Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215

Příspěvek od Martin Č. »

Kompletace:
Práce na hradě pokračují zběsilým tempem, kompletacemi, hozením na základovou desku (hrad jsem vyvýšil nad desku o 3 cm), terénem z polystyrenu (kdybyste viděli ten svinčík, co jsem u toho napáchal) oplácaným sádrou (toť má modelovací hmota), na to tempery, palisáda za hradem a na vše příjde dodatečně posyp. Výsledek je také patřeičně zběsilý. Dělám, co umím, ale komu není shůry dáno, v apatéke nekoupí :?

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

K té palisádě, co jsem zrobil - ano vím, četl jsem, že tam byla před obléháním zbudována na sucho kladená zeď - spíš tedy šutry než dřevo, ale prostě se mi do těch špejliček vyloženě chtělo, zatímco na vlastnoruční výrobu papírových částí jsem dřevo já, a tak jsem aspoň na dvě spodní strany dodělal ochoz (a jeho křivost potrvrzuje má předchozí slova o dřevě :))

Pokračování opět příště
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215

Příspěvek od Martin Č. »

Krleš! Hotovo!

Terén jsem zasypal prosítými pilinami (sítko+cukřenka) Jako obyvykle jsem míchal světle a tmavě zelené a trochu hnědých.

Zde ještě mezistav:
Obrázek

Postup jsem na některých místech musel opakovat, protože mi tentokrát posyp mimořádně nechyt a hnědá zemita až příliž prosvětlovala. Nakonec jsem dodělal padací most, molitanové trsy keříků pro oživení a 5 praporů. 2 jsem vynechal, protože na nich byli 2 sukovité větve na žlutém, poli, což je ale myslím erb Berků z Dubé - trochu jiného rodu. U Jana Roháče jsem nalezl jen erb s červenou střelou, který jsem také plácl na čelní střanu desky a terénu. Pokud se pletu a někdo mi to vyvrátí, prapory s ostrvemi mohu ještě doplnit.

Sion v mém podání není jistě maketa dobové rekonstrukce, jak ji vytvořil RV u pozdějších modelů hradů např. Točníka, Lipnice a pod. nebo M. Bartoš s Knoxem u Týřova. Na podobné dílo ostatně svým (ne)uměním hlavně terénovým ani nemám, myslím, že se mi nicméně povedl o trochu lépe než u předchozích Litic. Aspoň díky drobnějším pilinám, molitanovým keříkům nebo tím, že jsem občas v terénu vynechal místa na nezatravněné plochy či kameny. S výsledným komromisem mezi papírovým modelem vytrženým z kontextu a skutečnou podobou, jak by si ji asi předstvovali někteří zdejší borci, jsem docela spokejený. I tak je to celkem macek (deska 47 x 30 cm)
Howgh!

Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215

Příspěvek od Šandík »

Je to pěkné a docela nostalgické. Příště by bylo dobré ještě zapracovat na terénu, například ta palisáda určitě nemohla být takhle stejnoměrně hnědá, tráva je zřejmě "podzimně vyšisovaná", i to by chtělo příště poladit, skály a kameny by bylo dobré barevně rozbít. S tím erbem máš pravdu, Roháč měl odřizvous, nikoli ostrve. Pokud jde o hrad samotný, trochu ti u přední budovy utíká geometrie, ale u tak složitého půdorysu to není žádný div. Rozhodně bych si ale odpustil ty ahistorické "fáborky". Jen podtrhují hračkovitost celého modelu. Reálně mohla být na celé stavbě vyvěšena vlajka tak jedna či dvě, ale umístěné jinak a nikoli trvale, nýbrž pouze v případě nějakých slavnostních příležitostí nebo válečného konfliktu. Měřítko bych rozhodně uváděl jako 1:150. Pokud bys použil stejnou "půdorysnou" logiku například u Litic, musel bys tvrdit, že ten model je asi tak v 1:400...
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Příspěvek od Martin Č. »

Díky ;) S terénem máš naprostou pravdu, bohužel mé pokroky jsou menší než malé, i když na tom pět let makám, co vitríny stačí. Mám dojem, že když tvoří terén ostatní, použijí polystyren, nějakou hmotu, barvy a posyp a vypadá to jako věrný terén. Já použiju to samé a vypadá to jako....polyš popaplaný sádrou a s trochou pilin, které se vznášejí ještě 3 dny po celém bytě...inu bude to mezi skalpelem a židlí 8-) Příště to třeba vyjde lépe.
S vlajkama jsem měl to podezření, že to bude spíš ptákovina, ještě si to rozmyslím, i když je tam asi nechám, přijde mi, že to (berevně) model oživuje (já rád hračky a kýčoviny), i když to skutečnost určitě przní. Ke geometrii - totéž co u terénu, je to mezi podložkou a židlí, někdy lepší někdy horší. Jaroslav Stroupežnický by mi možná napsal "Nelepte hrady, pokud možno nelepte vůbec, věnujte se práci jakékoliv, ale jiné 8-).
U měřítka se ale kloním k tomu svému půdorysnému, ze kterého lze odvodit zhruba rozměry hradu, okna/dveře, no co nadělám, menší bych je beztak rozmačkával v pazurách. Ale třeba se na to vyspím a fáborky strhnu a měřítko přepíšu. U Litic jsem to neřešil vůbec. Věrné makety holt přenechávám lepším a povolanějším.
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Příspěvek od Šandík »

To sebemrskačství není úplně nutné, ber to jednoduše jako nepovinné náměty ke zlepšení ;o)
Pavlik99
Příspěvky: 144
Registrován: sob 21.1.2012 7:07
Bydliště: JM

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Příspěvek od Pavlik99 »

No, mně se to celkem líbí - pěkně postaveno.
Tráva není vždycky střihu a barvy anglického trávníku, zvlášť když po ní dupe noha dobyvatele.
Akorát těch vlajek mi přijde trochu moc - jak na kališnické spartakiádě.
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Příspěvek od Martin Č. »

Sebemrskačky jsem to rozhoně napsat nechtěl. Text často nevyjádří náladu, kterou mu chce autor dát. Já se na své modely a modelářství celkově dívám prostě s takovým až zlehčujícím ironickým nadhledem a mírně pobaveným úsměvem. Nenapadlo by mě třeba se zalamovat nad tím, že půdorys je v jednom měřítku a okna v jiném. Prostě to beru jako hračky pro malé i velké, kde se mnoho odpouští. A stejnou legraci si přitom dělám i sám ze sebe a občasných jemnějších nezdarů. Což se nevylučuje s tím, že mě to lepení velmi baví a občas se inspiruji nějakými těmi připomínkami. Tž tak 8-)
kpt.Budha
Příspěvky: 72
Registrován: sob 21.1.2012 7:57

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Příspěvek od kpt.Budha »

JAROSLAV Stroupežnický? néééé :-)
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Příspěvek od Martin Č. »

Třesky plesky no tak jsem se felil, asi to byl Ladislav...taky jsem ale mohl napsat Přibyslav :roll:
Tomáš 10
Příspěvky: 79
Registrován: pon 30.1.2012 18:24

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Příspěvek od Tomáš 10 »

Máš to krásný.
Až odhodíš piliny a v prodejně vláčků koupíš 2 pytlíky s posypy tak ubyde ta fůra poznámek. ;)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Příspěvek od Lukáš »

Mně k vlastnímu hradu zase sedí terén, jak je včetně pilin a jednolitosti trávy a balvanů. Celé dohromady je to takové pěkně skoro pohádkové a líbí se mi to..
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Příspěvek od Martin Č. »

Díky, jsem rád, že se hrad líbí ;)
A když jsem viděl Lukášovy venkovní fotky autobusu, malinko jsem se zastyděl a jal se taky vyrazit s hradem ven. Uprostřed paneláků se kousek oblohy, kde by nesvítil v pazadí nějaký ten barák, hledá opravdu blbě, ale nakonec jsem za domem přece jen něco nafotil. Snad je to lepší než z interiéru. Na fotkách ještě více bijí do očí chyby, kterých jsem se dopustil, hlavně vyboulení dřevěného patra hlavní budovy, které střecha vytlačuje ven a žádným způsobem se mi tuto vadu nepovedlo zkrotit.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Příspěvek od Standa F. »

Hezké fotošůty, vskutku ... zcela správně jsi počkal na duben, bo Lukášův bus v rubrice Foto měsíce za březen těžko něco trumfne 8-).

Ta vyboulenina u hlavní budovy: Modýlky RV se "pyšní" tím, že jsou samonosné, tj. zpravidla nepotřebují vnitřní konstrukci, což patlal obecný či dětský vždy ocení. Ovšem tady to chtělo pořádné žebro napříč budovou, ať stěna drží na místě a kolmo, bez výkyvů.
Ale jo, jsi šikula ;).
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Příspěvek od RadekV »

Móóóc pěkné to máš,prostě klasika :D .
Terén pěkný,já osobně umím horší :D :D a z kritiky si nic nedělej,terénu tady totiž rozumí úplně každý :D .
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Hrad Sion / Richard Vyškovský / ABC / cca 1:215 - HOTOVO

Příspěvek od Lesy »

Povedené dílko včetně závěrečných fotek, radost se pokochat .
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“