Kozí Hrádek u Tábora / R. Vyškovský / ABC / 1:250 - HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Kozí Hrádek u Tábora / R. Vyškovský / ABC / 1:250 - HOTOVO

Příspěvek od Martin Č. »

Po hradu Sion jsem měl už delší dobu zálusk na Kozí Hrádek u Tábora proslavený především působením Mistra Jana Husa.

První zmínky o Kozím Hrádku pocházejí z roku 1377; byl v držení Vlčka z Kozího, pak Jana z Hardeka, od 1391 Jindřicha z Hradce a od roku 1406 Viléma z Újezda. Přesné údaje o pánech na Hrádku v dalších letech, zejména kolem roku 1413 nejsou známy, ale uvádějí se jména: Oldřich Vavák z Hradce, Ctibor z Kozího či Anna Mochovská. Tito byli přívrženci kazatele a reformátora Mistra Jana Husa – a právě zde od léta 1413 (a také v Ústí - od června 1414 na pozvání Jana z Ústí) Jan Hus nalezl útočiště. U Kozího Hrádku i v okolí kázal, věnoval se práci na svých dílech, dokončil zde svou významnou „Postilu“ a sepsal např. traktát "O svatokupectví", "O církvi" nebo spis "O šesti bludiech". Z jihu Čech odešel 15. července 1414 na hrad Krakovec u Rakovníka a pak nastoupil v říjnu svou poslední cestu do Kostnice, kde byl za své názory 6.července 1415 upálen.

Kozí Hrádek byl rozměrově nevelký, zhruba o velikosti asi 60 x 30 metrů (tedy necelých 2000 metrů čtverečních). Obehnán byl 140 cm silnou zdí, na východní straně s bránou. Měl 18 m hlubokou studnu a ve skále tesané sklepní místnosti. Vnitřní hrad měl také silnou zeď a 25 m vysoký věžovitý pánův palác. Celkem však byl málo chráněný terénem, prakticky jen vodními příkopy. V roce 1438 vyhořel. Historikové se ve faktech rozcházejí, ale pravděpodobně byl vyloupen a vypálen žoldnéři Albrechta II. Habsburského při obléhání Tábora, když vojsko mělo ležení u nedaleké obce Měšice.

Tolik Wikipedie.

Na Kozím Hrádku jsem zatím nebyl, zde proto vypůjčené foto ze stránek zamky-hrady.eu a současný půdorys z map.cz

Obrázek Obrázek

Model vyšel v ABC, tuším v roce 2009 a o něco málo později se do něj vrhlo paralérně hned několik modelářů. Já se tedy přidávám o pár let později.

Model jsem si vzal jako kratochvíli na svou první letošní kratší velikonoční dovolenou do Českého ráje, kde nám počasí příliš nepřálo, ale na pěkné památky to nemělo takový vliv. Chcete-li si prohlédnout fotky staveb, jejichž modely možná znáte (Humprecht, Kost, Valdická brána v Jičíně, Sychrov, Trosky, Mnichovo Hradiště), mrkněte klidně do mé rajčatové galerie.

Ale zpátky k modelu Kozího hrádku. Většinu papírové části jsem slepil za tři odpoledne až večery v Českém ráji, zbytek jsem dolepil na Velikonoční pondělí večer již zpět doma. Terén tentokrát nebudu pojímat velkoryse jako u Sionu, nechci aby hrad zabíral moc místa. Mistrem zvolené měřítko ani omezené prostředky na dovolené mi nedovolily ani převeliký tuning. Vyřezal jsem jen „vzduchové otvory“ ve studni a ve zvoničce na střeše paláce - prostě kratochvíle a žádné modelářské přemety ve stylu pšenickoblatských došek.

Hlavní budovy jsem podlepoval tvrdým papírem, protože ten z ABC je tenký více než bylo únosné. Až po definitivním slepení jsem s mírnou hrůzou zjistil, že papír byl nejen tenký, ale po podlepení na zdech vysvitl i jeho perstrobarevný rub :? Čili hrádek má tak trochu karetní nádech s prosvítajícími srdci, káry, piky a kříži...No nic. Modely zásadně nepředělávám, vše mastím na první dobrou, takže to tak zůstane.

Vnitřní hrad s obytnou věží a hospodářskou budovou
Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek


Předhradí s černou kuchyní a bránou
Obrázek Obrázek

Obrázek

Kompletace a terén příště.
Naposledy upravil(a) Martin Č. dne pát 20.4.2012 19:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozí Hrádek u Tábora / R. Vyškovský / ABC / 1:250

Příspěvek od Martin Č. »

Kompletace a terén

Terén jsem zvolil jednoduchý, příkop a palisády se konat tedy nebudou, v rámci úspory místa jen prostý kopeček z kartonu na kostičkách, kostry a toaleťáku.

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozí Hrádek u Tábora / R. Vyškovský / ABC / 1:250

Příspěvek od Martin Č. »

A šmitec

Jak psáno na začátku, až na terén to byla oddychovka, abych použil naučený termín - žaves ;)
Někdy zkusím vzít zas model ven...o některém víkendu, jestli bude pěkně.
Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Melchior
Příspěvky: 102
Registrován: ned 22.1.2012 16:57
Bydliště: Pardubice

Re: Kozí Hrádek u Tábora / R. Vyškovský / ABC / 1:250

Příspěvek od Melchior »

Moc pekné ;)
Uživatelský avatar
zapty
Příspěvky: 179
Registrován: úte 21.2.2012 21:22
Bydliště: Miličín

Re: Kozí Hrádek u Tábora / R. Vyškovský / ABC / 1:250

Příspěvek od zapty »

pekna prace :D
CSR
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 8.3.2012 21:19
Bydliště: Praha

Re: Kozí Hrádek u Tábora / R. Vyškovský / ABC / 1:250

Příspěvek od CSR »

moc pěkné
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kozí Hrádek u Tábora / R. Vyškovský / ABC / 1:250

Příspěvek od Martin Č. »

Děkuji všem!
Ještě přidávám slíbené venkovní fotky z dnešního odpoledne. Tentokrát se mi asi nepovedly až tak jako u Sionu, ale aspoň pár koukatelných snad je. Holt kolem našeho domu jsou všude paneláky, když chce jeden fotit po sluníčku, a foťák sice do trávy zabořím, ale hlavu úplně ne.

Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kolyxxx
Příspěvky: 12
Registrován: stř 17.2.2016 11:14

Re: Kozí Hrádek u Tábora / R. Vyškovský / ABC / 1:250 - HOTO

Příspěvek od kolyxxx »

hezký hrádek, taky se na něj chystám
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“