaby.
Teda, jestli letos všechny Tvoje modely budou mí takovou úroveň, tak se máme na co těšit :D
A já se fakt těším :D :D
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Roubený dům z Jičínska / ABC / R.Vyškovský / 1:?

Příspěvek od Daniel »

Mám jeden zvídavý dotázek - z čeho máš prosím tu podložku? :roll:
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“