Lovecký zámeček Svatý Hubert / O. Hejl / 1:150 / HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dolly
Příspěvky: 113
Registrován: pon 21.1.2013 17:49
Bydliště: Praha 5 - Zličín

Lovecký zámeček Svatý Hubert / O. Hejl / 1:150 / HOTOVO

Příspěvek od Dolly »

Lovecký zámeček se nachází kdesi v lesích za Rakovníkem, nechali jej postavit počátkem 18. století Černínové z Chudenic. Součástí areálu je hájovna a další obytné a hospodářské objekty. Nyní zámeček vlastní Lesy České republiky a svému původnímu účelu slouží dodnes.

Obrázek Obrázek

Něco takového tu ještě nebylo, tohle mě padlo do oka, takže jsem se ujal si to slepit. Začal jsem pracnou drobotinou. Spodní vikýřky jsem trochu potunil, tak, aby dřevěná výplň byla plasticky zapadnutá. Takže jsem musel oválné otvory vyříznout. První vikýř jsem pokazil, ono je to tmavé a nezřetelné, tak jsem špatně viděl čáru rozhraní. Tak jsem si čela vikýřků znovu nakreslil a vytisknul, tentokrát s bílými otvory. Okénka mají velice úzké špaletky, cca 1,2 mm, tak jsem si je vkládal do rámečků z 1 mm kartonu jako do protikusu, aby držely tvar při osazování.

Obrázek Obrázek Obrázek

Polygonální celky si vyztužuju žebry z kartonu, aby to drželo tvar:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Dolly dne sob 6.6.2020 14:38, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecký zámeček Svatý hubert / O. Hejl / M 1:150

Příspěvek od Aki »

Pěkně ti to roste, taky se na něj chystám. :) Už jsem si i vyleptal jelena na střechu. Mám jich pár navíc, kdybys chtěl ;)
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Lovecký zámeček Svatý Hubert / O. Hejl / M 1:150

Příspěvek od PeGo »

Pridám fotku spomínaného leptaného dielu. Pre predstavu je to rozmer 12x17mm. Odporúčam aj iné sú parádne. ;) . Super robota Aki.
Obrázek
Uživatelský avatar
Dolly
Příspěvky: 113
Registrován: pon 21.1.2013 17:49
Bydliště: Praha 5 - Zličín

Re: Lovecký zámeček Svatý Hubert / O. Hejl / M 1:150

Příspěvek od Dolly »

Zdravím Aki a PeGo!
Vidím, že téma tohoto zámečku je předurčeno, aby se točilo kolem jelena, kolem toho malého ukrutného nic, co se vejde na nehet od ukazováku! Škoda, že už mám napatláno do foroty, takže jsem tuto noční můru již pořešil (viz popis níže). Nicméně, proč ne, jelena mohu kdykoliv vyměnit, a posune se to malé prd na makovici na jiný level, takže díky pánové za nabídku! Počítám, že bude v dubnu opět na Chodově akce, tak bychom se tam mohli potkat, asi za to budeš chtít nějaký peníz, no problem. Koukám, že je jelen proveden vskutku realisticky podle skutečnosti, pro porovnání přikládám výřez z vlastní fotky. Sedí figura paroží i postavení uší, snad akorát ta zadní noha je poněkud více vztyčena nad tím obláčkem :lol: . Předpokládám, že uvedený rozměr je včetně toho rámečku, aby to sedělo v měřítku.

Obrázek

Tyto doplňky by se měly na e-šopech rovnou nabízet k modelům a autoři by se měli postarat a držet krok, jsou to detaily na hranici proveditelnosti. Viděl jsem na jednom webu, že se nabízely i sady rezinových křížků na kostelíčky kromě klasických laserových doplňků.

A teď ke stavbě:

Římsu jsem si kvůli udržení geometrie navrstvil z kartonu a polepil dílem z vystřihovánky, ale přidal jsem tam jeden odskok aby to bylo plastičtější. Udělal jsem terén, kostra z modelářských lišt a něco jako vrstevnice z balzy. Zámeček je na mírném svahu, přičemž kolem zdí je jakýsi okapní chodník vyspádovaný od baráku. Myslím, že jsou tam dřevěné štěpky, nebo možná štěrk, nevím přesně. Tak jsem tam nasypal piliny.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jelena jsem si vyfotil, pak v "Malování" vyretušoval ztmavlé pozadí opět do běla, 8x vytisknul na kancelářský papír. Jelena jsem podlepil papírem, prolil vteřiňákem a asi na čtvrtý pokus skalpelem pod lupou vytesal. Makovici jsem si vysoustružil ve vrtačce z javorového dřeva.

Obrázek Obrázek

A po papírové stránce je již zámeček hotov, potřebuju přilepit vížku a zaretušovat kolem ní, nabarvit korouhvičku a ještě dosypat nějakou trávu na podložku.

Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Lovecký zámeček Svatý Hubert / O. Hejl / M 1:150

Příspěvek od Aki »

Ahoj, uvedený rozměry jsou včetně rámečku, jelen by měl bejt stejně velkej, jako ve vystřihovánce - čistý rozměry včetně tyčky jsou cca 9,5 x 13mm. Nožku má nakreslenou správně, ta PeGova se buď při přepravě, nebo při manipulaci malinko ohnula. Snažím se to balit tak, aby to naše slavná pošta doručila celý, ale některý kousky jsou tak titěrný, že se s nima musí zacházet hodně opatrně... Tady je náhled na šablonu paroháče:

Obrázek
Uživatelský avatar
PeGo
Příspěvky: 143
Registrován: pát 20.1.2012 22:25

Re: Lovecký zámeček Svatý Hubert / O. Hejl / M 1:150

Příspěvek od PeGo »

Tak Aki ma predbehol, áno uvádzal som rozmery rámčeka. Ten tvoj je super zvládnutý a s tou makovicou si to dobre vymyslel. Noha sa dá do správnej polohy. :lol: inak zaujímavo riešený terén z tej balzy.
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Lovecký zámeček Svatý Hubert / O. Hejl / M 1:150

Příspěvek od Gerry »

Jinak Svatý Hubert doporučuji navštívit, nachází se v krásné krajině Jesenické pahorkatiny na silnici z Jesenice do Čisté, mimochodem nejbližší vesnice za ním je Velká Chmelištná, kde se natáčela část filmu Smrt krásných srnců (scény s "jednokaprovým" rybníkem).
Uživatelský avatar
Dolly
Příspěvky: 113
Registrován: pon 21.1.2013 17:49
Bydliště: Praha 5 - Zličín

Re: Lovecký zámeček Svatý Hubert / O. Hejl / M 1:150 / HOTO

Příspěvek od Dolly »

Gerry:
Záměček je velmi půvabné romantické a tiché místo a asi 1,5 km severozápadně u osady Plaveč stojí zmenšená depandance zámečku, rovněž osmiboký patrový altán s mansardovou střechou.

Zámeček je dokončen, od totálního finiše jsem se ještě zaseknul nad pokusy, jak vyrobit kovářská zábradlí francouzských oken v patře. Zkoušel jsem je uplést z drátku, nebo niti, ale bez úspěchu. Vystřihovánka je neobsahuje. Nakonec se mě kdosi nabídnul a nechal jsem si je vyřezat laserem. Rovněž se mi objevily fuky asi 3/4 mm široké mezi římsičkami, tak jsem je dolepil proužky papíru.

Obrázek Obrázek

Ještě jsem dle skutečnosti přidělal sluneční hodiny na vstupním průčelí - nakreslil, vytisknul, vyříznul a nalepil. A zde finální foto zámečku z různých stran.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“