Skuhrov nad Bělou / R. Vyškovský, Erkotyp / 1:300 HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Skuhrov nad Bělou / R. Vyškovský, Erkotyp / 1:300 HOTOVO

Příspěvek od Martin Č. »

Ahoj všem,
dnes přináším pár venkovních fotek modelu Skuhrova nad Bělou, který Richard Vyškovský vytvořil před téměř 20ti lety patrně dle rekonstrukcí Augusta Sedláčka.

V místě samotném jsou dnes jen terénní pozůstatky hradu - 2 návrší, kde stálo předhradí a vlastní hrad. Nachází se tu prostor pro různá představení, dřevěné sochy, tam kde stával hrad je dnes dřevěná rozhledna, kterou manželka loni okomentovala slovy "na takovejch posedů už jsem vylezla..." :-)
Krátká loňská návštěva během dovolené byla ostatně záminkou, proč jsem hrad letos na jaře slepil. K fotkám jsem se dostal až nyní, postup, jako v posledních letech většinou, nemám bohužel zaznamenaný vůbec.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1057
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Skuhrov nad Bělou/ Richard Vyškovský / Erkotyp 1:300 HO

Příspěvek od rybak »

Paráda. Moc hezky nafocený
Jave
Příspěvky: 40
Registrován: ned 30.7.2017 9:11

Re: Skuhrov nad Bělou / R. Vyškovský, Erkotyp / 1:300 HOTOV

Příspěvek od Jave »

Hezky slepené i nafocené. Povedl se.

Jen dodám takový postřeh z historického hlediska co se týče těch zvolených erbů - Lichtenburkové se Skuhrovem nikdy nic společného neměli. A teď tedy ještě trošku odbočím než se dostanu k pánům zubří hlavy aby to dávalo smysl ........

V roce 1457 získává Skuhrov Jiřík z Kunštátu a Poděbrad který vzápětí Skuhrov podřizuje (připojuje) ke svému litickému panství se stejno jmenným hradem jakožto v této oblasti jeho hlavním sídlem. Díky čemuž Skuhrov ztrácí sídelní a správcovskou úlohu a dle všeho vede definitivně k urychlení jeho zpustnutí.

….. když roku 1495 kupuje litické panství Vilém z Pernštejna je již uváděno pouze městečko Skuhrov. Hrad Skuhrov je již uváděn pustý (zřícenina).

Za mojí maličkost si ještě dovolím poznamenat - asi nejideálnější je, modely hradů eventuelně vyšperkovávat erby pánů z období (roků) které by ten model měl znázorňovat - kdo ho v ten moment vlastnil.
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“