Zámek Hluboká nad Vltavou / Betexa / 1:250 / DOKONČENO

Odpovědět
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Zámek Hluboká nad Vltavou / Betexa / 1:250 / DOKONČENO

Příspěvek od IceZero »

Tak jsem tu s dalším pokusem o report ze stavby. Všechno to začalo úplně nevinně, samotný model mám doma v archivu už docela dost dlouho, a když jsem dorazil domů po loňských Neratovicích, ozvala se manželka s celkem správnou poznámkou: „Taky bys jednou místo toho kupování do skříně, mohl slepit něco, co už doma máš. Třeba Hlubokou slibuješ už tři roky.“
No realita je taková, že je to možná i delší doba, ale to sem radši neříkal. A protože menší kostelíčky byly hotový a Tatru od pana Knotka jsem taky dodělal, vytáhl jsem vystřihovánku z archivu a začal ji koumat. Napřed jsem se trošku zhrozil podivnýho tisku – na mém výtisku byla snad nějak rozhozená tiskárna nebo co a tak jsou na všech dílech okraje přetaženy asi o milimetr (prostě je linka kraje dílu ale barva co vyplňuje jeho plochu, pokračuje dál). Nakonec se ukázalo že to není problém, jen se musí člověk líp dívat kde začíná řezat, aby pak ten milimetrový pásek nemusel někde likvidovat časem

Pro začátek tedy ještě pár slov o historii předlohy, pokud to tedy někoho, u takhle notoricky známého zámku, vůbec zajímá.
Zámek je usazen v krásném parku na kopci vypínajícím se nad jihočeským městečkem Hluboká nad Vltavou, podle kterého se dnes i jmenuje. Původně byl založen jako strážný hrad v polovině 13. století českými králi a jako královský majetek byl dáván často do zástavy. V držení se zde vystřídalo několik šlechtických rodů. Mezi významné patřili např. Pernštejnové, kteří založili v roce 1490 nedaleký rybník Bezdrev, rozlohou druhý největší v Čechách. Významný šlechtický rod pánů z Hradce zakoupil hlubocké panství v roce 1561. O dva roky později nechali noví majitelé původní gotický hrad stavebně upravit na renesanční zámek. Koncem 16. stol. byl dalším majitelem panství rod Malovců z Malovic, jako protestanti však přišli o majetek v roce 1619 a o čtyři roky později jako náhradu za válečné pohledávky získal panství od císaře Ferdinanda II. Habsburka španělský generál Don Baltazar de Marradas.
Od jeho synovce v roce 1661 koupil Hlubokou Jan Adolf I. Schwarzenberg. Schwarzenbergové pobývali na Hluboké do konce roku 1939, kdy poslední majitel Dr. Adolf emigroval před nacisty do zámoří. O svůj majetek definitivně přišli zvláštním zákonem Lex Schwarzenberg v roce 1947. Díky velice dobře spravovanému majetku a rozsáhlým hospodářským aktivitám Schwarzenbergové hlubocký zámek dvakrát stavebně upravili, nejprve počátkem 18. století v barokním stylu, později provedli rozsáhlou rekonstrukci zámku v romantickém stylu nové gotiky v letech 1840 – 1871 včetně úpravy parku a okolní krajiny. Byl přestavěn pod vlivem cest tehdejšího majitele, knížete Jana Adolfa II. Schwarzenberga a jeho manželky kněžny Eleonory, roz. princezny Liechtenstein, do Anglie. Hlavní předlohou projektu byl královský zámek Windsor. Přestavba byla započata podle plánů vídeňského architekta Franze Beera, po jeho smrti pokračoval hlavně v projektování honosných interiérů schwarzenberský stavitel Damasius Deworetzky.
Něco dalšího se dozvíte třeba na http://www.zamek-hluboka.eu - odtud pochází i uvedený exkurz do historie


Samotnou stavbu jsem začal zpracovávat podle návodu, chci kolem udělat nějakou imitaci parku s pár stromy abych model co nejvíc přiblížil skutečnosti. Jen netuším jak to dopadne, s terény se peru a nikdy mi moc nešly. Plánuju vlastně jedinou úpravu - pokud to teda vůbec půjde - nějak se mi nelíbí ten pohled do interiéru, takže se ho pokusím vynechat... proto jsem celý model napřed prohnal skenerem a pořídil si zálohu (znám přece svoje "šikovný" prstíky)

Napřed tedy pohled na originál Obrázek no a teď teda ten originál vystřihovánky :D Obrázek

pro zatím toho moc nemám hotovýho, jsem přece jen šnek, ale chtěl bych využít stávajícího, pro mě, škaredýho počasí a trošku pokročit dál. Takže v současnosti základ pro terén nalepen na karton, zvládl jsem snad taky základ pro střechu, kam jsem usadil jednotlivá nádvoří a taky schodišťovou halu

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

tady se mi tedy trošku vymstil ten špatný soutisk vystřihovánky a moje podlepování... ze schodišťový haly jsem uříznul i asi milimetrový pásek, který se měl ohnout a přilepit k základu střechy :D takže byl najednou komplet haly o něco menší a ve vyříznutým otvoru docela volně "vanglal" :? to se mi ale podařilo zapravit přilepením milimetrovýho rámečku, (čtvrtá fotka od konce) který ale stejně nakonec skryje střecha schodišťové haly ;)
Teď pokračuju na levých vnějších stěnách ale to snad později. Tak zatím pápá
Naposledy upravil(a) IceZero dne ned 16.2.2020 17:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Zámek Hluboká nad Vltavou / 1:250 / Betexa

Příspěvek od JakubSDK »

Tedy Honzo, to si se pěkně rozjel ;) Držím palce a těším se na další report, když budeš chtít poradit s terénem, klidně piš :)

Ať se ti daří Jakub.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Zámek Hluboká nad Vltavou / 1:250 / Betexa

Příspěvek od IceZero »

Jakube nerozjel... to jen dávám fotky najednou :D tohle je asi tak 21 hodin čistýho času od 19.prosince, ale s terénem se možná ozvu, něco mi kdysi dávno naposílal Michal Traj, ale rad není nikdy dost si myslím
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Zámek Hluboká nad Vltavou / 1:250 / Betexa

Příspěvek od IceZero »

tak postupně pokračuju... napadlo mě že v tuhle chvíli by bylo dobrý si jednotlivý segmenty boků případně stěn vstupní a zadní části slepit jako kousky a pak je teprve spojovat do jednoho celku k tomu velkýmu kusu který je základem střechy lepit najednou. myslím si že by mi to tak mohlo trošku usnadnit manipulace s celkem, znám svou šikovnost a myslím si, že kdybych přilepoval jedntlivý hotový díly rovnou, tak mi to určitě párkrát spadne a mohl bych začít znovu (doufám, že takhle to aspoň trošku omezím).
zatím je to všechno vlastně jen slepeno z krabiček, a pro účel focení seskládáno k sobě

Obrázek Obrázek Obrázek

takže postupně jde o kapli s ochozem, pak přední věže z levé strany a nakonec zadní stěny s balkony

a všechny tři dílky vedle sebe ve správném sledu
Obrázek

Budu rád, pokud mi někdo z těch co už model lepili, mou teorii s lepením segmentů potvrdí nebo vyvrátí :D
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Zámek Hluboká nad Vltavou / Betexa / 1:250 - DOKONČENO

Příspěvek od IceZero »

no ve skutečnosti mám model už nějakou dobu hotový a nějak jsem se nemohl dostat k tomu probrat paměťovku abych sem dal fotky...
takže z postupu už jen něco málo

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

a pár fotek dokončeného modelu

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1733
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Zámek Hluboká nad Vltavou / Betexa / 1:250 / DOKONČENO

Příspěvek od Aki »

slušná práce :)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2563
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Zámek Hluboká nad Vltavou / Betexa / 1:250 / DOKONČENO

Příspěvek od kaktusak »

A pak že nerostou !!! Gratuluji k dokončení . Hezky slepeno .
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“