hrad Volfštejn / autorský model / 1:200

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

hrad Volfštejn / autorský model / 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím vespolek,
po nějakém čase jsem tu opět s dalším modelem. Letos v zimě jsem byl osloven jedním známým, zda bych nebyl ochoten vytvořit model hradu Volfštejna, tedy spíše dobovou rekonstrukci, pro regionální muzeum v Černošíně. Jelikož ten hrad znám a kdysi jsem jej měl dokonce v plánu, tak jsme si plácli. No a zde přináším výsledek svého snažení...........
Ve zkratce něco málo k historii a hradu samotnému.
Hrad Volfštejn se nachází na klesajícím hřbetu Vlčí hory nedaleko Černošína, v okresu Tachov.
Podle dochovaných architektonických článků a dendrochronologie vznikl někdy po polovině 13. století. Ale do psané historie vstupuje až roku 1316, jako majetek Benedy z Volfštejna. Po celou dobu své existence byl v držení potomků svých zakladatelů. Když se jim však podařilo roku 1452 získat nedaleký, podstatně větší a výstavnější hrad Třebel, ztratil na významu. Podle některých pramenů nakonec ukončila jeho život v roce 1470 vojenská operace za poděbradských válek. Poprvé se jako pustý uvádí roku 1527.

Jednalo se o nevelký jednodílný hrad, kapkovitého půdorysu. Za zbytky čelní hradby se dodnes vypíná kónický bergfrit s dochovaným pískovcovým ostěním vstupu. Za ním se nacházel dvouprostorový palác, přistavěný k obvodové hradbě. Proti němu stojí zbytky čtverhrnné věže, chránící vstup. A na opačném konci, než je bergfrit, uzavíral hradní areál původní palác, dodnes částečně dochovaný. Celý hrad ještě obíhal zaniklý parkán.

Obrázek Obrázek
Obrázek

Při tvorbě modelu jsem nejvíce vycházel z rekonstrukce Dobroslavy Menclové. Dále pak mi velkou měrou pomohli Vašek Menčík z volfštejnského hradního spolku a Tomáš Mařík z muzea v Domažlicích. Takže těm patří můj dík.
Model samotný, je vyroben zaběhnutým systémem. Větší plochy a díly jsou z klasické kladívkové čtvrtky, navíc ještě podlepené kartonem. Menší díly a detaily jsou zase z papíru 160g. Barveno vodovkou a temperami.
Terén je opět klasicky tvarovaný styrodur, natřený Uniflotem a barvený akrylovými barvami. Poté "osázen" molitanovou drtí a přesátou hlínou. To by pro popis mohlo býti asi vše.
A nakonec pár fotek hotového modelu, který se touto dobou nachází již v černošínském muzeu.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Tak tím bych hradní architekturu pustil na chvíli k vodě a brzy snad přijdu s jednou již hotovou sakrální stavbičkou.
Tož mějte se a smějte se, pokud to alespoň trošičku jde.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Dum spiro spero"
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: hrad Volfštejn / autorský model / 1:200

Příspěvek od SKY »

Je prosim nejakej zdroj o existenci ty dreveny straznice? A pokud znam rekonstrukce Menclove, tak vnejsi brana je proti ty hranaty obranny vezi, tak jak je na vystrihovance je nesmysl, protoze v tech miste by ustil do celniho obranneho valu za prikopem, kde pravdepodobne bylo jeste drevene opevneni, bo to bylo jedine mozne misto ohrozeni hradu, je to dobre citelne na terenni mape.
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Volfštejn / autorský model / 1:200

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím,
nejdříve se Vás zeptám, zda Jste někdy na skutečném Volfštejně byl i v reálu? A pokud Máte nastudovanou Dobroslavu Menclovou, tak Jste si zajisté všiml, že oproti půdorysu je kresebná rekonstrukce v jejím díle České hrady 1, zrcadlově obrácená.
Jinak výsledná podoba modelu hradu byla konzultována s Václav Menčíkem, jenž je předsedou Spolku pro záchranu hradu Volfštejna a na hradě více než 25 let provádí záchranné a rekonstrukční práce. A dále pak s archeologem a žákem Tomáše Durdíka, panem Tomášem Maříkem, jenž se také zabývá kastelologií.
Co se tedy týče vzhledu modelu, neklade si za cíl být přesnou rekonstrukcí, dost dobře to k dochovaným hradním konstrukcí ani nejde.
Naší snahou bylo zobrazit možnou podobu hradu v určitém období.
Hrad samotný je v půdorysu dobře čitelný a hradní brána v inkriminovaných místech historicky doložena (F.A.Heber).
Ohledně parkánu, jeho průběh je doložitelný a vysledovatelný v čele hradu, pod dochovaným bergfritem. Má se však za to, že obklopoval hrad po celém obvodu. Jeho rozsah pod "starým" palácem je jen jedna z možných hypotéz. Dřevěná strážnice je spíše střeleckým srubem, který v těchto místech mohl blokovat čelo paláce. Zbytky pořibližně čtvercové stavby se v podobě terénních reliktů v těchto místech dochovaly dodnes. Otázkou je pouze její funkce, střelecký srub je také jen jedna z možností. Ale ne nepravděpodobná, vše náležitě konzultováno.
A nakonec vstup do parkánu. Také pouze jedna z možností, ale co se týče analogií s jinými stavbami té doby, terénním souvislostem a předpokládanému hospodářskému zázemí na této straně, možnost nejpravděpodobnější.
Jak jsem napsal, nikdo už Vám stoprocentně neřekne "Bylo to takhle a takhle", jde pouze o to, aby bylo navštevníkům hradu a muzea nastíněno, jak mohl Volfštejn vypadat v polední fázi svého života.
Jan Bednář - Jenda B.
Uživatelský avatar
Bassmimouš
Příspěvky: 67
Registrován: ned 29.1.2012 11:08
Bydliště: Plzeň

Re: hrad Volfštejn / autorský model / 1:200

Příspěvek od Bassmimouš »

Ty jsi neskutečnej borec, smím-li tykat. Absolutní klobouk dolů před tvou prací!!
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“