hrad Přimda / autorský model / 1:200

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

hrad Přimda / autorský model / 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím vespolek,
dovolím si zde představit můj poslední a asi i nejrychlejší model. Stavět jsem jej začal 26. prosince loňského roku a dokončil minulou sobotu, 1. února. Což dohromady dělá něco málo přes měsíc............... A proč takový fofr? Protože jsem podklady dostával postupně během celého podzimu a poslední obdržel až v první polovině prosince. A termín dokončení byl daný..........
Model byl totiž stavěn ve spolupráci s archeologem Tomášem Maříkem, stejně jako předchozí Volfštejn, pro tematickou výstavu v Muzeu českého lesa v Tachově, kde nejspíše po jejím skončení už zůstane. Proto zatím vůbec nevím, zda se s ním objevím na nějaké soutěži.

Jinak stavěno mým obvyklým způsobem, vše rýsováno a kresleno ručně. Textury fasád, střech, zdiva jsou vybarveny vodovkami a temperou. Terén je z extrudovaného polystyrenu, tvarovaného skalpely, natřeného Uniflotem a barveného akrylovými barvami. Vše poté dokončeno molitanovou drtí, přesátou zeminou atd.

A teď k samotnému hradu, domečkářům jej není asi třeba zvláště představovat. Ale přesto pár slov k předloze.
Přimda je nejstarším dochovaným kamenným hradem na našem území. Nachází se na dominantním kopci nad stejnojmenným městečkem v okresu Tachov.
Založena byla neoprávněně roku 1121 na čekém území německými Vohburky. Proto byla záhy dobyta českým knížetem Vladislavem I. a od té doby tvořila pevný pohraniční bod. V průběhu její historie zde byl vězněn kníže Soběslav II a i pozdější velký král Přemysl Otakar II. Původně důležitá královská pevnost začala být během doby zastavována a za husitských válek byla pevnou oporou katolické strany. Jejími posledními zástavními držiteli byli Švamberkové, jimž patřila až do roku 1592. Poté byla vyplacena Rudolfem II, ale její stav byl již takový, že oprava by si vyžádala ohromné náklady. Proto bylo přimdecké panství rozprodáno a Přimda samotná ponechána svému osudu a postupně se změnila ve zříceninu.
Model zobruje pokus o rekostrukci vzhledu právě k roku 1592, kdy byl královskými úředníky vypracován její popis. A na jeho základě jsem tvořil. Zobrazuje tudíž pomalu pustnoucí hrad, na konci svého života...........

A nakonec pár obrázků :
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Tak toť zatím vše........ mějte se famfárově ;)
Jenda B.
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: hrad Přimda / autorský model / 1:200

Příspěvek od bigpetr »

Paráda. Mě se to líbí moc.

Pokud by někoho zajímaly některé archeologické průzkumy Přimdy tak tady je něco k počtení:

https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/ ... sequence=1" onclick="window.open(this.href);return false;

https://npu.maps.arcgis.com/home/item.h ... 2b5c41c9a9" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: hrad Přimda / autorský model / 1:200

Příspěvek od Gerry »

Nádhera! Moc pěkná práce ...
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: hrad Přimda / autorský model / 1:200

Příspěvek od Konopka »

Zase se jednou potvrdilo, že když dva dělají (skoro) totéž, rozhodně to totéž není. V ABC taky vyšla Přimda, ale tomuhle se to nepodobá ani v náznaku!! :-) :-) :-) Každopádně já moc obdivuji ty vaše terénní úpravy, které ten "obyčejný" papírový model posunou opravdu minimálně o level výš. Já bych to spíše označil jako "dva modely v jednom", protože mám pocit, že ten terén dá možná stejně tolik práce, jako ten vlastní model. Obdivuji každého, kdo to na takovéto úrovni umí, protože já tohle teda neudělám ani náhodou. :-(
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: hrad Přimda / autorský model / 1:200

Příspěvek od Aki »

Konopka píše:Zase se jednou potvrdilo, že když dva dělají (skoro) totéž, rozhodně to totéž není. V ABC taky vyšla Přimda, ale tomuhle se to nepodobá ani v náznaku!! :-) :-) :-)
Dovolil bych si nesouhlasit. Po grafický stránce je věž v ábíčku určitě lepší. Pokud ale zadání zní: jednoduchej model na 1 stránku, těžko na to nacpeš celej hrad. :) V ábíčku vyšla jen jedna věž...
Tím ale rozhodně nechci jakkoliv shazovat model celýho hradu, je naprosto parádní. :)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Přimda / autorský model / 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

No a já vás asi taky trošku překvapím. Protože i model z ABC je tak trochu "moje dítě". Autorem sice je Tomáš Timmy Hrebík, ale vytvořil jej podle mého návrhu, jenž jsem na jeho žádost nekreslil. A je zde i rozdíl ve stoletích, model v ABC se pokusil zobrazit věž v průběhu 13.století, s ochozem v podstřeší a neomítnutým zdivem. Kdežto tento můj zase koncem 16. století, na samém závěru života hradu, po různých úpravách a opravách.
A co se týče grafického zpracování....... Tomášův model je bez diskuze lepší, přeci jen fototexturu jen tak něco nepřekoná....... A také jsem se jej pokusil zlomit, že s takovou texturou je hřích, nedodělat ten hrad celý a skončit jen takovým půlčíkem.........
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: hrad Přimda / autorský model / 1:200

Příspěvek od SKY »

Dotaz, jak je mezi vezi a pokracovanim skaly resp hrebenu "nerovnost" tak ta je umele vytvorena jako prikop?
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Přimda / autorský model / 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

No vyloženě jako příkop nejspíše ne, jde jen o odtěženou skálu. Příkop jako takový se nalézal pouze před první bránou. A i tam není známý jeho rozsah a podoba. Pokud mohu doporučit, tak v Tachově, v Muzeu Českého lesa, je až do druhé poloviny března výstava o Přimdě, kde je shrnuto veškeré bádání a poznatky k hradu.
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: hrad Přimda / autorský model / 1:200

Příspěvek od SKY »

jj diky, me slo o to estli je to umele nebo ne :)
petrlaski
Příspěvky: 27
Registrován: ned 3.3.2013 17:32
Bydliště: Kladno

Re: hrad Přimda / autorský model / 1:200

Příspěvek od petrlaski »

je možné ten model nějak sehnat děkuju
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Přimda / autorský model / 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

Ahoj, bohužel to možné není. Byl tvořen jako "kusovka", ne jako vystřihovánka.
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“