Hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

Zdravím všechny,
Jmenuji se Honza a toto je moje premiéra na tomto fóru. Tudíž se omlouvám za případné kopance v tomto příspěvku. Po dlouhém odhodlávání a obdivování zdejších výtvorů jsem se rozhodl zde předvést svůj krapet letitý model hradu Bubnu. A to hned ve dvou verzích.
Jde o model současného stavu hradu a pokusu o rekonstrukci pro začátek 15. století.
Teď jen stručně z historie:
Zříceniny hradu Bubnu se nacházejí na pravém břehu řeky Mže asi dva kilometry pod hrází hracholuské přehrady
a půl druhého kilometru od Plešnic. Hrad byl nejspíše založen kolem 1. třetiny 14. století zřejmě pány z Jeřeně, ale první zmínka o něm pochází z roku 1349.
Během své existence několikrát vystřídal majitele ( z Jeřeně, Gutštejnové, z Přestavlk) a to ne vždy po dobrém. Údajně měl být i obléhán husity, ale písemné prameny se o tom nezmiňují. Za posledních majitelů, Chlumčanských z Přestavlk, zchátral a poprvé je uváděn jako pustý roku 1567.

Obrázek
půdorys hradu podle D. Menclové.....

Obrázek

Obrázek

Obrázek
.... a pár fotek současného stavu

A teď už k modelařině, modýlek jsem stavěl asi před osmi lety během nucené dovolené (pochroumaný kotník), takže žádná fotodokumentace stavby neexistuje.
Model je stavěn z klasických kladívkových čtvrtek a terén z polystyrénu polepeného průklepákem.
Kresleno černou fixkou průřezu 0,1 a barveno pastelkami plus vodovkami. Travní posyp je vláčkařský od firmy Noch.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Po nějaké době jsem začal přemýšlet, že by nebylo vůbec špatné vytvořit i současný stav hradu,
pro srovnání. A co čert nechtěl :twisted: , opět úraz a hromada volného času. Tak jsem do toho střihl.....

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A pro srovnání léta páně 2000 a 1400.....
Obrázek

To by bylo vše, přeci jen jsou to docela letité modely a chyb je na nich dost a dost. Stavěl jsem je tenkrát sice systémem pokus-omyl, ale jen pro sebe a pro radost. Díky za jakékoliv komentáře.

P.S. je mi jasné že fotky nejsou zrovna ideální, ale já se polepším :oops:
------------------------------------------------------------------------------------------------
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevylezete živí. :D
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 246
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Martin Č. »

Moc se mi líbí vlastní počin (a že je to velké sousto), líbí se mi, že je to právě hrad (mám teď hradní náladu ;) ), dále že je hrad zachycený celý a ne jen třeba jeho část, srovnání dvou verzí, kresba také pěkná, prostě souhrně řečeno - Paráda! Zajímalo by mě, zda a co tvoříš s odstupem 8mi let.
Uživatelský avatar
bh69
Příspěvky: 68
Registrován: sob 4.2.2012 7:48
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od bh69 »

mně se to teda moc líbí, působí to čistě, jednoduše a tím i realisticky - klidně bych si to uměl představit někde v muzeu
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Pavel Pejša »

Také se mi to moc líbí. Fakt kus pěkný práce.
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Lesy »

Myslím že to je hodně povedený kousek, jednoznačně tleskač !
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Aki »

taky se mi to moc líbí, parádní práce :)
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od IceZero »

to nevypadá marně... pěkný nejen slepením ale i kresbou
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

Díky moc za komentáře, normálně se červenám. :oops: Z blízka ty modely zas takový zázrak nejsou.
Co se týče Martinovi otázky, za těch 8 let jsem toho moc nevytvořil. Tedy věcí co by stály za zmínku. A poslední dobou taky moc času není, mám dva prcky a modelařím na domku v měřítku 1:1. :D
ALE když ukradnu chvilku volného času a je chuť a nálada, tak patlám rád. Poslední dobou to byl modýlek tchánovy chaty ze severního plzeňska a v současné době mám rozpracovaný vodní hrad Švihov v podobě po pozdně gotické přestavbě, taky
v měřítku cca 1:350. Ten je ale na rozdíl od modelu mistra Vyškovského komplet i s vnějším opevněním.
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Šandík »

Krásná práce, gratujuju! Provedení stávajícího stavu i rekonstrukce je hodně inspirativní počin.
Uživatelský avatar
stop_r
Příspěvky: 73
Registrován: sob 21.1.2012 17:32

Re: hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od stop_r »

Tak takýto začiatok na fóre má málokto.. čisté, pekná grafika, perfektný terén, dve verzie.. čo dodať, snaď len pogratulovať.. :)

A že ta chváli aj pán nado mnou si váž :) ten len tak nechváli :)
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

Děkuji pánové, děkuji. Vážím si každé pochvali, ale takovýhle fičák jsem fakt nečekal. Na to že se mi na ten model práší
už 8 let a že byl stavěn systémem pokus-omyl...................... :shock: :) :D :D :D
Beny
Příspěvky: 17
Registrován: sob 21.1.2012 21:48
Bydliště: Liberec

Re: hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Beny »

Tak toto se mi opravdu libi a po dlouhe dobe me to primelo reagovat. Cista stavba, dve faze hradu, veru pekne.
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

Zdárek všichni, dnes jsem při brouzdání po netu, konkrétně na Hradech. cz, našel dva obrázky, u kterých jsem zůstal nevěřícně koukat.
Někdo, aniž bych to tušil, nakreslil podle mého modelu rekonstrukci hradu. Tedy spíše obkreslil dvě fotky. Osobně mě to nevadí, spíše jsem i tak nějak poctěn, že ten někdo (pan Heřman, jenž takových rekonstrukcí nakreslil spoustu) využil můj modýlek pro svou tvorbu.
Zde jsou ty obrázky z Hradů :
Obrázek Obrázek

Jen mě tak trochu zarazilo, že jako autora uvedl mistra RV. Asi zřejmě nezjišťoval, odkud tyto fotky pochází a kdo je autorem.
No nic....... Ale obkreslil to hezky :-)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevylezete živí. :-)
Knox

Re: Hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Knox »

Jendo. tento člověk toho takto překreslil víc. Tento hrad je tam vyobrazen takto minimalně rok....

http://hrady.hyperlink.cz/s__herman_cb.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Jenda B.
Příspěvky: 243
Registrován: pon 6.2.2012 18:39
Bydliště: Nýřany

Re: Hrad Buben / vlastní tvorba / cca 1:350

Příspěvek od Jenda B. »

Ahoj Knoxi, rok tam ty obrázky určitě nebudou. To bych si jich všiml dříve a navíc na jedné z těch rekonstrukcí je datum 08/12.
A jen tak mimochodem, v plánu mám další rekonstrukci Bubnu ve větším měřítku, kde je podoba hradu od téhle poněkud odlišná.
Přeci jen vědomosti o podobě hradu jsou jiné než před 9. lety. Tak jsem zvědavý, jestli se poté pan Heřman opět chytne........
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“