Hrad Dražice / R. Vyškovský / Erkotyp / 1:200 - HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Hrad Dražice / R. Vyškovský / Erkotyp / 1:200 - HOTOVO

Příspěvek od Martin Č. »

Manželčin večerní komentář někdy před pár týdny, když jsem dělal na terénu hradu Dražice. (S pohrdavým pohledem a maximální možnou mírou despektu v hlase, kde jen mírně probleskovalo a cvičené ucho zaznamenalo, že si přece jen dělá legraci).

„Já marně přemýšlím, co bych musela dělat, abych se tou činností byť jen přiblížila neužitečnosti a zbytečnosti tady toho. Myslím, že nic tak neužitečného bych vymyslet nedokázala. Jak dlouhos‘ tam lepil ty pásky? A to vevnitř, tos snad měl hotové předem? Kam to dáme? K čemu je to dobrý?“ :twisted:

A ještě spoustu dalších povzbudivých slov pronesla toho večera. Inu není nad domácí podporu :-D Později ale přiznala, že předchozí chrám v Efesu (lepeno 3 roky zpět) se jí líbil víc „než tohle to...jak že se to jmenuje? Krušperk? Opočno?“ :-D

Obrázek Obrázek

Ano, přesně před rokem jsem zahájil práci na modelu gotického hradu Dražice (i když mu poslední 2 týdny přezdívám „Opočno“ Teď už to vypadá, že to doklepu. A nebude to trvat ani tak dlouho, jako přestavba hradu biskupem Janem IV. z Dražic v první třetině 13. století, díky kterému hrad získal přibližně podobu, kterou namaloval Mistr Richard Vyškovský, král papírový. Historii hradu a fotky si jistě každý najde, a popsali ji už modeláři přede mnou.

Tu a tam jsem při stavbě udělal i nějaké to foto, které nyní lovím z útrob počítače.
Základem byly samo sebou budovy – velký palác, vše podstatné důkladně podlepené. Po něm věž, hospodářské stavení a malý palác.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Po mnoho týdnů jsem patlal hradby, které jsou...všelijaké. No teď už vím, že to nakonec dohromady jaksi sedlo, ale byl to boj.

Obrázek Obrázek

Největším bojem bylo slepení dvou celků A (velký palác s terénem) a B (malý palác s nádvořím a hospodářskou budovou) k sobě. Volně položené k sobě dávaly části tušit, že to nějak dopadne, ale kolik mm, kde bude chybět či přebývat, to byla otázka.
Dobrá věc se podařila, hrad stál a mohl jsem zasít první vrstvu trávy a zasadit strom....mé terény jsou...jaké jsou :-) Piliny! Hlavně to nerozsypat a nerozfoukat po bytě. Držet z dosahu dětí :-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pak už přišel na přetřes sklepní nález použitelné desky na základnu a výše komentovaný terén. Kostra, polepení toaleťákem, na to vrstva tmelu – to by ještě šlo. (Příkop je místy hodně strmý, to jde bohužel na vrub výšce bran a menším rozměrům základny, neb s větší by mne žena opravdu mohla vyhodit z domu :-))

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Pokračování příště, až to dorazím 8-)
Naposledy upravil(a) Martin Č. dne pát 22.3.2019 12:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Hrad Dražice / R. Vyškovský / Erkotyp / 1:200

Příspěvek od JoskaM »

Ještě že ty ženy máme!
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Dražice / R. Vyškovský / Erkotyp / 1:200

Příspěvek od Martin Č. »

Kdo navštívil výstavu v Lužánkách, mohl zjistit, že model hradu je po roce HOTOV
To to dalo práce...přitom taková blbost :)

hlavně palisáda, tu jsem mastil snad týden v kuse večer, co večer.

Obrázek Obrázek Obrázek

Od modelu k fotkám ještě cesta daleká, tak konečně pár finálních fotek, i když jsem tentokrát neměl morálku vyjít s modelem ven. S výsledkem jsem spokojen i přesto, že úroveň zejména mých terénů nikdy nedosáhne laťky některých zdejší umělců, kteří se navíc stále zlepšují. I já musím ale s uspokojením konstatovat, že terén Dražic je o několik krůčků před mými předešlými počiny Liticemi, Sionem apod.


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“