Hrad a zámek Český Krumlov / Z-Art / 1:400

Odpovědět
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Hrad a zámek Český Krumlov / Z-Art / 1:400

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

po pár kouskách techniky jsem odskočil k architektuře. Tatru od RW zatím úspěšně stavím, ale chtělo to malou změnu a něčím to proložit. Stále jsem přemýšlel co zvolím jako takový dlouhodobější projekt na chvíle, kdy si budu chtít odpočinout od techniky.

Vzhledem k tomu, že každý den v práci koukám z okna právě na krumlovskou chloubu, tak volba byla jasná. Model je v měřítku 1:400 a je z dílny dvojice Damek - Čechal.

Nevím, zda je třeba o této památce uvádět nějaké informace, ale pár jich zmíním. Jde o státní hrad a zámek, který se nachází v Jižních Čechách nad řekou Vltavou. Město Český Krumlov a tím i hrad bojují s vysokou a někdy až enormní návštěvností zejména asijských "turboturistů". Od roku 1992 jde o památku UNESCO. Nejstarší dochovaná zmínka o této významné památce pochází již z poloviny 13. století, konkrétně z roku 1253. Nejvýznamnějším rodem byl bez pochybu rod Rožmberků, kteří získali hrad na začátku 14 století. Znakem rodu byla pětilistá růže, která je do dnešního dne znakem města a každý červen probíhají "Slavnosti pětilisté růže", kdy se město vrací zpět do své historie. V průběhu 15. - 16. století pomalu dochází k přestavbě hradu a vzniká sídlo, které již nese znaky zámku a pomalu začíná ztrácet obranné funkce, které původní hrádek plnil nad kupeckou stezkou. Dominantou stavby je určitě věž a také tzv. plášťák, nebo-li plášťový most, který spojuje části hradu se zámeckou zahradou. Zajímavostí je také chov živých medvědů, kteří jsou umístěny v hradním příkopu.

Myslím si, že mnoho z vás již Český Krumlov navštívilo a třeba si ho i projelo na raftu či kanoi, na úvod by to asi stačilo.

Nyní něco k plánované stavbě:
Měřítko 1:400 je docela výzva, a z některých detailů mám obavu. Určitě nebudu se stavbou chvátat a vše budu řádně podlepovat. Přemýšlím zda dělat plastická okénka (ve vystřihovánce s nimi není počítáno), ale obávám se, že měřítko mi to stejně nedovolí a asi by to ani nevypadalo dobře - nechám si však poradit od zkušenějších "domečkářů". Model umožňuje stavbu 3 samostatných segmentů, já však plánuji postavit celý komplex ("Kam s ním?" snad řešit nemusím, v práci je místa dost...). V plánu mám detailní propracování terénu, který plánuji udělat plastický a nebudu tedy používat papírové skaliska z vystřihovánky. Ještě nejsem rozhodnutý, zda také neudělám pod hradem kousek řeky, ale s tím počkám až na finální podobu, zda by se tam kousek hodil, nebo by bylo třeba výrazně zvětšit půdorys modelu. Vzhledem k tomu, že to k hradu mám z práce tak 5 minut pěšky, tak si chci detailně nafotit zejména terén a na tom se následně vyřádit - papírový model samotné stavby nejspíš upravovat nebudu.

To je pro přestavbu vše, co mě nyní napadá. Určitě si často budu chodit pro radu a případné poznatky. Modelem zatím pouze listuji, ale velmi se mí zamlouvá grafika a kladné body dávám také seznamu dílů podle stránek.

Ještě fotografie originálu a to bude pro dnešek vše, příště již přijdu s počátek stavby.


Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Hrad a zámek Český Krumlov / Z-Art / 1:400

Příspěvek od IceZero »

tak držím palečky a budu sledovat. Sám to k tomuhle skvostu jihu Čech nemám daleko a v archivu je taky... takže kdo ví, třeba tu načerpám inspiraci
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Hrad a zámek Český Krumlov / Z-Art / 1:400

Příspěvek od Daniel »

Tak tomu říkám PROJEKT ! :o Jsem rád že jsi se do toho pustil a já tak mohu svůj výtisk vrátit zpět do archívu a vychutnávat si tvou stavbu. ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad a zámek Český Krumlov / Z-Art / 1:400

Příspěvek od Aki »

Tak na tohle jsem hodně zvědavej. :) Můžu o něco poprosit? Když už budeš fotit terén, nemohl bys fotky naházet třeba někam na rajče pro další potencionální stavitele? Díky ;)
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Hrad a zámek Český Krumlov / Z-Art / 1:400

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

tak aby to nevypadalo, že jsem s založil téma a tím stavba skončila, tak jsem na modelu zapracoval.

Jde o mou první stavbu architektury (pokud nepočítám nádražíčko v akci RV90) a tak postupuji pomalu a vše si rozmýšlím a zkouším "nasucho". Začal jsem přesně podle návodu, tedy blokem A.

Konkrétně sestavou dílů 1-5, které tvoří severní zeď horního hradu. Vše zatím krásně sedí a papír se i velmi dobře lepí (přijde mi, že při lepení "natupo" drží lépe a dříve, než papíry, se kterými jsem zatím dělal (RW, agromodels). Všechny velké rovné díly jsou podlepeny 1,5mm kartonem, abych hlavní korpus udělal pořádně pevný a stálý.

Trochu bojuji s retuší, protože grafika modelu je parádní, ale špatně se chytá odstín na retuš.

Nyní několik fotografií (většina dílů je zatím pouze nasucho zkoušena a chycena pomocí papírové pásky.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Podklady

Jak jsem již psal, plánuji se vyřádit na stavbě okolí hradu, a tak jsem si udělal několik fotografií okolí. Je výhoda, že v Krumlově člověk nevypadá vůbec blbě, když leze kole hradu s foťákem a různě se naklání a fotí... Přikládám odkaz na Rajce, kde jsou fotky umístěny. Opravdu nejde o žádná umělecká fota, ale pro představu to stačí. Plánuji určitě ještě vyrazit a vždy podrobněji nafotit části, které zrovna budu dělat a budou mě zajímat. Chtěl jsem udělat fotky ještě na podzim hlavně z důvodu lepší viditelnosti terénu v okolí stromů. Na jaře se vše zazelená a přes stromy není skoro nic vidět.

https://krejcak-ck.rajce.idnes.cz/Cesky_krumlov_-_hrad_a_zamek/
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Hrad a zámek Český Krumlov / Z-Art / 1:400

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj,

tak jsem zase malinko pokročil i v této stavbě.

BLOK A

Stále pracuji na bloku A, což by měl být horní hrad. Nejdříve jsem dodělal východní přístavbu a tím dokončil severní stranu zdi.

Obrázek Obrázek

Další část, kterou bylo na jižní straně potřeba udělat, bylo zábradlí na balkon. Ve vystřihovánce je klasické papírové zábradlí se vzduchem. Bohužel rozměry v měřítku 1:400 jsou tak malé, že jsem se nepouštět do vyřezávání vzduchu. Rozhodl jsem se, vyrobit zábradlí vlastní. Na výrobu je použit měděný lakovaný drát o průměru 0,2 mm a 0,3 mm. Po sestavení celého zábradlí, jsem následně provedl tmavě zelený nátěr, dle papírové předlohy. Výška zábradlí je cca 2 mm a na fotce jsem se skoro lekl, jak to vypadá - předělávat to již nebudu, ve skutečnosti není okem viditelné, jak jsou některé části zábradlí křivé. Sice s tím nejsem úplně spokojen, ale furt lepší než papírový dílek.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Po přilepení balkonu, jsem se pustil do jižní a západní strany. nejdříve jsme vše opět řádně podlepil 1,5 mm kartonem a potom vytvořil průchod, který vede na tzv. Plášťák.

Obrázek Obrázek

To je pro dnešek vše. Nyní pokračuji detaily na jižní straně nad řekou.
BlueShark
Příspěvky: 175
Registrován: stř 2.12.2015 8:52

Re: Hrad a zámek Český Krumlov / Z-Art / 1:400

Příspěvek od BlueShark »

Nějaký update? :)
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Hrad a zámek Český Krumlov / Z-Art / 1:400

Příspěvek od Krejcak »

Ahoj, určitě bude. Bohužel nyní bylo poměrně časově náročné období, kdy jsem modely vůbec nestíhal. Dnes jsem k tomu sedl snad po 4 měsících a pokračoval v multikárách, takže i na Krumlov se dostane.
BlueShark
Příspěvky: 175
Registrován: stř 2.12.2015 8:52

Re: Hrad a zámek Český Krumlov / Z-Art / 1:400

Příspěvek od BlueShark »

Není kam spěchat, ok :) Budu se těšit, taky mi Karlštejn trval, 2 roky cca :)
A ještě trvá... :D
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“