Staré bělidlo/M. Bartoš/1:120/HOTOVO

Odpovědět
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Staré bělidlo/M. Bartoš/1:120/HOTOVO

Příspěvek od maja »

Model Starého bělidla stavím jako dárek pro svou přítelkyni, která má ráda skanzeny a bude si (chudák) muset dát výsledný produkt do vitríny v práci, aby neurazila:-)). Tuším, že tady na fóru ještě nebyl nikým představen. Je to moje první setkání s modely M. Bartoše (nakoupeno už mám, jen jsem se pořád bál to načnout a pokazit:-) a hrozně se na to těším. Je super, jak chystá i u tak maličké stavby několik variant plasticity, z nichž konstrukce dveří a oken - to je maximální tuning přímo v originální vystřihovánce. Hned od počátku mě fascinuje přesnost, s jakou na sebe díly navazují, je to léčba z betexoidní Mohyly míru, dobrá léčba.

Nejprve doklad originálu (vždycky na to zapomenu, tak už je tam něco vyřízlé a vystřihlé)
Obrázek Obrázek

Rozhodl jsem se pro nejsložitější variantu (když už ji autor nabízí), zkusím, jestli to aspoň nějak svedu. Vyřezávání tabulek skel v oknech se šesti malými tabulkami, to bylo fakt slušný... Nějak se to povedlo, i když úplně přesné čtverečky to nejsou, ale to už by hraničilo snad s magií. Zevnitř jsem vlepil "klasická" plastická okna a zvenku (poněvadž jde o kastlová okna) vyřezané díly opatřené fólií. Lepení fólie na rámy jsem dělal poprvé v životě. Použil sekunďák podle rad kolegů z fóra, ale i když jsem to ťupal jen bodově, lepidlo značně znečistilo některá místa fólie, takže skla jsou "zašpiněná" - asi babička B. Němcové nebyla v mém případě až taková hospodyňka:-), spíš trochu čunimíra... Nevím, jak na to v budoucnu, protože nemám nápad, jak se tomu přetečení vyhnout, než být opatrnější, což jsem myslel, že jsem dost (??). Poradí někdo? Je to jen v množství lepidla? Nebo ve značce?
Co mě však nakonec odrovnalo je fakt, že ta moje fólie asi nebyla úplně nej, protože po složitém slepení této varianty kastlových oken přes to moje vnější "sklo" vůbec není vidět to vnitřní plastické okno:-)), takže práce s tím vnitřním vlastně zbytečná, chachá. Připomnělo mi to mého známého, který strávil u jednoho plasťáku 120 hodin brilantní práce na věrné podobě motoru, aby to pak vlepil do trupu tak, že ten super autentický vybarvený motor s kovovými prvky nikdy nikdo neuvidí:-)). Tomu říkám oddanost modelařině!
Obrázek [/url] Obrázek

Ke zkompletovaným hlavním zdím jsem připojil jen cvičně terén. Hodlám to fixovat už v této fázi, i když v návodu je to plánováno až na konci stavby. Nenašel jsem ale důvod, proč by to nešlo teď. Obvodové zdi budou stabilnější a též dveře a přístavky budu moct přesněji usadit, když mi terém bude vymezovat zespodu prostor. Obvodové zdi jsem zpevnil slabým kartónem o síle např. krabic od kapesníčků. myslím, že vzhledem k malé výšce zdí a menším rozměrům by to šlo i bez podlepení, nechci to ponechat náhodě, ať se mi to pak v závěru neprohýbá. To samé udělám u štítů a vlastní střechy. Menší přístavek nechám v originální síle papíru.
Obrázek

Dvoje dveře do přístavku jsou navrženy fakt famózně. S pomocí dvou kartónů a 1 mm síle dojde po zalepení do zdí přístavku k perfektní plasticitě - dvojí. Vchody jsou zapuštěny do zdi, a zároveň ještě vlastní dveřní křídlo je plasticky odděleno od zárubně. Je to pracné, ale stojí to za to. Zde ještě další paráda M. Bartoše - nedělá na modelu zbytečné lomové čáry - ohyby (rohy) zdí jsou tedy čistě bílé, hrozně to přidává na realističnosti. Jen kartóny pro podlepení dveří ořežte o malilinko menší, než je kresleno (stačí na straně, kde je roh přístavku), jinak při ohýbání zdi přístavku bude kartón vadit - anebo naohýbejte přístavek dopředu před vlepením dveří. Já to dělal až pak, takže roh teď není ostrý. Na druhou stranu u lidových staveb ta omítka taky nebývá zrovna pintlich, takže je to docela "autentické" - ten lehce "kulatý" roh. Jde se na terén, střechu a štíty (vyřezávat kartónek a díry na okna a podlepovat - oboustrannou páskou - jak psal tuším Aki - je to pohodlné, ale kruci, je POTŘEBA trefit se na jeden pokus přesně na to správné místo, jinak je hodně zle:-) ).
Obrázek [url=http://www.papirove-modely.cz/velkynahled/252555]Obrázek

Dále jsem se pustil do střechy. Raději jsem vše podlepil (krabička od ubrousků bohatě stačí), nejen střechu, ale i oba štíty. Při usazování na stěny domečku jsem následně byl rád, že jsem se tak rozhodl, celý útvar dobře držel formu a šlo to i celkem přitlačit, takže nikde nezůstala škvíra a hrany jsou tak nezvlněné. V téhle fázi jsem nějak nebyl ve formě, bo jsem provedl dvě neskutečné ko..ti.y.. Vychází to z velké části z toho, že jsem to mastil po večerech tajně za blbýho světla, aby to přítelkyně neviděla (dárek), a tak se stalo, že jsem jednak netrefil barvu na laťkách štítu (chtěl jsem je trochu "zbavit nátěru", ale to ještě není tak strašný, jak to na fotkách vypadá. Horší je, že jsem nalepil barevný štít na bílý podklad o něco níž (díl je o malinko delší, takže je tam určitá vůle, Mistr Bartoš to dělá moc dobře, díly nejsou NIKDE menší), takže jsem jednu stranu musel maličko dobarvit. Bo jsem měl návod i rozdělaný domeček ve vedlejší místnosti, kde už se spalo, ohnul jsem menší stříšku, která překrývá vstup, o dost víc, než bylo potřeba (neměl jsem ten model po ruce, takže šlo o BLBÝ odhad) a tím se mi spoj trochu zkrabatil na hranách. Při následné retuši se mi to v tom ohnutém a vráceném místě rozpilo, takže je to teď strašně vidět. Příště bych stříšku nalepil až po usazení hlavní střechy a dal to na chlopně vstupu (přístavku) a k hlavní střeše jen natupo, aby se při ohýbání tiskem k sobě ty hrany nepoškodili (měl jsem oba díly doražené úplně k sobě). Ani v reálu to nemohli mít úplně svázané, musí to mít něčím jen ucpané, aby jim tam tou spárou nezatékalo. Jinak ty miniotvory ve štítě jsou drbačka, ale ve výsledku je to působivé (tolik práce a přitom taková blbost:-), ale každé zplastičtění tomu modelu sluší).
Obrázek Obrázek Obrázek

Jediná věc, kterou nevím, čím jsem způsobil, je, že při usazování střechy mi krásně sedla na podbití u štítů (chlopně, které ze spodní strany jsou potisklé), ale když se podívám zespodu, tak střecha oproti stěnám je o malinko excentricky postavena. Je víc posunuta k jednomu štítu, ačkoliv, jak jsem říkal, mi super sedla na ty chlopně. Z návodu ani maličké perokresby nejde nic vyčíst. Asi to ale tak být nemá, bo na konci stavby, když jsem přilepoval trámky pod střechu, jsem si všiml, že mi nesedí předkreslená místa na stěně (řez hranolkem) a na podbití střechy (půdorys trámku), taky to letí ten milimetr k jedné straně. Čili asi (určitě) je to má chyba, jen bycjh pak měl problémy srovnat ty chlopně na štítech na jedné straně a vlastně i přesah střechy přes štít na straně druhé. Na druhou stranu by to bylo mnohem složitější, navíc ten posun trámků je vidět jen zespodu, kdyby to nebylo na modelu na podbití předkreslené (je to asi pomoc autora při jednoduché variantě lepení, nebyl by to vůbec problém).
Obrázek
Naposledy upravil(a) maja dne čtv 20.11.2014 9:08, celkem upraveno 1 x.
maja
Příspěvky: 134
Registrován: pon 19.5.2014 19:50
Bydliště: Hodonín

Re: Staré bělidlo/M. Bartoš/1:120/HOTOVO

Příspěvek od maja »

Závěrem jsem dolepil kolem celého domku spodní sokl. Je navržen ze dvou dílů, kde každý jde vždy od jedněch dveří přes oba rohy kratší strany domu ke druhým dveřím naproti na delší stěně. Oba díly perfektně pasovaly na rohy stavby, jen byly na koncích u ostění dveří o něco delší (v obou případech asi o 1 -2 mm. uřízl jsem kousek i s chlopničkou na konci a bylo vyřešeno. Možná to není moje nepřesnost, bo stěny domu - hlavní obrys - mám slepený přesně, vyšel mi i fix terénu, jen autorova pomoc při chybách lepičů ( u nejmenovaného autora R. N. je to často opačně, proklatě často přebývají bílá místa, což se sakra blbě opravuje). Nevííím. Ale je to fuk.
Obrázek

Trošku těžší bylo na vrch těchto soklů nalepit dřevěné desky, či lavičky, nebo co to je, bo to šlo jen pinzetou a hrozilo ušpinění stěn od lepidla na hraně těchto dílů při jejich usazování. Po dolepení všech trámů pod střechou a vstupem (použil jsem sirky místo minidílků z papíru, které by se musely retušovat a bylo by to asi horší) a umístění plotů je model hotový. I přes chyby, které jsem tam nakumuloval v jedné fázi, i přes ušpiněná okna, což mě štve ze všeho nejvíc, je model ve výsledku krásný. Na tak maličkém kousku je spoustu plastických prvků a domeček vypadá jako živý:-). Autor je borec!!!!
(PS: jsem taky brejloun, takže mě nesmírně těší, že mi můj kdysi pubertální starší bratr taky říkal Čočkine:-)).
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ještě musím omalovat hrany sololitové podložky, není to pěkný (vůbec!!), ale čekám na vypůjčení temper - anilin.vodovkama je to děsný opruz:-)

Jdu na stavbu Černé věže do ČB, to budou hustý základy pro takový mrakodrap! Doufám, že se mi vyřezávání tabulek skla bude hodit, když vidím ty ručičky hodin, které se musí vypižlat...4krát!!!
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“