Hrad Karlštejn / M. Bartoš / 1:200

Odpovědět
maroskin
Příspěvky: 15
Registrován: pon 22.10.2018 12:06

Hrad Karlštejn / M. Bartoš / 1:200

Příspěvek od maroskin »

Zdravím.
Po asi 25 letech jsem se vrátil k papíru a zakoupil si tuto novinku. Vystřihovánka je zpacovaná na profesionální úrovni a hlavně je realistická. Jak nemusím Mockerovy úpravy hradu a raději bych si ho postavil v jeho původní podobě, tak je to v současnosti nejlepší model tohoto hradu na trhu. Po rozbalení jsem zjistil, že některé detaily jsou v daném měřítku tak titěrné, že je moje chromé ruce asi stěží zpracuj (samozřejmě pozděí. Samozřejmé jsem se pustil do plné verze a začal první bránou. Její stavba proběhla bez komplikací. Nyní mám rozestavěnou věž Voršilku, kde jsem narazil na první výzvu. Okénka 2*3 mm jsem fakt ještě nelepil a je to na hraně možností mých i papíru. Po různě roztržených a zdeformovaných kusech jsem nakonec zjistil, že je bude nejlepší lepit na tupo a bez chlopní. Kdybych je nechal jen natištěná, tak by to modelu určitě neuškodilo. No, dal jsem se na vojnu, tak už od full verze utíkat nebudu, nejspíš si koupím lupu. Budu rád za tipy a triky, které by stavbu dokázaly posunout k lepšímu. Škoda jen, že není model v 1/150, to už by bylo lepší.

Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) maroskin dne pon 22.10.2018 22:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Karlštejn - M. Bartoš 1/200

Příspěvek od Aki »

po 25 letech nelepení je Bartošův Karlštejn teda hoooodně velký sousto, tak budu držet palce :)
tipů a triků najdeš tady na fóru spoustu, sem ti je asi nikdo vypisovat nebude, projdi si jednotlivý sekce sám ;)
maroskin
Příspěvky: 15
Registrován: pon 22.10.2018 12:06

Re: Hrad Karlštejn - M. Bartoš 1/200

Příspěvek od maroskin »

Voršilka byla už trochu těžší. Supermalá okénka a ahlavně tvarování schůdků bylo už lehce za hranou mých nešikovných rukou. Na spojovací hradbě mezi ní a vstupní věží to už snad dopadne lépe.

Obrázek Obrázek Obrázek
BlueShark
Příspěvky: 175
Registrován: stř 2.12.2015 8:52

Re: Hrad Karlštejn - M. Bartoš 1/200

Příspěvek od BlueShark »

Moc hezký, teda to je prďola, koukám že na Betaxe je nový výtvor v měřítku 1:350.
Tam už si ty okénka vůbec nepředstavím, lepil někdo už? :)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Karlštejn - M. Bartoš 1/200

Příspěvek od Aki »

Není to vůbec zlý... Akorát sis měl na rozjezd po 25 letech vybrat asi o něco lehčí kousek, kde člověka tolik nezamrzí, když něco pokazí. Taky si může oživit některý postupy a vyzkoušet nový... :)

BlueShark: Karlštejn od Betexy lepilo už asi 10 tisíc lidí, tam žádný plastický okýnka nejsou :D
maroskin
Příspěvky: 15
Registrován: pon 22.10.2018 12:06

Re: Hrad Karlštejn - M. Bartoš 1/200

Příspěvek od maroskin »

Díky Aki, učím se za pochodu, tak se to snad časem trochu zlepší. Je pravda, že od časů pana Vyškovského se svět papíráků změnil. Pokračuji spojovací hradbou a částí terénu. Textury zdiva jsou super, terén asi opatřím posypem a skály domodeluju. Snad se to moc nezkroutí.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Karlštejn - M. Bartoš 1/200

Příspěvek od Aki »

Čéče, nemáš ty schody špatně? Řek bych, že jsi zkombinoval zeď pro jednoduchou verzi a schody pro složitou... Myslím, že ty trojúhelníčky na zdi měly bejt vyřezaný...
maroskin
Příspěvky: 15
Registrován: pon 22.10.2018 12:06

Re: Hrad Karlštejn - M. Bartoš 1/200

Příspěvek od maroskin »

Myslím, že ne. Nic se nevyřezává ani pro složitější verzi, schody se lepí rovnou na podklad. Kdyby si na to někdo troufnul, tak by musel upravit celý díl. Kdyby bylo větší měřítko, tak bych do toho i šel. Koukal jsem na hotový model a mají to tam stejně, jen líp udělaný, ale už se v tom postupně zlepšuju :) Největší problém nejsou ani ruce, jako možnosti papíru, který se na hranách třepí a odlepují se jednotlivé vrstvy kartonu. Bez plastických schodů by to bylo jistě čistější, viz linkhttp://www.modely-vystrihovanky.cz/mode ... ws/0/2/104
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Karlštejn - M. Bartoš 1/200

Příspěvek od Aki »

To je divný, ty schody se mi takhle nějak nezdaj, ale máš pravdu, v beta testu to tak je...
maroskin
Příspěvky: 15
Registrován: pon 22.10.2018 12:06

Re: Hrad Karlštejn - M. Bartoš 1/200

Příspěvek od maroskin »

Pokračuji stavbou opevnění a terénu. S terénem jsem trochu zápasil, ale nakonec to dopadlo docela dobře.
Obrázek Obrázek Obrázek
maroskin
Příspěvky: 15
Registrován: pon 22.10.2018 12:06

Re: Hrad Karlštejn - M. Bartoš 1/200

Příspěvek od maroskin »

Přidána opěrná zeď a terén. Trochu jsem se to snažil oživit vystupujícím skalním podložím. Ve skutečnosti je dnes půlka toho kopce vyzděná, ale to by vypadalo už asi blbě. Na povrch přijde ještě tráva. Momentálně řeším jaký travní posyp na toto měřítko. Nemáte nějaký tip? Nevím jestli piliny, pmolitan nebo statickou trávu. Chci to ladit do podzimu...
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Karlštejn - M. Bartoš 1/200

Příspěvek od Aki »

Ty skály vypadaj parádně. :) Já na posypy míchám směs - trocha přesátý hlíny, trocha molitanu, krátká statická tráva, přesátý piliny, všechno z několika barev... Zavřu do sklenice, zahrkám, posypu. :) Je to rychlý a vypadá to celkem realisticky - lehce flekatý, sem tam vyšlapaný místa... Ještě, pokud to není vyloženě nutný, nedělám v terénu ostrý hrany, spíš ten papír jenom natvaruju s oblýma přechodama.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Hrad Karlštejn - M. Bartoš 1/200

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

skály vypadají fajnově ;) ohledně sypání, pokud chceš řešit měřítko, tak piliny nebrat, když už máš skály, tak by to nebylo košér a volil bych cestu jemného molitanu např. Woodland Scenics nebo JTT v kombinaci s hrubým na ztvárnění keříku ;)
Na základní podklad bych dal akrylovou barvu, která uzavře papír proti vlhkosti a pak aplikoval přesátou hlínu za pomoci víčka od spreje s nataženou punčochou, získáš pak hodně jemnou zeminu, která překryje ostré přechody. Ty můžeš samozřejmě upravit ještě předtím zahlazením..

Ať se ti daří a těším se na výsledek Jakub.
maroskin
Příspěvky: 15
Registrován: pon 22.10.2018 12:06

Re: Hrad Karlštejn / M. Bartoš / 1:200

Příspěvek od maroskin »

Díky za rady, zkusím se jimi řídit, tak uvidíme, jak se mi ten polygon povede upravit. Mezitím začaly trochu zubaté orgie. Zkouška trpělivost - síla cimbuří se lepí na tupo a papír se má při lepení Herkulesem tendenci kroutit. Uvažuji,(pozdě) jestli nezačít podlepovat. Mimochodem podlepujete někdo?
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Karlštejn / M. Bartoš / 1:200

Příspěvek od Aki »

Podlepujete někdo? Skoro všichni :D
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“