Vodní hrad Švihov / Betexa / 1:340

Odpovědět
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Vodní hrad Švihov / Betexa / 1:340

Příspěvek od IceZero »

no v rámci corona volna jsem se rozhodoval co s volným časem, kterého teď asi všichni máme trošku víc než je obvyklé. Sice mě trošku inspiroval kaktusák s vodojemem ze Spolany od Ondry ale nakonec jsem při prozkoumávání skříně s archivem narazil na folii se Švihovem od Betexy - kdysi jsem měl bláznivý nápad, že si slepím jihočeské hrady a zámky a tenhle (no jo dobře není to úplně Jihočeský kraj) byl nejspíš mezi nimi. Jenže po slepení Hluboké jsem z původního nápadu rychle vycouval - tolik místa přece jen nemám :D ale zmenšenina by snad jít mohla.
Inspiroval jsem se u již slepených modelů a využil situace... poněkud divné měřítko 1:340 vzniklo zmenšením původních stránek na A4

úvodem tedy něco málo z historie předlohy - uvnitř modelu je krátký exkurs uveden taky, můj text je od strýčka googla

Hrad Švihov nechal zbudovat na konci 15. století královský sudí Půta Švihovský, jeden z nejvýznamnějších mužů rodu Rýzmberků. Obratně se pohyboval na dvoře krále Vladislava II. Jagellonského a nabyl nemalého vlivu a majetku. Kromě hradu Švihova připojil Půta k rýzmberskému panství také hrady Rábí, Horažďovice a Prácheň. Od krále jako zástavu za půjčení jistého finančního obnosu dostal do vlastnictví také Roudnici nad Labem v Severních Čechách nebo knížectví Kozelské ve Slezsku.
Hrad Švihov byl od prvotní myšlenky komponován jako umělý ostrov. Budovy v centrální dispozici tvořily jádro hradu s paláci, kaplí a schodišťovou věží a uzavíraly tak čtverhranné vnitřní nádvoří. Chráněny byly pásem vnitřních hradeb se čtyřmi nárožními baštami a prvním vodním příkopem. Druhý pás hradeb, také s vodním příkopem, obkružoval jádro hradu a zesiloval tak možnosti obrany. Tato druhá stavební fáze byla však dokončena až po Půtově smrti (1504), tedy již na počátku 16. století. Na dostavbě se výrazně podílel i známý pozdně gotický architekt Benedikt Ried (Rejt). Oba vodní příkopy byly napájeny vodou z řeky Úhlavy.
Po Půtově smrti zdědili hrad jeho dva synové Václav s Jindřichem. Nepodařilo se jim však panství udržet a museli se postupně svých majetků vzdávat. Hrad Švihov prodali roku 1548 Heraltu Kavkovi z Říčan a ze Štěkně, jehož dva synové se hradu o padesát let později v roce 1598 opět zbavili. Tentokrát byl kupcem Humprecht Černín z Chudenic.
Více si snad každý dokáže najít třeba tady

Obrázek to jen, že nekecám a fakt sem to zmenšoval z koupenýho originálu

no a samotný model - nestavím tak úplně podle návodu. Začal jsem obvodovými budovami

Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek

následovala chvíle napětí a kompletace budov do obvodového celku... pro jistotu jsem si pomohl malými svěrkami (pořízeny za pár korun v jednom hypermarketu se stavebninama a vším možným ostatním)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A dnešním závěrem jsem se přesunul na vstupní věž a hradbu

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

snad počasí dovolí a budu moct pokračovat, protože se mi ta zmenšenina za prvý docela líbí a za druhý je to vážně skladný - tím by se mi mohl splnit sen a mít doma nejznámější jihočeské památky, když už ty co se mi líbí vyšly tiskem
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Vodní hrad Švihov / Betexa / 1:340

Příspěvek od Gerry »

Jihočeské? Člověče, ty nevíš co to je dráždit Západočechy bosou nohou? :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodní hrad Švihov / Betexa / 1:340

Příspěvek od IceZero »

Gerry píše: dráždit Západočechy bosou nohou? :lol: :lol: :lol:
:ugeek: no myslim že sem v jedné závorce textu psal, no dobře není to úplně Jihočeský kraj... Ale je to směšný kousek vedle :)
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Vodní hrad Švihov / Betexa / 1:340

Příspěvek od Gerry »

Já vím...ale bránit se musíme, ne? :-D
Geralt
Příspěvky: 15
Registrován: pát 3.1.2020 12:16

Re: Vodní hrad Švihov / Betexa / 1:340

Příspěvek od Geralt »

Mohu se zeptat jak jsi to zmenšil? Z původních stránek na A4? Jaká stránka to byla předtím?
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodní hrad Švihov / Betexa / 1:340

Příspěvek od IceZero »

Ahoj no zeptat se určitě můžeš :D Vzniklo to kvůli prostoru a taky přiznejme si, model není zrovna moc detailní a tak se v menším vyhotovení ty detaily spíš oželí.
Když koukneš na první fotku, tak nahoře hromádky vidíš zmenšený kopie, pak originál a dole originál návod. Původní ale není klasická řada papíru, aspoň podle mě a mého metru - je to něco mezi A3 a B3. Kratší hrana originálu má 320 mm. Originál projet velkoformátovým skenerem, protože na A3 to nevyjde, a pak vytištěno tak že obě původní stránky jsou na jednu A4. Délka kratší hrany na kopii je pak 188 mm. potom tedy 320/188= 1,70212 a v přepočtem původního měřítka 1:200 se dostávám někam na těch 1:340
Geralt
Příspěvky: 15
Registrován: pát 3.1.2020 12:16

Re: Vodní hrad Švihov / Betexa / 1:340

Příspěvek od Geralt »

Hustý! Dík.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Vodní hrad Švihov / Betexa / 1:340

Příspěvek od IceZero »

No a drobné pokračování je na světě... Budovy jsem měl slepený do kompletu už posledně, teď jsem je usadil na základ terénu z vystřihovánky a začal pracovat na vstupní části. Zkompletoval jsem obě bašty a taky terén mezi vstupem a budovama. protože si chci udělat jiný terén, nemám tuhle část přilepenou ke kompletu

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

jo a ta žlutá páska je kolem zbytků po věžích a zdích schválně... před jejich usazením chci udělat travní posyp- ale ten musím napřed přizpůsobit
BlueShark
Příspěvky: 175
Registrován: stř 2.12.2015 8:52

Re: Vodní hrad Švihov / Betexa / 1:340

Příspěvek od BlueShark »

Ahoj modeláři, musím projevit poklonu, krásný model. Vůbec jsem teď poslední dobou nekoukal co je zde nového a úplnou náhodou jsem narazil na další skvost od M. Bartoše a co je smutné, že už to vyšlo 2 roky zpět a já ostuda nic nevím. Karlštejn jsem stavěl od Milana a dostavěl v prosinci 2020.
Pak jsem měl pauzu, maluju teď modely Warhammeru atd a času není moc :)

Koukám že nic nového se tu dlouho neobjevilo, budu rád když se mi ozveš klidně SZ. Mám pár otázek :)
Ať se daří a rád zde uvidím nějaký progress :)
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“