Pražský hrad/Pavel Blecha,Richard Vyškovský / 1:600 / HOTOVO

Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Pražský hrad/Pavel Blecha,Richard Vyškovský / 1:600 / HOTOVO

Příspěvek od kaktusak »

Po dokončení soupravy jsem se vrhnul na můj dlouho plánovaný model . Pražský hrad a budu ho tvořit přímo z originálu . Konec konců k tomu byl přece určený . Takže nedbaje rad všech kamarádů , že je to papír vysoce nevhodný ( což je ) jsem se rozhodl . že právě to je to správné retro . V mládí jsem si tento model nestihnul slepit , tak to snad zvládnu ted . Bývá zvykem , že při prvním příspěvku se sem dává i postup ve stavbě . Já jsem tak neučinil , protože ještě nevím jak budu vlastně model retušovat . Respektivě čím ho retušovat . Jestli barvou a nebo jak bývalo v té době zvykem jen černou tuží . Model má silné obrysové čáry a proto není jisté jestli tam něco barevného vůbec bude dobré dávat . Zatím jsem rozhodlý že to budu tak nějak kombinovat . Pokud má někdo s tímto modelem zkušenost tak budu rád , když se se mnou podělí o rady . Taky jsem nikde nevypátral měřítko modelu . Pokud někdo ví tak si to prosím nenechte pro sebe . Předem děkuji

Náhled vystřihovánky

Obrázek

Důkaz originálu

Obrázek
Naposledy upravil(a) kaktusak dne sob 5.1.2019 17:02, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od Shagrath »

Tak tedy s chutí do toho. ;)
Spoustě lidí při pohledu jak řízneš do originálu krvácí srdce. Dodnes si pamatuji, jak ho měl táta postavený dole na skříni :-)
Budu se zájmem sledovat
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od IceZero »

při pohledu na ten originál papír mě napadlo je ... lituju ho blázna... ale zase je pravdou že je to hodně velká výzva a nemusí se nějak dvakrát řešit chlopně - všechno pryč, lepit na tupo a max podchopně z kancelářskýho papíru musí stačit. Jinak se těma barvama je pravda, že hrany jsou černý a pokud to člověk nepřežene možná by jen začernění hran mohlo být řešením a v tom celkovým rozměru se to podle mě ztratí (aspoň s mou poruchou barvocitu určitě) :lol:
Jinak držím palce a rozhodně budu sledovat. Já ho mám v archivu taky, ale s 99,9% pravděpodobností tam zůstane navždy nebo do doby než si pořídím stodolu kam bych tyhle "drobečky" hrady a zámky dával. :geek:
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od mahdy »

Týýýý jo, on to myslel vážně :shock: Tak na to se těším. Vystřihovánka za dvacku! To byl tenkrát pěkný ranec. Slepený jsem ho měl dvakrát a je to pěkná plechařina.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od Markulin »

Zbyňku jsi si jistý tím, že víš do čeho lezeš? Protože jestli to necháš proletět komínem tak spácháš ten nejtěžší zločin :(
Ale určitě budu sledovat. Kdysi jsem ho lepil a ........ díky jiným zájmům jsem ho nedolepil
A o retuši jsme se bavili v Brně. Už kvůli těm silným obrysům bych to dělal jen černou. Konec konců.........když RETRO tak RETRO!...se vším všudy!!! :)
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od yvan »

Hlavně si kup předsedo nový list do pilky, jinak tě to období nadšení zas rychle přejde.

Necvaknul bys detail na ty linky? Kdyby to neznamenalo centimetr dolů, tak bys ty linky mohl minimálně na okrajích třeba odřezávat, nebo aspoň částečně, ale zas abys to neodladil od těch vnitřních. Nakonec ta černá asi zvítězí, protože nějak bys měl asi vylepšit ty přerušovaný ohybový, aby to trochu vypadalo.
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od bedatruhlar »

Předsedo jestli tohle spálíš .....
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od Daniel »

Zbyňo držím pěsti at se daří. A protože odvážným se daří, vysocháš z toho určitě parádní model ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od kaktusak »

Tady jsou náhledy na model.

Obrázek

Obrázek

Odřezávat to tak aby tam nebyla černá linka je prakticky nemožné . Při délce modelu by mě na konci chyběl centimetr . To nedám .

Jak psal Marek je to retro tak ze vším všudy . Zatím vítězí černá . Ono na některých světlých dílech je ta černá linka tak výrazná , že bych ji ani žádnou světlou barvou nepřetřel . Prostě by se to nepřekrylo . Když jsem to ted tak zkoumal tak i styl modelu je takový že černé linky zvýraznují veškeré detaily .

Tento model nespálím to by bylo už trochu silná káva . V mládí jsem sice už jeden zkazil , ale snad mě omlouvá právě to mládí .
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od Standa F. »

Zbyňďo,
dobrá volba - titul Papírově-archeologický korbič pro rok 2018 Tě určitě nemine 8-) . Skvěle, budu jistěže sledovat.
kaktusak píše:... Taky jsem nikde nevypátral měřítko modelu...
Máš prima příležitost to jako první v Galaxii přesně zjistit a zpětně dopočítat.
Zhruba: pokud má Hrad na délku 570 m a model bude měřit (odhaduji) 90-100 cm, bude měřítko cca 1:600.

K té retuši. Nevím, kde se furt bere fáma, že se kdysi retušovalo černou. To je hodně zakořeněná představa - nikdy jsem se s něčím podobným od svého útlého mládí nesetkal. Tento názor pramení asi z nějakých dětských primitivních zkušeností: retuše fixem, černou... no, poslyš, stavět ve stylu RETRO ještě neznamená stavět jako žák zvláštní školy, že ;) .

Skromný návrh - vyzkoušej:

:arrow: Ohyb zvnějšku, vnější hrany: zkus ty černé ohybové čáry odškrábnout hranou ostrého nože. Trošku si sice hranu rozchlupatíš, ale výsledek bude nepoměrně lepší, než černá čára ve styku světle růžových stěn.
:arrow: Ohyb dovnitř, vnitřní rohy: běloba krycí. Běloba krycí kryje. Tenkým štětečkem dvě vrstvy a ošklivá čerchovaná čára je pryč. Pak to líznout správnou barvou okolních stěn (frajer jí udělá nepatrně tmavší, coby stín rohu).

Ještě jednou bravo a budu se těšit! 8-)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od kaktusak »

No Stando ted jsem proletěl pár " retro " modelů a nikde jsem to teda nenašel , ale jsem si skoro jistý , že se ve starších modelech doporučovalo retušovat černou tuží . Nic méně vyzkouším Tvoji verzi .
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od Standa F. »

Retuš černou používám občas u starých modýlků také - ale snažím se vycítit, kde se to hodí: obecně např. u placatých vystupujících částí, třeba hrana ploché stříšky apod.

Určitě jsem černě líznul drobné detaily u starých blecho-vyškovánek (hrany placatých reflektorů autoveteránů), jistě i něco u ŠOKovánek, které mají těžké černé obrysy. Ale tady na tomto Hradě... hrany jeho stěn si zaslouží trochu lepší přístup.
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od Medium »

Kdyby to mělo být úplně retro, tak pak by to bylo bez retuše. Kolik modelářů, a hlavně dětí v té době retušovalo?
No pokud je to takové dilema, můžeš zkusit si nějakou stránku naskenovat (nejlépe kde jsou díly v různých barvách), vytisknout a vyzkoušet několik variant retuše. Takový model si tu zkoušku myslím klidně zaslouží a lepší pohled jak to bude vypadat ve skutečnosti, než nad tím jen filozofovat.
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / M:?

Příspěvek od Konopka »

Se zájmem jsem si přečetl celou diskuzi k tomu, co já stavěl v letech 1985-87. První část, tj. 1. a 2. nádvoří jsem postavil ve starém bytě a protože víc se tam nevešlo, musel jsem počkat do r. 1987, kdy jsem získal svůj vlastní byt, kde zpočátku bylo spousta místa (jó kde jsou ty časy) a mohl tak model dokončit. Dnes ho mám vystavený v Teplicích na své výstavě modelů a jestli si někdo myslí, že ho návštěvníci berou jako "retro", tak se všichni mýlíte. Neuvědomujete si totiž, že samotná stavba je vlastně jedno obrovské SUPERRETRO! Nechápu diskuzi nad otázkou retuše a tak jsem rád, že konečně poslední příspěvek do diskuze od Michala vnesl rozumný názor. Ano pánové - vy si opravdu myslíte, že v polovině 80. let byla na stole nějaká otázka ohledně retušování hran??? Mohu vás naprosto ujistit, že ani náhodou!! Když jsem o prázdninách několikrát provázel návštěvníky mé výstavy, tak jsem se několika těch, ze kterých "vypadlo", že taky něco někdy postavili, zkusil zeptat, jak se jim líbí můj neretušovaný Hrad. Všichni se zarazili a pak začali detailně studovat model, aby po chvilce překvapeně vydechli: "No jo, vono to fakt retušovaný není!" Takže jestli si mohu dovolit z vlastní zkušenosti poradit Zbyňkovi, tak tento model určitě neretušovat. Pokud to tvoje "retušovací duše" neunese, tak retušuj jedině hrany komínů - podobnou červenohnědou barvu určitě hravě namícháš. Doporučuji také katedrálu nepřilepovat, ale jen posazovat na vyznačený prostor. Velmi to usnadňuje manipulaci s modelem a hlavně výroba krabice je mnohem jednodušší. Jo a model je asi 95 cm dlouhý, takže sháněj krabici dlouhou jeden metr! Hodně zdaru přeje Mirek Konopka
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Pražský hrad/Pavel Blecha , Richard Vyškovský / 1:600

Příspěvek od kaktusak »

Tak tohle je hodně " radikální " názor , ale každopádně děkuji za něj . Přiznám se že jsme se i s tímto návrhem VELMI VELMI VELMI KRÁTCE zaobírali v Brně na výstavě s Markem a Ivanem . V podstatě jsem to hned zavrhnul . ALE !! Právě proto jsem toto vlákno zpustil dřív než střihnu do modelu , abych se zeptal na všechny možnosti jak se popasovat s tímto modelem . Tento model musí jít na první dobrou . Proto vyzkouším systém Michala " medium " a rozhodnu podle toho co se mi bude líbit víc . A co bude víc slušet modelu .
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“