poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od jafobe »

trochu jsem přemýšlel do kterého vlákna to zařadit, ale s ohledem na to že to není ještě finální, tak snad to bude patřit sem a ne do galerie hotových modelů
je to jeden z modelů z mé tvorby, byť spíše se pohybuji na diskusi železničního modelářství http://diskuze.modely.biz/ , kde jsem už něco málo taky prezentoval pod stejným nickem, byť ve výsledku to nebyli vystřihovánky, sem to svým způsobem asi patří spíš, už proto, že zkušební modely tvořím jako vystřihovánky (bez návodů, bez označení přesahů pro lepení, pro mé potřeby to nevyužiju :D )

ale zpět ke stavbě, jedná se o poloroubený dům z rozhraní Jizerských hor a Krkonoš (geologicky Jizerky, ale okolí se hlásí spíš ke Krkonoším) je jedním z původní zástavby, ale na jaře se má bourat a máma mě požádala jestli bych ho nemohl zvěčnit aspoň jako model, s ohledm na to že to je typ staveb které se mi tak trochu přirostly k srdci, tak jsem přikývnul, a zrovna se využilo vhodného počasí bez sněhu, oběhnul se s metrem, tužkou, papírem, a foťákem, a den na to se začlo tvořit, dokud je možnost ještě případné neshody dodatečně zjistit na originálu ...
vytvořil jsem si jako obvykle podklad v podobě vystřihovánky v měřítku 1:100 (pro snadnější ruční kreslení, není potřeba přepočítávat do jiných konkrétných měřítek, ale na kopírce se to dá zmenšit i zvětšit do potřebného měřítka) první kopie hrubého nákresu se domalovala a mohlo se začít zkoušet jak se měřilo
první zkušební vezri díky mámě už vidělo pár lidí i majitel domu, takže už vím že minimálně dva modely budu muset dělat :D u nich nejšpíš zůstane u oné podoby vystřihovánky v měřítku 1:100 nejspíše s nějakým vrstvením pro lepší plastický dojem

tady ukázka jednoho (druhého) zkušebního modelu v měřítku 1:160 (naskenována kreslená předloha, trochu dpoupravená v grafickém editoru a zkušebně vytisknuta na menší papír) na kterém jsem ladil okolní terén
Obrázek

více na http://jafobe.rajce.idnes.cz/papirove_modely/ , je tam i něco málo z mých dalších modelů v různé fázi rozpracovanosti
v další galerii http://jafobe.rajce.idnes.cz/predlohy_p ... ch_modelu/ je něco málo z předloh už zpracovávaných i zatím nezpracovaných ...
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od jafobe »

tak proběhlo pár dalších úprav modelu, trochu se přepracoval celý základ obvodových zdí, tak aby se nelepili ve vnějším rohu budovy, ale v rohu směřujícím dovnitž budovy, tak aby lepený roh nebyl tak moc na očích
přidělalo se pár plastických detailů jako zapuštěné dveře a okýnka, dodělali se i komíny
prodloužil se terén před chalupu tak aby se tam dala umístit malá zahrádka jako v reálu, která na dům navazuje podle cesty plným prkenným plotem a dál od sesta laťkovým (tem není z papíru, ale z nařezané bambusové špejle, orpoti normální se z ní dělají lepší stejnoměrné třísky)
taky barevnost prošla změnou ze zelené na hnědou, nevím kdy jsem si zvládnul vsugerovyt že je zalený a nejsem sám (místy na slunci je skoro vyplajchovaný do šeda, od cesta je dost zaprášený a možná v tom už roste i nějaký lišejník, ale když sem probíral doma všechny fotky byl podezřele nahnědlý)
jeden zkušební výtisk postavený po změnách, plot jen provizorně postavený, značne nezaretušováno, a taky zklamal papír, lepší došel a jedinou čtvrku co sem našel se v ohybech strašne třepila bez ohledu na to udkud byl udělán vryp pro ohnutí
Obrázek
no a jako obvykle, sklerosa, roztržitost a nesoustředěnost způsobila pár nedostatků, které se budou muset předělat :oops:
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od Aki »

parádní chaloupka, tu bych si i rád slípnul :)
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od jafobe »

bude časem k mání, až se mi ji podaří dovést do podoby, kterou bych se odvážil pustit z domu, píšu si prvního zájemce o chalupu v placatém provedení ;)

zatím toho je ale dost nedodělaného, po překreslení základu a dovybarvení ,se pak našlo při lepení této chaloupky asi 10 nedostatků, a jeden pomerně závažný (asi budu muset zvýšit poměř "třkrát měř a jednou řež" aspoň na desetkrát měř :oops: :lol: ), holt sklerosa a nepozornost dělá své :oops: taky nejsou zakreslené žádné přesahy pro lepení, já vím kde mají být, šikovnější by si je domysleli, ale zbytek by měl smůlu

trochu jsem zase pokročil, nalepil na tvrdý karton, trochu přidal skoro travičku, přilepil napevno plot a sloupky zábradlí ... tak už je trochu koukatelnější

Obrázek
Obrázek
tady jsem si na fotce všiml že se sloupek nějak hnul :oops: tak zase je co napravovat
Obrázek
Obrázek

to bude chaloupek než budu spokojenej ... :D no zatím vím že ji budu muset dělat asi třikrát, takže doopravit nedostatky, abych je nemusel řešit tolikrát znovu ...
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od Daniel »

Náhodou mně se to líbí a přidávám se k Akimu se zájmem o slípnutí. 8-)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od Aki »

jenom taková maličkost - neměl by bejt ten eternit nad štítem taky na koso?
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od jafobe »

Daniel píše:Náhodou mně se to líbí a přidávám se k Akimu se zájmem o slípnutí. 8-)
připisuji si dalšího zájemce
Aki píše:jenom taková maličkost - neměl by bejt ten eternit nad štítem taky na koso?
ne, ne, alespoň na originále tomu tak není (přijde mi to jako slátanina různých zbytků), ale nemám zatím pro ten kousek udělannou texturu, to mi došlo až při lepení že se na to zapomělo :oops: tak jsem použil kus jiného zkušebního výtisku (střechy v měnším měřítku) ale taky mi tam nevyšlo zkosení (asi jsem zas někde málokrát měřil, k tomu čtvrtka na nic (relativně silná i když gramáží přes 160g/m mít asi nebude a blbě tvarovatelná), a nakonec kus papíru nalepeného na šťítovou stríšku), a pod přilepenou střechou jsem to nezvládnul ostříhat a naohýbat jinak ... tak jsem kus vrchní střechy ustřihl podle toho jak vyšla štítová stríška

Obrázek

jinak ani na střeše zatím nejsou ani krajové řady eternitu otočeného o 45 stupňů, a ty na bocích nejspíš vypustím úplně (milimetrový proužek v 1:100 je relativně zanedbatelný pro lidi kterým model budu dělat, do vystřihovánky se to přidat může (ale bylo by to buď na lepení na tupo, nebo by to mohlo být na krajiích střechy, kdo chce, tak si to nechá a ohne, kdo nechce tak to ustřihne ...), a pak bude záležet na každém jak náročné si to bude chtít doělat), střecha je oproti originálu taky zjednodušená, v reálu je v dolní čtvrtině na obou stranách zalomená, ale moc to vidět není

Obrázek

je to můj druhý výtvor dotažený až do takovéto podoby, navíc kreslený ručně (takže něco je potřeba trochu zjednodušit), naskenovaný, dobarvený a doplněný o textury v počítači
až si budu víc rozuměl s nějakým 2D progranem ve kterém bych to zvládl udělat podle svých představ s jemnějšími a čistými linkami, pak si můžu dovolit i něco víc ... zatím se mi to ale nedaří :cry:
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od Aki »

takovýhle chaloupky já moc rád. vůbec nevadí, že jsou jednoduchý, když si člověk vyhraje s texturama, je to radost lepit :) krásný nový kousky má Milan Bartoš (i když ty jsou krapet náročnější :)) Vodní mlýn v Týništi, Dlaskův statek a Starý bělidlo jsou nádherně udělaný. a doufám, že neprásknu nějaký tajemství - brzy budou na světě 2 domečky z Veselýho kopce :)
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od jafobe »

to já taky rád starší chaloupky, ale taky ne všechny, jsem asi moc rozmlsanej a náročnej :lol:
tak textury dokáží pomoct dost, jedna ukázka okna, se kterou jsem si zkoušel hrát dneska, podle fotky asi nejschopnějšího okna z chalupy (první záběr) jsem v grafickém editoru od skaneru (kde jdou kreslit svislé a vodorovné linky) jsem udělal obrysy okna s parapetem (druhý záběr) tak aby se daly jednotlivé plochy označit a barvit (při ručním kreslení v měřítku 1:100 pro mě téměř nemožné), pak jsem je zkoušel vybarvit jen barvami co mi nabídl program, což není nic moc (třetí záběr), pak jsem stejný obraz zaplnil po částech původní fotkou okna, trochu upravil barevně, klonováním atd (čtvrtý záběr)
Obrázek
předtím jsem použil jen kopii upravené fotky do prostoru okna, tohle by mohlo být zase o něco lepší, ještě ale zkusit jak to bude vypadat a jak to bude čitelné v menším, pak by se to tam dalo předělat
střecha je taky textura z kousku fotky z té chalupy (tam kde nebyla moc zarostlá mechem, a v ploše tonálně rozdílná) a naklonovaná do větších rozměrů, mám i kreslenou v grafickém editoru, ale ta působila skoro až nepřirozeně zánovně, takhle je víc koukatelnější, aspoň pro mě
ano dají se zdarma sehnat i textury na netu, ale ně vždy je jasné nakolik jsou volně šiřitelné, kdybych je chtěl použít dál, tak se snažím tvořit spíš své vlastní, ať už z toho co jsem kdy kde nafotil či si je vytvářet celé uměle
jedna ukázka z předchozí vystřihovánky co sem tvořil asi před dvěmi roky
Obrázek

než se propracuji do kvalit Milana Bartoše, to si asi počkáte :oops: stavby má ale opravdu hezky udělané, ale i Ondřej Hejl má hezké stavby, které mě zaujali :) no mám se ještě hodně co učit, už jen kdyby bylo tolik motivace a chuti co času ...
co se náročnosti týče, toť otázkou, občas i já si dělám něco náročnějšího než to v reálu je :D ale tak nějak je v plánu se částečně opičit zpracováním po modelech co jsou na stránce http://www.gleimo.de jako základ vystřihovánka bez okras, jen obrazová, tak aby ji zvládli i téměř nezkušení, s tím že k tomu budou jako dodatek přílohy (okna, dvěře, na nalepení na vrch nebo na vlepení dovnitř jak je běžné u jiných vystřihovánek) tak aby to uspokojilo i náročnější ...
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od jafobe »

na původní chalupě se zatím moc nepokročilo, trochu sem se věnoval další asi o kilometr vedle, která také nejspíše letos zmizí :(
zatím je nafocená a změřená dodnes stojící část, je to ale jen asi polovina původní vesměs (roubená), mívala druhou polovinu zděnou (z té jsou zatím známy jen katastrální výměry a to že byla o něco vyšší a větš, ale nějaké fotky na kterých by byla i druhá polovina, snad k dispozici také budou), místo druhé půlky stojí v součastnosti garáž na části původní zastavěné plochy
zatím jsem teda stvořil jen známou polovinu bez terénu, ten je zhruba znázorněn na zkušebním modelu, pro porovnání i druhá hotovější chalupa

Obrázek
talien
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 26.1.2012 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od talien »

jafobe píše:trochu sem se věnoval další asi o kilometr vedle, která také nejspíše letos zmizí :(
zatím je nafocená a změřená dodnes stojící část, je to ale jen asi polovina původní vesměs (roubená), mívala druhou polovinu zděnou (z té jsou zatím známy jen katastrální výměry a to že byla o něco vyšší a větš, ale nějaké fotky na kterých by byla i druhá polovina, snad k dispozici také budou)
Je super, že se takhle snažíš aspoň zaznamenat původní lidové stavby. Chvályhodná snaha! Je to rozhodně inspirace. A obě stavby vypadají jako modely moc dobře. Těším se na finální podobu! :)
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od jafobe »

nedělám to vše přímo kvůli sobě, kvůli sobě jen to co zaujmě mě, tyhle dvě stavby jsou víceméně na přání mámy hlavně z důvodu že se dozvěděla ža mají zmizet, osobně bych si asi vybral jiné i když obdobné poloroubené konstrukce, ale tohle si zaslouží trochu předběhnutí :)
no snad se dokopu do finále :D aspoň do nějakého prezentovatelného pro zájemce o lepení
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od jafobe »

po menší pauze s odskoky k jiným věcem (i jiným vystřihovánkám), se dostalo i na snad poslední překreslování vystřihovánky poloroubené stavby, zatím k tomu není návod, chlopně jsou spíš jen orientačně (pro své potřeby jsem to tvořil bez nich), takže nejsou úplně přesné jak by asi měli být, ale jsou jen tak od ruky ... místo návodu zatím může posloužit fotopostup s připomínkami ze zkušebního lepení poslední vystřihovánky http://jafobe.rajce.idnes.cz/chalupa_postup_lepeni#
ještě něco málo se bude muset doladit
Obrázek
Obrázek

a čekatelé se už můžou vrhnout na lepení ;)
info máte v SZ, není tam vše jako v klasické vystřihovánce označené co a jak ohýbat, chlopně jsou spíš jen naznačeny, takže v případě dotazů a nejasností se můžete ozvat

jinak poslední vezze se zdá být bez větších problémů, snad jen krom drobných nepřesností vzniklých tlouškou čar při řezu či ohýbání ... přeci jen to je kreslené přímo v měřítku 1:100 na A4 :( a pár chlopní hlavně na dveřích a okýnkách bude na modelářích jestli si je udělají nebo ne ... no snad se časem propacuji ke kompletnímu kreslení v počítači, pak by to už mohlo být lepší :)

a jak šel čas ... úplně první pokusné obvodové zdi už skončili dávno v koši, takže první je pokusný model na 80 gramovém papíře jen s náznaky terénu, pak pokusný model v menším ještě bez předzahrádky, další kterému neseděl štít a měl střechu z textury bez okrajových řad eternitových tašek, a poslední dvy jaou z posledního týdne kdy se dolaďovali detaily tisk ... střecha je též komplet kreslena, jako i dveře a roubení, jen okna jsou textury upravené z originálnívh fotek chalupy
Obrázek

a jedna z chaloupek už připravených na export ...
ObrázekObrázek
petrapodzim
Příspěvky: 93
Registrován: stř 10.10.2012 15:03

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od petrapodzim »

Moc pěkná prácička ten plot je úžasný :-) , bude se chalupa vydávat?
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: poloroubený dům z Jizerských hor, vlastní stavba

Příspěvek od jafobe »

petrapodzim píše:Moc pěkná prácička ten plot je úžasný :-) , bude se chalupa vydávat?
děkuji ;) plot, teda jeho větší část, je jen naštípaná bambusová špejle a pak lepení s pinzetou, viz postup zkušebního lepení
s oficiálním vydáváním nevím jak to bude, jestli k tomu vůbec někdy dojde nebo ne, i když i tom se trochu uvažovalo, ale na oficiální vydávání by to muselo být asi líp zpracované ...
víc v SZ
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“