hrad Skála u Přeštic / autorský model / 1:400

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

hrad Skála u Přeštic / autorský model / 1:400

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím vespolek zdejší osazenstvo,
po nějaké době se opět hlásím, tetokrát s kompletním reportem.
Letos v lednu jsem byl osloven jedním pánem z Domu historie přešticka, zda bych dokázal, k letošnímu 700. výročí první zmínky, vytvořit model hradu Skála u Přeštic. Po vyjasnění určitých detailů a návštěvě zříceniny samotné, jsem souhlasil. I když...... :roll: hodně času mě zabraly návrhy samotné podoby. Jelikož je skutečný hrad dochován víceméně velice torzálně a názory na jeho historický vzhled nejsou vůbec jednotné, a to ani v základu (věž versus dvoupalácové jádro, rozsah staveb na dolním hradu............), rozhodl jsem nakonec sám podle svého nejlepšího citu a vědomí. Vyšel jsem z názorů D. Menclové a T. Durdíka a přiklonil se k dvoupalácové verzi horního hradu a dvoutraktovému paláci na hradu dolním. Ale už teď vím, že vše nebylo tak, jak jsem zbastlil.
Hradní stavby samotné jsou vytvořeny z papíru o gramáži 160 a terén je extrudovaný polystyrén potažený již osvědčeným Uniflotem, tmelem na SDK. Vše je nabarveno temperami, akrylovkami a ve finále posypáno přesátou hlínou a jemnou molitanovou dtrtí. To vše mi trvalo s většími či menšími přestávkami od cca konce února do poloviny srpna.
A teď už můžu s klidem říci FINIS CORONAT OPUS :D

Tak a teď ve zkratce něco k hradu samotnému.
Hrad Skála, též Černá Skála, se nachází na skalnatém klesajícím hřebenu v lese nad obcí Radkovice u Přeštic. Poprvé je zmiňován roku 1318 ve jméně Viléma ze Skály, pocházejícího z rodu pánů z Rýzmberka. Vilémovi synové se v pozdějších letech stali odpůrci krále Václava IV, díky čemuž byl hrad několikrát obléhán královským vojskem. Při prvním dobývání v roce 1399 zde bylo použito i obléhacího děla - bombardy. Jde o první doloženou písemnou zmínku o použití palné zbraně v Čechách.
Po dalších dvou obléhání přestali Švihovští z Rýzmberka používat Skálu jako sídelní hrad a hradu se pak neznámým způsobem zmocnil loupeživý rytíř, jehož jméno se nedochovalo. Následkem toho byla Skála opět, roku 1441, dobyta a vypálena. Loupežnická čeládka byla pověšena po okolních stromech a rytíř odveden v železech. Švihovští pak nechali hrad opravit, ale už se nikdy nevrátil k rezidenční funkci. V roce 1548 byl prodán Kavkům z Říčan a rychle chátral. Jako pustý se poprvé uvádí v roce 1548.
Ale i tak musel ještě vzbuzovat respekt, protože v 50. letech 17. století se dostal na seznam hradů, které měli být zbořeny, aby se nestali místy odporu případného protihabsburského povstání. Stejně jako například nedaleký Švihov, který však na rozdíl od Skály svému osudu jen tak tak unikl.

Stavebně hrad Skála představuje mimořádně rozsáhlý a komplikovaný organismus, využívající výrazný skalní hřeben na severozápadní straně také dvě rozsáhlá předhradí s dochovaným valovým opevněním. Společně s Choustníkem je uváděna také jako jeden z pouhých dvou případů ganerbenburgu (dvojhradu) na našem území. I když poslední výzkumy ukazují, že to tak nemuselo být.

A nakonec pár fotek z výstavby a dokončení samotného modelu.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Tak, to by bylo zatím asi vše, musím se ale omluvit za kvalitu fotek, nevěřil bych co ta moje padesátjednadesítka dokáže...... :oops:
Tož mějte se a smějte se ;) .
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: hrad Skála u Přeštic / autorský model / 1:400

Příspěvek od Carvrer »

Nádhera. Palec nahoru. :-)
DDM Vetrnik
Příspěvky: 139
Registrován: sob 11.2.2012 23:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: hrad Skála u Přeštic / autorský model / 1:400

Příspěvek od DDM Vetrnik »

Hodně dobře se na to kouká, těším se na skutečný model někde na soutěži. :D :D :D
dzolo
Příspěvky: 9
Registrován: pon 2.3.2015 23:08

Re: hrad Skála u Přeštic / autorský model / 1:400

Příspěvek od dzolo »

Nádhera! Bude někde k vidění?
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: hrad Skála u Přeštic / autorský model / 1:400

Příspěvek od Aki »

paráda převeliká :)
Uživatelský avatar
poil532
Příspěvky: 62
Registrován: pon 2.1.2017 14:36

Re: hrad Skála u Přeštic / autorský model / 1:400

Příspěvek od poil532 »

Zdravím všechny.
Dnes ve 14:00 je v Domě historie Přešticka komentovaná výstava tematicky zaměřená na hrad Skála.
Vše bude pravděpodobně prezentováno na modelu Jendy B (to se potvrdilo).
Krom jiného je zde v prodeji model tohoto hradu v měřítku 1:430 od Milana Novobilského.
https://www.dumhistorie.cz/data/editor/ ... 1538457918 .
Zkusím se tam dostat. Dost mne to zajímá. Vím o tom od 10h a musím trochu improvizovat.
Dodatek ve 20:00h.
Tak model hradu mají už jen v Domě historie Přešticka. V infocentru prý snad už došel (neověřeno).
Naživo to vypadá velice dobře. Perfektně slepeny oba modely (Jenda B i Novobilský).
U obou modelů jsou z pohledu památkářů drobné nepřesnosti.
V druhém patře muzea mají Přimdu, dvakrát Švihov, Roupov, Karlštejn, Kašperk, Blatnou, .....
Prostě takové malé muzeum papírových hradů.
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“