Cífkův statek v Třebízi / R. Vyškovský, ERKOtyp / 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Cífkův statek v Třebízi / R. Vyškovský, ERKOtyp / 1:150

Příspěvek od IceZero »


Rozhodl jsem se, že si zkusím odpočinout od modelů techniky, která mi zrovna nejde tvarovat a retušovat tak jak bych chtěl a radši se budu učit správný postupy na krabičkách. Takže plánovaný bobřík s jedním modelem z každé sekce se na chvíli odkládá - stejně bych to nezvládl tak pěkně, abych byl sám se sebou spokojen natož se někde mohl pochlubit. Vrhl jsem se na starou sbírku z ABC. Probral jsem krabici a narazil na pár jedinců. Tak uvidíme co z toho spatlám. Tohle je první z nich.


Něco o předloze:
Poprvé vyšel jako součást Skanzenu ABC (ročník 24, číslo 4). Jde o část rozsáhlého statku čp.1 z Třebíze na Slánsku (okres Kladno ve Středočeském kraji). Z toho jsem lepil první pokus ale hrneček s kávou položený blízko rozstříhaných dílků modelu byl tak nějak proti - mrcha jedna :roll: Pro příště mám ponaučení, že občerstvení patří jinam. Takže jsem objednal u Vyškovských celý model, který byl dokončen asi po třiceti letech, od vydání v ABC a začínám znovu.
model dorazil proklínanou Českou poštou podezřele brzo Obrázek

Ještě koukám po okolí jestli už někdo lepil, moc toho není a tak pro ukázku vkládám fotku od JoKa - Obrázek a ještě jednu fotku samotného statku ze stránek Erkotypu Obrázek Uvidíme jak se s tím poperu a doufám, že na Papírový království v Lužánkách budu schopen model přivést a nechat si poradit v čem se zlepšit - určitě toho bude dost 8-)


Začal jsem přípravou - nařezání hran. Rozstříhání na jednotlivé díly a prořezy si nechávám, po minulé zkušenosti s kafem, radši na každý díl zvlášť. Pár fotek už mám, něco snad ukážu během týdne ...
Knox

Re: Cífkův statek v Třebízi / Erko typ / 1:150

Příspěvek od Knox »

Držím palce. Na tento statek se chystám od té doby co jsem jej dostal a stále nic... Je to taková malá srdcovka :) Tak nespěchej
Melchior
Příspěvky: 102
Registrován: ned 22.1.2012 16:57
Bydliště: Pardubice

Re: Cífkův statek v Třebízi / Erko typ / 1:150

Příspěvek od Melchior »

Budu poctive sledovat mam ho totiz pres Aukro taky z ABC :)
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Cífkův statek v Třebízi / Erko typ / 1:150

Příspěvek od IceZero »

Melchior píše:Budu poctive sledovat mam ho totiz pres Aukro taky z ABC :)
- nevím jestli myslíme to samé, ale jak mě na starým fóru poradil Aki, v ABC vyšla před lety jen část. Arch. Vyškovský model dokončil po docela dlouhé době (jak jsem psal v úvodu), takže zbytek statku v časopísmu už nevyšel. A je fakt, že lepit komplet na části z toho co vyšlo před lety a zbytek dokončovat z Erka může znamenat docela odlišný barvy tisku - i když to zase já se svou poruchou barvocitu nepoznám... Takže zvolena jistota a lepím z kompletu od Erka, pro jistotu teda okopírovanýho, protože znám svoje nešikovný ruce :D

tak mezitím co vznikalo nový forum se se trošku snažil a věnoval se lepení. Tady je pár fotek:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
V zábradlí jsem doslova propitval otvory, aby vypadalo trošku plastičtěji.Teď mi prosychá střecha, kterou jsem pro jistotu podlepil a taky ještě po vzoru StandyF trošku zpevnil kartonem celý komplet traktu, aby mi líp držel tvar. Fotky dám až mi to pěkně proschne.

Asi sem něco trošku podcenil - nejspíš svoje schopnosti, ale když si nasucho složím přední štít a dvorní trakt, který mají přijít na sebe, vznikne mi v místě napojení na střechu mezera asi 1,5 mm. Zajímavý je, že jenom na venkovní straně - zevnitř dvora je to v pohodě - tak netuším kde jsem udělal chybu. Budu muset nejspíš vlepit nějaký kousek "omítky" aby to nebylo vidět.

Obrázek
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Cífkův statek v Třebízi / Erko typ / 1:150

Příspěvek od IceZero »

sem si asi to Knoxovo nespěchej vzal k srdci nějak moc :lol: spíš to bylo přebytkem práce v zaměstnání a tak mi střecha za těch 14 dní pěkně proschla. Při kompletaci stavení jsem si radši vložil do stropu pás kartonu, aby se mi líp udržoval tvar a stejně tak kousíček před ke štítu. Nakonec co nedopadlo tak špatně jak jsem čekal. Do střechy jsem ještě vložil komíny a pak teprve začal lepit ke štítům - hrál sem si s tím skoro dvě hodiny, hrůza no :roll: Ale jinak se celek až na tu chybičku minule lepí krásně a všechno sedí, jen se musí trošku přemýšlet pokud člověk začne podlepovat...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jo a při lepení střechy na stavení jsem přišel na jednu drobnost, kterou zkušenější určitě znají - mě bylo blbý se ptát a tak jsem si trošku naběhl. Kdyby si chtěl někdo další pomoci tím kartonem pro udržení tvaru, doporučuju nechal si u obou štítů mezeru aspoň na skalpel nebo pinzetu. Bez téhle mezery se střecha ke štítu lepí vážně blbě :evil:
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Cífkův statek v Třebízi / Erko typ / 1:150

Příspěvek od stop_r »

Nerozmýšľal si o fotkách bez toho orezania a vkladania na modré pozadie ? Myslím že s estetického hľadiska to nieje najšťastnejšie riešenie. Mne osobne to kazí pocit s tvojej práce.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Cífkův statek v Třebízi / R. Vyškovský, ERKOtyp / 1:150

Příspěvek od IceZero »

no po pravdě to není ořezávaný ale focený na bílým pozadí, který je přelitý modrou barvou potom - i když je fakt že v některých místech se to nezadařilo úplně :( spíš asi někde pořídím roli barevnýho papíru a tím to vyřeším líp.
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Cífkův statek v Třebízi / R. Vyškovský, ERKOtyp / 1:150

Příspěvek od stop_r »

A prečo nenecháš to biele pozadie ? Myslím že vôbec nelepíš zle, ale toto mi naozaj kazí prezeranie tvojich fotiek :) Neber to v zlom :)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Cífkův statek v Třebízi / R. Vyškovský, ERKOtyp / 1:150

Příspěvek od Aki »

mě ta modrá naopak neruší, líbí se mi to... akorát některý hrany vypadaj trochu okousaný no :)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Cífkův statek v Třebízi / R. Vyškovský, ERKOtyp / 1:150

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Není to hezké s uměle vatvořenou modrou. Přirozené jednolité pozadíí bude určitě lepší....a může to být klidně i ta bílá.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Cífkův statek v Třebízi / R. Vyškovský, ERKOtyp / 1:150

Příspěvek od IceZero »

moc mi to nejde to přiznávám, ale pokusil sem se postup na fotit na jednolitějším pozadí. Chci teď trošku zabrat, abych mohl do Lužánek vzít aspoň tu část, která kdysi vyšla v ABC. Jenom zaměstnavatel je nějak proti a pořád mě zásobuje jako pan Karfík a moc času mi tak nezbývá :cry:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

teď pokračuju na okýnkách špýcharu, zkusil sem tu fintu s lepící páskou co popisovala Luisa a přiznávám, že je to docela pohodlný nápad. člověk se prostě pořád učí.
P.S. i s těma mýma blbýma očima vidím, že to barevně není úplně ono, ale snažím se
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: Cífkův statek v Třebízi / R. Vyškovský, ERKOtyp / 1:150

Příspěvek od stop_r »

No fotky sú rozhodne lepšie :)
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Cífkův statek v Třebízi / R. Vyškovský, ERKOtyp / 1:150

Příspěvek od Pavlik99 »

Několik pěkných záběrů tohoto statečku na mne vyskočilo z nového seriálu ČT První republika. Zvláště díl Španělská chřipka byl na ty záběry bohatý.
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“